Автор Тема: "Обект А" или проект за жп линия Долно Езерово-Долен чифлик  (Прочетена 33050 пъти)

n_sirakov

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Да се беше обадил можехме да обиколим заедно или поне да се видим :)
Ако някой идва насам да звънка :good:

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Браво, Владо! Много добре! Колкото повече документи има от тези места по години, толкова по-добре! А за Силвия - истинско бижу е да срещнеш жена, която не само да приема жп моделизма/жп историческите разходки, но и да има желание за тях - мисля, с това всички ще с есъгласим - пожелавам ви само хубави мигове и още много снимки и модели :)

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5522
  • Рейтинг: 618
  • Красотата е в детайла!
Цитат на: n_sirakov link=topic=1764.msg44648#msg44648 date=1280089879
Да се беше обадил можехме да обиколим заедно или поне да се видим :)
Ако някой идва насам да звънка :good:

За следващия път ще знам и ще се обадя! :)

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5522
  • Рейтинг: 618
  • Красотата е в детайла!
Всички заснети обекти вече са отбелязани, естествено придружени от съответните фотоси, в wikimapia.

п.п. Първоначалата подредба в snimka.bg вече не съществува! Всички фотоси са подредени според разположението на заснетите обекти по трасето с избрана посока от Бургас към Варна, като съответно в коментарите към снимките е отбелязано къде точно се намират и какво представляват.
« Последна редакция: 26 Юли 2010, 21:34:43 от Vlado »

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Прекрасна работа, Владо! Само не мога да схвана към какво се отнасят тези "1-ва снимка", "2-ра снимка", после изведнъж - 4-та, после пък увеличение към трета... но няма значение. :)

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5522
  • Рейтинг: 618
  • Красотата е в детайла!
Цитат на: 760mm link=topic=1764.msg44691#msg44691 date=1280212477
Прекрасна работа, Владо! Само не мога да схвана към какво се отнасят тези "1-ва снимка", "2-ра снимка", после изведнъж - 4-та, после пък увеличение към трета... но няма значение. :)

Уж за яснота ама май не съм успял, щом питаш. Ще помисля пак как да го направя...  :)

TheJackal

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1702
  • Рейтинг: 157
  • ТТ 1:120 III und IV Epoch DB & DR
Каква е истината за да не бъде пусната в експлоатация тази линия Бургас - Варна? Финансиви средства, мотивираност от страна на тогавашното правителство или което съм чувал като дете, че са се разминали при прокопаването на един от тунелите.

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Иво, не ме гледай мене. Може и да си е ясно, ами аз да се бъркам нещо. А за линията - и аз съм чувал, че са се разминали в Големия тунел именно (ама до сега май никой не е намерил северния портал да се види изобщо копано ли е там). Но цялостната причина ми се види по-скоро да е отказване по други причини, вероятно финансови и може би някой е усвоил част от средствата и е намерил начин да го направи, като спре проекта?

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Цитат на: TheJackal link=topic=1764.msg44710#msg44710 date=1280255736
Каква е истината за да не бъде пусната в експлоатация тази линия Бургас - Варна? Финансиви средства, мотивираност от страна на тогавашното правителство или което съм чувал като дете, че са се разминали при прокопаването на един от тунелите.

Доколкото ми е известно на някой от конгресите на БКП се взима решение да не се строят повече линии, а съществуващите да бъдат удвоявани, електрифицирани и т.н. Най-тъпото, е че започнали да се стоят линии също попадат в тази категория, въпреки хвърлените пари за тях. Освен тази линия има и други.  Например Враца - Оряхово. По нея има завършени даже и гарите. В по-голямата си част е останало само полагането на релсите.

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Доколкото съм чувал северния портал е намерен, но е в средата на нищото и трудно се достига, затова и не е толкова популярен за посещаване. А това за разминаването при копаенето ми е малко като градска легенда.

bdz43r

  • Trade Count: (5)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1012
  • Рейтинг: 257
    • bgrail.info
Общо взето за всеки недовършен тунел има легенда, че се е разминал. Човек ще си помисли, че всеки трети тунел се разминава.
Такива дълги тунели почти винаги се строят едновременно от двата края, затова и аз подкрепям, че има северен портал.
Той обаче освен, че е в нищото, е и доста по-невзрачен (няма надстройка за машинно помещение на завесите).

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5522
  • Рейтинг: 618
  • Красотата е в детайла!
На мен също не ми звучи разминаването на тунела, особено като се имат предвид тогавашните технологии за прокопаване, пък и... ако се разминава, колко му е да го коригират и продължат с изграждането на линията?!
Днес между другото ходих до Държавния архив, за да търся документи за Враца-Оряхово и трябва да ви кажа, че намерих такива за всички изоставени проекти (Червен бряг-Гиген, Червен бряг-Тетевен) без Обект "А", който според Димитър Деянов е бил военен обект, а всички такива обекти се съдържат в друг архив (там не рових), което подсказва, че може би причината за спирането на строителството трябва наистина да се търси в промяна в политическата обстановка навремето или нещо подобно. И тъй като този обект (Долно Езерово-Долен чифлик) ми е любим, така да се каже, след като подготвя материалите за Враца-Оряхово, ще се занимавам именно с него, тъй че който има търпение, скоро ще разбере истината за т. нар. Обект "А". :)
« Последна редакция: 28 Юли 2010, 18:28:07 от Vlado »

TheJackal

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1702
  • Рейтинг: 157
  • ТТ 1:120 III und IV Epoch DB & DR
Ако истината е във Военнния архив - "ЦВА" Велико Търново, нищо не ни пречи когато е националната срещата да се отиде там на място и провери. ЦВА е най - големия архив на България, друг такъв се намира в София на Павлово - Картографията, а има и още един който е непосредственно зад бившия дворец в София. Сблъсках се с тях и ги обекалях, понеже съм ............. реститука.  :lol:

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5522
  • Рейтинг: 618
  • Красотата е в детайла!
Аз ходих в този зад двореца. Намерих що годе нещо, но ще чакам 10 дни, за да ми го предоставят. :)

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Всичко това е много интересно, включително за Враца-Оряхово линията, от нея има ли снимки някъде? Иво - адмирации за положения труд! Ще чакам с интерес!