Автор Тема: Цветова схема на БДЖ парни локомотиви  (Прочетена 42147 пъти)

KRAKOMOBILA

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2727
  • Рейтинг: 236
  • 46-та серия долу от графика - Шкода рулз!
Re:Цветова схема на БДЖ парни локомотиви
« Отговор #30 -: 10 Юни 2009, 22:02:44 »
Ами - единственото което може да се разбере е от Инструкцията за боядисване на ПЖС от онези времена. Но това според мен е спазено само при доставката на машините - след това се е боядисвало с каквато боя има. Тоест - реализма няма да го има.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12276
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Цветова схема на БДЖ парни локомотиви
« Отговор #31 -: 11 Юни 2009, 08:20:59 »
Цитат на: KRAKOMOBILA link=topic=1669.msg25589#msg25589 date=1244660564
Ами - единственото което може да се разбере е от Инструкцията за боядисване на ПЖС от онези времена. Но това според мен е спазено само при доставката на машините - след това се е боядисвало с каквато боя има. Тоест - реализма няма да го има.

Ако имаш тази инструкция , качи я тук , като начало... :yes:
 ;D ;D ;D

lubomir

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Цветова схема на БДЖ парни локомотиви
« Отговор #32 -: 11 Юни 2009, 10:00:18 »
Реализма всеки си го докарва до степента, която иска. Продават се алтерунг сетове и всеки може да си прави каквото поиска. Обаче основата трябва да е една, и тя е тази която БДЖ е изисквало от производителите. Това търся и искам, пък след това ще ги донагодим към това което се предлага на пазара, и ето ти целта на мероприятието! Щото оставам с впечатление че нещо толково просто и елементарно, като цветовата схема на БДЖ е също толкова секретно колкото и пътуването на парните локомотиви с туроператорски фирми.

piko1

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Цветова схема на БДЖ парни локомотиви
« Отговор #33 -: 11 Юни 2009, 10:18:40 »
Кракомобиле бате ако имаш тази информация не я крий под дюшека а давай тука да я видим  :dirol:

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Re:Цветова схема на БДЖ парни локомотиви
« Отговор #34 -: 11 Юни 2009, 10:21:42 »
Любо, взе ми думите от устата. Изобщо отношението към информацията и информираността при нас е от времето на студената война. Вчера точно си говорихме с един колега по хоби, как търсейки информация за БГ подвижния състав попадам на сръбски, чешки турски и всякакви други сайтове. Ето един турски сайт за пример

http://www.trainsofturkey.com/

Не мога и да мечтая за подобен български проект, а не е да няма хора с познания, дори и в нашия форум, но единствен Ясен до момента споделя и разказва без да се притеснява, че някой ще получи информация бързо и лесно. А доколкот разбирам имало хора дето се дразнели от това. Спирам да пиша, щото се ядосах много.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12276
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Цветова схема на БДЖ парни локомотиви
« Отговор #35 -: 11 Юни 2009, 11:35:53 »
Хммммм, най-после още някой да се дразни от това (Zаzо ти си пич и половина  :pleasantry:).
Цяла година моля , настоявам , дразня се и ядосвам от премълчаването на информация , а тук има мнооооого , но пишем само три/четири човека ... от останалите чувам през две/три ръце информация от типа "еди кой си го знае ,ама няма да го каже , още по - малко във форума!!!
Та точно тези хора се дразнят и опитват да оказват натиск , и малкото пишещи тук да спрат - и защо ?
Да не би някой да научи нещо и да не ги гледа с "благоговение" , сиреч те са единствените и ненадминатите .Корифейте!?!?!?!
Не стига, че не споделят никаква интересна информация, не стига, че оказват натиск с "бели ръкавици" , ами и се сърдят от типа "ако аз и още три-четири човека се махнем от този форум , ВИЕ сте умрели"!!!
От това по-голяма ганьовщина и тъпанарство не съм виждал...
Или в тоя форум ги гледаме с премрежен поглед и зяпнала уста, как говорят общи или вече известни приказки , или да си гледаме работата!!! :sarcastic:
Надявам се все някой ден (както се надявах и за клуба) да има български сайт който по нищо да не отстъпва на чуждоземските , където има всякаква историческа , техническа , документална и т.н. игформация и всички посещаващи го са много доволни и пак се връщат , а пък всички пишещи в него се надпреварват да уточняват и публикуват важното.
И говоря не само за документи,факти и снимки (друга болезнена тема в България) но и различни моделарски техники както за макети и модули , така и за подвижен състав.
Вчера разглеждах за N-ти път един огромен англииски сайт където има подробни инструкции как да си направиш от "меки" буфери и истинско ресорно окачване на вагони и локомотиви , преминава се към направата на различни задвижващи механизми за локомотиви , та се стига до направата на колооси за вагони и локомотиви в първа епоха (ония "лети" джанти дето са като вентилатори ;D).Хората са качили документи , снимки , чертежи и снимки на самият работен процес , както съвети за изработката им , вида на инструментите и т.н.
Абе всеки път ходя като дрогиран след като излезна от този сайт...
И кво - като отворя нашият , лошо ми става...
Щом малко се раздвижат нещата и се започва със завоалираните намеци кой , какво знае , но не се казва нищо конкретно ...Инак имаме най-гръмките заглавия на някой теми , ама са кухи и празни от към съдържание...
Айййййййй, и аз се ядосах....

KRAKOMOBILA

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2727
  • Рейтинг: 236
  • 46-та серия долу от графика - Шкода рулз!
Re:Цветова схема на БДЖ парни локомотиви
« Отговор #36 -: 11 Юни 2009, 12:59:54 »
Цитат на: piko1 link=topic=1669.msg25599#msg25599 date=1244704720
Кракомобиле бате ако имаш тази информация не я крий под дюшека а давай тука да я видим  :dirol:
Това е, че и аз още не съм добарал подобна литература, но ако намеря - ще я видите и тук.

piko1

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Цветова схема на БДЖ парни локомотиви
« Отговор #37 -: 11 Юни 2009, 13:17:19 »
аз знам кой я има информацията проблема е че не мога да му намеря телефона в момента понеже Кондаков е в отпуск до другата седмица
и няма как да му намеря телефона на човека другото е да ходя на крак а последния път когат съм ходил до тях беше преди 4 години и смътно си спомням къде се намира ако някой има на Стоичков домашния да ми пише едно лс да му звъннем на човека ако трябва даже да се срещнем с него и най накрая да се спрем със глупостите  защото ако не попиташ не ти казват не е важно само да знаеш кой знае  :shout:
и аз смятам като пача че клубът трябва да се занимава и със тези неща издирване и запазване на документи и снимки и като цяло
запазването на ЖП история на България за идните поколения
« Последна редакция: 11 Юни 2009, 13:20:00 от piko1 »

Сaprycorn

  • Trade Count: (52)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1774
  • Рейтинг: 134
  • НО DRG II епоха София
Re:Цветова схема на БДЖ парни локомотиви
« Отговор #38 -: 12 Юни 2009, 04:18:48 »
Цитат на: CaLLlo link=topic=1669.msg25094#msg25094 date=1243336641
Имайте в предвид и един скрит подводен камък при пръскането! Колкото и да уточнявате точни цветове и ралове, за да постигнете еднакви крайни резултати имате само 2 варианта при пръскане на червено и зелено върху черно:

1) да пръскате дебело - няколко пъти - 5 и над 5
2) да пръскате тънко - само 1-2 пъти, но върху предварително тънко пръсната светла основа(грунд)

Излиза че ще трябва да уточните И типа, и цвета на грунда, нямате друг шанс за краен успех!
Тук могат да ви помогнат единствено хората с най-голям опит - Васко и Ясен.


Когато се пръска със сатен или матова боя, цветът покрива от първата ръка. Само гланцовите бои не покриват, и има нужда от грунд или няколко ръце пръскане. Но гланцовите бои не са добри за подвижния състав, тъй като те подчертават всички дефекти на пластмасата. Матовите бои подчертават много добре детайлите на модела, но цветовете стоят като избелели. От моят сравнително голям опит съм се убедил, че най-добре е, да се ползват т.нар. САТЕН бои (полумат).
Всички бои на фирмата Ревел, чиито номера започват от 301 нагоре са САТЕН и ги препоръчвам за подвижен състав.

1.черно Ревел номер 302
2.червено Ревел, номера 330 и 331, смесени в 1/1 (за съжаление 330 е твърде ярко, а 331 прекалено тъмно)
3.зелено Ревел номер 363 според мен е точно като за БДЖ, но приемам и рецептата на Zazo за смес от 363 и 364 в пропорция 1/1

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12276
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Цветова схема на БДЖ парни локомотиви
« Отговор #39 -: 12 Юни 2009, 10:41:16 »
Най-после нещо конкретно и конструктивно...благодарим Ясене! :hi:
 :good: :clapping:

Предлагам да започнем една табличка :

Препоръчителни цветове на български железопътен подвижен състав.


цвят за БДЖ     фирма     Фирмен №     смесване     № по RAL     алтернативен          № по FS     

черен               REVELL          302               -                9017                     xxxxx                  yyyyyy

червено            REVELL        330/331          1:1              3003                     xxxxx                  yyyyyy

зелено              REVELL       363/364           1:1               ???                      xxxxx                   yyyyyy

син                   ААААА          ???                -                5017                     xxxxx                   yyyyyy

жълт                ААААА           ???                -                1023                     xxxxx                   yyyyyy

сив                  ААААА           ???                -                7042                     xxxxx                  yyyyyy

оранж              ААААА           ???               -                 2009                     xxxxx                   yyyyyy

сребрист          ААААА           ???               -                 9006                     xxxxx                  yyyyyy

слонова кост    ААААА           ???               -                 1014                     xxxxx                  yyyyyy

бял                 ААААА            ???               -                 9016                     xxxxx                  yyyyyy

цвят                ААААА            ???               -                  ???                     xxxxx                    yyyyyy

цвят                ААААА            ???               -                  ???                     xxxxx                    yyyyyy

цвят                ААААА            ???               -                  ???                     xxxxx                    yyyyyy

Ето и какво се получава за сега .Това са цветовете за нашата 06-серия по Стефан Деянов.

Дизелов локомотив серия 06 на БДЖ.


Дизелов локомотив серия 06 на БДЖ.


цвят за БДЖ               фирма     Фирмен №     смесване     № по RAL     детайли          № по FS     

черен
транспортен
                  REVELL          302               -                 9017           xxxxx              yyyyyy

червено
рубин
                       REVELL        330/331          1:1                3003            кош
    звезди колоси
        yyyyyy

син
транспортен
                  -------         ???????            ---                5017           xxxxx              yyyyyy

оранж
транспортен
                  -------         ???????            ---                2009           xxxxx              yyyyyy

сребрист                       -------         ???????            ---                9006          покрив            yyyyyy

бял
транспортен
                  -------         ???????            ---                9016        ливрей кош
          бандажи
        yyyyyy

сив
транспортен
                  -------         ???????            ---                7042       ходова част         yyyyyy

слонова
кост
                        -------         ???????            ---                1014           xxxxx              yyyyyy

жълт
транспортен
                  -------         ???????            ---                1023           xxxxx              yyyyyy


Сега допълвайте и поправяйте (ако нещо съм объркал) и да вървем напред , както се казва!!!
 ;D ;D ;D

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Цветова схема на БДЖ парни локомотиви
« Отговор #40 -: 12 Юни 2009, 11:04:21 »
 :good: Браво, много добра идея!  :clapping:

lubomir

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Цветова схема на БДЖ парни локомотиви
« Отговор #41 -: 12 Юни 2009, 11:56:55 »
Pach, някои от раловете ги има готови от Лайф колорс и се поръчват от Конрад. Е чака се към месец, но пък са оригинал и няма нужда да се месят. Такъв е случая с 3003.
Ей го в Конрад
Artikel-Nr.: 241597 - 62
Hersteller-Artikel-Nr.:53003
Същото е и с някои други ралове, които могат да се намерят от тази фирма на нейния сайт
http://server5.gs-shop.de/200/cgi-bin/shop.dll?AnbieterID=2096&Seite=frameset.htm&PKEY=1928
Нека да припомня, че една от причините да отворя темата е да намерим бои които да пасват на нашата разцветка, да се произвеждат готови за да не се правят миксове(за да не стават различия), и да са намираеми по възможност от България. Раловете които ги прави Елита, са подходящи в случая, но за съжаление не правят всички. Тези които не ги правят трябва да им намерим подходящ заместител от Ревел или Хумброл да речем.

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Re:Цветова схема на БДЖ парни локомотиви
« Отговор #42 -: 12 Юни 2009, 12:13:39 »
Ето таблицата на емайловите бои на ревел за справка.

Таблица

Да внеса едно малко уточнение и да потвърдя думите на Сашо и Ясен, пък макар и опита ми да е съвсен скромен. Най-вече това че основата е от огромно значение. При пръскането на лилипутската 42-ка ползвах смес от 363 и 364, защото преди това "зелените" детайли ги пръснах със сиво, за основа. Признавам, че стана малко по-светло зелено отколко ми се искаше.
След намесата на щерката обаче се наложи да препръсквам будката и този път пръсках директно върху черното, защото ме домързя. И със същата смес се получи доста по-тъмен цвят. Понеже пак се наа*ах, тоя път без намеса на дъщерята, препръсквах будката 3-ти път, като тоя път сместа беше с много по-голямо съдържание на по-светлото зелено 364 и пак стана по-тъмно. (Преди свяко пръскане съм почиствал старата боя).

Ясен казва, че според него за БДЖ зеленото 363 e тамън. 363 е по-тъмния нюанс и поне за мен ако се пръска директно върху черна основа (без грунд) ще стане много тъмно. В момента обмислям 2 варианта за следващия парен локомотив, който ще пръскам:
1. С 364 директно върху черната пластмаса. Между другото така е боядисана 14-ката на Владо, ако не се лъжа.
2. С 363 като преди това пръсна една ръка сиво.

Резултата най-вероятно ще е много близък, но имам подозрение, че при втория вариант ще е по-добър, защото 364 има доста "тревен" отенък.

За червеното нещата седят по-същия начин. Вчера си пръснах V60, което е оранжево с червено 330 и макар че се покри много добре е доста светло и с лек оранжев отенък заради основата. Сега мисля да ударя втора ръка смес от 330 и 331, точно както е споделил и Ясен. Вече съм убеден, обаче, че за да имам приблизителна повтаряемост в резултата трябва да ползвам сиво за грунд, защото с един и същ цвят или смес наистина се получава различен резултат в зависимост от това, което е отдолу.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12276
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Цветова схема на БДЖ парни локомотиви
« Отговор #43 -: 12 Юни 2009, 12:35:20 »
Zazo може да ти е малко опита , но поне според "корифейте" си на правилната пътека.
Задължително за да ти отговарят цветовете на пръсканите/действителни , основата е много важна.
Дори логически е ясно , че ако пръскаш светла боя на черна основа , то тя ще стане по-тъмна - аналогично , ако я пръскаш на светла основа , има вероятност да изсветлее (но в по-малки граници).
При тъмните нови бои , пък е обратното но в минимална степен.Защото тъмното си е тъмно и "утрепва всичко под себе си". :pleasantry:
Именно за това и Сашо споменава , че ако се пръска на тъмен фон , светла боя , което е противопоказно при всеки вид моделно боядисване , има опасност да се наложи две/три ръце пръскане...ама тогава става дебило и добива още ред недостатъци и кусури. :yes:
За това специалистите пръпоръчват употребата на възможно най-неутралният грунд (най-често именно сив) за да има някаква система при боядисването.Останалото е въпрос на опит и преценка на всеки боядисваш , като се надявам , в темата която Любо подхвана с тая цел , да се споделя своевременно този опит.

Ясен беше пръв ! Кой ще вземе пример от него? ;D

Любо , ясно , че ще издирим максимален брой бои,за да са от един производител , на приемлива цена , но всяко правило си има и изключения .
За това съм дал в таблиците (егати сръдкавата работа се оказаха тия таблици) освен номера на боята според производителя , също така номерата им по РАЛ (но някой трябва да провери дали е вярно) и номерацията по FS (федерал стандарт - като най-пълен и удобен за сравняване м/у различните производители).

Рефил,знае наизуст над 85 % от сравнителните таблици , но за съжаление не пише тук...
Ще се надяваме да ни светне с някоя друга консултация , все пак...

Хубаво е да направим такива таблици с по една снимка за всяка българска машина.
В този формат (някой ден като се понатрупат , модераторите ще ги "плясват" в главата на сайта) който съм направил по-горе , а именно заглавие/снимка/таблица.

В този дух , не е лошо Владо да даде информация неговите два БДЖ-локомотива с какви бои са правени и т.н. :search:

Те така се изгражда, клубен стандарт или сайтов архив ако щете! :good:
 :yes: ;D ;D ;D
 

Сaprycorn

  • Trade Count: (52)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1774
  • Рейтинг: 134
  • НО DRG II епоха София
Re:Цветова схема на БДЖ парни локомотиви
« Отговор #44 -: 12 Юни 2009, 15:53:03 »
07 на Владо е пръскана с номер 331 на Ревел, според Васко е много тъмна, но според мен е добра. Да не забравяме, че през 70те и 80те години цвета на седмиците бе тъмен, като бордо. Ярко червеното се появи в БДЖ чак в средата на 90те.
14 на Владо е пръскана (зеленото) с номер 364 на Ревел, според мен е много светло, макар че 15 215 и 16 01 са точно толкова светло зелени.
Не е зле, в таблицата на цветовата схема да се включи и един много деликатен цвят-цвета на Штангите на парните локомотиви.