Автор Тема: ROCO MultiMAUS 10810  (Прочетена 112170 пъти)

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Re:ROCO MultiMAUS 10810
« Отговор #45 -: 24 Март 2011, 09:26:09 »
Човека пътува напред назад доста, като постигне някакъв напредък сигурно ще пише, що трябва да се "хапем" за щяло и нещяло.

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:ROCO MultiMAUS 10810
« Отговор #46 -: 24 Март 2011, 09:47:46 »
А защо го категоризираш като "хапане"?
Съвсем малко критичен тон не е навредил на никого.
На доста хора тук много им е паднал трешхолд-а и подскачат и за най малкото нещо...
Гроздан съвсем правилно го е написал - да напише две думи, все пак той (и всеки един от нас)
не е длъжен да знае графика на всеки, нали?

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Re:ROCO MultiMAUS 10810
« Отговор #47 -: 24 Март 2011, 13:44:16 »
Тоя "трешхолд-а" не е от нашата махала. Иначе прага ми на търпимост е висок.
« Последна редакция: 24 Март 2011, 13:54:11 от zazo »

n_sirakov

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:ROCO MultiMAUS 10810
« Отговор #48 -: 24 Март 2011, 20:38:56 »
Колеги извинявайте, но наистина пътувам често и току що се прибрах утре първо ще разтоварвам след това товаря и като се прибера ще изчета и пробвам всичко което ви е дошло на ум БЛАГОДАРЯ предварително на всички които са се опитали да ми помогнат :hi: :hi: :hi:

G_GROZ

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:ROCO MultiMAUS 10810
« Отговор #49 -: 25 Март 2011, 00:04:54 »
Не съм искал никого да хапя, нито критиката е персонално към колегата Сираков. Просто призовавам, когато някой постави проблем, темата да се изчерпва максимално и така да има полза от нея. Конкретно използвах случая за да обърна внимание. Иначе форума е пълен с недовършени теми и недоправени експерименти и то по вина на питащите. Така и знаещите губят желание да отговарят. А нали целта е да си помагаме и учим един от друг :yes:

n_sirakov

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:ROCO MultiMAUS 10810
« Отговор #50 -: 25 Март 2011, 06:13:17 »
Цитат на: widowmaker link=topic=1457.msg56650#msg56650 date=1300952866
А защо го категоризираш като "хапане"?
Съвсем малко критичен тон не е навредил на никого.
На доста хора тук много им е паднал трешхолд-а и подскачат и за най малкото нещо...
Гроздан съвсем правилно го е написал - да напише две думи, все пак той (и всеки един от нас)
не е длъжен да знае графика на всеки, нали?
абсолютно си прав за ,,двете думи,, но нямам достъп до интернет когато пътувам и ще се опитам такива недуразумения от моя страна за напред да не се получават :thank_you:

n_sirakov

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:ROCO MultiMAUS 10810
« Отговор #51 -: 26 Март 2011, 08:20:11 »
Направих повечето работи които ме посъветвахте и се оказа че единственият начин да светват по отделно е да са на отделни адреси
декодерите във вагоните нямат отделни изводи дори не мога да разбера кое точно е декодера защото платката е една (в смисъл че не мога да извадя декодера)
вагоните са ROCO-64300,64301 и нищо не мога да разбера от документацията защото единственото което разчитам от нея са картинките
Цитат на: widowmaker link=topic=1457.msg56508#msg56508 date=1300725484
Най вероятно е функционален декодер, който надали има повече възможности от това да цъка лампите.
Т.е. една и съща функция и различен адрес за всеки вагон (слад като всеки е с индивидуален декодер).
Друго няма да можеш да постигнеш. (ей за това не обичам фабрично цифрово осветление -
ставаш луд ако имаш над 5-6 вагона с индивидуални декодери).
Виж все пак какъв точно е тоя декодер вътре.
Най вероятно е функционален декодер и не знам но май няма друг начин освен различни адреси което засега е добре ама чакам още вагони :mda:

G_GROZ

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:ROCO MultiMAUS 10810
« Отговор #52 -: 26 Март 2011, 09:30:48 »
Тези платки за осветление с интегриран декодер на РОКО, се предлагаха и тук във форума. Мисля, че те са най-елементарния вариант на функционален декодер т. е. има само една функция. За жалост, вариантите за контрол на осветлението са само два:
1. Н-броя вагони, програмирани на един и същи адрес и с Ф7 палиш и гасиш всички едновременно.
2. Н-броя вагони, програмирани на различни адреси - избираш адреса на желания вагон и пак с Ф7 палиш или гасиш само него.
3. Ако имаш достатъчно вагони - комбинация от възможности 1 и 2

Според мен, макар и да не ми е много ясно какво точно ти е желанието, възможност от типа всички вагони на един адрес, а всеки се пали от различен Ф - не става. Или поне на мен не ми е известно как и с коя централа можеш да менкаш номера на Ф-то. И дали точно на тези декодери можеш да бръкнеш чак до там. Нека обаче и Дани да се изкаже, че може да говоря глупости.

n_sirakov

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:ROCO MultiMAUS 10810
« Отговор #53 -: 26 Март 2011, 22:37:50 »
Принципно исках много вагони на един адрес и различни ,,ефове,, обаче работата стана за мое съжаление един F в случая 7 и мнооооого адреси едвали има друго решение но все пак надеждата умирала последна  :drinks:

optron

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 347
  • Рейтинг: 5
Re:ROCO MultiMAUS 10810
« Отговор #54 -: 26 Март 2011, 23:29:00 »
Мен ако питаш, групирай си вагоните на композиции и всяка композиция да си има свой адрес. Така с един бутон, от един адрес ще си палиш и гасиш целия влак. И така за всеки влак.
Даже, ако локомотивите ти нямат функция на Ф7, то можеш да програмираш адресите на вагоните да са същите, като на локомотива - така от един адрес ще можеш да управляваш и локомотива, и вагоните.
Когато решиш да направиш нова композиция, нареждаш всички вагони заедно, махаш всичко друго от макета и от централата им програмираш нов адрес. Те ще се програмират наведнъж, на един път - така не се налага да ги програмираш един по един. После им закачаш локомотив и влакът ти е готов.
Такива размисли ...

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:ROCO MultiMAUS 10810
« Отговор #55 -: 27 Март 2011, 06:30:41 »
Ами най вероятно е така - софтуерно е зададен Ф-а за функцията, която хардуерно е само една. Т.е. има един единствен транзистор, който пали лампите.
Надали има начин да промениш това, освен ако не препрограмираш PIC процесора вътре. Т.е. за това можеш да забравиш.
Цъкай ги на различни адреси и това е, така можеш да светнеш тоя, който искаш, пък и ти нямаш 100 вагона, че да е такъв зор.
Или сменяш декодерите с други, които имат толкова функционални изхода, колкото вагона имаш. Презапояваш лампите на нужния изход за всеки един вагон и си готов.
Е да, излиза скъпо.

P.S.
Абе не става ли да измааш по едно фото на декодера от двете страни (на платката)?
Все си мисля, че е поне с два изхода, но единия не го ползват...


« Последна редакция: 27 Март 2011, 06:37:44 от widowmaker »


widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:ROCO MultiMAUS 10810
« Отговор #57 -: 27 Март 2011, 11:42:52 »
Видях достатъчно, но  така, както си и мислех, декодерчето е правено специално за това място, не са използвали щатен, който да е с поне 2 изхода.
Търкаляй ги така - или на един адрес или на различни, за да имаш избираемост кой да свети.

n_sirakov

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:ROCO MultiMAUS 10810
« Отговор #58 -: 27 Март 2011, 11:54:55 »
мерси за помоща и да знаете че след време когато реша да сложа декодер на един от вагоните  които сам осветих със SMD пак ще имам нужда от съвет а бирата от мен  :drinks:

optron

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 347
  • Рейтинг: 5
Re:ROCO MultiMAUS 10810
« Отговор #59 -: 29 Март 2011, 20:07:07 »
Можеш ли да ми препишеш обозначението на чипа на платката? Доколкото успях да видя прилича ни ма ПИК, а аз се занимавам с такива.