Автор Тема: Diorama de la Slobozia  (Прочетена 10384 пъти)

prognosis

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Diorama de la Slobozia
« -: 12 Декември 2008, 17:57:49 »
Orasul din sufragerie

27 noiembrie 2008

Astazi, a sosit si atat de mult asteptatul autobuz scolar, alaturi de prima cursa cu turisti care viziteaza Blumenberg. Suntem gata de drum. Am demontat diorama, totul este bagat la cutiute si pregatit. Am mari emotii pentru cum se va desfasura transportul si cum voi ajunge cu diorama la Brasov. Sper sa fie timp bun si sa ajungem intregi si sanatosi.

Ne vedem la Brasov! Asa sa ne ajute Dumnezeu tuturor!

prognosis

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Diorama de la Slobozia
« Отговор #1 -: 12 Декември 2008, 17:58:22 »
S-a incheiat cu succes participarea mea la Expozitia de Modelism Feroviar la BRASOV, editia a II- "COLECTII SI COLECTIONARI" - expozitie cu tematica feroviara, ce a avut loc in perioada 28.11.2008 - 01.12.2008 la CENTRUL CULTURAL REDUTA , Sala ARCADIA

Si gata...! S-a terminat! A fost frumos, obositor dar frumos. Probabil ca imi va trebui un timp ca sa cern informatiile acumulate cu aceasta ocazie. Pentru mine, a fost prima iesire in lume cu diorama si prima iesire in tara dupa muulti ani de izolare la domiciliu. Problemele mele respiratorii nu-mi permit eforturi de calatorie dar pot sa spun ca a meritat. Am cunoscut multi modelisti talentati si pasionati, pe care ai stiam de pe forumuri, am cunoscut multi pasionati din toata tara si am fost bucuros sa ma intalnesc cu ei. Bogdan, organizatorul, merita toate laudele pentru efortul depus. La fel si dl Balteanu Corneliu reprezentantul Centrului Cultural Reduta , un om care chiar daca nu are nici o legatura cu trenuletele a avut incredere in noi si ne-a acordat tot sprijinul pentru a face aceasta expozitie un eveniment unic la Brasov.


Impresiile, fotografiile si filmele facute cu aceasta ocazie

prognosis

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Diorama de la Slobozia
« Отговор #2 -: 12 Декември 2008, 17:58:48 »
Am mai postat inca 30 de poze primite de la prietenul meu Iasmin


prognosis

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Diorama de la Slobozia
« Отговор #3 -: 12 Декември 2008, 17:59:14 »
Am prelucrat si postat primul film de la Brasov, facut de prietenul Iasmin.

prognosis

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Diorama de la Slobozia
« Отговор #4 -: 12 Декември 2008, 18:00:14 »
04 noiembrie 2008

Astazi am facut cativa copacei dupa metoda buretelui. In prima faza sunt la uscat. Am continuat cu plantarea de tufisuri si vegetatie in zona frontala, intre linii si de-a lungul tronsonului frontal. Multe plante si in zona podului, gradina laterala si dealul cu flori (dupa cum este renumele). DETALII si POZE plus un filmulet cu noua automatizare de pe diorama. Filmul nu are comentarii.


prognosis

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Diorama de la Slobozia
« Отговор #5 -: 12 Декември 2008, 18:01:17 »
Vand Locomotiva BR 01 Reko Öl - Piko



Tractiunea in tender pe 4 osii, trei osii cu cauciucuri de aderenta.
Motorul in trei poli cu volanta.

Locomotiva este tunata si imbunatatita. Am montat inca un colector pe cea de a treia osie de la cazan, lumini alb-rosu in functie de directia de mers, far central si pozitii separate, pe led-uri. Locomotiva mai are lumini de control exact ca la modelul real, cate trei pe fiecare parte a bielajului si lumina plafoniera in cabina fochistului pe baza de LED-uri SMD. Are placa de decodor si locas pentru generator de fum. Pret 400 RON

prognosis

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Diorama de la Slobozia
« Отговор #6 -: 12 Декември 2008, 18:01:54 »
vand diorame preformate H0 si TT la comanda


Ca sa finantez participarea mea pe mai departe la competitii cu Diorama de la Slobozia, am decis sa lansez serviciul de executie la comanda a dioramelor. Asfel, va anunt ca execut la comanda, montarea totala de diorame preformate H0 si TT. Dupa cateva modele de diorame facute din plastic, turnate ca relief, va puteti alege modelul ideal de cadou pentru persoanele iubite. Puteti alege din pozele expuse mai jos. Durata executiei este cuprinsa intre 15-45 de zi9le in functie de complexitatea lucrarii. Pe dioramele respective pot fi montate si sisteme de teleferic-telecabina, siteme de masinute Faller Car System care ruleaza pe sosea, trenuri care merg automat, casute iluminate, iluminat stradal, comenzi electrice automate sau manuale ale macazelor si semnalelor si mute altele. Casutele pot fi alese de beneficiar. Dimensiunea acestor diorame este de 160 x 100 cm. Dioramele din imagini sunt produse de firma NOCH si se importa la comanda. Ele se aduc fara linii fara casute fara accesorii toate acestea facand opera montatorului, adica a mea.

Iti poti face un cadou minunat de sarbatori, sau poti darui celor dragi o mini-diorama minunata asa cum este Diorama de la Slobozia. Nu atat de mare precum este Orasul din Sufragerie, cocheta si usoara (fibra de sticla si plastic) diorama de la noch poate fi functionala in casa ta in numai 2 saptamani daca este modelul pe stoc si in 35 de zile daca trebuie adusa din import pe comanda.

prognosis

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Diorama de la Slobozia
« Отговор #7 -: 12 Декември 2008, 18:02:34 »

prognosis

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Diorama de la Slobozia
« Отговор #8 -: 12 Декември 2008, 18:02:57 »
Cateva poze facute de domnul Ferenc Hamori, redactor sef al revistei de modelism Indohaz din Ungaria.


prognosis

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Diorama de la Slobozia
« Отговор #9 -: 12 Декември 2008, 18:03:24 »
Concursul de fotografii, FAZA FINALA se va premia cu produse in valoare de 100 EURO Participa toate pozele premiate anul trecut. Si eu particip cu poza lunii octombrie. Sper sa castig si sa mai fac cate ceva la diorama !

Invit toti simpatizantii mei sa vada poza autor Arin Panait.

prognosis

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Diorama de la Slobozia
« Отговор #10 -: 12 Декември 2008, 18:03:58 »
Licitatia pentru vanzarea dioramei se desfasoara aici

Ca sa sustin diorama si tratamentul meu am mai scos la vanzare si doua lucrari religioase din secolul XVIII, detinute de familia mea. Detalii despre lucrari!
Lucrarile se pot vedea aici

Credite pentru promovarea licitatiei le pot obtine din click pe

Concursul de fotografii, faza finala, se desfasoara aici Poza autor Arin Panait

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6709
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re: Diorama de la Slobozia
« Отговор #11 -: 12 Декември 2008, 18:05:47 »
Welcome , Prognosis

Pls , write in English , it is more comfortable for us !

(казвам му , че ще ги скъсаме на бири и на футбол!) (и на фремота)


mill

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Diorama de la Slobozia
« Отговор #12 -: 12 Декември 2008, 18:49:22 »
Бреййй,тоя  чичо много  убави работи  направил
Ша ставаме месари само с гледане