Автор Тема: Гара Сердика  (Прочетена 88560 пъти)

CaLLlo

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2604
  • Рейтинг: 202
  • Dampf Ep.1&2 bis ÜK
Re:Гара Сердика
« Отговор #15 -: 02 Декември 2009, 09:33:49 »

До края на годината пускат на търг “Сердика” и “Пионер”600 евро квадрат за гарите в София

автор/източник: Марияна Бовдова - в-к "24 часа"

публикувано на: 2007-09-15 16:31:23 ч.


Между 109 и 130 млн. лв. чака железницата от двете си гари - "Пионер" и "Сер­дика" в София.

Те ще бъдат разиграни на търг до края на годината. Инвеститори и брокери ве­че се подготвят да наддават за два от последните крупни терена в столицата.

Засега се знае, че за "Пионер" и "Сердика" на­чалната цена на търговете ще е 500 евро на кв. м. Като нищо ще я вдигнат до 600 евро, коментират брокери.

http://www.largo.bg/info_issue.php?iID=1001


pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Гара Сердика
« Отговор #16 -: 02 Декември 2009, 09:53:09 »
Смятам, че съм достатъчно интелегентен човек и мога да преценя къде да пусна дадена тема. :dirol:Тук така или иначе исторически раздел нямаме, и бих желал Влади да остави темата на мястото и, защото просто това е едва началото и ...което логически започва с днешното състояние на обекта. Но това не е всичко за него.
Не смятам да дублирам теми , както вече доста направиха, забравяйки да пуснат в търсачката на форума и да не създават втора , че и трета тема с едно и също съдържание, както го изискват правилата на форума. Някой го правят от мързел, а други от щестлавие и нарцисизъм, но това си е ваш проблем, на форумният екип модератори.
Тук в тази тема ще се събере всичко за гара Сердика. Ще кача историята - от създаването до унищожението, също така схеми, планове,скици и чертежи, включително и моделни (в ТТ ще са най-вероятно :spiteful:) и още снимки, като крайната цел е да се съберът всички исторически данни на едно място и да се направи модел на тази гара.
Може би трябваше да пиша "Проект - гара Сердика" за да се схване идеята, но като направих тези АНОНСИРАЩИ снимки, реших да е нещо повече от "проект".
Сега като гледам какви са отзивите , а пък излизат и още набори с които най-вероятно сме се търкаляли заедно в прахта на тази гара, не бих се учудил най-накрая да се напием заедно под надслов "събрахме се!!!"... :drinks: :drinks: :drinks:
Сашо ме изпревари със следващият пост, но той само намеква , за какво става въпрос при тази гара...
Така че момчета, няма да се притеснявате от буреняците (щото освен силозите друго не е останало) и по-добре че няма тухла в/у тухла от гарата.Така или иначе тя е вече в миналото и само от нас зависи , като и направим тема и модел , да остане сред нас моделистите.
Та така момчета ...очаквнайте продължение на този ПРОЕКТ

BDZ

  • Trade Count: (7)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 212
  • Рейтинг: 15
  • БДЖ | III-V
Re:Гара Сердика
« Отговор #17 -: 03 Декември 2009, 00:04:00 »
 :hi: Страхотен проект си започнал! Много неща си заминават забравени в миналото.
Незнам как е при вас, но при мен носталгията по миналото става все по-голяма.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Гара Сердика
« Отговор #18 -: 03 Декември 2009, 08:19:04 »
Цитат на: BDZ link=topic=2027.msg32120#msg32120 date=1259791440
:hi: Страхотен проект си започнал! Много неща си заминават забравени в миналото.
Незнам как е при вас, но при мен носталгията по миналото става все по-голяма.

Мамка му, вярно е!!! :hi:Абсолютно същото - съгласен съм... :ok:
И не защото тогава "се живееше по-добре  - и работа имаше , и престъпност нямаше...и т.н." както рИват някой, а най-вече защото някой неща сега мога да ги оценя по достойнство и за тях няма значение какви са били времената и управлението...
А може би защото просто одъртяваме...не знам!!! :haha: :haha: :haha:
 ;D ;D ;D ;D ;D

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Гара Сердика
« Отговор #19 -: 15 Декември 2009, 16:36:49 »
Така, това е първоначалният план на коловозното развитие на гара Сердика.
Правил съм го по спомени, така че не претендирам за точност. Където явно съм се заблудил (все пак си я спомням като невръстно дете) и сте сигурни, моля да бъда коригиран.Очаквам съвместно да изчистим постепенно всичко.


В ляво , още на входната стрелка, съм импровизирал (щото не са ми готови схемите за сградите във WINRAIL-а) агрегатното помещение където бяха "макарите" за стоманените въжета с чиято помощ , изтегляха циментовозите един по един за разтоварване (когато нямаше локомотив в района). Веднага над коловозното отклонение съм сложил сградата с четирите силоза. Следва прелеза , и голямите глухи коловози. Мужду тях съм сложил складовите помещения, като пред тях беше откритата площадка за дърва и въглища.На нея бяха и моторните колички с циркулярните ножове. И самите складове имаха (в тяхно ляво), навеси без стени, следвани от складове със стени и решетки.В последната сграда бяха канцеларите на "Топливо" и стаята на маневристите.
Пред тях съм нарисувал схематично портален кран , като под него бяха също открити площадки за въглища и едри товари. Тук в този район се "въртеше" и парният багер.
Той зареждаше водата от крана (направен е до разширението на последните глухи коловози) където имаше и голяма подземна тоалетна приличаща от моста на бункер.
Точно над разширението на тези два последни коловоза преминаваше моста, а между тях е голямото павирано пространство , което все още съществува и на края е административната сграда на гарата , където бяха началник  гарата, хамалите, чиновничките и касата.
Очаквам да се включите със още подробности, или помощ, като например:
Имаше ли двоен коловоз към циментовите силози , и ако "да" свободният (този виждаш се отгоре, а не под тях) от коя страна им беше?
 ;D ;D ;D

ПП.Гарата съм я чертал в ТТ, по обясними причини и макар да подозирам , че доста "спестих" от дължината , се получиха почти 6 метра.
На основата на този план и бъдещите коригирани неща, съм/ще направя и по-късо, типично моделистко коловозно развитие на тази гара, където дължини и мащабите правят нещата доста по-условни, но удобни, с цел вкарването им в максимум два бъдещи модула в ТТ , тоест не по-дълга от 2 метра! ;)
« Последна редакция: 15 Декември 2009, 16:39:52 от pach »

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5521
  • Рейтинг: 617
  • Красотата е в детайла!
Re:Гара Сердика
« Отговор #20 -: 15 Декември 2009, 16:56:55 »
Супер яко!  ::)
Добре, де, няма ли никъде снимки на гарата още докато е функционирала? Учудвам се, че никой не се е сетил да я щракне навремето.  :blink:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Гара Сердика
« Отговор #21 -: 16 Декември 2009, 12:07:56 »
Цитат на: Vlado link=topic=2027.msg32719#msg32719 date=1260889015
Супер яко!  ::)
Добре, де, няма ли никъде снимки на гарата още докато е функционирала? Учудвам се, че никой не се е сетил да я щракне навремето.  :blink:

Вече имам корогирани някой неща получени на ЛС...
Като събера повече, ще ги метна тук да ги обсъдим , за изясняване на максимална достоверност.
Снимки издирвам , включително и мойте някъде съм ги заврял преди години :blush2:...поне негативите да намеря (ако са оцеляли) , абе луди ,млади и зелени  :fool:...мислил ли съм ,че като съм живял на две преки от нея , сега ще се чудя кое, как беше - колкото повече се сещам :bad:, толкоз повече ми иде да си счупя тъпата кратуна в стената :wild:.
 Или както казват сърбите - "Сега да се върна назад във времето, но със същия акъл!!!"
Чак се надявам сегашните млади поколения , да снимат - нали всеки втори е с дигитален фотоапарат , дори в телефоните , та някой ден , те поне да не издирват информация за отминалите времена на страната! :prankster:
 ;D ;D ;D

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6709
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re:Гара Сердика
« Отговор #22 -: 16 Декември 2009, 12:25:36 »


това се оказа една мн интересна гара !!

luci

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Гара Сердика
« Отговор #23 -: 03 Февруари 2010, 01:49:38 »
Цитат на: CaLLlo link=topic=2027.msg32035#msg32035 date=1259666866
:good:

Нищо не спомена за "Еврейски гробища" - под 5% от днешни софиянци въобще са чували за тях, а под 2% знаят къде точно се намират!

Цялото петно около детската гранина беше с китни едно и дву етажни къщички чак до границата с циганската махала на хълмчето. Красиви летни къщи някои с розови градини и парник-веранда от стъкло и ковано желязо.

Pach, аз като малък живеех много близко до гарата, Ама едвали се познаваме, :) по малък съм, иначе до колкото разбирам ти си по-скоро по нагоре от началото и към болницата. а аз в самото и начало.

(не виждам снимките незнам къде трябва да се видят) :)

Пропуснал си един важен Факт  Входът на Гарата беше Красив изкован Покрив с декорации и Бутката на товарния Кантар за Камиони. (откъм Три уши - бивша Адалберт Антонов -преди това Пак три уши..)
Релсите още стоят и не са вадени макар и засипани. Следите от тях можед да разровиш, така ще хванеш поне от части топологията на коловозите.

По мое време парен Локомотив вече не влизаше в гарата :( аз се валнувах много и ги следях тези неща.
 
Иначе ако познаваш някой от тези имена? (Минко и Шедката, Иво Кръстев - чеха(манияк на влакчета поне като малък) и Стефан баща му в къщата на БДЖ-то, Пламбата - който почина, Валери и Иван, Виктор белята...140-уще, градинката Христо михайлов с "Кенефа", "международното летище" - автогарата за македония, хълмчето до техникума - шейняното, до онкологията...)
 и такива мити работи :)

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Гара Сердика
« Отговор #24 -: 03 Февруари 2010, 03:43:34 »
Изпитвам огромен интерес към цялата история на 14-та линия и всичко, свързано с нея, лично съм обикалял цялата и част от Подуяне по старото трасе към ж.к. Изток, към винзавода, покрай южен парк, отклоненията към Арсеналски с ж.п. моста, който седи и до днес; другото към гара Перловец и продължението на самата линия, през буренаците към Сердика и вляво към Стан-Захарна фабрика.

Защо много от снимките във форума не излизат вече, включително всички от тази тема?

Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София
Re:Гара Сердика
« Отговор #25 -: 03 Февруари 2010, 06:44:39 »
защото Miramax ги е блокирала за авторски права

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Гара Сердика
« Отговор #26 -: 03 Февруари 2010, 16:57:21 »
Ясно. Но все пак ще е супер, ако ги има...

izi_bizzy

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Гара Сердика
« Отговор #27 -: 28 Февруари 2011, 00:02:14 »
Супер тема! Предполагам не се е преместила другаде... не знам на какво се дължи фактът, че не е особено оживена. Бих помогнала с каквото мога, но нямам достъп до други източници на информация освен интернет. А тук няма много, затова страшно много се зарадвах, когато видях заглавието на темата. Предстои ми доста работа по.. един "проект" така да се каже, който е пряко свързан с мястото и ще съм наистина много признателна, ако мога да погледна/или ако не е прекалено нахално да помоля да получа/поне малка част от публикуваните тук снимки. Всякаква информация за старата гара Сердика ще бъде от голяма полза за мен и благодаря предварително на всеки, който сподели с мен това, което знае за нея, а и с повечко късмет - ми покаже някакви снимчици  :)

Tramway

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Гара Сердика
« Отговор #28 -: 28 Февруари 2011, 16:54:49 »
Пач, нито една от снимките не ми са отваря.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Гара Сердика
« Отговор #29 -: 28 Февруари 2011, 17:01:40 »
Цитат на: Tramway link=topic=2027.msg55049#msg55049 date=1298904889
Пач, нито една от снимките не ми са отваря.

Логично ...темата е от две години...имам ограничени ресурси в мрежата които ми потрябваха.
Снимкита са (бяха) от ноември 2009 година и едва ли представляват чак такъв интерес.
Виж издирването на старите все още продължава.
Както и оня легендарен клип от взривяването на моста над гарата...
та така...

ПП.Проекта не е изоставен...но е временно отложен заради ВGTT - но още има какво да се направи в тази тема, така че ...човека каза " Ще видим..."! ;) :yes:
« Последна редакция: 28 Февруари 2011, 17:05:16 от pach »