Автор Тема: DCC Command Station, базирана на 16F628  (Прочетена 11676 пъти)

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: DCC Command Station, базирана на 16F628
« Отговор #15 -: 12 Декември 2008, 16:59:29 »
Именно :) (аз живях в Испания до края на август)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: DCC Command Station, базирана на 16F628
« Отговор #16 -: 12 Декември 2008, 17:10:30 »
Аааа , и аз там си ги харесах нещата , ще помагаш ли!?
 ;D

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: DCC Command Station, базирана на 16F628
« Отговор #17 -: 13 Декември 2008, 13:48:29 »
С какво точно искаш да помагам?
Там има всичко необходимо, е, платките са за отбиване на номера и според мен никак не стават - личи си, че ги е правил програмист, за който хардуера е тъмна индия :)
Аз поради тая причина съм си ги проектирал сам и съм направил промени - махнах интегралният Н-бридж и турих дискретен, както и промених захранването и сложих допълнителна филтрация на напрежението.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: DCC Command Station, базирана на 16F628
« Отговор #18 -: 15 Декември 2008, 10:34:05 »
 ;D там платките са правени - 1. от автомат а не човек ...
-2 . ..и имат направени съзнателно грешки (от човек), за да вникнем в схемата... ;D
Ти на каква програма работиш по шаблоните?
Ако искаш може да се организираме да ги извадим в платкаджийница на приемливи цени (като за България - средно качество  но стават , на средни цени ::)).
А инак и така ми помагаш , тъй като аз съм на по-ранен етап , и в момента нямам достъп до 16 бутонна клавиатура ,че пред нова година са изчерпали наличностите по познатите магазини и сайтове , пък да поръчвам една през мрежата не си струва парите.Та си свалих схемата от твойта платка (за всеки случай де  ;))
Търся и вариант на PIC - чипчетата но флаш - базирани (буква F) за да ми е по сигурно ,че ще мога да коригирам кода в тях "по свой образ о подобие" , но по същата "празнична" причина за сега намерих само "твърдите" с букви "СЕ" . Впрочем L272D я взех в smd- варианта , та ми е любопитно , ти защо преминаващ на по съвременната SI9986 ?
Аз разполагам и с IRF7389 , но за съжаление не става за локомотивен декодер , тъй като няма "входната" схема и допълнителните части по вход го обезмислят.Но пък смятам да го приложа евентуално в помощни декодери (за аксесуари) .Какво ще кажеш?

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: DCC Command Station, базирана на 16F628
« Отговор #19 -: 15 Декември 2008, 13:01:07 »
Платките са правени от човек на програма.
Работя основно с програми за платки от 20 години насам и знам кое с какво може да се направи.
Пик-ове дал господ, в комет продават почти всичко от производствената листа на майкрочип.
Платката за станцията и джойстика съм си ги правил за мен - т.е. нямам намерение да ги пускам в платкаджийница - всеки е в състояние да седне и да си доизкусури оригинала - векторен е и може да си импортва в корел, а оттам да се дооправи. :)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: DCC Command Station, базирана на 16F628
« Отговор #20 -: 15 Декември 2008, 13:45:08 »
Цитат на: widowmaker link=topic=1037.msg15073#msg15073 date=1229338867
Платките са правени от човек на програма.
Работя основно с програми за платки от 20 години насам и знам кое с какво може да се направи.

Ако имаш предвид испанските , настройките на програмата са странни , но всичко е въпрос на лични предпочитания , стил на работа и т.н. от "субективен" фактор. :)

Цитат на: widowmaker link=topic=1037.msg15073#msg15073 date=1229338867
Пик-ове дал господ, в комет продават почти всичко от производствената листа на майкрочип.

О да , но принципно ...
Я се опитай да намериш сега около празника , нещо ... преди средата на януари (пък през 2006 бе края на февруари) тоест когато им идват първите контейнери за годината .Говоря да отида в магазина и да си излезна с усмивка на уста - тоест има го , купих го...Иначе аз от Комет съм доволен , но щото си работим с поръчки , ама това става за проекти с предвидено повече време за реализация.

Цитат на: widowmaker link=topic=1037.msg15073#msg15073 date=1229338867
Платката за станцията и джойстика съм си ги правил за мен - т.е. нямам намерение да ги пускам в платкаджийница - всеки е в състояние да седне и да си доизкусури оригинала - векторен е и може да си импортва в корел, а оттам да се дооправи. :)

Аз само ти предложих , по качествен и добър вариант от направата им с лазерен принтер ... но ти си знаеш най-добре кое ти е удобно , на теб.
Не всеки в този форум разбира от "тоци" , камо ли от проектантските програми за платки , така че не се заблуждавай за хората...

 ;D ;D ;D




widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: DCC Command Station, базирана на 16F628
« Отговор #21 -: 15 Декември 2008, 17:28:33 »
Аз не правя платки с разпечатка на лазер и ютия, ползвам фотопозитив и УВ лампа, стават перфектни, с него могат да се правят дори и цинкови клишета за печатане на пари :)
Ако почна да бълвам електроника, Жоро и другите хора, които търгуват с това, ще трябва да пуснат кепенците.
Накак си не става, щото ставам лош :)
Платките са правени със стандартен софт за чертане на платки, просто човека е вкарал нет лист в ПиСиБи дизайнъра и каквито шини е пуснал рутера, такива ги е оставил.
Аз понеже се занимавам повече с аналогова техника, съм турил по дебели шини, та да остискат на тока.
И съм разположил компонентите по начин, който е най добър за еднослойна платка.
МАХ485 и 16F628A има като наличност в комет, другите чаркове са съвсем стандартни и тях ги има почти навсякъде, където се продават компоненти.
Клавиатурата (ако си обърнал внимание на платката) при моята версия е дискретно изпълнение с бутончета
Е, за тебе ще има един комплект платчици, не се безпокой :)
« Последна редакция: 16 Декември 2008, 08:36:50 от widowmaker »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: DCC Command Station, базирана на 16F628
« Отговор #22 -: 16 Декември 2008, 09:14:33 »
Никак не си лош , всеки се оправя както може.
Благодаря за комплекта платчици , мисля да се възползвам , но това е за ЛС...
Пиши какъв е точно дисплея тогава , за да мога да повторя твойта разработка без проблемно (да пускам кучето да го набави де...).
Вярно че беше писал някъде (тук или в твоя форум) за фотолака , пък аз по инерция писах другият вид "производство" - чрез ютията от лазерен принтер отпечатано...
Мисълта ми е ,че професионално произвеждам (по точно за мен произвеждат) платки и за това ти говорех ...
Така или иначе , направим ли клуба , ще ги пускаме (тези ако го разрешиш , или други - без значение,стига да са коректни и работещи - свободни в мрежата , дал господ от колегите по други клубове...) през платкаджийница за повече бройки , че да има за всеки пожелал на производствени цени ...
Пък принципно стига да го искат и при търговците може да оставим комплекти със съответната документация или направо сглобени ,като цените ще са много по-добри от "западняшките" , нали в тоя клуб трябва и някакви допълнителни постъпление да има , освен от членски внос.И това е приложимо за всякакви електронни джиджавки , не само конкретната командна станция или декодер, при това в съвсем близкото време.Само клубът да узрее , та да го регистрираме... ;)
Най-важното на идеята е , да има качествени платки на минимални цени за всички членове които желаят да се оборудват с DCC на приемливи за българските условия цени.
Аз и друг път съм твърдял - еврото да го харчим за локомотиви и вагони защото тях не можем да си ги направим (за сега) толкова добри , колкото ги правят реномираните фирми.
 ;D ;D ;D
« Последна редакция: 16 Декември 2008, 09:16:13 от pach »

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: DCC Command Station, базирана на 16F628
« Отговор #23 -: 17 Декември 2008, 15:23:34 »
Това с членският внос ми звучи доста по "социалистически" :)
Реално клубът би трябвало да е место, където може да се обменя опит примерно.
И информация някаква...
Иначе не виждам с какво друго би бил полезен - еврата за моделите ти излизат от твоя собствен джоб, а пък аз лично освен консумативи и неща в наличност от бг хоби магазините не купувам почти нищо друго - по евтино ми е да си го поръчам от вън или да го изиграя в ибей. От Жоро съм купил няколко макета на Auhagen, няколко вагона (че ги имаше в наличност) и няколко стрелки Тилиг (по същата причина)...
Влизал съм в западен магазин... е... какво да си говорим, там от пиле мляко
Да ме прощават родните търговци, ама...
Знам, че не им е лесно и на тях, ама аз съм от другата страна на барикадата - тоя, който дава кинтите :)

Предпочитам релсов път и вагони от Конрад, щото така и така чакам, ама плащам половината авансово, пък останалото като получа стоката - устройва ме, някак си по не се усещат дадените пари.
А и Конрад продават на нормални цени, е, проблем е че няма кой знае какъв избор, ама ей го на, за последната половин година съм си поръчал 7 вагона от там...
« Последна редакция: 17 Декември 2008, 15:26:59 от widowmaker »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: DCC Command Station, базирана на 16F628
« Отговор #24 -: 17 Декември 2008, 15:58:14 »
Цитат на: widowmaker link=topic=1037.msg15291#msg15291 date=1229520214

...Реално клубът би трябвало да е место, където може да се обменя опит примерно.
И информация някаква...


Малко бъркаш двете понятия - "форум" с "клуб" . ;)
Ние информация и сега обменяме било то тук или по телефона и т.н.
Но ни трябва място където да се събираме физически .Такова място му викаме клуб.
Доколко един клуб може да бъде полезен е изяснено и не е нужно да преоткриваме след другите колеги от близки и далечни страни , топлата вода например , нали!?!
Ако имаш такова място , и си навит да спонсорираш издръжката му , може и да ти звучи по " социалистически"  членският внос !!!Но на нас си ни изглежда напълно реално.
По въпроса можеш (ако искаш) да прочетеш в раздела за клуба , какви дебати са водени до сега и за какво става въпрос.
За сега спонсори нямаме , та така сме го измислили  , защото се надяваме да се оправяме със собствени сили ...поне в началото.

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re: DCC Command Station, базирана на 16F628
« Отговор #25 -: 17 Декември 2008, 17:03:25 »
В случая членския внос е не да се издържа партийна бюрокрация, а за самоиздръжка. Така че членския внос е задължителен. Друг е въпросът, че ако звучи социалистически, ние можем да му викаме - дялова вноска или нещо такова.

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: DCC Command Station, базирана на 16F628
« Отговор #26 -: 17 Декември 2008, 17:20:44 »
Цитат на: pach link=topic=1037.msg15292#msg15292 date=1229522294
Малко бъркаш двете понятия - "форум" с "клуб" . ;)
Ние информация и сега обменяме било то тук или по телефона и т.н.
Но ни трябва място където да се събираме физически .Такова място му викаме клуб.
Доколко един клуб може да бъде полезен е изяснено и не е нужно да преоткриваме след другите колеги от близки и далечни страни , топлата вода например , нали!?!
Ако имаш такова място , и си навит да спонсорираш издръжката му , може и да ти звучи по " социалистически"  членският внос !!!Но на нас си ни изглежда напълно реално.
По въпроса можеш (ако искаш) да прочетеш в раздела за клуба , какви дебати са водени до сега и за какво става въпрос.
За сега спонсори нямаме , та така сме го измислили  , защото се надяваме да се оправяме със собствени сили ...поне в началото.

Май е по целесъобразно да се набележи някое кръчме, мисля, че е по доброто решение...
Клубът е нещо, което пък неволно ми напомня за "клуб на пенсионера"...
Едно е да го намислиш, друго е да стане реалност.
Обикновено реалността далеч е под нивото на мечтите, за съжаление...

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Re: DCC Command Station, базирана на 16F628
« Отговор #27 -: 17 Декември 2008, 18:27:41 »
Реалност е такава, но все пак сме няколко човека, които все пак смятаме, че идеята за клуб измества нещата на малко по-друго ниво и че реализирането му не е баш ялова работа. Сбирките на маса си ги има и в момента, както и месечните сбирки в магазина на Жоро.

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: DCC Command Station, базирана на 16F628
« Отговор #28 -: 18 Декември 2008, 08:34:49 »
Никой не е казал, че е ялова работа, просто визирам реалността тук, у нас.
Клубът предполага някакви ангажименти - наем, чистене и т.н.
Рано или късно всичко тръгва на самотек...

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: DCC Command Station, базирана на 16F628
« Отговор #29 -: 18 Декември 2008, 10:24:26 »
 ;D ;D ;D
Още един песимистично настроен човек ...
Много сте бре , ама пък и ние сме като овни - ще я блъскаме тая стена докато я поместим!!! ;) Вие гледайте сеира - нали за това сме българи !?
 ;D ;D ;D