Автор Тема: Няколко полезни съвети към младите колекционери  (Прочетена 13841 пъти)

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Няколко полезни съвети към младите колекционери
« Отговор #30 -: 31 Декември 2008, 15:42:11 »
Цитат на: Adrian link=topic=1125.msg16119#msg16119 date=1230728895
В моето развитие и аз бях 'доброто прасе' и на мащаби и на епохи ; след няколко почти тотални разпродажби избистрих нещата.
Не слушайте старило - слушайте патило !

Адри, на това му се казва творческо търсене и никой не може да ти даде съвет, относно това, защото всеки се кефи на различни неща.Важното е новакът бързо да намери себе си, защото търсенето струва доста парички, поне в нашето хоби е така.  ;D

CaLLlo

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2604
  • Рейтинг: 202
  • Dampf Ep.1&2 bis ÜK
Re: Няколко полезни съвети към младите колекционери
« Отговор #31 -: 31 Декември 2008, 20:22:36 »
Хубаво стана, че в темета много бързо се стигна до двете крайни мнения по въпроса, въпреки че идеята беше друга.

След дългогодишни наблюдения върху себе си и върху голям брой други хобисти от многая лета насам, съм се убедил в някои конкретни истини по въпроса. Aко наречем условно мнението на Best Ripper като точка 1 (Т1), а мнението на Ясен като Т2, то картинката изглежда горе-долу по следния начин:
Всеки хобист навлиза за пръв път в хобито от Т1 и в зависимост от възрастта, личните си естетически критерии и от факта колко дълбоко му е влязло хобито, след определен дълъг или къс период на осмисляне и съзряване, както и от количеството натрупани знания и информация, се установява някъде по пътя между Т1 и Т2, като крайните 2 точки също не се изключват. Пропуснах да спомена, че от голямо значение през годините се оказа и фактът, какво има по магазините и какво може да бъде купено в момента. Т2 не е задължителна за никого, всеки сам ще открие себе си някъде по трасето, като не се изключват и премествания във времето по него и това са често наблюдавани явления. Посоката обаче винаги е била Т1 -> Т2.
И за да успокоя нещата ще кажа, че почти няма двама еднакви хобисти, дори установили се в една и съща точка, почти!
Нелепо е обаче човек да остане на началната си фаза - Т1 и по този начин да се откаже от всякакъв вид развитие, още по-нелепо е да парадира с този факт! Такива хобисти обикновено продават всичко и започват с друго хоби, примерно пощенски марки. Или ако не - превръщат хобито в "още едно успешно разминаване на два влака"!
Нелепица е и идеята - два мащаба на една дъска - това признавам е нещо, което не беше ми хрумвало никога, може би и защото знам, че ако искам теснолинейка има H0e и H0m, TTe и TTm.
И все пак всеки сам решава какво ще прави и на какво ще се кефи, щото хоби означава точно това - някакъв вид максимален кеф!

Весели празници!

toniemi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4783
  • Рейтинг: 633
  • Направи си сам и ще ти олекне! HO,Z Само БДЖ
Re: Няколко полезни съвети към младите колекционери
« Отговор #32 -: 31 Декември 2008, 20:38:20 »
Цитат на: CALLlO link=topic=1125.msg16146#msg16146 date=1230747756
Хубаво стана, че в темета много бързо се стигна до двете крайни мнения по въпроса, въпреки че идеята беше друга.

След дългогодишни наблюдения върху себе си и върху голям брой други хобисти от многая лета насам, съм се убедил в някои конкретни истини по въпроса. Aко наречем условно мнението на Best Ripper като точка 1 (Т1), а мнението на Ясен като Т2, то картинката изглежда горе-долу по следния начин:
Всеки хобист навлиза за пръв път в хобито от Т1 и в зависимост от възрастта, личните си естетически критерии и от факта колко дълбоко му е влязло хобито, след определен дълъг или къс период на осмисляне и съзряване, както и от количеството натрупани знания и информация, се установява някъде по пътя между Т1 и Т2, като крайните 2 точки също не се изключват. Пропуснах да спомена, че от голямо значение през годините се оказа и фактът, какво има по магазините и какво може да бъде купено в момента. Т2 не е задължителна за никого, всеки сам ще открие себе си някъде по трасето, като не се изключват и премествания във времето по него и това са често наблюдавани явления. Посоката обаче винаги е била Т1 -> Т2.
И за да успокоя нещата ще кажа, че почти няма двама еднакви хобисти, дори установили се в една и съща точка, почти!
Нелепо е обаче човек да остане на началната си фаза - Т1 и по този начин да се откаже от всякакъв вид развитие, още по-нелепо е да парадира с този факт! Такива хобисти обикновено продават всичко и започват с друго хоби, примерно пощенски марки. Или ако не - превръщат хобито в "още едно успешно разминаване на два влака"!
Нелепица е и идеята - два мащаба на една дъска - това признавам е нещо, което не беше ми хрумвало никога, може би и защото знам, че ако искам теснолинейка има H0e и H0m, TTe и TTm.
И все пак всеки сам решава какво ще прави и на какво ще се кефи, щото хоби означава точно това - някакъв вид максимален кеф!

Весели празници!
За точка едно и точка две си напълно прав.И аз съм купувал всичко,което се търкаля по релсите,но с течение на времето си избистрих концепцията,това което ми харесва-БДЖ ;)Всичко друго разпродадох.
И сега познавам хора,които пазаруват в трите мащаба,трупат,трупат...но те си знаят.
Аре,ако нема нещо интересно,шъ си пишем чак догодина ;D


gts.best

  • Trade Count: (56)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 702
  • Рейтинг: 8
  • N(1:160)
След като прочетох написаното до тук, определям себе си като "Колекционер със истински стилна колекция, с леки залитания към SBB .
Рано или  късно всеки изминава пътя Т1--->"добро прасе"--->Т2, когато стигнеш края, разбираш колко време ,нерви и средства си загубил по пътя. На това му викам "грешки на растежа".
Всеки сам си изминава пътя независимо от мнението и съветите на другите.
Към написаното от АДРИ -->"Не слушайте старило - слушайте патило ! " добавям само "добрее е да слушате и ПЛАТИЛО"
Не мога да определя себе си като моделист или макетист и това ще си проличи и от макета който правя, но това е друга тема.............
ПОЗДРАВИ И ЧНГ 2009г.

Coltrane

  • Гост
  • Trade Count: (0)
ПЛАТИЛО - може ВСИЧКО!!!! ;D

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Като стана въпрос за ПЛАТИЛО, един съвет и от мен. Винаги проверявайте цените на нещата които купувата от няколко места, най-вече на тези втора ръка. И имайте предвид, че втора ръка винаги значи втора ръка, освен когато става въпрос за някоя колекционерска рядкост, тогава цената не е най-важното, а начешването на крастата.

За съжаление в българско все още има пазар за неща втора ръка, на цени като нови само (понякога и отгоре), защото някой ги предлага на момента, а в противен случай е необходимо малко чакане.

За щастие вече не сме капсулирани в собствената си кочина и има все повече алтернативи.

Сaprycorn

  • Trade Count: (52)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1774
  • Рейтинг: 134
  • НО DRG II епоха София
То не важи само за втора ръка , хубаво е да се проверява и цената на новите модели. Имах това лято такъв случай в Малкия Цум:
В каталога на Пико, продавачът беШе залепил лепенки с цени на всяка картинка, и ми предложи ОТСТЪПКА 10% от тези цени. ЗвучеШе много примамливо. Добре, че вечерта погледнах моделите, които ме интересуваха в сайта на един немски магазин, от който съм пазарувал няколко пъти, и какво да видя- цените бяха с 20% по ниски, от това, което бих платил при 10%ната отстъпка в Малкия Цум!!!

Coltrane

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Малкият ЦУМ е магазинн за: "Целеустремени хобисти"! :search: THE MASTER :stink: IS A BIG DEALER!!!! :sarcastic:

Blackadder

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Няколко полезни съвети към младите колекционери
« Отговор #38 -: 22 Октомври 2009, 22:28:50 »
Здравейте. Искам да ви кажа, че съм абсолютен новак. Доста се рових из форума и често срещах думата ЕПОХА. Някой би ли обяснил как се определят епохите и на кои години отговарят? Благодаря.

TheJackal

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1703
  • Рейтинг: 158
  • ТТ 1:120 III und IV Epoch DB & DR
Re:Няколко полезни съвети към младите колекционери
« Отговор #39 -: 22 Октомври 2009, 22:45:58 »
Здравей и добре дошъл сред нас. Ето погледни тук: http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,168.0.html  :yes:

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Re:Няколко полезни съвети към младите колекционери
« Отговор #40 -: 22 Октомври 2009, 22:51:07 »
А това тук е за европейските железници като цяло:
http://www.morop.org/de/normes/nem800_d.pdf

CaLLlo

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2604
  • Рейтинг: 202
  • Dampf Ep.1&2 bis ÜK
Re:Няколко полезни съвети към младите колекционери
« Отговор #41 -: 23 Октомври 2009, 01:36:04 »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12276
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Няколко полезни съвети към младите колекционери
« Отговор #42 -: 23 Октомври 2009, 08:39:33 »
Това са българските епохи според NEM803 (направени от Борис Чакъров).
http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,168.msg6937.html#msg6937
 ;D ;D ;D

Blackadder

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Няколко полезни съвети към младите колекционери
« Отговор #43 -: 23 Октомври 2009, 11:30:01 »
Благодаря много за полезната информация. Сега нещата започнаха да се проясняват  ;D

.....а по повод:
Цитат на: Smile link=topic=1125.msg16806#msg16806 date=1231444359
Малкият ЦУМ е магазинн за: "Целеустремени хобисти"! :search: THE MASTER :stink: IS A BIG DEALER!!!! :sarcastic:

Мисля, че си пада малко скъпчия.