Автор Тема: Разглобяем (модулен) макет  (Прочетена 32030 пъти)

Dare_Devil

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Разглобяем (модулен) макет
« -: 16 Март 2009, 20:25:47 »
Тъй като съм доста ограничен откъм място, а и живея на квартира (т.е. не се знае кога и колко пъти ще трябва да се местя) реших бъдещият ми (първи) макет да се състои от разглобяеми модули. Идеята ми е модулите да са еднакви като размери и да могат да се складират един върху друг, когато макетът е в разглобен вид - така пестя място (в разглобен вид искам макетът да изглежда като един шкаф), а и всеки модул ще предпазва по-долните от прах и повреди, само за най-горния ще трябва да се прави капак. Мислих за размерите на отделните модули - може би най-удачно ще е да са 50х100 см. Този размер обаче съм подбрал на око, не съм го съобразявал с размерите на релсовия път (а трябва - тук приемам съвети всякакви). Все още не съм измислил конкретно конструкцията на модулите, но ми се върти из главата идея за нещо като носеща рамка от винкел или квадратна тръба с дупки на строго определени места, така че да съответстват на другите модули към които да се захваща с болтове и крилати гайки. Същите дупки може да се ползват за закрепяне на декоративните страници в разглобен вид, така че като са монтирани те, всеки отделен модул да изглежда като щайга, на дъното на която има част от макета. От Фремо-модулите взаимствах идеята за окабеляване с куплунзи между отделните модули, като мисля че най-удачно ще е ползване на 25 пинов куплунг като на LPT кабел - така ще имам достатъчно крачета за всички тоци, които биха могли да ми потрябват.
Ще се радвам да видя всякакви коментари и съвети - дори и нещо да не е полезно за мен, то може някой друг, който е решил да ползва подобна система да намери нещо полезно из тях.

P.S. Искам да се извиня на модераторите ако не съм уцелил правилния раздел - не съм сигурен дали темата е за тук или за "Искам помощ..."

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:Разглобяем (модулен) макет
« Отговор #1 -: 16 Март 2009, 21:37:41 »
Хм, тук ще сме си от полза, защото и моят ще бъде на модули.Трудничко ще е, определено ще е трудничко, но с много упоритост и любов към хобито ще успееш, предполагам.Успех ти пожелавам!  :good:

Dare_Devil

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Разглобяем (модулен) макет
« Отговор #2 -: 01 Октомври 2009, 11:13:42 »
След много мъдруване и чудене поизмених параметрите на заданието. Макетът ми няма да се разглобява често (успях да намеря местенце за него в квартирата), но продължавам да държа на модулността - все някога ще се изнасям от там, той ще трябва да се пренася и т.н. Освен това като се преместя на ново място, може да имам възможността да го разширя - тогава модулността му ще е неоспоримо преимущество.
Тук идва една уловка - мястото, което успях да открия за макета си е всъщност окачен на стената. Под него има един шкаф на хазяите, по който не мога да правя никакви интервенции, затова избрах варианта с окачване на Г-образни носачи на стената. За целта е нужно да е максимално олекотен. Как ви се струва идеята за макет с размери 3х1 метра, съставен от три квадратни модула 1х1 метър, като за основен материал се използва експандиран полистирол (май така се водеха онези сините плоскости за термоизолация). Той мисля че е по-здрав от стиропора, като същевремено е по-лек от него. На картинката съм се опитал да покажа каква конструкция имам предвид (двуетажна е, тъй като предвиждам и подземен етаж на макета)

За по-нататъшно олекотяване смятам да изработвам релефа от парчета XPS, облепвайки ги с намокрена в ц-200 хартия. За здравина ще има "ребра" от XPS и между подземния и наземния етажи на макета.

Та основния въпрос - ще стане ли? Достатъчно здраво ли ще е? Какво лепило ще е най-добре да ползвам (смятам, че хелметекса е разяде полистирола, а ц-200 не знам дали ще е достатъчно здраво)? Ще трябва ли да се ползва коркова подложка под релсите?

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re:Разглобяем (модулен) макет
« Отговор #3 -: 01 Октомври 2009, 11:23:50 »
Със симона ще е по-здраво и пак ще е леко. Само незнам цената дали няма да скочи много. Ти трябва да прецениш спрямо отделения от теб бюджет.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12269
  • Рейтинг: 1313
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Разглобяем (модулен) макет
« Отговор #4 -: 01 Октомври 2009, 12:46:54 »
Става си трепач - това е "модната" тенденция в Европата - правят ги именно така от стиропор или експандиран ..... Така както си начертал и ребрата може от експандираният.
Симоната е по скъпа , криви се по лесно и налага употребата и на дърво.Впрочем ако правиш ребрата и носещите плоскости от липов шперплат трите модула общо могат да тежат не повече от 15/20 кг като конструкция - тоест също стават леки но и са най-здрави.
Корка си е твой избор, и също зависи с какво ще баластираш трасетата.
 ;D

Dare_Devil

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Разглобяем (модулен) макет
« Отговор #5 -: 01 Октомври 2009, 12:59:43 »
Значи материала е ясен - XPS ще е. Предпочитам го пред обикновения стиропор защото е по-здрав (пробвал съм да чупя еднакво дебели парчета от двата материала - стиропора се чупи с по-малко усилие) и се обработва по- лесно без да се рони.
За корка - смятам да баластирам с обсъжданата вече в една тема минерална мазилка, като я заливам с разредено с вода ц-200. Чудя се дали самото XPS няма да има достатъчно шумопоглъщане, че да замени корка.
Остана и въпроса с какво да лепя XPS? Някой пробвал ли е да го лепи с ц-200? Хваща ли? Ако не - каква алтернатива да ползвам?

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12269
  • Рейтинг: 1313
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Разглобяем (модулен) макет
« Отговор #6 -: 01 Октомври 2009, 13:07:56 »
Щом ще ползваш баластра от минерални суровини от звука няма спасение - като стегнат минералните суровини правят своеобразна резонансна кутия и има звук, независимо дали си сложил коркова лента или не.
Пробвай сам с С-200 дали лепи (мисля че няма проблем щото то е на водна основа) и като се има впредвид ,че ще лепиш големи площи , би трябвало да нямаш никакъв проблем.
 ;D

Dare_Devil

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Разглобяем (модулен) макет
« Отговор #7 -: 01 Октомври 2009, 13:22:59 »
Всъщност въпроса ми е доколко XPS-a има шумопоглъщащи свойства? Защото ако се доближава до корка по това си качество, то реално при положение, че цялата основа е от него - то ще си поглъща шума, без значение как го фокусира баластровата призма.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12269
  • Рейтинг: 1313
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Разглобяем (модулен) макет
« Отговор #8 -: 01 Октомври 2009, 13:44:53 »
Това се опитвам да ти кажа  :new_russian:- дори корка не поглъща шума когато баластрата е минерална.
За ХPS-ът се отнася същото, освен ако не е два/три пъти по поглъщаш шума от корка, което не вярно.Единственото нещо което поглъща шума е дунапрена по думите на Жори, защото е много доволен от него...но той пък, :mda: май ползва релси с баластрова призма...

Dare_Devil

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Разглобяем (модулен) макет
« Отговор #9 -: 01 Октомври 2009, 14:11:49 »
Е значи ще трябва да мисля за някакъв друг вариант за баластирането. Ще видим де, дотам още има доста време :) Със сигурност ще тествам различни варианти по темата като дойде до баластирането. Така или иначе стигнах до извода, че щом основата ми е от XPS, то няма значение дали ще слагам корк - ако е с минерална баластра ще си шуми така или иначе... А в случай че не е? тогава дали ще има значение? Някъде прочетох и за използване на подложка за ламиниран паркет вместо корк - как се справя?

G_GROZ

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Разглобяем (модулен) макет
« Отговор #10 -: 02 Октомври 2009, 02:09:26 »
Не ми харесва размера, който си избрал 3х1м и веднага ти обяснявам защо. Най-добрия диаметър за завой е 1.20м. Това е диаметъра по който всеки подвижен състав минава беспрепятствено, включително и труднозавиващите американски модели. Не разбрах от коя фирма са ти релсите, но всички предлагат този или приблизително този размер. У нас най-достъпни са PIKO. Не те съветвам да използваш старите П профилни ламаринени релси. Материала за основата добре си се сетил. Търговското му име е ФИБРАН.Дебелината която те устройва е 2см. Задължително оребряване, тъй като провисва от собствената си тежест. И забележи: размерът на листовете е 1250х600х20мм. Или два листа един до друг-точно заветния 1.20м. Три дължини по 1.25 = 3.75м ако имаш място, ако не, подреждаш ги по другата страна, 5 х 60см. = 3м. И ширината перфектно 1.25! Без фира, рязане и др. Цената на лист 2.63лв. в БАУМАКС, през 3.30 по складовете на Топливо, до почти 4.00 разбирасе в БРИКОЛАЖ. Призмата изрязваш от подобен материал, който обаче е дебел 3 или 6мм. Казва се ДЕПРОН и наистина е подложка за ламиниран паркет, като ШУМОИЗОЛАТОР/когато тропкаш по ламината да не събудиш съседа отдолу/.
Да не се бърка с другата подложка, която е като тънък дунапрен и се навива на руло.

Maktub

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Разглобяем (модулен) макет
« Отговор #11 -: 02 Октомври 2009, 03:00:03 »
Относно лепенето – Ц200 въриш идеална работа. Не разяжда, а слепването е здраво.

Dare_Devil

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Разглобяем (модулен) макет
« Отговор #12 -: 02 Октомври 2009, 13:05:54 »
Много благодаря за съветите. 3х1 избрах заради наличното място (което даже и за 1 метър ширина на макета не стига, ама...). Явно ще трябва да се сгъча още. Иначе релси още не съм напазарувал (имам някакво малко количество Роко ГеоЛайн, но не ги броя за макета), принципно мисля да ползвам Пико А Глайс. За оребряването - бях абсолютно сигурен, че ще е нужно. Иначе каква е разликата между депрона и онази подложка, която се навива на руло (защото аз нея си мислех да ползвам). За Ц-200 знаех, че няма да разяде, но не бех сигурен дали ще залепи фибран. Много благодаря за разяснението - камък ми падна от сърцето, защото това ми е най-удобното за работа лепило.

[edit]
Току-що видях цените на релсите Тилиг в сайта им - че те били по-евтини от Пико. Като се добави това, което съм чел тук, че са доста по-добри - май на тях ще се спра.
[/edit]
« Последна редакция: 02 Октомври 2009, 13:11:21 от Dare_Devil »

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Re:Разглобяем (модулен) макет
« Отговор #13 -: 02 Октомври 2009, 14:41:24 »
Това за цените пико/тилиг, нещо не ми се връзва, провери пак. Стрелките (скъпото при релсите) на тилиг са около 2 пъти по-скъпи от тези на пико.
« Последна редакция: 02 Октомври 2009, 14:43:44 от zazo »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12269
  • Рейтинг: 1313
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Разглобяем (модулен) макет
« Отговор #14 -: 02 Октомври 2009, 15:08:45 »
Ако се оправяш с немския език , ето ти един кратък анализ на три(те) системи за "НО", където е описано всички нужно.
Цените не могат да се сравняват , защото според мен става въпрос за различни (физически) продукти.
Например на Пико стрелките езика им е наполовина подвижен и лежат доста грозничко , пък да не говорим за коственото - преминаването на подвижният състав през такива езици.
На Тилиг езиците в стрелките са целите подвижни и съответно както визията им , така и движението през тях е перфектно.
Ето ти линк към анализа на тези две системи както и на третата най-разпространена (извън "мерцедесните" на Мерклин) , тази на Флайшман :
http://www.hpw-modellbahn.de/eisenbahntechnik/gleis03.htm
 ;D ;D ;D