Автор Тема: Грамотното писане във форума - от особено важно значение  (Прочетена 16677 пъти)

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
И аз съм "за", макар че не виждам как ще стане на практика... А и как примерно ще стане правописът на румънеца във форума /както и на други чужденци - имаше и руснаци по едно време/, който използва добре он-лайн преводна програма, ама тя е толкова далече от истината, че не е за говорене... Поне да стане задължително писането на КИРИЛИЦА, и то без разни "четворки" и "шестици" вместо букви... За шльокавицата/методиевицата се подразбира, че трябва да се забрани със закон... Иначе ако се приеме задължително правилното писане, рискуваме към 1/3 от потребителите да излетят... На мен лично не ми е никакъв проблем.

Бтв, пишейки сега това, гледам, че съм си сложил за допълнителна застраховка към Firefox-a един плъгин, който е български правописен речник... Доста добре ми помага, особено когато пиша бързо и от това размествам букви, слагам неправилно/пропускам интервал и т.н. Ето това смятам да е добре да се сложи задължително - ползване на правописна добавка към браузъра! Гарантирано с нея голяма част от грубите правописни грешки ще се излекуват... Да, незнанието на пълен/непълен член и пунктуация няма да се оправи, но и пунктуацията ни е доста сложна и на тоя етап не може да се вкара в автоматични коректори... Опитвали сме оттатък в субтитрите да правим опити, обаче не става и това е. Просто трябва да се научи от задклавиатурното устройство...  ;)
« Последна редакция: 25 Септември 2009, 18:00:09 от Best Ripper »

Der Hetzer

  • Trade Count: (59)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Рейтинг: 148
Използването на препинателни знаци трябва да бъде ЗАДЪЛЖИТЕЛНО!  :yes:
Постинги, в които изцяло липсват точки и запетайки следва да бъдат изтривани, неграмотността затормозява образованото мнозинство.
Нека авторите на подобни "творения" пишат, след като се научат да извършват съответното действие граматически правилно.  :hi:

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Твърдо"за"!
И понеже на практика е трудно приложимо като цяло, предлагам да си има сектор във форума, където да може да се четат грамотно написани мнения, та макар и да са спамърски.  ;D Модераторът на въпросният раздел да раздава банани на небрежно и неграмотно пишещите, но те да са само за въпросният раздел.  :good:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Искам да попитам тук му е мястото - какво стана с грамотното и НЕГРАМОТНО писане в този форум?
Ще се вземат ли някакви мерки или напротив , ще продължим да толерираме разни неграмотници, които отгоре на всичкото симулират "страшна сила и ерудиция" по въпроса?
Докога ще се ядосваме с откровенната простотия и липсата на познание по елементарен български език и съответният правопис?
(говоря за български , а не за английски език)
И това ако не е подигравка с форума ... :stink:

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Интересно какво предлагаш да направим? Аз също се дразня от неграмотното писане, но и няма как да започнем да учим народа на правопис, не му е тук мястото, ми се струва. А да започнем да отстраняваме за правопис ми е леко странно, като в началното училище - двойка, айде да извикаш вашите... не върви. Всеки има право да изразява своето мнение и форумът е точното място за това. Ако някой пише неграмотно, това си е за него. Другите ще си направят извода за въпросния човек, каква стока е. Всичко останало е просто преследване на други цели.
« Последна редакция: 19 Октомври 2009, 16:05:25 от Vlado »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Ами много просто - триете всеки пост който не е написан по правилата за правопис (не краснопис) ако ще и на президента да е !
Пък като ви омръзне просто заличавате регистрацията на съответния човек (да се върне в първи клас отново ако иска),

и готово!
 Какъв е проблема !

 :hi:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Цитат на: Vlado link=topic=1876.msg30040#msg30040 date=1255957215
... Всеки има право да изразява своето мнение и форумът е точното място за това. Ако някой пише неграмотно, това си е за него. Другите ще си направят извода за въпросния човек, каква стока е. Всичко останало е просто преследване на други цели.

Това въобще не се връзва нито с правилата на форума, защото не знам да се толерират обидите към останалите колеги , а НЕГРАМОТНОТО ПИСАНЕ е обидно както за написалият го , така и за този който трябва да го чете,
нито сигурен съм и с виждането на форумната администрация.
Нали няма да ме убеждавате , че така стимулирате хората да пишат все по-неграмотно.
Ако е така , да не се оплакваме от страната си - тя е такава каквато си я направим.
 :pardon: :pardon: :pardon:

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Проблемът е, че трябва да следим всеки пост, което на сегашния етап е невъзможно. Пък и предназначението на форума е друго, не да изпъкваме с правопис. Защото и в едно неграмотно написано мнение може да се съдържа безценна информация. А за заличаване, смятам, и дума не може да става... точно пък за правопис. Айде сега, не сме ангели, всеки бърка понякога. Вярно има хора, които за въпиящо неграмотни, но това, пак повтарям, си е за тях. Никога не е късно да се изложиш. Но сме зрели хора все пак... Утре ще се появи някой професионален фотограф и ще кресне - всички с лоши снимки вън... е тогава какво ще правим...
п.п. Никой никога не е стимулирал да се пише неграмотно, а моля!!! Но пак повтарям, да се отнема регистрация или да се трият мнения заради това е безумие!

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Цитат на: pach link=topic=1876.msg30041#msg30041 date=1255957550
Ами много просто - триете всеки пост който не е написан по правилата за правопис (не краснопис) ако ще и на президента да е !
Пък като ви омръзне просто заличавате регистрацията на съответния човек (да се върне в първи клас отново ако иска),

и готово!
 Какъв е проблема !

 :hi:

Ха-ха-ха,  :lol: :lol: :lol: аз знам един съфорумец, който няма да "върже" нито един пост... :lol: :lol: :lol:...(то пък и форумът едва ли ще загуби от липсата на постовете му)  :im_so_happy:


Цитат на: Vlado link=topic=1876.msg30045#msg30045 date=1255958059
Утре ще се появи някой професионален фотограф и ще кресне - всички с лоши снимки вън... е тогава какво ще правим...

Хах, по тоя критерий ще съм един от първите грабнал банана.  ;D

« Последна редакция: 19 Октомври 2009, 16:35:33 от XRISTO »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Влади , ми ние си имаме не един, а двама (най-малко) супер грамотни и "професионални" фотографи и както виждаш никога не са възроптали срещу нашите снимки (на останалите) ама то е въпрос и на култура.Просто не може и дума да става за сравнение...
Както искате - вие сте администрацията , вие решавате.
Само ще спомена , че за правопис във всички други форуми са без апелационни - трият и постове и регистрации...
 :hi: :hi: :hi:

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
И понеже се визират едни и същи хора, искам да защитя един от тях и това е Piko1, който има заболяване и затова не може да пише така както ние го правим. Ето и неговият пост с обяснение по темата: http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,1876.msg28711.html#msg28711
И затова моля всички ви, да проявите разбиране и да покажете съпричастност към проблема му, защото той е сериозен, медицински.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Знам за този пост на пикото, обаче ти видял ли си текстовете му на английски език?
Специално пико е "ял банани" не един път и не в един и два форума,в някой е "персона нон грата" по жизнено (както казва Рипърчето - по ЕГН),  а от тези в които не е баннат, е специално предупреден и там въобще не се заяжда с колегите си...Там е напълно нормален човек.
Струва ми  се, че понякога се злоупотрябява с някой медицински фактори.
Смятам и аз да си извадя някаква тапия (нали страдам от раздвоение на личността  :spiteful:) и да видим тогава какво ще стане , като се съберем още двама трима с "медицински" проблеми".
Впрочем не само пико пише неграмотно, защо само него визираш?
Сега сериозно, уважавам желанието на Иво , както и решението на форумната администрация, но не смятам, че за това трябва да се позволява някой да ви / ни се качват на главата.
Давайте в същият дух и форумът няма да е това което беше - средище на колеги по хоби.
Аз това имах да казвам.
 :hi: :hi: :hi:
« Последна редакция: 19 Октомври 2009, 17:10:06 от pach »

венелин

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Стига с тия простотии
« Последна редакция: 19 Октомври 2009, 17:30:00 от венелин »

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Хайде, пак се почна... Стига! Като деца сте! Най-накрая, колкото и безумно да звучи, ще получите наказание "забрана да си говоря с..." На какво прилича това?!
п.п. Продължите ли - хващам метлата и вече започвам да мисля за наказания!

piko1

  • Гост
  • Trade Count: (0)
дай линкове да видим в кой точно форум имам бан и в кой точно нямам нова регистрация със знанието на администраторите а за това че се държа нормално разбира се че ако никой не ме провокира  :както ти правиш най редовно щв съм си много тих и кротак както постъпих и преди малко когато видях полста ти за грамотността това с форумите до нищо не води реално погледнато поради простата причина че
аз фигурирам в толкова форуми в колкото са потребителите на този форум пример цъкаш глугал
и пишеш моя ник излизат ти 56 000 резултата от който 16 000 са мой или фигурирам в тях на Български  и около 10000 (малка поправка) са във глобалната мрежа смятам че всички могат да си направят заключението само от това
има само един форум в който имам бан признавам си други няма (или поне за такива които да знам)
 :yes:
« Последна редакция: 19 Октомври 2009, 17:32:47 от piko1 »