Автор Тема: ОбръщаТЕЛ (Торно) ;)  (Прочетена 30837 пъти)

Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София
Re:ОбръщаТЕЛ (Торно) ;)
« Отговор #15 -: 03 Октомври 2008, 17:22:01 »
И това е кръг , но май е американски :
http://ru.youtube.com/watch?v=er_ST0rnOZA&feature=related
това е самоделка

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6710
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re:ОбръщаТЕЛ (Торно) ;)
« Отговор #16 -: 12 Декември 2008, 16:24:16 »


XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:ОбръщаТЕЛ (Торно) ;)
« Отговор #17 -: 21 Февруари 2009, 19:38:30 »
Някой да е купувал от "Конрад" единична секция за депо на "Кибри"?



Гледам, на долната рисунка се продават по 7 евро и нещо, ама като че има разлика във всички размери спрямо тройката по-горе.Имам идея да взема 6 единични и да ги залепя едни за други.Ще излезе доста по-евтинко, отколкото да купя 6 секционно депо, което струва към 80-100 евро.  :im_so_happy:

Сaprycorn

  • Trade Count: (52)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1774
  • Рейтинг: 134
  • НО DRG II епоха София
Re:ОбръщаТЕЛ (Торно) ;)
« Отговор #18 -: 03 Април 2010, 02:16:28 »
Много бих искал да споделите вашите мнения за обръщателите на различните фирми и съответно за локомотивните депа тип "ветрило".
 Аз в момента се колебая между обръщателя на Роко и този на Fleischmann.

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6710
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re:ОбръщаТЕЛ (Торно) ;)
« Отговор #19 -: 03 Април 2010, 07:50:30 »


;) Вземи по-дългият !

иначе има тема за торно тук

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:ОбръщаТЕЛ (Торно) ;)
« Отговор #20 -: 03 Април 2010, 09:12:52 »
Ха,благодарение на Адри сега прочитам предната страница и хващам, че Тони се е пробвал и то доста успешно в производството на обръщател.Не знам как съм ги пропуснал, а уж всичко чета...Та въпросът веднага изниква:
Тони, сам ли си го "сделал" този обръщател и ако да, ще споделиш ли тайната, ама по - подробно, и аз искам да се пробвам.А може би и други ще се заинтересуват?  :hi:
« Последна редакция: 03 Април 2010, 09:14:40 от XRISTO »

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:ОбръщаТЕЛ (Торно) ;)
« Отговор #21 -: 03 Април 2010, 10:46:49 »
И аз мислех да купувам депо от Кибри, после се отказах, няма нищо вътре (за разлика от Фалерското)
и ако му купиш удължението за едната секция, пак излиза около 30Е.
То не, че съм очарован по принцип от Фалер, но в тяхното депо има разни аксесоари, шкафове, печки и други неща вътре.
После има възможност да се тури и сервизен канал, тяхно производство.
Иначе Фалер с малки изключения съм ги отказал, повечето хубави неща са взети от Пола.
Новата серия (след Краков) на Аухаген е перфектна, но за жалост нямат такова депо.

nilfe

  • Trade Count: (75)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 955
  • Рейтинг: 15
  • H0 Епоха 1, 2, K.P.E.V. DRG - ВАРНА
Re:ОбръщаТЕЛ (Торно) ;)
« Отговор #22 -: 03 Април 2010, 16:11:30 »
Аз бих те посъветвал да си вземеш 310 мм 6152 на Флайшман. С управлението на ESU работи много добре, пък и с оглед на релсите ти Флайшман Профи най-добре би се вързало. С обикновен мултипротоколен декодер LokPilot v3.0 на ESU (27 Евро) можеш да я караш безпроблемно ( http://www.esu.eu/fileadmin/img/support/Tips_Tricks/Turntable/Drehscheiben_Umbau.pdf ). Ако пък решиш да ползваш продуктите на Любо (CT Electronik), сигурен съм, че и там има някой декодер, който да пасне. Единствено не знам дали с Мултимауса на Роко може да се управлява Въртяща маса.

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:ОбръщаТЕЛ (Торно) ;)
« Отговор #23 -: 03 Април 2010, 16:40:58 »
Хай добрият вариант е да си измакетираш сам обръщател, примерно може да се начертаят векторно детайлите и да се направят от месинг с фотоец.
Ще изглежда пъти по добре от фабричен, могат също да се имитират и нитопе по конструкцията и т.н.
Електрониката не е чак толкова сложно нещо, ако не се ползва декодер.
Мисля, че най удачният вариант си е със стандартен кодиращ галетен ключ и малко електроника, и управлението монтирано на пулта за стрелките.
Ще взема да направя един проект с корела, но ще ми трябват снимки, така, че заинтересованите, помагайте.
« Последна редакция: 04 Април 2010, 02:04:52 от widowmaker »

refil

  • Trade Count: (14)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 550
  • Рейтинг: 43
  • Клуб BG TT
Re:ОбръщаТЕЛ (Торно) ;)
« Отговор #24 -: 03 Април 2010, 17:40:28 »
.
« Последна редакция: 03 Април 2010, 22:09:01 от refil »

toniemi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4781
  • Рейтинг: 632
  • Направи си сам и ще ти олекне! HO,Z Само БДЖ
Re:ОбръщаТЕЛ (Торно) ;)
« Отговор #25 -: 03 Април 2010, 21:07:18 »
Цитат на: XRISTO link=topic=161.msg38909#msg38909 date=1270275172

Тони, сам ли си го "сделал" този обръщател и ако да, ще споделиш ли тайната, ама по - подробно, и аз искам да се пробвам.А може би и други ще се заинтересуват?  :hi:
Сам си го направих.Взех подходящ материал,може текстолит,полиателиен,полиамит и всякакви такива материали,струговах го и готово.Диаметъра се взима от най-дългият локомотив плюс колкото си искаш.Дълбочина,колкото си искаш.Дебелина на дъното,колкото един-два лагера,за доброто лагеруване на въртящата се платформа.На края на платформата може да вградиш по една пружинка със съчма,а в стената на обръщателя през равни разтояния (колкото широчина на релсата,за НО към 20мм)по една вдлъбнатинка,като се върти платформата се фиксира точно на едно и също място (срещу коловоза който си избрал).Ако го правиш автоматизиран,тази съчма изпълнява и ролята на контакт за спиране срещу коловоза.Обикновенно за осичка на лагеруването се използва трабичка през която се прекарват кабелите командващи платформата( релси,осветление,семафор,контакти).Ако не е ръчно,се поставя електромото с редуктор.За да се предава ток към платформата се използват плъзгачи и пръстени,като колектор на ротор,само че за всяко нещо си има отделен пръстен с плъзгач,ако е с кабели те ще се усучат и скъсат от въртенето на платформата.
Аз моят си го въртя ръчно и е с кабели,за това внимавам да го не въртя само в една посока ;D
Но той е в "Z",малък и компактен.Направил съм го ,по-скоро за калабалък на макета,от колкото да го ползвам редовно.Всичко му работи иначе :good:

Също така не е задължително да го струговаш от едно монолитно парче материал.Всичко може да изработиш отделно-въртящата се платформа от плексиглас,някакаква основа(може и правоъгълна)по-голяма от диаметъра на платформата в която да са отворите за лагерите,стената на обръщателя от някаква тръба-ПВЦ например.Всичко като се вгради в макет и се оформи,няма да се вижда каква е основата,каква форма има и т.н.Като се замислиш,идей много.
Успех!
« Последна редакция: 03 Април 2010, 21:09:06 от toniemi »

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:ОбръщаТЕЛ (Торно) ;)
« Отговор #26 -: 04 Април 2010, 00:10:04 »
Благодаря за разкритата тайна, Тони!  :hi: Имам идея за нещо подобно в "НО", но ще видим кога ще остане свободно време, а и нещо за основа.Аз като "измайсторявам" нещо така започвам - вземам нещо за начало и другите работи си ги нагаждам едно след друго без проблем, важното е да започна отнякъде.  :good:

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:ОбръщаТЕЛ (Торно) ;)
« Отговор #27 -: 04 Април 2010, 04:31:33 »
Цитат на: XRISTO link=topic=161.msg19939#msg19939 date=1235237910
Някой да е купувал от "Конрад" единична секция за депо на "Кибри"?



Гледам, на долната рисунка се продават по 7 евро и нещо, ама като че има разлика във всички размери спрямо тройката по-горе.Имам идея да взема 6 единични и да ги залепя едни за други.Ще излезе доста по-евтинко, отколкото да купя 6 секционно депо, което струва към 80-100 евро.  :im_so_happy:

В грешка си!
Това не е единична секция, а само удължение за нея!
То го пише в описанието, ама кой да чете - депото се продава като цяла тройка за около 30Е.
По добре да се купи фалер 120176 за 40Е, по добре е направено. Удължението за едната секция си е в кит-а, т.е. излиза пак такива пари.

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:ОбръщаТЕЛ (Торно) ;)
« Отговор #28 -: 04 Април 2010, 09:43:33 »
Пише на български?!Много се съмнявам!А кой да чете, че не знам друг език освен роден и руски долу - горе? В поне 10 теми съм писал, че съм езиково неграмотен. :blush2:

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:ОбръщаТЕЛ (Торно) ;)
« Отговор #29 -: 04 Април 2010, 11:13:34 »
Аз също не знам немски, но покрай хобито съм понаучил 300-400 думи,
а има и онлайн транслатори, т.е. проверката, понеже висша форма на доверие,
е задължителна в случая.
Иска се само да се сетиш как да го направиш :)