Ревюта и поддръжка на модели | Reviews and maintenance of models > Създаване, ремонти и усъвършенстване на модели | Creation, repairs and tuning up models

Светлопровод

(1/2) > >>

eurostar:
Със светлопроводния кабел може да се отведе светлина до най-малки детайли в подвижния или неподвижен обект на макета. Въпросът е знае ли някой къде това се продава. С описанията само на немски в Конрад, все едно, че няма описания. А може би там го има!?

Ако го намеря, после ще ви кажа как го ползвам и мисля, че ще е полезно за всички.

EMPEROR:
Те хората от край време си ползват оптични влакна... но на немски за съжаление и аз незнам как се казват... тука може би Спас може да помогне...

polval:
Мисля че светлопровод на немски се казва Glasfaserleitung или Lichtleitung.

emilchaushev:
По повод на оптичните влакна- това е заблуда. Работя в бранша и гарантирам, че не могат да се използват за тази цел.
Дебелината на днешните едномодови влакна първо са пригодени за инфрачерената област на светлината, а затихването на обикновената е достатъчно голямо, и второ с дебелина от 9-10 микрона едва ли ще можете да видите каквото и да било. Евентуално може да се ползва многомодово влакно с диаметър 50 микрона, но такива вече не се намират никъде, а и резултата не би бил задоволителен (дори нямаме в лабораторията такова влакно за да пробвам).

По- скоро биха могли да се ползват някакви полимерни сплави, които имат възможността да агрегират и насочват надлъжно по себе си светлина. Обаче химият ами куца от училище, та не знам какво точно като материал би могло да се ползва.

pach:
Преди години си бях купил от полския център в София една оригинална лампа - нещо като НЛО с "пера" отгоре , много ефектна ако само тя свети в стаята...
Та от нея си бях свил въпреки родителското тяло два/три светловода които имаха диаметър около 1,5 мм , много добра гъвкавост и дължина . Мисля да опитам с интензивни светодиоди в "бекграунда" и добро "шлайфане" в челото , щото такива лампи сега се продават в "Практикер" !
Може и да стане ! Впрочем ако си намеря линка през почивните дни ще ви покажа от един друг моделизъм как ползват светловоди!

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия