Автор Тема: Как да реша проблема с ръждата?  (Прочетена 16062 пъти)

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Как да реша проблема с ръждата?
« -: 10 Декември 2007, 13:38:45 »
Имам релси,които се нуждаят от изчистване на по - дълбока ръжда. Въпросът ми е :
- Мога ли да се справя с ръждопреобразувател или има някакъв друг,по - сигурен начин?

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Re: Как да реша проблема с ръждата?
« Отговор #1 -: 10 Декември 2007, 15:20:31 »
След направени опити да се почистят петна от ръжда на язви по релси на старото Пико се намери един сигурен начин - замяна с нови. Всички други опити водят до неуспех. А с ръждопреобразувател е гарантиран начин релсите да загубят проводимост и да ръждясат по-бързо.

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1343
  • Рейтинг: 208
Re: Как да реша проблема с ръждата?
« Отговор #2 -: 17 Май 2008, 11:58:43 »
Ми аз си ги чиста от патина и ръжда с една машинка, детое като зъботехническа. има си приставка с финна месингова чека - става перфектно ! После и с една гумичка  за полиране и става като нова, ама според мен няма нужда.

br185

  • Trade Count: (19)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 533
  • Рейтинг: 4
  • HO 1:87/всички епохи без I/DB,OBB Велико Търново
Re: Как да реша проблема с ръждата?
« Отговор #3 -: 17 Май 2008, 12:52:40 »
  Слава Богу за сега не съм имал такъв проблем. Ама ми се струва, че Жоро е прав. Решението е замяна. Осдстраняването на ръждата чрез механична обработка не ми се вижда добра идея. За страничната част на релсата може би не е проблем. Обаче главата на релсата на ръка ми се струва трудна работа да се докара кат фабричната равна. После ще се получи нещо като при нащо БДЖ. Пътува си влака уж по безнаставов път пък целият се тресе нагоре надолу все едно се движи директно върху чакъла. И въобще изсъргването на ръждата премахва и покритието на релсите. И после ръждясват още по-лесно.

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re: Как да реша проблема с ръждата?
« Отговор #4 -: 16 Октомври 2008, 13:04:28 »
Като правих последното почистване, забелязах, че и по някои от релсите има потъмняване и съответно накъсване в равномерния ход на локомотивите.. Тъй като съм на стария "П" профил, мисля да ти пилна леко от горната страна с фина водна шкурка /1500 или 2000/, естествено на сухо и без да се увличам.. пък ще видя след известно време как се е отразило на състоянието на релсите... бтв, тоя проблем е май на по-новите релси на ПИКО - навремето, когато бях на НО, имах релси на траверси от пресован картон /преди появата на пластмасовите траверси/ и никога не съм имал проблем с корозия - всичко се е свеждало до почистване със спирт и релсите си блестяха... Сега май швабите освиниха технологията за галванизиране...  :(

Voodoo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Как да реша проблема с ръждата?
« Отговор #5 -: 16 Октомври 2008, 13:17:43 »
Да ви споделя честно ръждата прави линиите по автентични... Аз лично отгоре с много ситна шкурка съм за чистил най ръждясалите линии и после с парцалче напоено с машинно масло съм намазал линиите, и така си стои целия релсов път намазан. Когато реша да карам просто с сухо парцалче почиствам линиите.

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Как да реша проблема с ръждата?
« Отговор #6 -: 16 Октомври 2008, 13:51:42 »
Цитат на: Best Ripper link=topic=118.msg11386#msg11386 date=1224151468
Като правих последното почистване, забелязах, че и по някои от релсите има потъмняване и съответно накъсване в равномерния ход на локомотивите.

Да ви кажа честно,понеже все още си нямам макет и често си сглабям отделни отсечки(не кръг,защото ме болят колената да клеча по пода а и така не ме кефи) особено напоследък,с цел да си пробвам дигитализираните от мен локове,забелязвам същото прекъсване.Интересното е , че се забелязва при доста запазени релси(при такива проби избирам най-читавите релси).При допир на съединенията всичко се оправя,което ме води на мисълта,че ако искам да разчитам на перфектните ходови качества на локомотивите,ще се наложи да съединя релсите , споявайки ги една за друга ако не директно,то поне с по едно късо кабелче отдолу.В противен случай сигурно ще имам проблеми.Вие какво мислите по този въпрос,надеждни ли са самите щифтове от гледна точка електропроводимост или моето е някакъв единичен случай?

Voodoo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Как да реша проблема с ръждата?
« Отговор #7 -: 16 Октомври 2008, 14:29:06 »
Прекъсването на контактната мрежа съм го решил с малки спойки между релсите... ;)

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re: Как да реша проблема с ръждата?
« Отговор #8 -: 16 Октомври 2008, 14:51:14 »
Voodoo, наистина спойките решават проблема с токопроводимостта, но ако си на макет и не разглобяваш линиите. .И аз като Xristo съм още в "насипно-разглобяем" вид и трябва да разчитам на контакта, осигурен от стандартните щифтове... Почва да ме "гложди смътното съмнение" /ако може да цитирам един стар съветски филм  ;D/, че галваничното покритие на релсите с "П" профил се скапва и от вътрешната страна...  >:( Ако изобщо там има...

Сaprycorn

  • Trade Count: (52)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1774
  • Рейтинг: 134
  • НО DRG II епоха София
Re: Как да реша проблема с ръждата?
« Отговор #9 -: 16 Октомври 2008, 15:58:08 »
За профилни релси ли говориШ, или за стария П профил на Пико?

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re: Как да реша проблема с ръждата?
« Отговор #10 -: 16 Октомври 2008, 18:10:48 »
Старото пико-вско "П"...

toniemi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4780
  • Рейтинг: 630
  • Направи си сам и ще ти олекне! HO,Z Само БДЖ
Re: Как да реша проблема с ръждата?
« Отговор #11 -: 16 Октомври 2008, 18:15:54 »
Относно старите Пиковски релси,с които са ми всички макети в НО,за подобряването им правя следното:Първо,преди да направя някой макет,нареждам фигурата на земята,след това прибирам излишните релси.Второ,разглобявам фигурата и тъй като релсите ми са втора употреба,пристъпвам към отремонтирането им.В какво се състои рециклирането?!
Първо поставям релсата на равна повърхност на нивото на очите,обърната с траверсите нагоре и я изправям идеално.След това оправям ушичките,които държат релсите към траверсите(разчеквам ги с отверка) и ги почуквам отгоре,по този начин релсата се уплътнява по траверсите и не дрънка като я пуснеш на масата ;DТрето действие е поправка на гнездата на свръзка на релсите.Там обикновенно се наблюдава разчекване на отворите,с помоща на клещички,те трябва да възвърнат правоъгълната си форма.И четвърто действие е поправка на прастинките,които влизат в отворите.Те трябва да бъдат изправени по посока на релсата,като същевременно трябва да имат характерните малки чупки,които служат за контактуване в страниците на отворчетата.
След такова рециклиране и поставяне на макета,не съм имал загуба на ток.Въпреки това,под макета пускам инсталация която през метър е вързана за релсите,това е двойно осигуряване.
Пия Миринда-портокал от 2 литра ;D

Voodoo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Как да реша проблема с ръждата?
« Отговор #12 -: 16 Октомври 2008, 18:36:57 »
Правя същото като toniemi само,че меря с уреда и правя спойки ако някъде няма връзка. Разбира се и аз имам няколко места по макета от където идва ток. Също ползвам "П" профилен път, с малки изключения. ( един от коловозите ми е в "Т" профил - за него важат същите правила )

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6710
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re: Как да реша проблема с ръждата?
« Отговор #13 -: 17 Октомври 2008, 07:57:25 »


Ето как процедирам и аз :

1. сортирам всички прави 1/1 , 1/3 , 2/3 ; криви 880 и 760  съответно 1/1 , 1/3 , 2/3 ;    ръчни стрелки ; автоматични ; и т.н.

2. слагам им една прилична цена

3. и ги продавам/подарявам на приятели

с печалбата правя малък банкет за тесен кръг самодиви, за да не си спомням на сутринта за ужасът, наречен П-профил на Пико

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Как да реша проблема с ръждата?
« Отговор #14 -: 17 Октомври 2008, 08:23:46 »
Брях мааааму , а аз си купих от Адри "П" -профил , но си е в идеално състояние....
« Последна редакция: 17 Октомври 2008, 10:20:27 от pach »