Автор Тема: Осветление на къщички  (Прочетена 20267 пъти)

Old Boris

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 359
  • Рейтинг: 163
Re: Осветление на къщички
« Отговор #15 -: 06 Януари 2017, 23:28:56 »
Да попитам знаещите. Имам на стария си макет поредица от залепени една до друга къщички (аз съм си ги правил :)) и съм ги осветил със светодиодна лента (LED лента), захранвана от трафа 16 V. Светят добре, но ми се струва малко интензивна светлината. Ползувал ли е някой такава лента и какво съпротивление може да се сложи  за да се намали силата на светене?

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Осветление на къщички
« Отговор #16 -: 06 Януари 2017, 23:50:05 »
В момента има разни видове ленти (с различни диоди), а е важно и колко "по три" диода имаш на една къщичка. На лентите диодите са (обикновено) по три последователно, с един общ резистор. А пък такива тройки са навързани паралално напр. по 20 на метър (60 диода). Ако са бели, най-често има по 150 ома на всяка тройка, за 20 мА на тройка.
Ако ги захранваш с 16 волта променливо, от Z трафа на пико, добре е да сложиш един диод последователно. Добави и нещо като 1 ком на една тройка диоди. Светлината е на вкус. Ако имаш 2 или три тройки, съпротивлението трябва да го намалиш два или три пъти. Пробвай с каквото имаш докато ти хареса. На моите къщички слагам по 10 кома, но диодите са единични.

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re: Осветление на къщички
« Отговор #17 -: 07 Януари 2017, 09:39:16 »
Продават се и регулатори за LED диодно осветление. Връзват се последователно между захранването и консуматора. Имат обикновено врътка с копче, което позволява и напълно спиране на осветлението. За целта обаче трябва да се подаде изправен ток /не е задължително да е стабилизиран/ - 12 волта. Ако е повече, трябва да се ограничи със съпротивление.
Ако се ползва пиковски траф, не бива да се ползва изправеното напрежение за локомотиви по две причини:
1. Селеновият му изправител дава недопустимо високо обратно напрежение /по днешни електронни норми/, в резултат на което при използване на въпросния регулатор може изобщо да не иска да спре осветленето, дори при напълно изключено!
2. Съществува вероятност да се обърне посоката на тока с поставяне на врътката в неправилна посока и тогава може "бум" на светодиодите.
При такива осветления с диодни ленти /и изобщо със светодиоди - примерно светофари/, е най-добре да се подава двуполупериодно изправено напрежение с филтриращ кондензатор. При еднополупериодно изправяне светодиодите светят с твърде ниска честота и видимо примигват, при двуполупериодно - не се виждат, но се усещат при снимки и клипове. Затова е най-добре да се постави и електролитен кондензатор - 2-3000 микрофарада/35 волта.
В магазините за LED осветление се продават специализирани захранвания за такива светодиодни ленти - обикновено са тип адаптер. Препоръчвам да се вземе едно такова - цената им е 5-10 лв. в зависимост от мощността. Отделно може да се купи оттам и да се постави и регулатор.

vankata86

  • Trade Count: (11)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 360
  • Рейтинг: 186
Re: Осветление на къщички
« Отговор #18 -: 07 Януари 2017, 11:22:57 »
От трафа пускаш 16 волта променливо.Диодните ленти работят с право напрежение.Та веднага след трафа на изводите за напрежението слагаш схема грец,която ще изправи и филтрира напрежението,тогава на нейния изход свържи диодната лента.Ако свети твърде силно,сложи един резистор на + преди лентата (1-4-8кома) и ще се получи което искаш. :good:

МАШИНИСТ

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 367
  • Рейтинг: 41
Re: Осветление на къщички
« Отговор #19 -: 07 Януари 2017, 16:50:49 »
ЗДРАВЕЙ , колега Old Boris . ето ти схема.перфектна : http://www.eleccircuit.com/regulator-5v6v9v12v-1a-by-ic-7805780678097812/
за всички напрежения от 5 до 15 V.все едно е какъв е токоизточника.греца от 4 диода можеш да го замениш с интегрален в метален корпус,които се използват в тв приемници.с тази схема и светодиоди,можеш да захраниш всички къщи.

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Осветление на къщички
« Отговор #20 -: 08 Януари 2017, 13:19:01 »
Цитат на: Old Boris link=topic=1397.msg105959#msg105959 date=1483738136
Да попитам знаещите. Имам на стария си макет поредица от залепени една до друга къщички (аз съм си ги правил :)) и съм ги осветил със светодиодна лента (LED лента), захранвана от трафа 16 V. Светят добре, но ми се струва малко интензивна светлината. Ползувал ли е някой такава лента и какво съпротивление може да се сложи  за да се намали силата на светене?
Лентите за 12 волта обикновено се състоят от паралелно свързани групи, всяка от които е от серийно свързани светодиоди
(3 броя) и резистор. Какъв резистор да се сложи последователно зависи от това колко дълга е лентата, т.е. колко паралелни
групи работят. Най лесно ще е да захраниш лентата от стандартен 12 волтов баласт за лед осветление (9-10лв) и ако пак
е много интензивно да добавиш 1-2 обикновени диода (1N4001 или подобен) последователно във веригата.

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re: Осветление на къщички
« Отговор #21 -: 08 Януари 2017, 13:28:01 »
Цитат на: МАШИНИСТ link=topic=1397.msg105967#msg105967 date=1483800649
ЗДРАВЕЙ , колега Old Boris . ето ти схема.перфектна : http://www.eleccircuit.com/regulator-5v6v9v12v-1a-by-ic-7805780678097812/
за всички напрежения от 5 до 15 V.все едно е какъв е токоизточника.греца от 4 диода можеш да го замениш с интегрален в метален корпус,които се използват в тв приемници.с тази схема и светодиоди,можеш да захраниш всички къщи.
Елементарен начин за превръщане на схемата в още по-най-перфектна...
Използва се интегрален стабилизатор 7805, а между извод 2 и масата се поставя потенциометър 1 кОм. С това фиксираният стабилизатор се превръща в регулируем, като изходното напрежение може да се променя от +5 волта до входното минус 2 волта...  :hi:

vankata86

  • Trade Count: (11)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 360
  • Рейтинг: 186
Re: Осветление на къщички
« Отговор #22 -: 08 Януари 2017, 17:55:56 »
 :good:

Old Boris

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 359
  • Рейтинг: 163
Re: Осветление на къщички
« Отговор #23 -: 11 Януари 2017, 17:04:11 »
Искам да благодаря на откликналите на въпроса ми за осветление на къщичките. Интересни и полезни предложения за реализиране. Някои твърде надхвърлящи моите познания и похвати на "жичкаджия", но мога да опитам нещо. Погледнато "исторически" по моя макет има голямо разнообразие на осветление, което никак не е хубаво, но подмяната, унификацията и модернизирането на осветлението изисква многократно "клекни-стани-легни" под макета, нещо доста трудно за младеж като мен. Като започна от последователно навързани крушки за фенерче (още светят след N-години!), през разните мини-крушки на Faller, Viessmann и Brawa, и се стигне до Beleuchtungssockel mit LED на Brawa, което е един чип 13х7 мм с 2 LED диода, лесно за закрепване(залепване) на таван, стена или под на единична къща. Сега ще  пробвам и с лента. :hi:

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re: Осветление на къщички
« Отговор #24 -: 11 Януари 2017, 19:03:03 »
Сменяй всички крушки със светодиоди... Мина им времето.  :drinks:

D_Salin

  • Trade Count: (0)
  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 22
  • Рейтинг: 2
Осветление на къщи
« Отговор #25 -: 15 Януари 2017, 13:32:51 »
Прочетох темата за осветлението на макета и веднага станах от таблета потърсих мой си начин и ето какво направих:взех стар фар от колело (при мен заден) и го сложих под зданието
Защото моите са кухи и вътре все едно светят
Пак благодаря за вниманието :) :) :)

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Re: Осветление на къщи
« Отговор #26 -: 15 Януари 2017, 13:38:49 »
Мите, няма нужда на пускаш нова тема за всеки коментар - пиши във вече съществуващата тема, като просто добавиш своето мнение или въпрос с натикане на бутона "Отговор" най-горе (или най-долу) в темата. Това се изисква от правилата на форума и е редно и ти да ги прочетеш и спазваш. Сега ще слея новата ти тема към вече съществуващата, а за напред пускай нови тема само ако не намериш съществуваща, в която да пишеш ;)

Mixy

Администратор на Railwaypassion.com
« Последна редакция: 15 Януари 2017, 13:42:27 от Mixy »

Christo

  • Trade Count: (0)
  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 20
  • Рейтинг: 11
Re: Осветление на къщички
« Отговор #27 -: 15 Май 2019, 23:27:19 »
Аз ползам диодна лента на метър с траф за диодна лента. Режа лентата на обозначените места и запоявям проводник и така окабелявам целия макет. Диодът може малко да се приглуши с хартиено тиксо.
Това със сигурност не е най-доброот решение, но е изгодно и свети добре.
Аухаген и Фаллер сгради са изпипани и не прозират и имат хартиена вложка за насочване на светлината към прозорците.
Пико сгради са с по-ниско качество и е хубаво отвътре да се боядисат черни, особено, ако искате по-силно да свети.