Автор Тема: Ето какво наричам трансформатор  (Прочетена 26290 пъти)

KRAKOMOBILA

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2727
  • Рейтинг: 236
  • 46-та серия долу от графика - Шкода рулз!
Re: Ето какво наричам трансформатор
« Отговор #15 -: 04 Март 2008, 22:01:32 »
Цитат на: muncho link=topic=133.msg2536#msg2536 date=1204660179
Сега се сещам,че може би ще ти помогнат ако попиташ в някой  сервиз  за компютри.Няма начин да не знаят или пък човек който се занимава със слаботокови истории.А има и едни уреди,които се продават във всеки ел.магазин,приличат на елка и с тях мерят различни параметри.Ако си виждал с подобно нещо мерят силата на акумулатора ,търсят какво напрежение идва до фарове,стопове и т.н.
Уф,май само дрънкам ...ама се чудя как да помогна ;)
Мисля, че говориш за мултицет.

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Re: Ето какво наричам трансформатор
« Отговор #16 -: 04 Март 2008, 22:09:25 »
Цитат на: eurostar link=topic=133.msg2531#msg2531 date=1204653533
Ще му купя адаптер, но не знам с каква мощност. Ходих в магазина за адаптери с книжката "Спецификации", но в нея никъде не пише за ватове. Магазинерът също не можа много да ми помогне. Само ми каза да разбера, каква е максималната мощност, която ще се ползва и тогава да се върна при него.

Въпросът ми към вас е знае ли някой колко вата ползва един трансформатор?
Старият траф на Пико е с мощност 33,6 вата, а той е по-мощен от този където имаш. Този MRC като го гледам няма и половината, така че ако вземеш адаптор с изходна мощност от 40 вата не би трябвало да имаш проблеми. Ако е по-мощен не пречи.

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re: Ето какво наричам трансформатор
« Отговор #17 -: 04 Март 2008, 22:27:27 »
Благодаря, Жоро. Така ще спя по-спокойно. Адаптерът, който ми предложиха е 50 вата, но исках първо да се уверя преди да го купя.

Maktub

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Ето какво наричам трансформатор
« Отговор #18 -: 05 Март 2008, 00:45:48 »
Здравей, също ми се струва, че мощността можеш спокойно да я измериш с мултицет. Предполагам че във всеки сервиз за телевизори, компютри, могат да ти премерят параметрите на трансформатора за секунди – не би трябвало да е проблем – и ще имаш точната информация. Иначе трябва да си купиш мултицет и сам да си мериш мощността (което може би също не е лоша идея предвид множеството слаби тоци в един макет).

Един въпрос - опитах да поръчам такъв траф от КАТО, но при опцията за избор на държава нашата татковина не я мярнах сред останалите държави. Как става поръчката, когато трябва да обявиш адрес за доставка?
« Последна редакция: 06 Март 2008, 02:14:34 от Maktub »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Ето какво наричам трансформатор
« Отговор #19 -: 05 Март 2008, 08:29:19 »
Леле , мале , що си трошите парите по тоз начин!
Парите ги давайте за модели на локомотиви, вагони и релсов път...
Ако някой се интересува , знам фирма в България която произвежда трафове в метални кутий , с шнур , предпазители и пускови ключета ,както и изходни клеми по заявка на клиента.Заявяваш каква мощност ти трябва и какво изходно напрежение и човека ти предлага два-три различни обема на кутията и трафовете вътре , изпълнява поръчката в рамките на 10-тина дни и в зависимост от мощноста е цената .Например до 50-60 W на 12-16 V излизат около 70 лв. До 100-120 W на същите напрежения е около 90-100 лв.Имат хубав външен вид и са обезопасени и изработени по стандартите.
Поръчваш , плащаш и остава след това да си го включиш към каквото искаш - кеф ти аналогово управление (днес ако остане време ще кача в темата една страхотна схема) кеф ти като захранване на бустер за цифрово управление...
Ако някой го интересува , ще проуча как стоят нещата и може да поръчаме една малка серия.Ако остане време ще кача снимка тук също днес. ;D

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Ето какво наричам трансформатор
« Отговор #20 -: 05 Март 2008, 09:34:42 »
Качеството на снимките - като от телефона ми  :D
Това е външния вид на разделителен трансформатор от 220 V на 110 V , с външни габаритни размери 100 х 85 х 140 мм , изходна мощност 60W.



Правен е по-поръчка с тези изходни контакти (като за РС) за да не стават грешки със 110 - те волта.
Това отдолу е същия трансформатор в едър план лицевата плоча - ключето може да е светещо (като опция).



А това пък е също разделителен (разделителен означава , че вторичната намотка няма галванична , тоест електрическа връзка с първичната намотка която е на 220 V) трансформатор 220 V на 220 V .



Такъв ми трябваше за именно електрическо обезопасяване на една промишлена тестова установка.
Та както казах и в предишният ми пост , няма проблем да поръчам такива транформатори с изходни променливи (АС) напрежения 12 до 16 V ,и мощност достатъчна за захранване на нашите съоръжения.
По-големите мощности (100-120W) се сглобяват в същите на външен вид кутии но с приблизителни размери 140 х 140 х 180 мм.
 ;D

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re: Ето какво наричам трансформатор
« Отговор #21 -: 05 Март 2008, 11:57:11 »
Цитат на: Maktub link=topic=133.msg2543#msg2543 date=1204670748
... Един въпрос - опитах да поръчам такъв траф от КАТО, но при опцията за избор на държава нашата татковина не я мярнах сред останалите държави. Как става поръчката, когато трябва да обявиш адрес за доставка?
С този сайт го има този проблем. Аз имам леля там, която ми получава нещата и ми ги препраща, а за Billing address съм писал Sofia, Yougoslavia и номера на кредитната карта и става. Това е изключително досадно за леля ми и аз им написах писмо да добавят България в списъка. Първият отговор от преди време беше: "Jorj, If you have trouble placing an order on our website please let me know and I will see if we can get Bulgaria added to our country list".

Днес, по повод на твоя въпрос им написах, че имам приятели, които искат да си пазаруват и нямат роднини в САЩ. Биха ли прибавили България към списъка... Когато ми отговорят, ще ти пиша.

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re: Ето какво наричам трансформатор
« Отговор #22 -: 05 Март 2008, 12:07:26 »
Цитат на: pach link=topic=133.msg2546#msg2546 date=1204698559
Леле , мале , що си трошите парите по тоз начин!
Аз все гледам да икономисвам. Но този трансформатор е върхът - така мазно се върти ръчката, просто нищо общо с другите трансформатори. И понеже аз съм на аналогово управление, за мен е от изключителна важност с какво ще управлявам влаковете. И не мисля, че 50$ (+30$ транспорт) е много за траф с две управления.
80.00 USD = 103.063 BGN

Сега, когато ще трябва да си купувам траф за светлините на сградите, мога да взема самоделка или нещо евтино от магазина.
« Последна редакция: 05 Март 2008, 12:08:57 от eurostar »

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re: Ето какво наричам трансформатор
« Отговор #23 -: 05 Март 2008, 23:51:28 »
Получих отговор от фирмата производител MRC. Те твърдят, че какъвто и адаптер да сложа, това не е проблем. Единственият проблем бил, че трансформаторът нямало да работи дълго заради честотата от 50Hz на европейската мрежа. Тоест, трябва да реша по-скоро проблема с херцовете, а не с ватовете. Според тях е невъзможно. Ако някой от вас смята, че има изход, моля да ми пише.

Ето и оригиналния текст от писмото:
we do not sell the tech 4 line of transformers in europe for a reason that is why we do not rate them for 220 volts. they can not handle the 50 hertz/cycles of your wall outlets even if you do step down the power to the tech 4 over time it will cease to work.

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Ето какво наричам трансформатор
« Отговор #24 -: 06 Март 2008, 07:47:00 »
Я и аз едно въпросче,че да не задръствам форума с нови теми по подобни въпроси.Имам едно захранване от сървър "DELL"и ми се иска да сътворя от него захранване за макет.Интересува ме откъде мога да си намеря подходяща схема за плавно регулиране на напрежението.Захранването е 250 вата и по всяка вероятност са реални,ако не и повече,тъй като става въпрос за сървър , а както се знае там компромиси не се правят. :)

bdz43r

  • Trade Count: (5)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1012
  • Рейтинг: 257
    • bgrail.info
Re: Ето какво наричам трансформатор
« Отговор #25 -: 06 Март 2008, 10:11:37 »
Цитат на: eurostar link=topic=133.msg2573#msg2573 date=1204753888
Според тях е невъзможно.
Възможно е но сложно. С импулсен преобразувател може да се направи 110V 60 Hz от 220V 50Hz. Възможно е някой да се е сетил да предлага готов такъв продукт (аз не съм срещал, но не съм и търсил), иначе трябва да се изработи (нямам си идея къде). Във всички случаи подобно решение ще излезе солено. На 50 Hz би трябвало да се загрява малко повече, но не много фатално.

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re: Ето какво наричам трансформатор
« Отговор #26 -: 06 Март 2008, 10:26:36 »
Цитат на: pach link=topic=133.msg2546#msg2546 date=1204698559
Ако някой го интересува , ще проуча как стоят нещата...
Pach, можеш ли да ми дадеш някакъв адрес или телефон на тези хора? Не съм предполагал, че тази работа ще ми създаде толкова притеснения.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Ето какво наричам трансформатор
« Отговор #27 -: 06 Март 2008, 15:23:20 »
eurostar - значи така -тъпите американци са ти отговорили проформа(най-вероятно някой търговец , който работи в продажби , и хал хабер си няма от електроника ;D)но за всеки случай проверих нещата .А те "стоят"така:
- проблем със 60 Нz не би трябвало да имаш никакъв - нито ще загрява ,нито ще се повреди.
(малко офтопик-в момента фирмата ми произвежда битова техника  точно за този пазар и тестването го правим  през разделително-понижаващи трансформатори от 220V / 50 Hz на 110 V / също на 50 Hz защото 60 Нz няма от къде и да се получат в тези трафове!!! ;D)
Точно техните снимки съм показал по-горе!!!
Адреса на производителя на тези "адаптери" от 220 на  110 V е:
София , 7-ми км , първата бяла сграда , диагонално на новия хотел "метропол....." , зад ресторант "При братовчеда" , това е сградата на бившото "ЦИИТ".
На 4-ти етаж в дясно като слизаш от асансьора , дъното на коридора в ляво е магазина на фирма "Амета".
Тук приемат поръчките за трансформатори по поръчка.Търсиш Боби (той е шеф и изпълнител,жените почти нищо не разбират ;D)
Изпълняват я в рамките на 7-10 дни точно както си е пожелал клиента.
Цена според договоряне (което си е чист пазарлък),но е желателно да разбираш технически какво точно искаш , защото в противен случай цените стават "неконтролируеми"  ;D ;D ;D
тел. Не мога да ти дам , щото аз често минавам от там и не ми е трябвал.
Работното им време е стандартно - след 17  ще ги откриеш само ако имат работа!То тогава светят крайните прозорци на етажа от към Цариградско...
Ако имаш проблем - просто ми препиши данните на това което ще включваш (най - добре от ръководството за работа или в краен случай от етикета на гърба или дъното на апарата) и ще направя поръчката като предварително съгласувам с теб цената - устройва ли те просто , поръчвам , а ти ще си го платиш при вземането!
 8)

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re: Ето какво наричам трансформатор
« Отговор #28 -: 06 Март 2008, 22:42:11 »
Цитат на: Maktub link=topic=133.msg2543#msg2543 date=1204670748
Един въпрос - опитах да поръчам такъв траф от КАТО, но при опцията за избор на държава нашата татковина не я мярнах сред останалите държави...

Получих отговор, че са добавили България към списъка с държави. Предлагам ти да изчакаш малко с покупката, за да видим дали моят ще работи надежно с адаптер.

Днес се записах във форум за електроника и там получих моментално два еднозначни отговора, че с най-елементарния адаптер от 50W би трябвало всичко да е наред. В следващите дни ще го изпробвам и ще пиша пак. Това нещо струвало 8 лева.

Благодаря, Pach. Ако нещо почне да загрява подозрително, тогава ще ходя да се пазаря във въпросната фирма. За сега ще пробвам купешкия адаптер.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Ето какво наричам трансформатор
« Отговор #29 -: 07 Март 2008, 09:13:25 »
Купешкия би загрял само ако го натовариш много (логично), а поръчковия би ти свършил за всичко по яко (или повече апарати на изхода му)!
 ;D  ;D ;D