Автор Тема: Кой какви механизми ползва за стрелки?  (Прочетена 89093 пъти)

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Re: Кой какви механизми ползва за стрелки?
« Отговор #180 -: 11 Ноември 2016, 12:57:10 »
http://www.mollehem.se/doc/instruktioner/Instruction_Servo5_en.pdf

Един много хубав документ, обясняващ функциите на Servo5 декодер за управление на 5 серво механизма.



цената на декодера: http://www.mollehem.se/index.php/en/control-and-electronics/servodecoder-5-detail
цената на сервото: http://www.mollehem.se/index.php/en/control-and-electronics/servo-1b-detail

Започвам да се замислям дали да не започна да ги ползвам...

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Кой какви механизми ползва за стрелки?
« Отговор #181 -: 09 Февруари 2017, 18:23:18 »
Сервата вървят с кабели по 20см, т.е. надали ще стане да вържеш всичките 5 без удължители.
Такава електроника е добре да ползва бистабилни релета за превключване на сърцето, тъй
като те искат единичен кратък импулс за да превключат, т.е. не консумират постоянно ток.
Лично аз бих заложил на единично устройство, а не на такова за 5 серва. Всъщност аз такива
съм си направил. цената на чарковете с включено серво (с лагери, а не гола пластмаса като
онова на линка) е под 15 кинта

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1339
  • Рейтинг: 206

staff123

  • Trade Count: (1)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 473
  • Рейтинг: 2
    • LinkedIn
Re: Кой какви механизми ползва за стрелки?
« Отговор #183 -: 30 Юни 2021, 03:26:38 »
Здравейте!

Не мисля, че е нужно да отварям нова тема, но ако се наложи, нека модераторите да се намесят.

От известно време се заигравам да си "проектирам" механизъм за стрелки. Общо взето се опитвам да открия топлата вода, но ми допада процеса на "обучение" и затова се занимавам. А и все пак си е част от хобито - независимо колко варианти има на пазара, на мен ми е интересно поне да се опитам да разработя мой такъв. Вече не чета редовно форума и може би част от нещата в поста са дискутирани по темите. Прегледах тази тема, също и тази за Arduino и няколко други, в които предположих, че ще има дискусия по въпроса, но не успях да се оправя. Държа да отбележа, че познанията ми по електроника и електротехника са минимални. Имам понятие от логическата функцията на част от отделните електронни компоненти, но изчисляването на веригите не ми е особено ясно. И все пак, се опитвам да се науча на това и онова.

Та за какво иде реч: Аналогово управление на стрелката с възможност за контрол на поляризацията. Бих искал да опитам и да вкарам възможност за някакъв вид обратна връзка, но засега мога и без нея. Предпочитам да ползвам обикновен DC мотор вместо серво поради ред причини, които не мисля да дискутирам засега.

Успях да измисля управлението с крайните изключватели. Тествах - работи. Един двуполюсен ключ ON-ON (DPDT) за обръщане на поляритета на към мотора и два еднополюсни микроключа (SPDT) за крайни изключватели. Моторчето e размер 130, такова имам под ръка. Захранването е от батерия 1.5V поради същата причина, а и мотора е по-бавен и по тих, в сравнение със стандарните за него 3V. Това колко е подходящо - не знам.

Проблемът който имам сега е, че не съм убеден как мога да контолирам поляритета в сърцето на стрелката. Принципно мога да вкарам още една двойка микроключове, които да работят заедно с крайните изключватели, но в друга верига, но съм убеден, че има и по-елегантни решения. Според лаишките ми познания за електронните елементи, мога да използвам релета, които да се задействат в зависимост от състоянията на микроключовете. Не ми допада обаче размерът им. Старая се да се вместя във възможно най-малки размери на цялата машинка. Другият вариант, мисля, е да заменя релетата с транзистори и диоди, чиито размери са значително по-приемливи. И в двата случая обаче, не знам как стои върпосът със захранването на трасето. За аналогово трасе, предполагам всичко е наред, но при дигиталното не знам какъв би бил ефекта на релетата/транзисторите върху дигиталния сигнал. Ето и схемата, която сътворих. Стрелката в случая е Tillig HO и зеления проводник е към клемата за захранване на сърцето:



Та възможно ли е това да се осъществи по такъв начин? Благодаря предварително!

Поздрави!
 :hi:


Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
Re: Кой какви механизми ползва за стрелки?
« Отговор #184 -: 30 Юни 2021, 07:34:11 »
Не знам защо отхвърляш варианта със серво машинки.  Аз ползвам 9г серво за по $1 и ги управлявам с arduino - изключително елементарно се свързва и програмира - има милиони примери в нета и много бързо може да се научи човек, стига да има време и желание.  Няма смисъл от крайни изключватели, обръщане на поляритет и спестява една купчина елементи.  Освен това, може да се регулира скоростта на превключване на стрелката - кеф ти бързо, кеф ти бавно - като истинските.  Нашите стрелки се превключват за около 2-3 секунди, което е доста ефектно, за разлика соленоидните машинки, колко то ги местят мигновено.

staff123

  • Trade Count: (1)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 473
  • Рейтинг: 2
    • LinkedIn
Re: Кой какви механизми ползва за стрелки?
« Отговор #185 -: 30 Юни 2021, 13:53:15 »
Цитат на: Nenchev link=topic=132.msg121905#msg121905 date=1625027651
Не знам защо отхвърляш варианта със серво машинки...

Предимствата им са доста, но на този етап съм се спрял на този вариант. Не търся най-лесното. Ако беше така, щях да се спра или на Arduino+серво или на готова машинка на Tillig или някой друг производител, която да си бъзикам наляво-надясно. Вероятно ще стигна до момента с Arduino-то, но засега не ми е приоритетен интерес.

Цитат на: Nenchev link=topic=132.msg121905#msg121905 date=1625027651
...Освен това, може да се регулира скоростта на превключване на стрелката - кеф ти бързо, кеф ти бавно - като истинските...

Точно това ми е едната цел - да може да се регулира скоростта на моторчето. Може би бъркам, но това може да си го направя с понижаване на напрежението. Друг е въпроса дали мога да използвам едни и същи транзистори с различно напрежение на базата.

 :hi: