Анкета

"За" или "Против" фиксирането на конекторите към дървената част на модулите

"за"
4 (33.3%)
"против"
8 (66.7%)

Общ брой гласове: 7

Гласуването приключено: 29 Ноември 2008, 16:30:51

Автор Тема: Фиксиране на конекторите към FREMO модулите  (Прочетена 31262 пъти)

spas_tf

  • Trade Count: (5)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 303
  • Рейтинг: 42
  • HO Епоха V -VI София
    • www.smilenov.eu
Този въпрос изникна след монтажа на основният сноп кабели. Оказва се ,че се получава доста дебел сноп и опасност от разпояване и износване ако виси надолу. Мисля че фиксирането към модула ще бъде полезно , а за свързването на 2 модула ще се направят или закупят отделни кабели. Нека да направим повечето неща както е по стандарт , за да имаме по малко проблеми в бъдеще!!!

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Фиксиране на конекторите към FREMO модулите
« Отговор #1 -: 23 Ноември 2008, 16:33:45 »
И аз си мисля че е добра идея, макар нуждата от допълнителен кабел. Но поне ще се намали риска от износване и/или прекъсване на кабелите от към буксата.

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Re: Фиксиране на конекторите към FREMO модулите
« Отговор #2 -: 23 Ноември 2008, 21:33:16 »
Цитат на: spas_tf link=topic=1001.msg13441#msg13441 date=1227450651
опасност от разпояване и износване ако виси надолу.

Спасе, каква тежест ще виси на тия конектори, та да се разпоят или износят? Ако не си ги запоил като хората, ако щеш ги закови, пак ще дават проблем. И можеше да ги пуснете по-дълги тия кабели, а така изглеждат сякаш сте ги крали. Краищата им трябва да стигат до средата на челата на модулите. Защо ли си игра та да снима и обяснава стъпка по стъпка Pach, като никой не си прави поне труда да погледне. Никой от всички тия дето уж правят модули не каза, а бе тук се мъча с нещо, вие как се справихте? Всеки си прави каквото му скимне, ама разбира, не рабира няма значение. Модулната система е колективна работа и спазването на стандарти е задължително, ако искаме модулите да си пасват сякаш правени от един. В това ще се убеди всеки донесъл нов модул, като тръгне да го връзва към досегашните.
А тая идея за заковаване на конекторите и свързването им с още един кабел, който ще оскъпи допълнително нещата, вече я дискутирахме и отпадна.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Фиксиране на конекторите към FREMO модулите
« Отговор #3 -: 24 Ноември 2008, 08:49:17 »
Спасе , каква е разликата ?

1.Висящ по-дълъг сноп кабели и един съединител в края му (по наш стандарт +25 см извън модула от страна)

2.Фиксиран съединител в рамките на модула + още един кабел с още два съединитела за връзка м/у два модула.

По условие кабелният сноп си остава от 11 проводника с еднаква дебелина.Ако се прекъсва от дебелината си в първият случай (виж по-горе) , каква е гаранцията , че няма да се прекъсва и във втория случай?

Допълнителният съединителен кабелен сноп също ще е толкова дебел и твърд!!!
Само дето ще имаме още два съединителя на него , което според мен е предпоставка за повече грешки и възможност за прекъсвания.

Друг е въпроса ако си пропуснал да отпуснеш кабелният сноп с 50 см повече от необходимото за един модул.Тогава го прави със допълнителният кабел - нямаш избор.

Според мен така отива още повече материал отгоре - за един модул вместо два съединителя , вече ще ти трябват шест!!! И при обработката на кабелният сноп (отрязване и зачистване) повече проводник отива , ако сложим тинола и работата ... и т.н. и т.н. ...

Дето има един лаф - "де е Киро на кирия?".

ПРи възможноста за повече места където може да се сгреши или да дефектира , струвами се безмислена тази анкета ...стандарт си имаме , ако ще го променяме при всеки новоизграждащ се модул , за какво ние тогава този стандарт?

Това е моето мнение.

« Последна редакция: 24 Ноември 2008, 14:04:47 от pach »

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Фиксиране на конекторите към FREMO модулите
« Отговор #4 -: 24 Ноември 2008, 09:23:17 »
Цитат на: pach link=topic=1001.msg13485#msg13485 date=1227509357

Ами това е момчета - сами си го направихме така...сеа ще си го сърбаме. ;)


В крайна сметка затова е анкета, макар че бях посъветвал Спас да го пусне като обикновено запитване към вече съществуваща тема. Казах му и че няма да се приеме добре идеята точно от вас двамата и изглежда не съм сбъркал ;) Доводът за допълнителен кабел също беше споменат като си говорих със Спас. И въпреки всичко идеята има колкото минуси толкова и плюсове. Затова е анкета и крайният й резултат ще реши какво ще се случи :)
« Последна редакция: 24 Ноември 2008, 16:02:48 от EMPEROR »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Фиксиране на конекторите към FREMO модулите
« Отговор #5 -: 24 Ноември 2008, 09:35:59 »
Не разбрах  - кое в идеята е за по-добро?
« Последна редакция: 24 Ноември 2008, 14:05:23 от pach »

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Фиксиране на конекторите към FREMO модулите
« Отговор #6 -: 24 Ноември 2008, 09:40:48 »
Продават се говоти кабели, които и да се скапят се сменят лесно и евтино, а не се заляга под фремото да се разпоява и запоява на ново...
« Последна редакция: 24 Ноември 2008, 16:03:03 от EMPEROR »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Фиксиране на конекторите към FREMO модулите
« Отговор #7 -: 24 Ноември 2008, 09:42:51 »
Дай ТТ - данни на готовите кабели !
Дебелина на проводника ....?
Дължина на кабелите.....?
...............................
Колко проводника са вътре...?

;D ;D ;D
« Последна редакция: 24 Ноември 2008, 14:06:11 от pach »

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Фиксиране на конекторите към FREMO модулите
« Отговор #8 -: 24 Ноември 2008, 09:50:04 »
Обикновено са всички проводници вътре, така че дори и да не са 1,5кв.мм. както си дал по схемата на връзване и се ползват по няколко пера, не е проблем защото от кабела ще се ползват примерно 2 проводника по 1кв.мм.
Дължина ... ми има по половин метър, има и по два метра. Съединителите са такива каквито ни трябват.
« Последна редакция: 24 Ноември 2008, 16:03:41 от EMPEROR »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Фиксиране на конекторите към FREMO модулите
« Отговор #9 -: 24 Ноември 2008, 09:56:33 »

Само питам...

Сечението не е 1,5 кв.мм (!!!)
« Последна редакция: 24 Ноември 2008, 14:07:12 от pach »

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Фиксиране на конекторите към FREMO модулите
« Отговор #10 -: 24 Ноември 2008, 10:00:04 »
Анкетата е за това, за да гласуват хората какво на тях им се нрави :)
Резултата ще си покаже кое как какво защо.
Това за сечението го дадох за пример.
« Последна редакция: 24 Ноември 2008, 16:04:30 от EMPEROR »

refil

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Фиксиране на конекторите към FREMO модулите
« Отговор #11 -: 24 Ноември 2008, 10:59:08 »
Абе що пак си чешете езиците -един път е решено и се прави така  :o
До вчера добре - днеска зле !!!
Сложихме 15 пинови конектори-добре !!!
Аман  всеки като стане сутрин и да се чуди каква да изръси-нещата ги приехме още преди сумати време.
На тия кабели и конектори няма да се висиме !!!
Аз пък предлагам сега да слагаме 24 пинови конектори.
Лъчо кво ще кажеш ?
« Последна редакция: 24 Ноември 2008, 11:05:01 от refil »

refil

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Фиксиране на конекторите към FREMO модулите
« Отговор #12 -: 24 Ноември 2008, 11:12:10 »
Цитат на: EMPEROR link=topic=461.msg7856#msg7856 date=1215262060
На мен пък идеята ми е висящ кабел с накрайник (уточненият вече) и да се свързват там, където са ръкохватките на двете страници. Разбираме се примерно на лявата страница да е женски куплунг, на дясната - мъжки. Пък спецификацията за пиновете ще гледам да ви я "снеса" тия дни :)


 ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Фиксиране на конекторите към FREMO модулите
« Отговор #13 -: 24 Ноември 2008, 11:32:44 »
Да станал е така, решил е и е пуснал за гласуване. Като не им харесва на хората, гласуват и си оставаме с темата? Къде ви е проблема? Не можете да търпите чужди предложения ли?
И това дето си го цитирал е "идеята ми" а не НАЛОЖЕНО НЕЩО. След това се замислих, ако постоянно се закачат и разкачат тези куплунги какво може да се случи и ми се стори добра идеята с допълнителен кабел, която НЕ Е ЗАДЪЛЖИТЕЛНА. НИКОЙ НИЩО НЕ ВИ НАЛАГА!
Всеки е свободен да си каже собственото мнение. Спас е направил същото. Както казах бях го посъветвал да не е анкета, а конкретно предложение към друга съществуваща тема, но така е преценил, така го е направил.
« Последна редакция: 24 Ноември 2008, 16:05:38 от EMPEROR »

spas_tf

  • Trade Count: (5)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 303
  • Рейтинг: 42
  • HO Епоха V -VI София
    • www.smilenov.eu
Re: Фиксиране на конекторите към FREMO модулите
« Отговор #14 -: 24 Ноември 2008, 11:33:37 »
Анкетата е тук и тук ще си остане докато свърши!!! Жоро специално на теб искам да кажа , че колкото до качеството на запойките няма проблеми. Мисля , че видях потенциален проблем и реших да го обсъдя, не съм убил човек! За теб Pach ,какво да кажа !? Именно твоето предложение ми допадна и за това пуснах и темата за фиксацията, но явно сте готови веднага да разкъсате някого вие двамата с Жоро! Ако продължавате така останете си сами и със здраве във вашият клуб!
P.S. Лъче казах ти аз , че отново ще се избият!  :o