Автор Тема: България!  (Прочетена 814256 пъти)

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: България!
« Отговор #1125 -: 26 Септември 2014, 11:25:16 »
Еххххх...
А 36 месеца във Fire Division (Първи дивизион, Военноморска база Варна)?
Че и 2 месеца задръжка отгоре!
Старият (взводният ми командир) в новобранския център ме тормозеше,
че дървото, от което щели да направят календара за годината,
в която ще се уволня дори още не е посадено...

Ей на такова корито служих като радист:





Кълбото пред мачтата е антената на РЛС за главния калибър
и съответно оптически далекомерен пост, с база между двете "очи" цели 6 метра!
Невероятно 3Д правеше тая оптика и имаше противокренен механизъм,
т.е. запазва хоризонталното си положение независимо от това колко се клати корабът.
Всяко оръдие правеше 30 тона откат и редовно след артилерийски стрелби
се подменяха счупени лампи и плафони, особено като имаше залпове на борд от 3-те едновременно...
На едно учение до Севастопол през 1987-ма потопихме баржата-мишена на руснаците
заради две преки попадения (говорим за стрелба по РЛС на разстояние 10-12 мили / 20км  без никаква видимост).
Та те бяха изумени как ние го направихме с кораб, проект 1950-та, а те с най съвременния си
(за тогава) СКР "Беззаветный" (проект 1135, Буревестник) не успяха...
« Последна редакция: 26 Септември 2014, 11:49:01 от widowmaker »

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re: България!
« Отговор #1126 -: 26 Септември 2014, 12:09:28 »
Цитат на: Adrian link=topic=1752.msg96589#msg96589 date=1411718901
Казармата е дежурна тема за маса ! 83-4  бях лейтенант в Грудово - командир на разузнавателен дозор . Имам 14 месеца там , заради 64 дена арест и съд за обида на офицер , вкл 2 месеца в раз. батальон Елхово , както и 45 дни в Болярово . Нашият набор го върнаха от домовете след уволнението заради учение на НАТО . Задачата ни беше да умрем след 48 -я час , за да могат руснаците да се организират !
ееех , я Рипето да каже - той бил кемаф ,завалията - галил  е танкове !Мога да ви рисувам триъгълници до утре  хахах!
Алоу, "лейтенантът" с йониката! Ти на кви гъбки си бре, мон ами?! За да си бил лейтенант, другарю "фазан" /или казано иначе "старшина-школник", тоест бъдещ офицер от запаса/, значи си успял да завършиш висше военно училище за има-няма 3 месеца - между СМГ и влизането в казармата есента... Нещо, което тогава се учеше поне 4 години, за да излезеш младши офицер /ако имаше добър и отличен успех, излизаше лейтенант, ако едва избутваше училището - младши лейтенант /изключително рядко/. Така че тия вицове ги приказвай на децата, дет не са чували за казарма...
Задачата на 3-а армия беше да удържи не 48, а 24 часа! Колкото да пристигнат първите части от съветския башибозук... Всичко до Ямбол, Сливен, Грудово и Нова Загора беше предвидено да се отстъпи без особена съпротива - щот и нашите "бойни" поделения бяха за "жертвено агне"... За военна доктрина и стратегия тогава не ми се говори - беше си пълен съветски майтап, без грам поуки от Втората световна...
А нашия набор го уволниха чак декември месец 1985 г., щот почти цялото поделение още лятото замина да строи 5-и и 6-и блок на АЕЦ-а... Даже тия, дето бяхме записали висше, ни пуснаха със седмица закъснение след началото на учебната година...

Величко

  • Trade Count: (17)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 421
  • Рейтинг: 200
  • Само ЦСКА !
Re: България!
« Отговор #1127 -: 26 Септември 2014, 14:50:36 »
Пач, във времето, в което съм живял, това беше въпросният триъгълник и нито ме интересува, нито ми се четат глуповати фермани, нито ми се спори с фатмаци и прочее бедни по душа хорица, за някви безсмислени неща. Нито съм влизал в някви спорове, просто на кратичко си изказах мнението.
За "ударната група", това аз си го кръстих.Относно службата в моя период(93-95г), като казват арменците: "моето гомно е по -убаво", та само ти си видял служба, останалите сме бил айляк :music: За селските или градските бабини легенди, нещата опират до манталитет, може да провериш думичката в гуглето :dirol:
Аре, уво :wild:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12273
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: България!
« Отговор #1128 -: 26 Септември 2014, 15:26:54 »
Цитат на: Велко link=topic=1752.msg96600#msg96600 date=1411732236
За "ударната група", това аз си го кръстих.........

Като стана въпрос за фатмаци, си спомних крилатата им фраза - "Бегом от мен до другото дърво!"
 :lol: :lol: :lol:
А защо си решил, че мойто говно е по`убаво или мойта служба е била по-добра от твойта,
че и  става някакъв спор и  гуглето не може да ти отговори...  :scratch_ones_head:

За справка обаче стават оценките на форума, където се  вижда много добре
кои се забавляваме с темата и спомените за казармата,
и кой прави поредното ...как беше !!!? ...може би гомно...не знам!
 :yes:

Но, че има тук поне един дри***р,  който се е вдетинил и се чуди как изпод вола теле да извади
та обикаля всяка тема за да се заяжда - за имане си има и него го знаем всички.
Не знам дали е фатмак или друг бил...пък и изобщо не ме интересува!  ;D
Може след контакт с него да правиш филосовските размисли, за бедни душици и тем подобни изказвания на глас. :fool:

Останалите нормални хора, си водим разговор чрез спомените си,  като такива!

Вярно, че тук темата като заглавие е доста обширна и ненапразно заради такива хора
заформена със специална  молба още от самото начало - ама нали и това (за съжаление) е част от България!!!
 :hi:


pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12273
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: България!
« Отговор #1129 -: 26 Септември 2014, 15:46:30 »
Да се върнем още по-назад - към списъка на убитите от "железния полк"

Цитат
За възстановяване на Мемориала на I и VI Пехотен полк
от ЕКИП "БЪЛГАРСКА ИСТОРИЯ" на 28.08.2014 в С ВАША ПОМОЩ...


„Те са загинали, за да може други да живеят. Тези другите, са нашите предци, ако те бяха загинали, нямаше да живеем ние.” Съвсем просто, но и много точно, Пейо Колев (създател на „Изгубената България”) обяснява в кратък текст как въпросът за възстановяването на Мемориала на загиналите от I – ви и VI – ти пехотен полк в София се превръща в негова лична кауза.

За да се превърне в такава и за нас, Пейо решава да направи онлайн подписка, с която цели да спре конкурса на Столична община за нов облик на паметника „1300 години България”, а на негово място да бъде изграден емблематичния за стара София мемориал.

Паметникът представлявал три стени, разположени П – образно с имената на близо 4000 войници, подофицери и офицери от Първа пехотна софийска дивизия, загинали по бойните полета на Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война. Заради своя героизъм, именно тази войскова част получава прозвището „Желязната дивизия”. Разрушен е краят на 70 – те години на миналия век с цел започване на строежа на НДК, на чието място до тогава е имало казармен легион. На мястото на мемориалния комплекс се появява паметника „1300 години България”, който днес е почти разрушен, а заради визията си често е осмиван от софиянци.

Инициаторът на идеята заявява, че днес в София нямаме нито един значителен паметник на българските войници, дали живота си за родината. Затова възстановяването на мемориала на загиналите от Първи и Шести пехотен полк на „Желязната първа софийска дивизия ” е най – логичният завършек за конкурса обявен от Столична община.

„Българска история“ застава твърдо зад инициативата, тъй като нейните морални характеристики отговарят изцяло на нашите възгледи по отношение на миналото ни. Именно опазването на културно-историческото ни наследство е гаранция за изграждането на едно общество с по-силно изразена национална идентичност.

Подпишете се ТУК.

 :hi:

Моля, кажете на възможно най-много хора за тази петиция.
 Колкото повече са подписите, толкова повече внимание ще получи петицията от медиите и отговорните лица.
« Последна редакция: 26 Септември 2014, 15:52:52 от pach »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12273
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: България!
« Отговор #1130 -: 26 Септември 2014, 16:32:42 »
Допълнил съм този пост с още шест снимки от 1964г.- за София 70 може би.... ;D
http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,1752.msg96547.html#msg96547
« Последна редакция: 26 Септември 2014, 16:36:33 от pach »

Der Hetzer

  • Trade Count: (59)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Рейтинг: 148
Re: България!
« Отговор #1131 -: 26 Септември 2014, 17:43:13 »
Може ли някак си мненията за казармата да се отделят в отделна тема, тогава и аз ще се включа с цялата си любов на която съм способен, а историите от там са меко казано потресаващи  :lol:

Величко

  • Trade Count: (17)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 421
  • Рейтинг: 200
  • Само ЦСКА !
Re: България!
« Отговор #1132 -: 26 Септември 2014, 18:38:12 »
Пач, не ми се занимава с глупави спорове, имам си други по-важни неща. Написах, че триото е елхово- грудово-звездец.... поне по мое време.....па ти ако искаш и бермудския триъгълник вкарай в "Черно Море", ако си го чел в някой дневник на Маите. И личните ти отношения с Венци са си твой проблем, мен не ме намесвай по тънкия начин.
Последно по темата да кажа, че спорът е толкова глупав, колкото самата казарма.
 

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: България!
« Отговор #1133 -: 26 Септември 2014, 20:05:51 »
Върти, сучи... пак се изложи !  :sarcastic:

Цитат на: pach link=topic=1752.msg96563#msg96563 date=1411629634
Хаааа, набора е влезнал заедно с мен в поделението.
Но аз бях късметлия - в Кюстендилския граничен отряд,
докато (поделението) в Любимец беше известно като "триъгълника на смърта"!!!

Цитат на: pach link=topic=1752.msg96587#msg96587 date=1411717944
....А  аз пък не съм казал че  "триъгълника на смъртта"  е в Любимец.....

Айде сега напиши още един километричен пост, че да има Адри матр'ял за нови вицове.  :sarcastic:

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2386
  • Рейтинг: 977
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: България!
« Отговор #1134 -: 26 Септември 2014, 20:17:18 »
Адри, стихче ? ... ффърррр ...

urko

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: България!
« Отговор #1135 -: 27 Септември 2014, 01:59:05 »
Първият "триъгълник на смъртта" всъщност е бил именно триъгълник със страна 15 км и център точката където се събират и до ден днешен трите граници на България,Гърция и Турция.Там особено в първите години след втората война заради териториалните претенций особено на Гърция,която впрочем е искала да е до Созопол,са загинали доста граничари.Официалните герой на ГВ са 12 човека (кой от вас може да ги изреди поименно), като само някой от тях са дали живота си в защита островите на река марица във въпросния първи триъгълник на смъртта,както са го кръстили местните по обясними причини.Но все още може би в държавен архив се пазят документите свързъни със смъртта на 53 граничари пак там.Разликата между числата идва от това кои са били "красиви и удобни" за употреба от народната власт и кои дори кръст не са заслужавали пак според нея-власта.Години по късно заради тежката служба и простотийте на останалата армия(БНА е извън гранични войски)по-младите набори по примера на първия триъгълник са нарекли така известния и на новобранците между Елхово/Средец/Звездец(село) заради многото "случайни" или не "нещастни" случай сред наборните войници.В годините от 1960 до към 1978 официалната статистика сочеше че в БНА годишно се дават от нещастни случай въобще и по време на бойни учения около 2,5 % от личния и състав.Само за големия триъгълник това число беше удвоено на 5% за ужас на всички български майки чийто синове слуужеха там по един или друг начин.

По същото това време ГВ вече бяха забравили извращенията и "чанча" останал си характерен за БНА до 1989г, както между млади и стари войници,така и от офицерите към сержантите и редниците,защото носеха достатъчно тежка служба и "бойни заповеди в мирно време"-изречение измислено именно за приложение в ГВ.Така тогавашната власт можеше да ползва лекото бойно стрелково оръжие без да се нарушават уставите и законите на Народната република.А казано с прости думи и редниците,и сержантите,и офицерите знаеха че всички особено по заставите,разполагат с бойно оръжие,сами са в гората и планината при нарядите и в най-добрият случай имат равен брой патрони.Тоест там всички знаеха наистина че са смъртни и така всъщност бяха забравени изгъзиците на българската армия дали името на втория-вече голям триъгълник на смъртта.Всъщност най-голямото извращение за този период в ГВ бе изискването всички наборници да знаят наизуст и "насън да ги бутнеш" не точно боравенето с оръжие, ами имената и официалните красиви и удобни автобиографии на българското политическо бюро на партията БКП (съответно съветската КПСС)!!!  А оръжието сами го овладяваха до ...високи нива,нали и спяха с него.

Всичко друго на тема "триъгълник на смърта" заради военната доктрина на Варшавския договор, си беше военен фолклор за надъхване на 3-та армия,че те трябва да осигурят евентуалното настъпление на съветските войски в главното направление на врага - Турция (отколешен враг както на Русия, така и на СССР).За гръцката армия и Гърция също членка на НАТО дума не ставаше,защото имаха 8(според други източници-10) подземо станционирани ядрени устройства по общата ни граница държащи комунизма до нея, но всъщност Русия (5-тата руско турска война ни е освободила от робството) и в последствие СССР винаги са се интересували само от дарданелиите и Босфора, за да направят Черно море свое вътрешно море и никога не им е пукало за нас истински (поне на военните и политиците им).Та така и те допринасяха за "славата" на големия триъгълник на смъртта, защото нямаше български офицер който да не знаеше какво ще стане с 3-та армия ако се стигне до осигуряването на плацдарма за "братската" съветска армия към Турция.От другата страна на границата с турция  положението беше почти индентично под командването на ЦРУ и пентагона. Нашите "ядрени" начини като ответни действия се състояха от набор окопи пълен профил и бетонни бункери (но не като албанските) с остатъци от бронетанкова техника по тях по основнните направления на евентуално нахлуване от съседна територия известна кано "линия Крали Марко"!!! А всъщност истинския евентуален отговор на такова нахлуване беше предвиден чрез мирновременни съоръжения по въпросните направления-взривявания на дефилета, проходи и всички язовирни стени.Дали пък цивилното население не е имало повече основание на свой ред да "премести" триъгалника на смърта ако погледнем карта на южна България???!!

Може още много да се умува тук от разни ....новобранци (съвсем меко и приятелски казано) за правилното име и място,но които са служили в след края на този период поне като предположа възрастта им съдеки по изказванията им понагоре.Дори не се засмислят защо по-старите от тях не се включват а и не се питат след 1989г кой ни беше външен враг та да си въобразяват,че и те са имали службата такава каквото беше в БА и ГВ преди 1989та (пък дори само като изслужено време)!!!!!!!!!!!!!!! Струва ми се че дори не знаят какво е "задръжка"....

Не виждам смисъл да ви давам статистика за брой "навъртяни" километри под формата на наряди по браздата.А освен тези над 700 наряда,обиколил съм пеша най-малко още пет пъти от първа до 105 пирамида границата (по номерата им е ясно коя точно граница) в чийто участъци има и доста висока надморска височина.най-късата ми по време гранична обстановка е била от седем дни, но се е случвало и да не излизам от гората и планината и по две седмици. Часовете ми за пост секрет без мърдане освен за дищане са над 200...а тук някои били служили и повече (или по малко беше) от други.Това са глупости на типично за някои поколения, които си нямат понятие от служба за страната.

Не всяка майка граничар раждала измести всъщност по-важното през годините-че границите на България са свещенни и неприкосновенни,съответно бивши граничари няма.Както преди така и след втората световна война.А след 1989г вече не са истински граничари ами ...гранични полицай...може би.Добре че не са гранични катаджий!!!!!!!! 

Не виждам смисъл да изреждам имената на геройте (поне 12те) от ГВ.Който иска може да се поинтересува и намери сам.А за издънките, извращенията и чанча в БНА, преди 1989г,може да намерита малко например тук в коментарите след статията.http://pressadaily.bg/publication/18275-%D0%A1%D0%BB%D1%83%D0%B6%D0%B1%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B2-%E2%80%9E%D0%A2%D1%80%D0%B8%D1%8A%D0%B3%D1%8A%D0%BB%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D0%BC%D1%8A%D1%80%D1%82%D1%82%D0%B0%E2%80%9C-%D0%B1%D0%B5-%D0%BD%D0%B0%D0%B9%D1%81%D1%83%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B0/

Ето така. :dirol:

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: България!
« Отговор #1136 -: 27 Септември 2014, 12:42:38 »
Цитат на: urko link=topic=1752.msg96615#msg96615 date=1411772345
......В годините от 1960 до към 1978 официалната статистика сочеше че в БНА годишно се дават от нещастни случай въобще и по време на бойни учения около 2,5 % от личния и състав.Само за големия триъгълник това число беше удвоено на 5% ....

Айде сега малко аритметика !
В спонематия период числеността на въоръжените сили беше ок. 150 000, при годишна 2,5 % "фира"от сакатлъци излиза, че числото на нещастните случаи е = 3 750 човека. За годините 1960-1978 идва да е 67 500 !
Веселбата продължава с пълни сили  :yahoo:  :drinks:

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6710
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re: България!
« Отговор #1137 -: 27 Септември 2014, 13:13:00 »

Ето тук се връщаме от ЩИТ 82 , аз съм до 3-тия танк - давам автографи   :search:


mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2386
  • Рейтинг: 977
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: България!
« Отговор #1138 -: 27 Септември 2014, 14:34:42 »
Цитат на: gzo link=topic=1752.msg96618#msg96618 date=1411810958
Айде сега малко аритметика !
В спонематия период числеността на въоръжените сили беше ок. 150 000, при годишна 2,5 % "фира"от сакатлъци излиза, че числото на нещастните случаи е = 3 750 човека. За годините 1960-1978 идва да е 67 500 !
Веселбата продължава с пълни сили  :yahoo:  :drinks:

gzo, ама ти вЕрно ли се връзваш на всичките горенаписани измислици? Даже на мен ми премина преди година още.

JORDAN

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: България!
« Отговор #1139 -: 27 Септември 2014, 15:26:40 »
В моето поделение  при едни учения ( 1978 г. ) загинаха трима войници,  на мои много добър приятел в казармата загина брат му, един съученик на жена ми също е загинал в казармата.
Въобще смъртните случаи бяха много.

Служил съм в зенитно-ракетен дивизион и ходихме на стрелби в Астрахан.
До там пътувахме около 20 дни (само нощем) и един войник ( пиян) попада незнайно как под вагона и загуби единия си крак.
Та може да не са давали фира 5 процента, но загуби на жива сила ( млади момчета) си имаше.