Електроника и Електротехника | Electronics and Electrical Engineering > Аналогово управление | Analog Control

Осветление на локомотива и още...

(1/12) > >>

eurostar:
Днес си взех първия влак Thalys на Kato. Излишно е да ви казвам, че съм възбуден като при ново гадже. Това е просто най-хубавото нещо, което някога съм виждал. Веднага искам да ви попитам две неща:

1. Защо старите ми локомотиви се изстрелват като ракети при най-малко задействане на трансформатора. Новият ми TGV-Thalys тръгва като истински влак. Тоест, какви резистори или кондензатори да слагаме по старите локомотиви, за да се задвижват така?

2. Когато се подаде малко ток на локомотива на Thalys, светлините му се включват още преди да е потеглил. Тоест, какви резистори или кондензатори да слагаме по старите локомотиви, за да светват така?

В крайна сметка си мисля, че трябва да проведем нова среща на тази тема на живо...

GG1:
Много тъжно, но старото си е старо, аз все още стискам някои стари екземпляри, които не ми се дават, но започнат ли промени по вечните влакове от красивото старо време не е работа! Имах желание да ги обновявам с какво ли не, но не става, достатъчно е само да пуснеш новото до старото и край. :)

eurostar:
Мисля, че се сещам защо светка веднага!? Защото са ползвали диод, а не лампа и при диода няма степени - той или свети или не свети. Остава въпросът от къде това се купува и най-вече как се монтира на мястото на старата лампа? Трябват ли някакви допълнителни съпротивления или платки за посоката или само се поставя (запоява) точно на мястото на лампата?

Tatcho:
Светодиодите са с ток до 20 мА, но имат различно прагово напрежение, което зависи от цвета.
Най-лесно резистора се изчислява по формулата: R=U-Up/I
 U-захр. напрежение, Up-напрежението на запалване(прагово)
 I-тока през светодиода.
 Up:
 за червените светодиоди е 1,5-1,8V,
 за жълтите 1,8-2,0V,
 за зелените 2,2-2,8V,
 за сините, УВ и белите 3,0-3,5V.
При напрежение 16V в ЖП моделизма.
Получава се:  
16-1,8/0,02 - 710 ома за червен или жълт светодиод
16-2,5/0,02 - 675 ома за зелен
16-3/0,02   -  650 ома за син,УВ или бял светодиод.
Избира се близка стандартна стойност на резистор.

Tatcho:
Резистора трябва да е за половин ват !

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия