Автор Тема: Мястото,където най-добре пасва декодерът в локомотив BR01,производство на "Piko"  (Прочетена 6190 пъти)

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Здравейте хобисти!
Тази тема съм я озаглавил подробно,защото смятам,че ако някой колега се затрудни  с подобен или същия проблем,така по-лесно ще открие решението на проблема си и ще почерпи опит от вас и от мен,естествено , защото не се и съмнявам,че след вашите компетентни съвети ще възстановя напълно и цифровизирам моят лок.
След скорошната ми покупка на BR01 и възстановяването му,(взех този,със счупените щанги и стълби от Адри) възникна въпросът с цифровизацията.Въпросът ми е следният:
-Къде ще бъде най-удобно да се постави декодера при положение,че моторът се намира във бункера,а там не виждам място,освен да взема да намаля тежестта и на освободеното място да бъде монтиран въпросният модул? А,освен това в кабината на лока има някакви спирали,които ми се струват нещо повредени.Аз ги правя на съпротивления,но незнам дали да ги премахна или да ги възстановя и ако ще се възстановяват,то как?Някой с такъв лок нека помогне!Свързани са последователно на токоснемателите на предните колела и контактните пластини на лока към въглищния вагон с мотора,който изглежда захранен паралелно и от тях.
Някой с такъв лок нека помогне!А и хора с опит във възстановяването на повредени модели ще могат да бъдат полезни,стига да желаят. :)

 ???(ако модераторът прецени,нека премести темата в съответния (според него) раздел,но смятам , че тук е най - на мястото си) ::)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Ако ги оставиш , тези "спирали" оставаш само на аналогово захранване .Не са съпротивления , а дросели ппротив искрене на четките и създаване на радио и др.смущения.При цифровизацията тези неща се махат доколкото знам както и кондензатора който е в паралел на двигателя.Потърси из мрежата - винаги има добре обяснено със снимки (тоест езика е без значение) за всеки локомотив как се слага дешифратор.Аз лично съм си извадил препратки за всички произвеждани локомотиви но в ТТ - така че потърси и ще намериш .Най-често го правят немски , полски и чешки колеги. ;)

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Благодаря ти,ама не знам в гугъла като какво да го търся,нали трябва нещо на немски да напиша?

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Ex , загубих повече време да намеря де ставаше въпрос в този форум тук за това , но Ето нещичко по въпроса в различни мащаби и т.н.
http://www.digitalzentrale.de/download/11001.pdf
А това е на руски за ТТ , но смятам че ти върши работа.

4.11. Установка декодера в BR01 - арт. номер 02120 и другие
Модернизация локомотивов потребует от Вас определенной тонкой работы также и с механикой модели. Настоятельно рекомендуем воспользоваться нашей фирменной сервисной службой. Мы практически уверены в повреждении отдельных частей при демонтаже локомотива дилетантом.
1.   Тендер
-   Удалите все имеющиеся электронные конструктивные элементы (кроме светодиодов!) на кросс-плате (дроссели, конденсатор).
-   Разметьте на плате места под два отверстия d=1,7 mm каждое (см. эскиз). Просверлите их.
-   Пропустите через отверстие на кросс-плате кабель (для освещения в тендере, контакт 6, см. эскиз). Отверстие позволяет уменьшить верхний габарит для размещения кабеля, что гарантирует уверенное крепление корпуса тендера.
-   Разместите декодер с помощью двухсторонней липкой лентой на плате и припаяйте кабели к нужным разъемам согласно эскизу.
-   Отпаяйте светодиоды и снова спаяйте их, учитывая противоположную полярность.
-   Заизолируите места паек и приклейте их клеем-моментом к цинковой раме.
-   Просверлите отверстие в корпусе тендера со стороны локомотива и пропустите в него кабель для лобового освещения локомотива (от контакта 5).

   Рис. 12a+b - Установка декодера в BR01 – тендер
2.   Локомотив
-   Снимите корпус локомотива, начиная с котла. Находящиеся там кабели освещения отпаяйте и спаяйте вновь, сделав при этом общим кабель, соединяющий цоколи. Место пайки заизолируйте.
-   Снимите будку машиниста, для этого широко разведите в стороны боковые стенки и потяните вверх, учтите при этом, что пульт управления машиниста в будке вклеен.
-   Просверлите отверстие в дверце топки, желательно вклеить в отверстие втулку и пропустить через нее также черный кабель от токоприемника локомотива.
-   Верните котел на место, слегка нажав на него в направлении вперед и сверху.
 

Рис. 12с - Установка декодера в BR01 - локомотив

ами смятам че за начална информация ти стига... ;)

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Ето го и моят тендер:



Явно е друг модел,защото това отгоре му е тежестта,която е анатомически лята по горната част на тендера , а отдолу е плътно прилепнала по мотора.Значи ако искам да сложа нещо ще трябва да я изхвърля(което не трябва да се прави,според мен) или да отнема от нея колкото е размера на платката(по-вероятно).Дали това отнемане,което неминуемо ще доведе до промяна в тежестта на лока ще окаже някакво негативно влияние?...или има и друг,неизвестен за мене начин?Просто моят тендер е по-различен от този , дето е даден на снимката.Нямам такова махащо се капаче,а просто цялата коруба се изважда. :)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Eeee, ама ти пък съвсем на готово искаш!
Писах ,че това е в ТТ, така че импровизирай , провери с колко тежест по-малко тендера ще е стабилно теглещ и бутащ , прояви малко творчество и фантазия в края на нещата , постарай се...
Или се порови сам в мрежата...

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6710
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
http://trenulete.info/atelier/BR01-lumini.htm

на това попаднах , докато се опитвах да намеря нещичко  - но е за светлините

kossis

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Колега как реализира в крайна сметка цифровизирането на ВР  01 ?