Автор Тема: Разглобяем (модулен) макет  (Прочетена 32068 пъти)

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:Разглобяем (модулен) макет
« Отговор #15 -: 02 Октомври 2009, 15:13:33 »
Цитат на: zazo link=topic=1500.msg29094#msg29094 date=1254483684
Това за цените пико/тилиг, нещо не ми се връзва, провери пак. Стрелките (скъпото при релсите) на тилиг са около 2 пъти по-скъпи от тези на пико.

Тук може да се поспори."Тилиг - Стандарт" има стрелки баузатц, които нямат по-евтин аналог.Виж "Елит"-а са си скъпи, но пък чувам, че са по-предпочитани.Аз лично съм се спрял на "Стандарт".  :good:

Dare_Devil

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Разглобяем (модулен) макет
« Отговор #16 -: 05 Октомври 2009, 10:26:54 »
Сравнявам цени от тук: http://www.tillig.com/cgi-bin/tillig.pl?templ=tillig-pl/index.html и тук: http://www.piko.de/produkt_db/check.php?page=shop&grand_id=4&parent_id=4&sss=4&action=search&pagenum=2 и определено сравнението е в полза на Тилиг. Сега, верно е, че с немския не се разбираме, ама никак, и може да пише нещо, дето не го разбирам (например цените на Пико да са за комплект от няколко, пък на Тилиг за една бройка), но от това което виждам - Тилиг ми се струват по-евтини.

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Re:Разглобяем (модулен) макет
« Отговор #17 -: 05 Октомври 2009, 10:57:26 »
Да има значение какво сравняваш. Тилиг имат две системи от релси, т.е. общо с тази на пико стават 3. Подредени ценово като гледам са в следния ред:
1. Tillig H0-Standard Gleissystem (Weiche 15° links - 9.95 Euro)
2. Piko A-Gleis (Weiche WL - 11.95 €)
3. Tillig H0-ELITE Gleissystem (EW 2 links - 20.50 Euro)

За мен цените на стрелките са важни, защото като цяло те формират по-голямата част от сумата, която човек дава за релсов път. Нямам впечатления за Tillig H0-Standard, нека някой друг сподели. Но разликата Piko A-Gleis и Тillig H0-ELITE, определено си заслужава. Въпреки това аз за себе си предпочетох да мина по-евтино и може би ще съжалявам. Хубавото на Тилиг е че предлагат баузатз варианти, които като цени на H0-ELITE са съвсем близко до Piko A-Gleis, е остава това, че едните трябва да си ги сглобиш сам.

Dare_Devil

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Разглобяем (модулен) макет
« Отговор #18 -: 05 Октомври 2009, 14:28:07 »
Опитвам се от сутринта (дано не види началството с какво се занимавам в офиса) да нахвърлям план на макета в Wintrack. Тая програма има ужасен интерфейс! За капак на всичко туториала и хелпа и са на немски. Мисля си за нещо подобно на макета на Владо. Ето груба скица на хартия:

Долу е "подземната" част на макета. Схемата ми харесва, тъй като ще има начин да се разминават влакове в гарата, има си мост, тунел, може да се направи прелез (все неща, които ме радват), ако под земята се сложи още един коловоз ще може и там да се разминават влакове...

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Разглобяем (модулен) макет
« Отговор #19 -: 05 Октомври 2009, 14:32:05 »
А сега обадения, дето краде проекта на Владо!  :lol: :lol: :lol:

Dare_Devil

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Разглобяем (модулен) макет
« Отговор #20 -: 05 Октомври 2009, 15:09:10 »
Аааа, не така :hi: Кражба щеше да е ако не бях споменал, че ще наподобявам неговия. Просто твърде много ми хареса като елементи, които включва и се вписва в пространството, с което разполагам. Така или иначе, Владо има моите почитания за тоя макет, които ще са подплатени с бири когато евентуално се видим на живо  :drinks:

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Разглобяем (модулен) макет
« Отговор #21 -: 05 Октомври 2009, 15:11:34 »
Просто се пошегувах  :drinks:

CaLLlo

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2604
  • Рейтинг: 202
  • Dampf Ep.1&2 bis ÜK
Re:Разглобяем (модулен) макет
« Отговор #22 -: 05 Октомври 2009, 15:42:21 »
Когато меракът е голям, а мястото малко, решенията не са безкраен брой - колкото по-малък макет, толкова по-малко варианти.
Но дори и при по-голям макет, пак може да има взаимстване или подръжание, някои за успокоение го наричат "Вдъхновение от макета на г-н Остър..й":

http://www.osterthun.com/CB~Copy/Copy~CB.htm

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:Разглобяем (модулен) макет
« Отговор #23 -: 05 Октомври 2009, 19:21:49 »
Цитат на: CaLLlo link=topic=1500.msg29227#msg29227 date=1254746541
http://www.osterthun.com/CB~Copy/Copy~CB.htm

Брейй!Големи красоти!  :good:
Колкото до "Стандарт" на Тилиг - Жоро ще ми  прати тези дни по "Еконт" - а първата поръчка намалка пробна част от материала за моят бъдещ макет  и ще споделя впечатленията си.Очакванията са ми големи, но...ще видим.  :yes:

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re:Разглобяем (модулен) макет
« Отговор #24 -: 05 Октомври 2009, 20:11:34 »
Давай, Dare_Devil, давай и не се плаши! Успех в начинанието! Ти го направи макета, пък аз после ще те "глобявам" с бири и горко ще плача заради подобието в релсовия път...  ;)  :pleasantry:
Още веднъж успех! :) И ако имаш нужда от съвети, не се май и питай, ще помагам! :)

G_GROZ

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Разглобяем (модулен) макет
« Отговор #25 -: 06 Октомври 2009, 08:18:26 »
Ако сравнявате цените между Тилиг и Пико от каталозите, сигурно са в полза на Тилиг. Има нещо което не сте забелязали. Пико предлагат "глайссетове" A,B,C,D и Е, които са главно комбинация от стрелки и прави релси, както и "тапи" за глухи коловози. При това положение ценообразуването става съвсем различно. Освен това, сложи и 10% задължителна отстъпка, която прави Тихомир от малкия ЦУМ. И още нещо. Не заглеждай ЕЛИТ на ТИЛИГ, защото тя е с по-нисък профил 2.3мм, а не 2.5 както е на ПИКО и на някои от по старите модели "влакчета" им закачат ребордите в траверсите.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Разглобяем (модулен) макет
« Отговор #26 -: 06 Октомври 2009, 08:35:21 »
То ако караш старите влакчета, има ли смисъл да слагаш съвременният "Т" профил???
Карай си всичко на старите "греди" от 2,5 мм "П" профил и "пей сърце"!
 ;D ;D ;D

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Re:Разглобяем (модулен) макет
« Отговор #27 -: 06 Октомври 2009, 08:56:12 »
Може би не е общовалидно, но по модулите са пускани, стари локомотиви и вагони и стъпване по траверсите е имало само по модула който е с роковски релси 2,1 mm. По останалите, които са точно с Тилиг Елит, няма такова нещо. Т.е. Тилиг са се постарали дори и при профила им с код 83 (2,1 mm.) в максимална степен да се избегне този проблем. За мен това остава най-добрия избор ако човек е готов да плати цената.

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:Разглобяем (модулен) макет
« Отговор #28 -: 06 Октомври 2009, 11:58:01 »
Ами аз също имам от старите локове "Гутзолд"(някой ми каза, че само те опират) и затова съм избрал "Стандарт" - нали са  по-височки.Май и само това им е разликата от "Елит" - а.

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re:Разглобяем (модулен) макет
« Отговор #29 -: 06 Октомври 2009, 12:05:27 »
На моя модул пътя е от този дето релсите се нанизват на траверсите. Единият коловоз беше с един вид, другия с друг. На южния коловоз тракаше като картечница. Смених траверсите и сега няма проблем. Иначе е код 83.