УСТАВ
НА СДРУЖЕНИЕ С НЕСТОПАНСКА ЦЕЛ
“КЛУБ “ЖЕЛЕЗОПЪТЕН МОДЕЛИЗЪМ - БЪЛГАРИЯ”
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. (1) СДРУЖЕНИЕ “КЛУБ “ЖЕЛЕЗОПЪТЕН МОДЕЛИЗЪМ - БЪЛГАРИЯ”, наричано по-долу за краткост “Клубът”, е юридическо лице, регистрирано съгласно разпоредбите на Закона за юридическите лица с нестопанска цел (ЗЮЛНЦ).
(2) СДРУЖЕНИЕ “КЛУБ “ЖЕЛЕЗОПЪТЕН МОДЕЛИЗЪМ - БЪЛГАРИЯ” е отделно от членовете си лице и отговаря за задълженията си със своето имущество.
НАИМЕНОВАНИЕ
Чл. 2. (1) Клубът ще осъществява дейността си под наименованието СДРУЖЕНИЕ “КЛУБ “ЖЕЛЕЗОПЪТЕН МОДЕЛИЗЪМ - БЪЛГАРИЯ”, което може допълнително да се изписва и на чужд език.
(2) Всяко писмено изявление от името на Клуба трябва да съдържа неговото наименование, седалище, адрес, данни за регистрацията, включително БУЛСТАТ номер.
СЕДАЛИЩЕ И АДРЕС
Чл. 3. Седалището на СДРУЖЕНИЕ “КЛУБ “ЖЕЛЕЗОПЪТЕН МОДЕЛИЗЪМ - БЪЛГАРИЯ” е гр.София, район “Средец”, а адресът на неговото управление е: ул."Добруджа" № 8 А
ЦЕЛИ
Чл. 4. Основни цели на Клуба са:
1. сдружаване на железопътните моделисти и приятели на железопътното дело;
2. представяне и защита на интересите на любителите на жлезопътния моделизъм в Република България пред държавните и общински органи и частни лица;
3. изграждане, експлоатация и развитие на железопътни макети, модули и модели;
4. да организира форуми за диалог и демонстрационни изложби за популяризиране на железопътния моделизъм и историята на българските железници;
5. събиране и представяне в документиран вид на историята на железниците;
6. сътрудничество с дистрибутори и производители на железопътни модели;
7. да съдейства за развитието на двустранни и многостранни връзки и контакти със сродни организации в страната и чужбина, както и членуване в международни организации от областта на железопътния моделизъм;
8. използване възможностите на железопътния моделизъм за възпитание на младежта в РБългария.
СРЕДСТВА ЗА ПОСТИГАНЕ НА ЦЕЛИТЕ
Чл. 5. Средствата, с които сдружение “КЛУБ “ЖЕЛЕЗОПЪТЕН МОДЕЛИЗЪМ - БЪЛГАРИЯ” ще постига своите цели са:
1. провежда теоретични и приложни изследвания;
2. организира и провежда семинари, кръгли маси, конференции, изложения и други форуми;
3. подготвя, обучава и подбира млади кадри за участие в структурите и мероприятията на Клуба;
4. изготвя, разпространява и обменя експертни оценки, анализи и прогнози по въпросите в предходната алинея;
5. осъществява регионално и международно сътрудничество със сродни български и чуждестранни неправителствени организации във връзка с осъществяване на целите, членуване в международни неправителствени организации, участие в изложби, семинари, изложения и др.;
6. създава клонове в страната и чужбина;
7. да издава и разпространява литература, съобразно целите на Клуба.
Чл. 6. Клубът може да извършва допълнителна стопанска дейност със следния предмет на дейност: издателска дейност, организиране на курсове и семинари, информационна, консултантска, дизайнерска, програмистка дейност, мениджмънт и маркетинг в областта на железопътния моделизъм, като приходите от тази дейност ще бъдат използвани за постигане на определените с настоящия Устав цели.
ОПРЕДЕЛЯНЕ НА ИЗВЪРШВАНАТА ДЕЙНОСТ
Чл. 7. Клубът осъществява дейност в обществена полза, като ще разходва имуществото си за: развитието и утвърждаването на историята на българските железници, в духа на усвояване на българските и европейските ценности, свързани с образованието, науката, културата, техниката, технологиите, защита на човешките права, подпомагане личностната реализация.
ПРЕДМЕТ НА ДЕЙНОСТ
Чл. 8. Предметът на дейност на Клуба е: провеждане на проучвания и научни изследвания, участие в международни програми и форуми, подпомагане на правителствени и други неправителствени организации, работещи по същите проблеми всичко онова, което Клубът предвижда да извършва за осъществяване на целите си.
СРОК
Чл. 9. Съществуването на клуба не е ограничено със срок.
ЧЛЕНСТВО
Чл. 10. (1) Членове на Клуба могат да бъдат физически и юридически лица (дееспособни), които желаят да допринесат за постигане целите на Клуба.
(2) Членове на Клуба – физически лица, могат да бъдат само лица на възраст над 18 години.
Придобиване на членство
Чл. 11. (1) Членството в Клуба е доброволно.
(2) Кандидатът подава писмено заявление до Клубния съвет, в което декларира, че е запознат и приема разпоредбите на настоящия Устав. Кандидатите юридически лица представят със заявлението преписи от документите си за регистрация и от решението на управителните си органи за членство в Клуба. Представляващите кандидатите - юридически лица трябва да отговарят на условията на чл. 10., ал. 2 от настоящия Устав.
(3) Клубният съвет разглежда заявлението за членство задължително на следващото свое заседание. Членството се придобива от датата на решението на Клубният съвет.
(4) Членовете, приети в Клуба след учредяването му не влизат в състава на учредителите.
Почетни и асоциирани членове
Чл. 12. (1) В Клуба могат да членуват и почетни и асоциирани членове, при условията на чл. 10 от настоящия Устав.
(2) Асоциирани членове на Клуба са само физически лица, ненавършили 18 /осемнадесет/ години, с подписано разрешение на един родител/настойник.
(3) Асоциираните и почетни членове не участват в управлението на Клуба и не са включени в състава на учредителите.
Права и задължения на членовете
Чл. 13. Членовете на Клуба имат следните права:
да участват в управлението на Клуба;
да бъдат информирани за неговата дейност;
да ползват имуществото на Клуба само доколкото това е свързано с упражняване на дейности и функции в неговите управителни органи или такива, възложени с решение на тези органи;
да се ползват резултатите от дейността на Клуба съгласно разпоредбите на този Устав.
Чл. 14. Членовете на Клуба са длъжни:
да спазват разпоредбите на този Устав и да изпълняват решенията на ръководните органи на Клуба;
да участват в дейността на Клуба и да работят за осъществяване на целите му;
да издигат авторитета на Клуба, да спомагат за увеличаване на неговото имущество и да не извършват действия и бездействия, които противоречат на целите му и го злепоставят;
да внасят в срок предвидените в настоящия Устав имуществени вноски.
Чл. 15. Членствените права и задължения, с изключение на имуществените, са непрехвърлими и не преминават върху други лица при смърт, съответно при прекратяване.
Чл. 16. Членовете на Клуба имат право да овластят трето лице да упражнява техните права и да изпълнява задълженията им, което се извършва писмено и произвежда действие след писмено уведомяване на Клубния съвет. В тези случаи те носят отговорност за неизпълнението на техните задължения от страна на овластеното лице.
Чл. 17. За задълженията на Клуба неговите членове носят отговорност само до размера на предвидения в настоящия устав членски внос и кредиторите нямат право да предявяват права към личното им имущество над този размер.
Прекратяване на членство
Чл. 18. (1) Членството в Клуба се прекратява:
с едностранно писмено волеизявление, отправено до Клубния съвет на Клуба;
със смъртта или поставяне под пълно запрещение, респ., прекратяване на юридическото лице на член на Клуба;
с изключването;
с прекратяване на Клуба;
при отпадане поради невнасяне на установеният членски внос в продължение на три поредни пъти или системна незаинтересованост към дейноста на Клуба, изразяваща се в неучастие в дейностите на Клуба за период от три последователни месеца.
(2) Изключен член на Клуба не може да кандидатства за повторно членство в следващите три години.
(3) Във всички случаи на прекратяване на членството, Клубният съвет е длъжен в седемдневен срок да уведоми съответния Клон, в който членува изключеният член.
Чл. 19. (1) Член на Клуба може да бъде изключен с решение на Клубното събрание по предложение на Клубния съвет, когато:
нарушава предвидените в чл. 14 задължения;
извърши други действия, които правят по-нататъшното му членство в Клуба несъвместимо.
Чл. 20. (1) При прекратяване на членството Клубът не дължи връщане на направените имуществени вноски – членски внос.
(2) Дължимите от съответния член, до прекратяване на членството му имуществени вноски, следва да бъдат изплатени в полза на Клуба в едномесечен срок от прекратяване на членството.
ОРГАНИ НА УПРАВЛЕНИЕ
Чл. 21. Върховен орган на Клуба е Клубното събрание, негов управителен орган е Клубният съвет. Контролен съвет.
КЛУБНО СЪБРАНИЕ
Чл. 22. (1) Клубното събрание се състои от всички членове на Клуба, които са най-малко 7 /седем/ лица, тъй като Клуба се учредява в обществена полза.
(2) Юридическите лица участват в събранието чрез лицата, които ги представляват.
(3) Членовете на Клуба могат да упълномощят с изрично писмено пълномощно физическо лице да ги представлява на едно или неограничен брой заседания на Клубното събрание. Пълномощниците нямат право да представляват повече от трима членове едновременно и да преупълномощават с правата си трети лица.
Компетентност на Клубното събрание
Чл. 23. Клубното събрание:
1. изменя и допълва Устава;
2. приема правилник за дейността на Клубния съвет;
3. избира и освобождава членовете на Клубния съвет и Председателя на Клубния съвет (Президентът на Клуба), както и членовете на съветите.
4. взема решение за участие в други организации;
5. взема решение за преобразуване или прекратяване на Клуба;
6. приема основните насоки и програма за дейността на Клуба;
7. приема бюджета на Клуба за следващата финансова година до 30 септември на предходната, гарантирайки най-малко 25% от собствените приходи на всеки клон да бъдат разходвани за съответния клон съгласно този устав.
8. вземане на решения за откриване и закриване на Клонове;
9. взема решения относно дължимостта и размера на членския внос или на имуществени вноски;
10. приема отчета за дейността на Клубния съвет;
11. избира "почетен член" на Клуба;
12. отменя решенията на другите органи на Клуба, които противоречат на закона, Устава или други вътрешни актове, регламентиращи дейността на Клуба;
14. взема решение за разпределяне на останалото след удовлетворяването на кредиторите имущество при ликвидация;
15. избира Контролен съвет;
16. взема решения по всички други въпроси, поставени в негова компетентност от закона или настоящият Устав.
Свикване
Чл. 24. Клубното събрание се свиква на заседание от Клубния съвет на Клуба най-малко веднъж на шест месеца. Заседанието следва да се проведе в подходящо помещение в населеното място по седалището на Клуба.
Чл. 25. Инициатива за свикването му има Клубният съвет.
Право на сведения
Чл. 26. (1) Поканата следва да бъде писмена и да съдържа дневния ред, датата, часа и мястото за провеждане на Клубното събрание, както и указание по чия инициатива същото се свиква.
(2) Поканата се изпраща до всеки един от членовете на Клуба.
Кворум
Чл. 27. (1) Клубното събрание е законно, ако присъстват повече от половината от всички членове. При липса на кворум то се отлага с един час по-късно на същото място и при същия дневен ред и се счита за редовно, колкото и членове да се явят.
(2) Кворумът се установява от председателствуващия Клуба по списък, в които се отразяват имената на присъстващите членове и техните представители, подписва се от тях, заверява се от председателя и секретаря на заседанието и се прилага към протокола за него.
Гласуване
Чл. 28. При гласуване всеки член на Клуба има право на един глас.
Решения
Чл. 29. Решенията на Клубното събрание се вземат с обикновено мнозинство (50 % плюс 1 гласа) от присъстващите. Решенията по чл. 23, т.т. 1, 5 и 7 се вземат с квалифицирано мнозинство 2/3 от присъстващите.
Протокол
Чл. 30. (1) За всяко заседание на Клубното събрание се води протокол, който се заверява от председателстващия събранието и лицето, изготвило протокола, които отговарят за верността на съдържанието му.
(2) Протоколът с прикрепени към него списък на присъстващите и писмените материали по свикването и провеждането на Клубното събрание, се завежда в нарочна книга.
(3) Всеки член, присъствал на Клубното събрание има право да следи за точното отразяване на заседанието и взетите на него решения в протокола.
Контрол
Чл. 31. Всеки член на Клуба, Клубният съвет и прокурорът, могат да сезират съда по регистрацията на Клуба да се произнесе относно законосъобразността на решение на Клубното събрание или съответствието му с този Устав. Това следва да стане в едномесечен срок от узнаване на решението, но не по-късно от една година от датата на приемането му.
Чл. 32. Клубнто събрание по предложение на Клубният съвет може да освободи от вноски Асоциирани членове.
КЛУБЕН СЪВЕТ
Чл. 33. (1) Клубният съвет се състои от 5 /пет/ лица членове на Клуба. Членовете на Клуба, които са юридически лица, могат да посочат за членове на Клубния съвет лица, нечленуващи в Клуба.
(2)В Клубният съвет влиза поне по един представител на клон.
(3) Когато общият брой на членовете на Клубния съвет е четен, Клубното събрание избира още едно лице, измежду клубните членове.
Мандат
Чл. 34. Клубният съвет се избира за срок от 2 /две/ години, като неговите членове могат да бъдат преизбирани неограничено.
Правомощия
Чл. 35. Клубният съвет:
1. Председателят на Клубния съвет представлява Клуба и за улеснение ще се нарича Президент на Клуба;
2. осигурява изпълнението на решенията на Клубното събрание;
3. разпорежда се с имуществото на Клуба при спазване изискванията на този Устав;
4. приема и изключва членове на Клуба;
5. прави предложения до Клубното събрание за вземане на решения за откриване и закриване на Клонове;
6. прави предложения на Клубното събрание за участие на Клуба в други организации;
7. подготвя и внася в Клубното събрание проект за бюджет, определяйки най-малко 25% от собствените приходи на всеки клон да бъдат разходвани за съответния клон съгласно този устав;
8. подготвя и внася в Клубното събрание отчет за дейността на Клуба;
9. избира заместник-председател на Клубния съвет, който да ръководи дейността на Клубния съвет и да представлява Клуба, в случаите, когато Председателят е възпрепятстван;
10. избира Секретар на Клубния съвет;
11. определя реда и организира извършването на дейността на Клуба, включително тази в обща полза, и носи отговорност за това;
12. взема решения по текущи въпроси, засягащи дейността на Клуба;
13. определя ликвидатор при прекратяване на Клуба;
14. ръководи и контролира дейността на Клоновете;
15. прилага правилника по реда на чл.23т. 2 от настоящият устав за работа си;
16. организира провеждането на демонстрационни изложби, работни срещи, курсове, семинари и др. и утвърждава програма за провеждането им;
17. прави предложения на Клубното събрание за утвърждаване размера на членския внос;
18. прави предложение на Клубното събрание за "почетен член" на Клуба;
19. взема решения по всички други въпроси, освен тези които са от компетентността на Клубното събрание на Клуба.
Заседания
Чл. 36. (1) Клубният съвет се свиква най-малко веднъж месечно.
(2) Заседанията на Клубния съвет се свикват от Председателя по негова инициатива, както и по писмено искане на всеки от неговите членове. Ако Председателят не свика заседание в седемдневен срок от писменото поискване, такова се свиква от всеки от заинтересуваните членове.
Чл. 37. (1) Заседанието е редовно, ако на него присъстват повече от половината от членовете на Клубния съвет. За присъстващо се счита лицето, с което има установена двустранна връзка по отношение на всички видове комуникации, гарантираща установяването на самоличността му и позволяваща участието му в обсъждането и вземането на решения, което се удостоверява в протокола от председателствуващия заседанието.
(2) Редовно решение може да бъде взето и без да се провежда заседание, ако протоколът за това бъде подписан без забележки и възражения за това от всички членове на Клубния съвет.
(3) Относно протоколите за заседанията на Клубния съвет се прилагат разпоредбите на чл. 30.
Чл. 38. Заседанията се ръководят от председателя на Клубния съвет, а в негово отсъствие от заместник-Председателя. Ако и той не присъства - от избран от Клубния съвет негов член.
Решения
Чл. 39. Клубният съвет взема решенията си с обикновено мнозинство от присъстващите, а тези по чл. 34, т.т. 2, 3, 4, 5, 9, 11, 12, 14, 17 от Устава и чл. 14, ал. 2 ЗЮЛНЦ с мнозинство от всички членове.