Автор Тема: Модели на български подвижен състав  (Прочетена 278019 пъти)

Naskoni

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Модели на български подвижен състав
« -: 30 Ноември 2007, 17:55:32 »
Мен пък отдавна ме интересува и се надявам занапред да има модели на български подвижен състав. Как ще стане пресъздаването на родната действителност, ако не можем да си направим сами модели като toniemi, а пък да си купим, почти няма какво. Нагледах се в сайтовете на Роко и Пико на модели на всякакви чужди жп администрации. А според мен лесно може да се произведат някои модели на БДЖ. Имам предвид тези, които се експлоатират и в други страни и има заготовки за тях, нужни са само лого и серийни номера, в някои случаи цветова схема. Давам пример с Дезиро, Таурус, BR130, серия 06, много товарни и пътнически вагони са идентични.

Кажете какво мислите по въпроса, би ли било възможно това? Предполагам фирмите биха искали да се поръча някакво минимално количество, за да стане реалност тази, надявам се не само моя мечта. :)

Моля Жоро като официален вносител да си каже мнението, а също и всеки, който се интересува от този въпрос. Ако трябва да се преброим, да се разбере колко сме.:)

Забелязах, че Пико имат няколко комплекта на Полските железници за последните години, Роко планират комплект на Руските железници с М62 (веднага се сетих, че не им е никак трудно, след като вече произвеждат този модел). Балкансета 1 и 2 на Заксен моделе също видях, че е имало повече търсене от предлагането...

П.С. Написах мнението като предизвикано от разговора в тази тема, моля модератора ако сметне за нужно, да го премести.
« Последна редакция: 30 Ноември 2007, 18:30:43 от Naskoni »

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5522
  • Рейтинг: 618
  • Красотата е в детайла!
Re: Модели на български подвижен състав
« Отговор #1 -: 03 Декември 2007, 10:52:32 »
Този въпрос е обсъждан не веднъж. За съжаление пазарните условия налагат своето и модели на родната тракция почти не се произвеждат поради слабото търсене. "Пико" навремето имаха БДЖ един или два товарни вагона, "Заксънмодел" ги знаем, а за други не се сещам. Хубавото обаче е, че родната ни железница в миналото (а и сега) е закупувала и продължава да закупува иностранен подвижен състав на старо, тъй че спокойно могат да се преправят чуждите модели на машини в наши разцветки и т.н., например немски серии парни машини 42, 50, 52 и др. Сещам се също и за фирма "Булмаркет", която в момента се сдобива с немски ел. локомотиви BR 120. Както виждате избор има. Аз например лятото си взех една парна 50-ца на "Роко", която смятам в началото на другата година да се пробвам, с помощта на приятели (май повече приятелите), да я нагодя като наша 14.xx серия.
Моля, погледнете на този адрес, за да видите кои бг машини отговарят на чужди такива:  http://members.tripod.com/~bg_railroad/jpt1002/tasev.htm
« Последна редакция: 03 Декември 2007, 11:11:53 от Vlado »

KRAKOMOBILA

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2727
  • Рейтинг: 236
  • 46-та серия долу от графика - Шкода рулз!
Re: Модели на български подвижен състав
« Отговор #2 -: 03 Декември 2007, 16:07:42 »
Булмаркет закупуват Датски локомотиви (общо 6 броя) Серия EA3000, който само приличат на br120, но не са. Имат повече общо (като агрегати и оформление) с ES64F4. Ето и снимка.

http://www.railcolor.net/ES/es64f/foto/EG01.jpg

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5522
  • Рейтинг: 618
  • Красотата е в детайла!
Re: Модели на български подвижен състав
« Отговор #3 -: 03 Декември 2007, 16:26:56 »
Може, може! Явно грешката е моя. Извинявам се!
:)

Naskoni

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Модели на български подвижен състав
« Отговор #4 -: 03 Декември 2007, 16:42:10 »
Цитат на: KRAKOMOBILA link=topic=110.msg442#msg442 date=1196690862
Булмаркет закупуват Датски локомотиви (общо 6 броя) Серия EA3000, който само приличат на br120, но не са. Имат повече общо (като агрегати и оформление) с ES64F4. Ето и снимка.

http://www.railcolor.net/ES/es64f/foto/EG01.jpg

Добре, но кой е модела в HO? Не вярвам да няма такъв.

KRAKOMOBILA

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2727
  • Рейтинг: 236
  • 46-та серия долу от графика - Шкода рулз!
Re: Модели на български подвижен състав
« Отговор #5 -: 03 Декември 2007, 16:48:24 »
http://www.kvv73.dk/Billedserie/DSB_Litra_EA/EA_3018_PS_Model.JPG
Ето като модел го има, мисля, че е на Fleishman, но не съм сигурен, може да греша.  :)

Naskoni

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Модели на български подвижен състав
« Отговор #6 -: 03 Декември 2007, 19:16:10 »
Знам, че темата е обсъждана преди в други форуми. Моето предложение е тук да направим малко по-добре, да включим снимки на моделите и информация за тях и след това би могло информацията да се систематизира и качи на сайта. Аз с парните локомотиви не съм на ти, някак си не ме привиличат и не се интересувам, затова ще започна с дизеловите и после с електрическите.

И пак ще повторя, ако има някакъв начин да заинтригуваме фирмите производителки, да направим нещо и да видим в близко бъдеще повечко български модели.
« Последна редакция: 31 Януари 2008, 15:52:41 от Naskoni »

Naskoni

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Модели на български подвижен състав
« Отговор #7 -: 03 Декември 2007, 20:00:39 »
Модел на дизелхидравличния локомотив серия 04 няма, но има модел на прототипа 2020, фирмата е MSE - Modellbahnen http://www.mse-modellbahnen.at/
 
Любомир е щастлив притежател на този модел, надявам се ще се включи с повече информация и снимки. На сайта има малко информация и различни цени - 185, 295, 510 евро  :o :-[ , доколкото разбрах първата цена е за модел без задвижване и който сам трябва да сглобиш. Другите цени са с други опции, предполагам  :o
Надявам се скоро да мога да си го позволя, определено това е най-желания модел за мен. Но пък едва ли бих посмял сам да си го пребоядисам в цвета на БДЖ, бих помолил някой от опитните моделисти да го стори... ;)



« Последна редакция: 03 Декември 2007, 20:24:09 от Naskoni »

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Re: Модели на български подвижен състав
« Отговор #8 -: 04 Декември 2007, 08:30:35 »
Наско зачекна една много болна тема. “Що е то жп-моделизъм и има ли той почва у нас?” Нямам нищо против това да се преброим. Сигурен съм обаче, че в цялата ни Родина няма да се намерят и хиляда души, за които железницата да е хоби. Няколко примера:
   В най-големия жп-форум, този на Циров, са регистрирани 335 потребители
   Във форума на стендовите моделисти са 2216 души
   В един взет напосоки немски форум за НО са 2325 участници
Ако от стендовите моделисти почти всеки има поне по един сглобен или закупен модел, то от жп-форума едва ли има и 10% от хората, които имат желание и най-вече възможност да си купят по една Людмила. А и колко души от нашия форум могат да дадат 300 лева за същия локомотив. Само за сравнение – средната цена на един модел на самолет е около 20лв. От тази цена започват вагоните в детско изпълнение, за локомотивите да не говорим. Така, че една от причините да сме толкова малко е чисто икономическа. Другата е в техническата култура на нацията ни. Но в една страна, в която чалга-идустрията прави милионен оборот, друго и не може да се очаква. Още един пример: http://www.parowozy.com.pl/obrotnica/13.jpg . Тази картинка съм я обсъждал с много приятели и само на няколко първото им впечатление беше от многобройните посетители на тази изложба на действащи локомотиви в Полша. Дори да предположим, че половината от хората са чужденци, пак е впечатляващо мнозинството поляци имащи интерес към железницата. Затова и фирмите се преорентираха и пуснаха на пазара толкова много полски модели. Когато преди години попитах търговския директор на Roco, защо не пуснат немската BR 58, в българския вариант на 13-та серия, отговорът беше: Поръчвате и предплащате 500 броя и ще я имате. С този кратък отговор той даде ясно да се разбере къде сме ние. За тях, нашите модели са “екзотика”, сиреч едва ли немският пазар, който е основен за тях, би се заинтересувал от тях и никой не би направил подобна  инвестиция.
Според мен изходът е в “направи си сам”. Модел сходен с наш се пребоядисва, а за надписите има лазерни принтери. Жалко, но факт.
Много ни е скъпо хобито, много е интересно, но и никой насила не ни е вкарал в него. За това основната цел на нашият сайт е да покажем, че ни има, че се развиваме и че търсим и други като нас.
 

KRAKOMOBILA

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2727
  • Рейтинг: 236
  • 46-та серия долу от графика - Шкода рулз!
Re: Модели на български подвижен състав
« Отговор #9 -: 04 Декември 2007, 09:41:13 »
Възхитен съм от поста на Жоро. И всичко което каза е точно така, но, винаги има едно "но". Найстина явно тираж под 500 броя на даден модел е нерентабилен за фирмата, но мисля, че не само в България ще се закупуват такива модели не мислите ли ? Защо примерно един немец, да не е фен на Българските железници, и да тръгне да си прави макет на тяхната тема, или Поляк, Чех или какъвто и да било друг гражданин. Пък и на доста от моделите, ще трябва само боя, за да стане на тема БДЖ, ще кажете, като е само боя, защо не го боядисаш ти, да найстина е така, но едно е да си го боядисаш сам, друго е да бъде професионално боядисано.  :)

Naskoni

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Модели на български подвижен състав
« Отговор #10 -: 04 Декември 2007, 11:18:14 »
Жоро, опасявах се, че точно това ще кажеш... За Роко разбрахме, а на Пико и другите фирми поставян ли е такъв въпрос?

Аз например едва това лято случайно открих в интернет форума на железниците, след това и другите и така се събуди детската ми мечта. Оказа се, че имам един съученик, който като малък е имал влакчета на Пико в N и дори ги е запазил досега, но пък аз не съм знаел. Това ме кара да мисля, че много хора тепърва ще открият жп моделизма, благодарение на интернет и цялата налична информация. Вие, по-старите моделисти, най-добре знаете какво е било навремето. Нали, за да започнеш, трябва да видиш някъде за какво става въпрос.

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Re: Модели на български подвижен състав
« Отговор #11 -: 04 Декември 2007, 11:32:35 »
Към Пико не съм правил запитване, защото и аз като тебе предполагам какво ще отговорят. Но веднага след нова година ще им пиша, пък да видим какво ще излезе. За Дезирото няма смисъл да се гласим, от тяхните пътнически нито един не става. Ееевентуално някой товарен вагон да го преоцветят.

Naskoni

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Модели на български подвижен състав
« Отговор #12 -: 04 Декември 2007, 11:58:09 »
Отново няма модел на БДЖ, за наша радост обаче тези локомотиви се експлоатират в Румъния и от няколко полски и немски превозвачи. Моделите са производство на Tillig/Sachsenmodelle (ако може някой да обясни какво е общото между двете фирми)
Забелязах само една разлика с нашата 06 серия - големината на фаровете. Аз лично бих предпочел модела на PTKigK, заради цвета и евентуално по-лесното боядисване.





Видео клип на модела в движение http://youtube.com/watch?v=eeksqhtB8-8
« Последна редакция: 04 Декември 2007, 12:03:10 от Naskoni »

Naskoni

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Модели на български подвижен състав
« Отговор #13 -: 04 Декември 2007, 12:18:32 »
Цитат на: Жоро link=topic=110.msg464#msg464 date=1196760755
Към Пико не съм правил запитване, защото и аз като тебе предполагам какво ще отговорят. Но веднага след нова година ще им пиша, пък да видим какво ще излезе. За Дезирото няма смисъл да се гласим, от тяхните пътнически нито един не става. Ееевентуално някой товарен вагон да го преоцветят.

За Дезирото цената е причината, нали? 223 евро си е леко стресиращо :o Не мога да си обясня защо няма Дезиро в хоби вариант, при положение, че продават стартов комплект ICE 3 za 130 евро (заедно с адаптер и комплект релси А+Е).
« Последна редакция: 31 Януари 2008, 15:57:51 от Naskoni »

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5522
  • Рейтинг: 618
  • Красотата е в детайла!
Re: Модели на български подвижен състав
« Отговор #14 -: 04 Декември 2007, 16:19:40 »
Модел в наши разцветки и надписи няма, но пък има прекрасен модел на BR 50 на "Roco", който е точно копие на БДЖ серия 14.
http://www.railwaypassion.com/files/gallery/org_pic47_404.jpg
Както знаете, миналия век нашите железници закупуват на старо такива машини. И досега в база "Калояновец" се съхраняват единици от тази серия.
http://www.bgphoto.net/photos/708/o632579764622187500.JPG
На горната снимка: UK локомотивът 14.33 в база "Калояновец"
« Последна редакция: 04 Декември 2007, 16:22:24 от Vlado »