Анкета

Ще правим ли Първите Клубни Модули в България (ПКМБ) по международните стандарти на FREMO-организацията?

ДА
11 (100%)
НЕ
0 (0%)

Общ брой гласове: 9

Гласуването приключено: 04 Март 2009, 14:11:14

Автор Тема: Специално за модулистите в този форум!!!  (Прочетена 11909 пъти)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Ще се придържаме ли и за напред  към стандартите за FREMO-модули , както сме ги започнали , или ще се откажем от тях ,и вече няма да ги наричаме FREMО , като се киснем в собствен сос (пардон - вкус)?
И въобще , ще ползваме ли тези стандарти , като ръководни основни положения при изграждането на нашите модули ,и към измисленото от по-умните и опитни моделисти в Европа и света , или ще преоткриваме железопътният моделизъм и за напред ?
(топлата вода и колелото не са измислени от вчера!!!)
1.Ако не се придържаме към стандартите , ще сме нищо пред колегите от другите страни и има вероятност всеки да си направи модул единствено по свой образ и подобие , като при съвместяването им има голяма вероятност и да се изпокараме за глупости.
Тук вече и аз се замислям над думите на Адри , за "тъмната моделистка душа".
Тоест рано или късно ще трябва или да си измислим наш си стандарт (сос по собствена рецепта,но и вкусен само на нас си) или нищо няма да стане с развитието на модулите ни като съвместна "операция".
2.Ако се придържаме към стандартите , ще имаме легитимност навсякъде ,ще можем да ги регистрираме (както модулите така и клуба ) във световната FREMO - организация с произтичащите от това дивиденти , както и ще се ползваме от най-доброто в областта на модулите и моделизма , пък и ще цари мир и разбирателство и на местно (нашенско) ниво.
Но този въпрос един път твърдо трябва да бъде решен и да не се поставя повече на съмнения и обсъждания , както и да не търпи промени за в бъдеще.

За това и правя тази анкета!

Очаквам всеки един гласувал , да напише тук коментара си по своя вот!
В противен случай , не само че няма да знаем кой е взел отношение по въпроса , но и резултатите ще бъдат съмнителни като изводи от анкетата!!!

Това е ...вие сте на ред...
 :good: :yes: ;D

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Специално за модулистите в този форум!!!
« Отговор #1 -: 20 Февруари 2009, 14:14:44 »
Моят вот е ЗА придържане към стандартите на FREMO , по причини сред които са и тези изброени в т.2 на горният ми пост , за началото на анкетата.
 :search:

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re:Специално за модулистите в този форум!!!
« Отговор #2 -: 20 Февруари 2009, 15:02:04 »
Аз също бих подкрепил FREMO стандарта, но какво ще правим с готовите модули, които бягат от стандарта?

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Специално за модулистите в този форум!!!
« Отговор #3 -: 20 Февруари 2009, 15:37:48 »
Цитат на: pavel75 link=topic=1416.msg19904#msg19904 date=1235134924
Аз също бих подкрепил FREMO стандарта, но какво ще правим с готовите модули, които бягат от стандарта?

Да разбираме ли , че и ти си ЗА придържане към FREMO-стандарта?

Освен налагането на 15-краковият съединител , по друго готовите модули не се отличават от стандарта. :yes:
Това със съединителя се решава бързо и лесно с един преходник от 15 към 25 краков съединител и готово!!! ;)

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Re:Специално за модулистите в този форум!!!
« Отговор #4 -: 20 Февруари 2009, 17:14:09 »
Аз съм "ЗА". Излишно губене на енергия и време е да преокриваме нещо, което в други страни е стандарт. Хората са се сблъскали с достатъчно проблеми и са намерили решение за тях. Да не се ползва техния опит е направо несериозно.

Цитат на: pavel75 link=topic=1416.msg19904#msg19904 date=1235134924
но какво ще правим с готовите модули, които бягат от стандарта?
Кои точно имаш в предвид и за къде точно бягат от стандарта?
« Последна редакция: 20 Февруари 2009, 17:17:41 от Жоро »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Специално за модулистите в този форум!!!
« Отговор #5 -: 20 Февруари 2009, 17:41:48 »
Добре , да влезе следващият! :yes:
Интересно , бях дал опцията да се види резултата от тази анкета , след като свърши , а форума показва и междинните резултати на целият свят (дори без да си регистриран се вижда).  :dirol:
Да се надяваме ,че е бъг на софтуера , а не модераторска намеса!

ПП.Хм,оправих го през редактиране на анкета ,та поне от света се скри!!! :diablo:
« Последна редакция: 20 Февруари 2009, 17:43:51 от pach »

spas_tf

  • Trade Count: (5)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 303
  • Рейтинг: 42
  • HO Епоха V -VI София
    • www.smilenov.eu
Re:Специално за модулистите в този форум!!!
« Отговор #6 -: 22 Февруари 2009, 21:44:09 »
Аз гласувах вече май бях N5 , но както и да е. Аз съм "ЗА" на 200 % ! :victory:

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re:Специално за модулистите в този форум!!!
« Отговор #7 -: 23 Февруари 2009, 10:14:05 »
Цитат на: Жоро link=topic=1416.msg19908#msg19908 date=1235142849
Аз съм "ЗА". Излишно губене на енергия и време е да преокриваме нещо, което в други страни е стандарт. Хората са се сблъскали с достатъчно проблеми и са намерили решение за тях. Да не се ползва техния опит е направо несериозно.

Цитат на: pavel75 link=topic=1416.msg19904#msg19904 date=1235134924
но какво ще правим с готовите модули, които бягат от стандарта?
Кои точно имаш в предвид и за къде точно бягат от стандарта?
Не съм сигурен, но някой май беше казал, че разположението на релсите не като за двупътен при ФРЕМО. Но пак казвам не съм сигурен.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Специално за модулистите в този форум!!!
« Отговор #8 -: 23 Февруари 2009, 12:16:07 »
Цитат на: pavel75 link=topic=1416.msg19966#msg19966 date=1235376845
Цитат на: Жоро link=topic=1416.msg19908#msg19908 date=1235142849
Аз съм "ЗА". Излишно губене на енергия и време е да преокриваме нещо, което в други страни е стандарт. Хората са се сблъскали с достатъчно проблеми и са намерили решение за тях. Да не се ползва техния опит е направо несериозно.

Цитат на: pavel75 link=topic=1416.msg19904#msg19904 date=1235134924
но какво ще правим с готовите модули, които бягат от стандарта?
Кои точно имаш в предвид и за къде точно бягат от стандарта?
Не съм сигурен, но някой май беше казал, че разположението на релсите не като за двупътен при ФРЕМО. Но пак казвам не съм сигурен.

??????????????????????????????????????????????????????????????
http://www.miba.de/morop/nem112-d.pdf
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Та за кое разстояние говориш?????????????????????

До кога с тия махленски клюки и изпълнения - някой беше казал...ми не знам къде стана на въпрос.... ма къде е тая тема.....имаме ли нещо по стандарт.......как така  е с това...........
защо...кога....

Има си теми , който са си ключови и всеки който ги е прочел поне един път , е в час ....
останалите просто са несериозно отнасящи се към модулите .....
Почва да ми омръзва вече....в края на крайщата аз съм в ТТ и направих (още го правя) един модул само заради общото дело .
Но почвам да се питам вече - а има ли такова общо дело въобще?

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re:Специално за модулистите в този форум!!!
« Отговор #9 -: 23 Февруари 2009, 13:18:42 »
Цитат на: pach link=topic=1416.msg19971#msg19971 date=1235384167
Цитат на: pavel75 link=topic=1416.msg19966#msg19966 date=1235376845
Цитат на: Жоро link=topic=1416.msg19908#msg19908 date=1235142849
Аз съм "ЗА". Излишно губене на енергия и време е да преокриваме нещо, което в други страни е стандарт. Хората са се сблъскали с достатъчно проблеми и са намерили решение за тях. Да не се ползва техния опит е направо несериозно.

Цитат на: pavel75 link=topic=1416.msg19904#msg19904 date=1235134924
но какво ще правим с готовите модули, които бягат от стандарта?
Кои точно имаш в предвид и за къде точно бягат от стандарта?
Не съм сигурен, но някой май беше казал, че разположението на релсите не като за двупътен при ФРЕМО. Но пак казвам не съм сигурен.

??????????????????????????????????????????????????????????????
http://www.miba.de/morop/nem112-d.pdf
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Та за кое разстояние говориш?????????????????????

До кога с тия махленски клюки и изпълнения - някой беше казал...ми не знам къде стана на въпрос.... ма къде е тая тема.....имаме ли нещо по стандарт.......как така  е с това...........
защо...кога....

Има си теми , който са си ключови и всеки който ги е прочел поне един път , е в час ....
останалите просто са несериозно отнасящи се към модулите .....
Почва да ми омръзва вече....в края на крайщата аз съм в ТТ и направих (още го правя) един модул само заради общото дело .
Но почвам да се питам вече - а има ли такова общо дело въобще?

Горното не можах да го проумея. За никакви клюки и изпълнения не говоря. Просто споделих за нещо което бях дочул, като изрично писах, че не съм сигурен. Когато е ставало дума за това също може да е било въпрос. Не бях сигурен за това питах. Ако знаех нямаше да питам. Винаги съм смятал, че тук е място да се питат за такива работи, а просто какво обвинение получих направо се разбих. Нямам думи.
« Последна редакция: 23 Февруари 2009, 15:31:48 от pavel75 »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Специално за модулистите в този форум!!!
« Отговор #10 -: 23 Февруари 2009, 16:04:46 »
Цитат на: schatsi link=topic=229.msg1713#msg1713 date=1202325789
Жоре там е само с един път.Дай истинските размери.


Цитат на: Жоро link=topic=229.msg1714#msg1714 date=1202326125
Втората релса е на 46мм наляво от осовата. Точен чертеж следва!

Цитат на: staff123 link=topic=229.msg12212#msg12212 date=1225384584
Аз имам един въпрос. Може би не е много намясто, ама тука ми се стори най-удачно.
Чудя се какви стрелки се използват при фремотата, като отстоянието между две успоредни релси е 46мм. В смисъл примерно един такъв
http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=8628050
участък с какви стрелки се изпълнява?

Цитат на: Жоро link=topic=229.msg12215#msg12215 date=1225399806
46мм отговарят на 4000мм действително междурелсие в открит път. В гаровите участъци се увеличава и нормално е над 4800мм. В дадения случай стрелките се режат. Същият въпрос ми зададе и Мишо, като при неговия модул рязането може да се избегне, защото още в кривата може да достигне по-голямо разстояние.

От Т У К

Nenngröße ..........Z ..N TT H0 .S ...0 .....I ....II
Auf freier Strecke 19 25 34 46 63 .89. .125 .178
In Bahnhöfen .....21 28 38 52 .71 .103 .141. 200


А това горе е от Т У К

Павка , забравям , че тук модераторите не четат всичко , за това ти се струва , че те обвинявам...
Понеже  аз като седна да правя нещо , първо проверявам с каква информация разполагам и ако нямам такава , питам търся и т.н.
Но когато имам на разположение цял раздел , с няколко теми , обиквновенно първо тях прочитам.

Не те обвинявам теб конкретно , а споделих моето разочарование...
Сега и заради теб си направих труда , отново да прочета горната тема за да ти извадя цитатите , защото когато съм я чел само съм запомнил , че това е обсъждано ,но сега трябваше да го извадя конкретно , и видях понякога как хора с претенции , не са в час за елементарни неща...(Павка не визирам теб - който му е любопитно , да чете и да се смее - и това освен тех.информация има в изобилие... :lol: :lol: :lol:)

Хайде стига толкова , щото може пък някой друг да се засегне...

Просто е - на мен не може ли да ми писне понякога от хорските глупости!!!???????????
(щото ако не си затворя очите , половината неща тук са си чисто заяждане по между ни...)


emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Re: Специално за модулистите в този форум!!!
« Отговор #11 -: 01 Август 2014, 16:47:22 »
Модулист


Определение

Модулист е човек, който е бил инфектиран с вируса модул. Самия вирус не е установен. Предполага се, че е дефект в мъжката Y хромозома, което спомага на вируса при първоначалното заразяване. Това обяснява рядката поява при жени.

Инфекцията

Инфектирането най- често става при големи срещи. Естествено се наблюдава и инфектиране посредством Интернет. Обикновено вируса поваля мъже над 30, но са известни случай на заразяване и при 12 годишни. Поразените млади индивиди, най- често се заразяват от бащи или близки роднини. Шанса за възстановяване в най- добрия случай е 15%.

Психологически ефект на заболяването

В последната фаза на заболяването страдащите поемат ангажименти за участия в модулни срещи. Не рядко страдат социалните контактни в семейството. До 5 пъти в годината се среща с други заразени. Завземат се части или целия гараж или тавански помещения със съдържание, което с ван или микробус се кара на срещи и безкрайни уикенди.

Ход на заболяването

След заразяването с инфекцията отнема няколко месеца, докато се появят първите симптоми на промяна. Не рядко се появява първия собствен модул, който се носи на първата организирана среща, за да се кара на него. По-малко прогресивни форми могат да се проявят само с посещения на модулни срещи. Обикновено младите заразени планират големи площи за модули, като тези идеи бързо се отхвърлят.  Оцелелите трябва да се научат да живеят с болестта през целия си живот