Автор Тема: ROCO MultiMAUS 10810  (Прочетена 111131 пъти)

stivi1504

  • Trade Count: (4)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 199
  • Рейтинг: 83
  • "Най-висшата ценност е любовта"- 1 Коринтяни 13
Re: ROCO MultiMAUS 10810
« Отговор #90 -: 10 Юли 2016, 19:04:35 »
Прекрасно!!! Много ти благодаря!!!
Много обичам такива точни и коректни отговори.
Бях прочел цялото упътване на Роко Мултимаус и видях, че пише с кои копчета се изпълняват функциите от F1-F20, но си помислих, че и другите до F28 могат също да се зададат по някакъв начин.
Уви, твоят коментар доказа, че не може.
За CV-тата също бях чел, но и идея си нямах за какво са, къде да ги избера и т.н. Поне вече всичко ми е ясно.
Отново- много съм благодарен за прекрасния отговор!

А за:                                                                                                                                                                                                                                                                                       
Цитат на: mgirginov link=topic=1457.msg104718#msg104718 date=1468154140
Момче, вземи и прочети упътването на централата, най-сетне!
Писал съм го преди, ще го напиша и отново!
Аз въпроси не задавам случайно. Мен не ме мързи да прочета упътването особено когато ми е предоставено от Pach на български, а иначе трябваше да го мъча на немски.
 И след като го прочетох нищо не разбрах- в описанието е дадено как можеш да сменяш функциите, а не до колко функции поддържа Мултимауса. Написано е как да сменим CV-тата, но не и за какво служат (например аз като прочетох CV не знаех изобщо какво се има в предвид).
Не искам да обидя никого, или да давам акъл, но смятам, че трябва да не се пишат коментари от този род, а такива - като на Tatcho. За повечето от хората зададените от мен въпроси може и да са елементарни, но въпреки това същите хора могат да помогнат на тези, които не знаят, дори и информацията да я имат налице, както бях аз. ;D :yes: :yes:

Tatcho

  • Trade Count: (17)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 308
  • Рейтинг: 29
  • БДЖ, DB, Privat Bahn
Re: ROCO MultiMAUS 10810
« Отговор #91 -: 10 Юли 2016, 19:49:45 »
Функции F0-F28 се поддържат от цифровите централи с по-разширени възможности за управление и контрол на железопътно моделно трасе, като:
-Roco Z21, z21
-Lenz LZV 100

stivi1504

  • Trade Count: (4)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 199
  • Рейтинг: 83
  • "Най-висшата ценност е любовта"- 1 Коринтяни 13
Re: ROCO MultiMAUS 10810
« Отговор #92 -: 10 Юли 2016, 23:32:46 »
Малее, страшен си!
Тъкмо щях да проверявам кои централи поддържат другите функции, ама ти ме улесни.
Благодаря!

desertfox

  • Trade Count: (0)
  • Newbie
  • *
  • Публикации: 8
  • Рейтинг: 4
Re: ROCO MultiMAUS 10810
« Отговор #93 -: 19 Декември 2017, 20:38:47 »
Някои може ли да сподели  как става управлението на стрелки със централа Z 21 /Roco Multi maus като стрелките , механизма и декодера са на Пико  , до колкото разбрах  са съвместими , но нещо не се получава

TheJackal

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1702
  • Рейтинг: 157
  • ТТ 1:120 III und IV Epoch DB & DR
Re: ROCO MultiMAUS 10810
« Отговор #94 -: 20 Май 2018, 10:21:17 »
Здравейте!
Ще опиша накратко с какъв проблем се сблъсках преди няколко дни. Натискайки едновременно стрелката и локомотивът с релсата влизам в менюто на библиотеката. Мишката ми е от сет със зададен локомотив BR 203. Нямам такъв локомотив и влизам със задържане на бутона "MENU" в подменютата за да го изтрия от библиотеката: MENU => LOK => OK =>LOESCHEN => OK => на дисплея се показва локомотива който искам да изтрия, в моя случай е BR 203, пак натискам OK,  за да се изтрие и след това с бутона "STOP" излизам от менюто. После си въведох по познатият ни начин всичките локомотиви които имам: NEU ? => OK => ВЪВЕЖДАНЕ НА ИМЕ НА ЛОКОМОТИВ => OK => АДРЕСА НА ЛОКОМОТИВА L = 3 => OK => ПОСЛЕ СТЪПКАТА НА КОНТРОЛ НАД ЛОКОМОТИВА FS = 128 => OK и вече имаме в библиотеката желания и наименуван локомотив. До тук добре!
После се върнах с натискане едновременно стрелката и локомотивът с релсата в менюто с адресите. Реших да проверя правилно ли съм задал преди време стъпката на CV =29 W =38. Преди това реших на въпросния парен локомотив, който е със звуков декодер тотално да му върна настройките до първоначално положение по известният ни начин описан от Емил Чаушев:
 Ресетиране (CV64)
Защо трябва да се сменя: Ако толкова много сте се заиграли с настройките, че за;почвате да се губите , забравяте кое до къде сте го добутали и искате да започнете на чисто с фабричните настройки това е вашия шанс.
Как се сменя:
1.   Натиснете MENU бутона и задръжте за 5 секунди, за да влезте в менюто;
2.   С ромбоидните бутони отидете на PROGR и натиснете */OK бутона;
3.   В PROGR отивате на CV MO и натиснете */OK бутона;
4.   Излиза надпис CV_, като чертичката мига и ви подканя да зададете номера на CV-то, което ще се променя
5.   С функционалните бутони натиснете 64 (за CV64) и след това */ОК бутон
6.   Излиза W=*. С функционалните бутони изберете стойност, която искате да присвоите и натиснете */ОК бутона.
*стойността на CV, която се изписва не е текущата стойност записана в декодера, а стойност по подразбиране!!!
След тази стъпка локомотива трябва леко да помръдне, с което да укаже , че командата е изпълнена
Какви стойности да задаваме:
CV64=1: ресет на всички CV до фабрични стойности.
CV64=3: ресет само на на  CVs 67-95, CVs 66, 95;
CV64=4: ресет само на  CVs 2, 5, 6, CVs 66, 95;
CV64=6: ресет на  CVs 1, 17, 18, 29.

За по сигурно реших да направя и рестартирането на декодера, в моя случай е: "ZIMO" MX658N18 - HARD RESET на CV = 8 и мъките започнаха. Звука се загуби, после светлините, след това стана обратното, тези неща са описани от производителя, че е възможно да насъпят след рестартиране. С две думи локомотивът стана неуправляем. Започна се чистене на релсите, после на банджите и колелетата на локомотива и борбата продължи почти близо два часа! Накрая ми щукна да разкача мишката от централата и да я изключа от захранването, проверих и да няма някой повреден кабел. Включих и дадох отново на декодера '"HARD RESET"и за моя удовлетворение нещата си дойдоха на мястото.

Въпросите ми са следните:
01. Възможно ли е самата мишка да е издала багажа, по - точно бутоните? (Публична тайна е колко карам - кашонерче съм!)
02. Възможно ли е централата да се е ошашкала, в следствие на лек токов удар, ако е имало такъв?
03. Възможно ли е след много "игра" с мишката програмиране и прочие, в даден момент да спре да изпълнява команди?

Благодаря предварително на всички които коментират по проблема!  :hi:

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: ROCO MultiMAUS 10810
« Отговор #95 -: 20 Май 2018, 16:40:19 »
Цитат на: TheJackal link=topic=1457.msg111740#msg111740 date=1526800877
CV =29 W =38.
Ресетиране (CV64)

Както знаеш не съм фен на цифровите неща, но според мен трябва да си свалиш ръководството на декодера и да работиш по него.

Това CV29=38 включва и дълги адреси, а не само стъпките.
CV64 не знам на кой декодер е за ресет, но на този, който си написал това са някакви светлинни ефекти. (ПС: видях го, за някакви OEM Roco/Flm декодери става ресет с CV64)

Мишката може да прави проблеми ако кабелчето не е добре.
« Последна редакция: 20 Май 2018, 16:54:29 от mitko0888 »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: ROCO MultiMAUS 10810
« Отговор #96 -: 07 Февруари 2022, 18:59:12 »
По молба на Иво и Красен, намерих pdf-файла с превода на ръководството за "ROCO MultiMAUS 10810". (в стария сървър на форума бил изтрит...)
То добре, че преди 2-3 години го печатах за Old Boris!  Само, че не мога да го кача тук, защото компютъра в който се намира,
е санкциониран преди 5-6 години и няма как да влезне в този форум. (стара история с  все още трайни последици тук)

Та какво предлагате - искам да споделя файла все пак, щом има интерес към него!

ROCO MultiMAUS 10810 BG... &bgflag


pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re: ROCO MultiMAUS 10810
« Отговор #97 -: 08 Февруари 2022, 15:07:02 »
Имам го файлът в pdf. Опитах се да го кача, ама разправя че бил голям.
На първо време мога да го пратя по пощата на който го иска.

refil

  • Trade Count: (14)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 549
  • Рейтинг: 42
  • Клуб BG TT
Re: ROCO MultiMAUS 10810
« Отговор #98 -: 08 Февруари 2022, 17:38:05 »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: ROCO MultiMAUS 10810
« Отговор #99 -: 08 Февруари 2022, 22:07:38 »
Така вече Красен, ще може да си го дръпне!
Да не забравяме, че превода съм го правил преди доста години и вероятно може
да бъде обновен и дори с добавките добит от експлоатационен опит, описан тук в темата.
Но дали си струва  все още целия труд днес?
Благодаря на Рефил, за докс-а!
 :hi: