Автор Тема: Макет в мащаб 1  (Прочетена 56455 пъти)

Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София
Макет в мащаб 1
« -: 23 Август 2009, 14:14:31 »
приятели къде се изгубихте!!!!!!!!!!!!! ни вест, ни кост ???????????? да не се е разпаднала организацията или сте се отдали на заслужен отпуск. споделете малко вести за летуващите :read: :read: :read:

piko1

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Макет в мащаб 1
« Отговор #1 -: 24 Август 2009, 10:48:59 »
нъц не можем да се разберем какви стрелки да ползва ме тука има 4 вида ама на нас ни трябват 2 и не можем бе бате цял месец с стрелки се занимаваме обсъждаме  и радиуса на кривите понеже и там работите са същата боза а пък за семафорчетата да не говорим 
едно макетче 35 х 3 метра ни уплаши

CaLLlo

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2604
  • Рейтинг: 202
  • Dampf Ep.1&2 bis ÜK
Макет в мащаб 1
« Отговор #2 -: 25 Август 2009, 14:57:26 »
Голямото разочрование на голяма част от народа беше именно стрелките - такива 40º -ови стрелки имам на един, не стартов сет, а "бейби сет" в шпур айнц, с пластмасови релси, подарен ми от нищо неразбиращ роднина и е за деца над 3 години и под 6 и "батериите вътре", но за сериозни хобисти това е ...

Господин Гроздан обясни, че има и нормални стрелки няколко броя - там е истината, но ще трябват още доста ...

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Макет в мащаб 1
« Отговор #3 -: 25 Август 2009, 15:42:29 »
Миналата седмица поизгледах бая филмчета в ютубето за по-големи (градински) мащаби и ми направи неприятно впечатление, че на повечето трасета радиусите на кривата на стрелките, пък и изобщо са много малки за такива мащаби. И се чудех защо, като имайки предвид, че трасето е на открито едва ли проблема с пространството е толкова драматичен колко вкъщи.

CaLLlo

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2604
  • Рейтинг: 202
  • Dampf Ep.1&2 bis ÜK
Макет в мащаб 1
« Отговор #4 -: 25 Август 2009, 16:21:25 »
Явно за някои няма значение и цената е определяща:

                  30º      - 45 €:  link
                  22º,5   - 75 €:  link
                  10º    - 145 €:  link
« Последна редакция: 25 Август 2009, 16:23:26 от CaLLlo »

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Макет в мащаб 1
« Отговор #5 -: 25 Август 2009, 16:53:38 »
И аз ходих да проверя, как стои въпроса с цените,щото това първо ми дойде на акъла. Вярно за "G" гледах, а там цените са още по-зловещи, но има начини да ги докараш нещата на цена, която обезмисля купуването на стрелки като за трамвай като ще караш влакове, щото има много хора дето си карат трамваи в двора. Явно наистина не им пука.

piko1

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Макет в мащаб 1
« Отговор #6 -: 25 Август 2009, 20:01:47 »
бате не знам не разбирам вчера се изпокарах ме какъв цвят жица да ползваме за стрелките 
а за типа на кабел сигурно ще ползваме четири квадрата мостов
« Последна редакция: 25 Август 2009, 21:20:23 от piko1 »

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Макет в мащаб 1
« Отговор #7 -: 25 Август 2009, 21:15:38 »
Бате, и аз незнам. Ти ли бързо пишеш, аз ли бавно чета, ама понякога нищо не ти се разбира  :lol:.

piko1

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Макет в мащаб 1
« Отговор #8 -: 25 Август 2009, 21:21:12 »
бате днеска ми е РД-то и съм леко де пиян  :lol:

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Макет в мащаб 1
« Отговор #9 -: 25 Август 2009, 22:34:41 »
Истината е някъде по средата... Стрелките са само с два радиуса - 30 градуса и 22,5... може в Мерклин да има и на 90 градуса - в ВТУ такива няма... Основно са от 30 градуса... Да, странно е, че ъгълът е доста голям и странен за такъв мащаб, но ви уверявам, че при нормално състояние на релсите и колелата на вагоните /почистени и смазани/ не е проблем композициите да взимат завоите. Белята при стрелките е съвсем друга - абсолютно тъпанарски замисъл и маймунско изпълнение, присъщо на ГДР-ска електротехника, а не за западногерманската. Стрелките НЯМАТ крайни изключватели на намотките, нямат възможност за НИКАКВА точна сигнализация на положението, предавката на движението на котвата на електромагнита става е една малоумна стоманизирана тел /която е или яко корозирала, или напълно изгнила, или е загубила всякакви механични свойства/, а оста, на която лежи лоста за обръщане на подвижната част на стрелката лежи в един широк и плитък канал, който изключително лесно може да блокира от прах, вода и всякаква мръсотия, която неминуемо ще попадне с времето.  :fool: Отчайваща конструкция на стрелките - заводско изпълнение обаче... Лично аз при първа възможност ще навра поне десетина стрелки в подопашието на "конструктора", сътворил тая кретения...  :bb2: Умуваме варианти за излизане от положението... Засега толкова... Очаквайте скоро снимки от подготовката за макета, а който е любопитен и добронамерен - да заповяда в събота, 29.08.2009 г.
« Последна редакция: 26 Август 2009, 09:08:20 от Best Ripper »

CaLLlo

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2604
  • Рейтинг: 202
  • Dampf Ep.1&2 bis ÜK
Макет в мащаб 1
« Отговор #10 -: 26 Август 2009, 00:07:20 »
Упс, работата започва да става дебела:

Механизъм за стрелки   - 60 €: link
Декодер за механизъма - 35 €: link   (опция)

Смених на английски език.

piko1

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Макет в мащаб 1
« Отговор #11 -: 26 Август 2009, 04:23:21 »
Калио бате работата не изглежда дебела тя си е дебела от самото начало
« Последна редакция: 26 Август 2009, 04:32:45 от piko1 »

Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София
Макет в мащаб 1
« Отговор #12 -: 26 Август 2009, 07:16:51 »
с две думи положението е сериозно. ми по-добре да купите нови стрелки и механизми, предполагам че не са много на брой. пък мерак цена няма. като гледам на Калио линковете хе са скъпи кой знае колко. :hi:

G_GROZ

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Макет в мащаб 1
« Отговор #13 -: 26 Август 2009, 08:54:53 »
Саше, вероятно тези механизми са готини /като гледам цената/, но и те няма да станат. Имам предвид, че трябва преработка и то сериозна. Явно са за друг модел стрелки. Проблема е, че конструктора /със сигурност съветски агент/ е интегрирал така механизма, че на практика не подлежи на ремонт. Има и чисто нови стрелки, които също са с проблем. Между другото, сега, при демонтажа на трасето в голямата зала, установихме, че стрелките около 60 на брой, изобщо не са свързани електрически, т. е. не са работили никога. А механизмите са им направо за брак. За сега имам две решения. Едното е с механизмите на "Конрад", под 6 евро бройката за количества. Предимства: монтира се отдолу под макета. Движението се предава с ПРАВА, а не нагъната в някаква странна форма стоманена тел. Възможност за точна настройка хода на моторчето. Разбра се краен изключвател. Възможно е и регулиране силата с която механизма премества стрелката, чрез различна ДЕБЕЛИНА на стманената тел. Като начало в комлекта дават една тънка явно за "N" и "ТТ" и една по-дебела стоманена "щанга". Недостатък е изпълнителния механизъм, който е моторче, а не шпула с котва, както е при повечето стрелки. Маняците ще ги разочаровам, че това моторче не е онова моторче, което премества стрелката бавно и мазно като истинска. Но за 6 евра стига толкова. За втория вариант на излизане от съветската конспирация, наречена "стрелка Мерклин шпур айнс", ще пиша по-късно. Има да се в изясняват някои производствени въпроси. Да, реконструкцията на около 300бр. стрелки, направо е производствен въпрос.

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Макет в мащаб 1
« Отговор #14 -: 26 Август 2009, 09:31:52 »
В подкрепа на Гроздан: като гледам сегашните стрелки на Мерклин по линковете на Сашо и наличните - има съществени различия в конструкцията, което е съвсем нормално за 25 години. Така че приспособяването на новите механизми към старите стрелки няма да стане... За радост или за мъка ще се наложи побългаряване на общата конструкция /изключително в добрия случай на думата!/ и изграждане на практика на наша си, собствена... Пък ще видим дали ще стане с тия моторчета, дали с някакви приспособени релета... :unsure:  :search: