Автор Тема: Писане на други езици  (Прочетена 16445 пъти)

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5522
  • Рейтинг: 618
  • Красотата е в детайла!
Писане на други езици
« -: 15 Декември 2008, 09:50:36 »
Колеги, налице е първият случай на нов член на форума ни, който пише на наистина напълно неразбираем за нас език - румънски (руснаците разбираме все пак). С оглед на това , а и след обсъждане от страна на модераторите, взехме следните решения:
 - от тук насетне ще предупреждаваме всеки нов чуждоезичен член да пише или на български, или на някой от по-разпространените езици - най-вече английски, в краен случай немски;
 - моля, не отговаряйте на такива хора на родния им език с транслатор, защото това ще доведе до верижна реакция и ще стане какафония във форума.
Ще помислим за някакво по-елегантно решение в бъдеще, но нека засега това да са правилата, за да има ред при писането на мнения.
С оглед чистотата на темата на Прогносис ще позачистим ненужното, за да остане само тематично необходимото.
« Последна редакция: 15 Декември 2008, 10:02:47 от Vlado »

Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София
Re: Писане на други езици
« Отговор #1 -: 15 Декември 2008, 09:56:34 »
подкрепям и предлагам да бъде във форума само на български език и секция за чужденци които да пишат само на английски поради факта, че немскоговорящите са малко (предполагам), нещо като предложение ;D ;D ;D

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5522
  • Рейтинг: 618
  • Красотата е в детайла!
Re: Писане на други езици
« Отговор #2 -: 15 Декември 2008, 10:00:06 »
Това имаме предвид под "по-елегантно решение". Нека обсъдим нещата и ще намерим правилното решение.
:)
« Последна редакция: 15 Декември 2008, 10:02:24 от Vlado »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Писане на други езици
« Отговор #3 -: 15 Декември 2008, 10:01:32 »
Приветствам решението - те това е български форум!!!
С човека вече се уточнихме май и той сега го качва и на български , като превод от транслатора от румънски...малко е каша , но не смятам че е неразбираемо , да не убиваме желанието на чуждите колеги да се хвалят при нас...
Аз пък му ги пляскам на развален английски , така че немерихме компромис , струва ми се...
Радвам се че модераторите взеха решение по този стоящ на дневен ред от доста време въпрос
(Адри го повдигна преди 5-6 месеца още...)!
Надявам се че като ги регистрирате (нали по пощата ги проверявате) да им обяснявате "черно-на бяло " правилата , за да нема после неразбрали и обидени.
 ;D ;D ;D

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Писане на други езици
« Отговор #4 -: 15 Декември 2008, 10:05:58 »
Да де, но това с майла с обясненията няма как да стане автоматизирано с този форум...
Затова и обмисляме варианти за смяната на форума с друг, по-хубав... но и все пак безплатен...
По темата за чужденеца... Пач, така е, сега като си попреведе нещата човека наистина се разбира за какво иде реч, а и ти е хубаво, че му отговаряш на английски :) Както каза намери се компромисно решение, а вече за отделен раздел във форума за англоговорящи, мисля че ще намерим място ;)

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Писане на други езици
« Отговор #5 -: 15 Декември 2008, 11:14:52 »
Аз съм "за" отделна секция и по възможност да мога да огранича писаното в нея с цел да не се вижда в "непрочетени публикации", защото не знам езици и съответно не желая да се мъча с такива теми.Ако ме интересува какво творят румънци, германци и други народности сродни души ще отворя техните моделистки сайтове и ще се нагледам на картинки.  ::)

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re: Писане на други езици
« Отговор #6 -: 15 Декември 2008, 19:46:45 »
Лично аз нямам грижи с английския и руския, но ще се съобразя с останалите в случая, които не знаят чужди езици... Според мен, за да не убиваме желанието на иностранците да пишат и споделят, мисля, че най-добре ще да бъде при одобряване на регистрация да им се обяснява, че в този сайт ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да си превеждат нещата с помощта на Гугуле транслатора /или някой друг он-лайн такъв/. Ако въпреки това той не го направи, то модератор да може да му преведе нещата 1-2 пъти и да го предупреди на ЛС, че прави нарушение. Ако въпросният отказва да се съобрази с това - да получи един цитрус за награда. Примерно в сайта със субтитрите имаме доста проблеми със недодялани заявки за преводи, от които нищо не се разбира... Въпреки многократните обяснения, написаното в правила, специална тема за оформяне на заявка по правилата и т.н., винаги има юнаци, дето си пишат как им дойде. Поради големия брой такива свободни съчинения започнахме директно при първо нарушение заключване на темата и отнемане правото за публикуване във форума за 7-10 дни, за второ - 1 месец, при трето - директно банан без право за обжалване... Така че ето и една идея за лечение...

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Писане на други езици
« Отговор #7 -: 15 Декември 2008, 21:21:45 »
Цитат на: Best Ripper link=topic=1091.msg15119#msg15119 date=1229363205
Лично аз нямам грижи с английския и руския, но ще се съобразя с останалите в случая, които не знаят чужди езици... Според мен, за да не убиваме желанието на иностранците да пишат и споделят, мисля, че най-добре ще да бъде при одобряване на регистрация да им се обяснява, че в този сайт ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да си превеждат нещата с помощта на Гугуле транслатора /или някой друг он-лайн такъв/. Ако въпреки това той не го направи, то модератор да може да му преведе нещата 1-2 пъти и да го предупреди на ЛС, че прави нарушение. Ако въпросният отказва да се съобрази с това - да получи един цитрус за награда. Примерно в сайта със субтитрите имаме доста проблеми със недодялани заявки за преводи, от които нищо не се разбира... Въпреки многократните обяснения, написаното в правила, специална тема за оформяне на заявка по правилата и т.н., винаги има юнаци, дето си пишат как им дойде. Поради големия брой такива свободни съчинения започнахме директно при първо нарушение заключване на темата и отнемане правото за публикуване във форума за 7-10 дни, за второ - 1 месец, при трето - директно банан без право за обжалване... Така че ето и една идея за лечение...

Е-е-е-е, няма нужда да бъдем груби, няма нищо лошо чужденци да се интересуват от сайта ни, нека си пишат на какъвто си искат език (няма да вземат български да учат,я! ;D ;D ;D), ама да си имат секция за тази цел и да има начин такива като мене,които не чаткат чужди езици да могат да заключват подобни теми за себе си, тоест всичко писано по тях да не излиза сред "непрочетени публикации".

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Писане на други езици
« Отговор #8 -: 16 Декември 2008, 08:52:50 »
Цитат на: XRISTO link=topic=1091.msg15122#msg15122 date=1229368905
Е-е-е-е, няма нужда да бъдем груби, няма нищо лошо чужденци да се интересуват от сайта ни, нека си пишат на какъвто си искат език (няма да вземат български да учат,я! ;D ;D ;D), ама да си имат секция за тази цел и да има начин такива като мене,които не чаткат чужди езици да могат да заключват подобни теми за себе си, тоест всичко писано по тях да не излиза сред "непрочетени публикации".

...това си е твоето виждане по въпроса , то мързела не мори , а само мъчи  ;D ;D ;D , не че на мен се отдават езиците , но при съвременните технологии , май не ти се занимава просто , щото не си  много наясно понякога каква ценна информация ще пропускаш (само понякога...).
 ;D ;D ;D

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Re: Писане на други езици
« Отговор #9 -: 16 Декември 2008, 08:56:43 »
Аз съм на мнение, че трябва да бъдем любезни с хората от чужбина, особено със съседите. В продължение на години бяхме почти изолирани едни от други, а всъщност ако нещата вървят като хората не би трябвало да е далеч времето, дето ще си ходим на гости през ден. Тази нетърпимост към съседните народи, която ни е насаждана с години трябва категорично да остане в миналото.

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Писане на други езици
« Отговор #10 -: 16 Декември 2008, 09:06:05 »
Никой не говори за нетърпимост, напротив - аз лично много се радвам, че си имаме хора и от други държави във форума, но къде ще му излезне края, ако всеки пише на родния си език? Ако знае български да пише на него, ако не има общоприет език - английски... в краен случай немски (макар аз лично да не знам и бъкел немски). В крайна сметка аз или ти, ако се регистрираме в немски или полски форум и започнем да си пишем на български там, дали мислиш, че ще го толерират, ще ни се радват и ще ни гледат като писани яйца? За това става на въпрос в темата, а не дали ще има или не чужденци.

Което пък ме навежда на мисълта, че е хубаво и правилата на форума да ги преведем на английски... и евентуално немски...

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Re: Писане на други езици
« Отговор #11 -: 16 Декември 2008, 09:20:51 »
За езика хем е така хем не е. Ако човека говори някой от сродните на българския езици, сръбски например не бих настоявал да пише на английски. В случая с румънския или друг недотам разбираем език, всеки от международните езици би свършил работа. Затова си мисля, че е хубаво да има международна секция във форума, но да може да се пише не само на английски, а и на немски, френски, руски...

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Писане на други езици
« Отговор #12 -: 16 Декември 2008, 09:24:51 »
Това, което аз съм виждал по другите форуми е International част, в която обаче се пише само и единствено на английски. То иначе голямо мазало ще стане там и пак никой с никой няма да се разбира вътре... а нали това е идеята на тази международна част от форума... в нея всички чужденци да се разбират... ама ако всеки си пише на родния език пак всеки сам ще си говори...

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Писане на други езици
« Отговор #13 -: 16 Декември 2008, 09:34:31 »
Именно , именно - толерантност , взаимопомощ , доверие , ХОБИ...
Впрочем румънеца е толково подробен (вчера май направи десет страници в оная тема) и може да бъде за пример при нас , как макар и проформа (щото не е технически подробно) се прави ревю на направеното от него , се оказа че търси помощ при гласуване за неговата снимка , която ако стане снимка на месеца , ще му дадат награда от 100 евро , което обещава да вложи в довършване на макета си.При това твърди че е нещо инвалид и тия сто евро ще са му добре дошли за хобито.
Някой ден може и ние да пораснем (като в оная реклама - "...аз като стана голям.." ;D ;D ;D) и ние да си спретваме някакви конкурси по хобито ни....
Лъче , вчера за пръв път си кликнах на английската версия на сайта , и умрях от смях , щото първото което ми се отвори , бе снимката на "тъмен балкански субект" , (колегата Борисов да не се обижда , ама не се е обръснал  ;D ;D ;D) който си "врътка" макета с червена фуражка...
 ;D ;D ;D ;D ;D
...та тая секция на сайта май е доста празна всъщност!?!?! ;)
Като пример:
Zazo румънският все пак е франкофонски език , та нещо се прихваща , и в гугъла го има ... а на мен миналата седмица ми се разгони фамилията да "прочета" 80 (осемдесет) архивирани страници от един унгарски форум , на тоя език и гугъла няма преводач , и пак нищо не отбирам от екеш-шмекереш , но си струваше , защото си намерих ценни снимки , чертежи и информация...
Лъчо не може ли да се направи така - чужда регистрация (според АйПи-то  ;)) да чете във всички теми , но да може да пише само в англоезичната тема или раздел, като това му е нагледно обяснено при регистрирането ...и готово , а пък Христо като се дразни , може да си прочита всички непрочетени теми които го интересуват , а останалите след това минават в общия куп с бутон "маркирай като прочетени" дето си го имаме във форума и готово - къв е проблема  ???.
Та така де...
 ;D ;D ;D


EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Писане на други езици
« Отговор #14 -: 16 Декември 2008, 10:39:31 »
За съжаление този форум е доста ограничен от към възможности... както казах и преди не е лесна работа да се намери подходящ за конкретните цели, гъвкав и функционален и в същото време безплатен. :( Но и това ще стане... не е лошо като идея... всъщност може пък и да може да стане и за този форум, че ми хрумна една идея, но първо трябва да направя новият раздел... Когато имам възможност ще поръчкам да видя, че сега ми е бръмнала главата на работа... преди празниците винаги е некЪФ ужас, некЪФ ад...