Общ форум | Chit-chat > Общи приказки, свързани с хобито | Chit-chat about the hobby

Железопътни катастрофи и изцепки

<< < (91/249) > >>

Best Ripper:
Днес се видях с действащ жепеец, който внесе допълнително яснота и подробности...  :drinks:

Преди въпросния катастрофирал влак през същото място е преминал и пътнически влак /не му знам номера/, който е минал същите стрелки на входа без никакви проблеми и е приет на 5-и коловоз на гарата /със спиране/. След неговото приемане само е изправена стрелката на входа на гарата /за 4-и и 5-и коловоз/, за да се даде път по права през 4-и коловоз на 8601, който е минавал транзит нататък. Въпросните стрелки за размен на коловозите изобщо не са променяни, така че сигнализацията е била правилна! Обаче машинистите на катастрофиралия влак май са пренебрегнали светлините и на своя глава са решили, че става въпрос не са стрелките преди гарата, а за тези след нея /там има същото такова двойно прехвърляне между двете линии/. Просто са намалили скоростта до нормалните 100 км/ч за преминаване през стрелка направо и са били напълно изненадани, че влизат в отклонението. Влакът влиза в първата стрелка /лява/, обаче не успява да вземе втората и буквално излита с 98 км/ч на втората стрелка /дясна/, след което прави две салто морталета, троши стълб на контактната мрежа, разбива оградата на моста и за късмет тя го отклонява и той не пада в реката /станало е същото подобно на Одърне и Плачковци, които Тошко е споменал/. От всичкото това вагоните се откъсват, въздухът изтича в спирачките и от "S-ката" и голяма скорост, придружено с реално вече аварийно спиране, вагоните след фургона дерайлират и става мазаницата /твърде е възможно и локомотивът да е повредил линиите с излитането си/.

Не се споменава също и правилният брой вагони във влака, които не са били пет, а повече - седем!

bdz43r:
Тук пък аз искам да питам нещо.
Въпросният КПВ е 40244 вероятно. Ако е бил приет на 5-ти коловоз, значи му е предстояла среща.
Ако срещата е била с 8602, значи и трите стрелки са обръщани след това, защото 8602 е заминал към Михайлово по път 2. В този случай обаче, пътническият влак надали ще стигне до Стара Загора преди идването на 8601, което пък изключва транзитното преминаване на последния. Ако пък пътническият е чакал и 8602, и 8601, значи е бил в гарата по време на катастрофата, значи и поне една стрелка е обръщана преди 8601.
От друга страна, веригата за релетата, отговарящи за вход на главния коловоз (те трябва да са включени, за да свети показание за максимална скорост) минава само през стрелките на съответния главен коловоз, в случая 3-ти и стрелката между 4-ти и 5-ти няма отношение към тях.

Best Ripper:
Доколкото разбрах пътническият влак е вървял пред 8601 в посока изток. Като нормален пътнически влак е имал планово спиране на Калояновец, а на гарата е трябвало да бъде задминат от 8601. Нищо не ми казаха за насрещния 8602, но ако наистина са били три влака в района на гарата, нямам как да не бъде обръщана поне стрелката, където е катастрофата и е излетял 8601 - за да може 8602 да тръгне по път 2. Напълно съм съгласен с теб. Навярно последователността е била следната:
1. Пътническият влак влиза в гарата по път 1, преминава през двете стрелки и е приет на коловоз 5.
2. Бързият влак 8602 преминава транзит по 4-и коловоз и продължава по правата извън гарата по път 2.
3. Влакът 8601 идва по път 1, трябва да мине на път 2 на стрелките и да продължи без спиране по 4-и коловоз.

Прещраквана е лявата стрелка на път 2, за да стане такова движение /освен входната стрелка на 4-и и 5- коловоз/.

Отделно ми беше казано, че разследването ще има голям проблем с доказването на различни твърдения и хипотези. Системата за управление, дори и да е работила перфектно, просто е от релеен тип и няма "памет" - след като  локомотивът настъпи датчика за влизане в коловоза, системата затваря пътя и реално "изчиства" какво положение е било преди това. Тоест, в момента на катастрофата входният светофар вече е светел червено, без да може да се каже какво е било преди това и кога евентуално е правена промяна на сигналите.

Нов въпрос: Щом като е имало два насрещни бързи влака, къде реално е станало разминаването им? Би трябвало да е на път 1 и 2 западно от Калояновец.

Гледайки схемата на коловозите на гарата, излиза, че е имало възможност 8601 да бъде прехвърлен на път 2 след гарата, където също има две двойки стрелки за размяна - след преминаване по коловоз 3. Ако в предишни пъти машинистите са минавали наистина по този път, нищо чудно сега на своя глава да са пренебрегнали сигналите - а началник движението може да си е наредил правилно маршрута, защото във въпросния ден и час коловоз 3 да не е бил свободен, а коловоз 4 вече да е бил свободен /8602 вече е преминал/...

Petko Ivanov:
В поста си Тодор твърди, че отклонението след гарата не работи:
Но ако има насрещен влак, а в случая такъв е бил 8602, нашият влак минава по път 1 от Михайлово до Калояновец, а насрещния - по път 2. Затова в Калояновец няма как да не минем по отклонение, а то е на входните стрелки, не само защото на ръководител-движение така му е хрумнало, а и защото отклонението в изходните не работеше. А и няма особено значение, все си е отклонение.

Disturbed:

--- Цитат на: bdz43r link=topic=1410.msg95804#msg95804 date=1405775080 ---Тук пък аз искам да питам нещо.
Въпросният КПВ е 40244 вероятно. Ако е бил приет на 5-ти коловоз, значи му е предстояла среща.
Ако срещата е била с 8602, значи и трите стрелки са обръщани след това, защото 8602 е заминал към Михайлово по път 2. В този случай обаче, пътническият влак надали ще стигне до Стара Загора преди идването на 8601, което пък изключва транзитното преминаване на последния. Ако пък пътническият е чакал и 8602, и 8601, значи е бил в гарата по време на катастрофата, значи и поне една стрелка е обръщана преди 8601.
От друга страна, веригата за релетата, отговарящи за вход на главния коловоз (те трябва да са включени, за да свети показание за максимална скорост) минава само през стрелките на съответния главен коловоз, в случая 3-ти и стрелката между 4-ти и 5-ти няма отношение към тях.

--- Край на цитат ---

Точно така. Пътника е бил на 5-ти коловоз когато 8601 влиза в гарата. Ако пътникът е дошъл по п2 - е въртяна стрелката от 4ти за 5ти. После е изправена за да мине 8602 по правата и след това е реден маршрута за 8601. Ако пък е идвал по п1, значи и двете стрелки от път 1 за път 2 (знаете че есовите стрелки се въртят едновременно) са въртени още два пъти (общо 3 пъти). Пропускаме какво е било положението на стрелките преди да има вход за първия влак (пътника). Общо взето едно е сигурно - доста манипулации са направени с ОТ за 15 минути и двете гари е трябвало да разминат 3 влака с два пътя в много кратък интервал от време. Срещите са били "остри".

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия