Автор Тема: Близо до жп линията - за или против?  (Прочетена 8322 пъти)

BDZ

  • Trade Count: (7)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 212
  • Рейтинг: 15
  • БДЖ | III-V
Близо до жп линията - за или против?
« -: 03 Декември 2009, 11:17:43 »
Здравейте,
Имам нужда от серизен съвет относно недвижим имот. С жена си ми харесахме малка къща с двор, но има един проблем, всъщност не съм сигурен доколко е проблем - къщата е на 30-35 метра от жп линия, която е в експлоатация. За мен това не проблем, даже обратното (мисля, че тука ще ме разберете - обичам влаковете без значение мащаба), но има едно нещо, което ни притеснява сериозно и това е контактната мрежа. Прекарах дълго време в интернет - прочетох сума ти противоречаща си информация за електромагнитните полета (EMF) и като теглих чертата, за себе си направих един основен извод:

1. Продължителния контакт със силни електромагнитни полета променя структурата на ДНК, което респективно води до появата на тумори, рак на кръвта (особено при деца) и др. болестни състояния.

Дотук добре, но във всички статии се и коментари се обсъждаха електромагнитните полета (EMF) при далекопроводите и тук-там беше споменат и жп траспорта. Никъде нямаше отделна статия за безопасността/опасността от контактната мрежа в жп транспорта. И колкото повече търся, толкова повече въпроси идват вместо отговори. Понеже съм незапознат с принципите на електричеството и елетрифицирането в жп транспорта, помогнете ми да открия верните отговори:
Колко силни са електромагнитните полета под и около електрифицираните жп линии? Такива силни електромагнитни полета дали се генерират, само когато пантографа осъществява контакт с мрежата? Вярно ли е, че ако токът е променлив не генерира електромагнитно поле? Вярно ли е, че силата на електромагнитното поле намалява на квадрат при удвояване на разстоянието? Контактната мрежа унифицирана ли е в цяла Европа, т.е. ако някъде намеря официална информация, че е безопасно примерно в Германия, дали това ще важи и за Швеция (там е се намира въпросното място)?

Вие какво бихте направили на мое място?

Разчитам изцяло на вашите съвети.

lubomir

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Близо до жп линията - за или против?
« Отговор #1 -: 03 Декември 2009, 11:37:36 »
Ако всичко това те притеснява, можеш да бъдеш сигурен че в тази Държава(голямата буква не е случайна), ако имаше и най малко съмнение за вреда, то тази къща или нямаше вече да я има, или щяха да са взети предпазни мерки!
Просто трябваше да почнеш с това че къщата е в Швеция и с това да приключим!
Инак вреда има, но тя е от високоволтови далекопроводи(110, 220 кВолта и нагоре). В случая един машинист който работи поне 8ч на ден на 2м под жицата, трябва да е многократно по-загрижен за дравето си от тебе.
И не забравяй, че мрежата в къщата( както и електрониката, 20кволта кабели на енергото минаващи самО до нея и др.) създава много по-силно магнитно поле от колко влаковата мрежа на 30м от желаната от тебе къща.

bdz43r

  • Trade Count: (5)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1013
  • Рейтинг: 259
    • bgrail.info
Re:Близо до жп линията - за или против?
« Отговор #2 -: 03 Декември 2009, 11:41:30 »
Цитат на: BDZ link=topic=2030.msg32139#msg32139 date=1259831863
Вярно ли е, че ако токът е променлив не генерира електромагнитно поле?
Не е вярно. Всякакъв ток го генерира.
Цитат на: BDZ link=topic=2030.msg32139#msg32139 date=1259831863
Вярно ли е, че силата на електромагнитното поле намалява на квадрат при удвояване на разстоянието?
Вярно е.
Цитат на: BDZ link=topic=2030.msg32139#msg32139 date=1259831863
1. Продължителния контакт със силни електромагнитни полета променя структурата на ДНК, което респективно води до появата на тумори, рак на кръвта (особено при деца) и др. болестни състояния.
В никакъв случай не може да се говори за някакви силни магнитни полета, породени от контактната мрежа в ЖП транспорта. Полето около контактния проводник и релсите при върхово натоварване (за контактна мрежа за 15 или 25 kV) не е по-силно от това на захранващ кабел за един по-голям жилищен блок или кабелите, заровени под всяка улица.
Контактните мрежи за прав ток пък не пораждат особено по-големи полета от мрежата на трамвая, която минава често на 5-10 м от жилищните сгради, пък там си живеят успешно 100 годишни баби.
Накратко - полетата от контактната мрежа са в пъти по-слаби от тези по една градска улица или от тези вътре в къщата.

br185

  • Trade Count: (19)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 533
  • Рейтинг: 4
  • HO 1:87/всички епохи без I/DB,OBB Велико Търново
Re:Близо до жп линията - за или против?
« Отговор #3 -: 03 Декември 2009, 13:03:50 »
 Според мен няма място за притеснение. Всяко съвременно жилище е натъпкано с толкова електрическа (електронна) техника че няма накъде. Телевизори, компютри, електро домакински уреди (печки, фризери, хладилници), телефони, отоплителни уреди и др. Някой от тези уреди работят целогодишно (например хладилниците). Домовете ни са ако може така да се каже наситени с електромагнитни полета с различен интензите (сила). Единствено проблеми може да има (както вече написа Любомир) с високоволтовите далекопроводи и то само ако къщата се намира директно под далекопровода. Захранването на контактната мрежа (в Швеция то е 15kV) не би трябвало да създава никакви проблеми.

optron

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 347
  • Рейтинг: 5
Re:Близо до жп линията - за или против?
« Отговор #4 -: 03 Декември 2009, 13:28:10 »
Колко често минават влакове по тази линия? Мен ме притеснява друго - електромагнитното влияние на контактната мрежа от 30 метра е незначително, действително уредите и инсталацията в къщата ще влияят повече, обаче шумът и вибрациите? Нощем минават ли влакове оттам? Мисълта ми е, че вероятно няма да може да спите спокойно и непрекъснато през цялата нощ, а това си влияе. А пък ако някой застане на релсите и машинистът се разсвири, за да го разкара от пътя си, пък хептен ще ви разбуди. Обмислете го това и проучете.

CaLLlo

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2604
  • Рейтинг: 202
  • Dampf Ep.1&2 bis ÜK
Re:Близо до жп линията - за или против?
« Отговор #5 -: 03 Декември 2009, 14:08:27 »
Цитат на: BDZ link=topic=2030.msg32139#msg32139 date=1259831863
1. Продължителния контакт със силни електромагнитни полета променя структурата на ДНК, което респективно води до появата на тумори, рак на кръвта (особено при деца) и др. болестни състояния.

Да, но зависи от силата на електромагнитното поле (ЕМП) и времето на въздействие - тук става дума за много силни полета, които изискват по-специални условия.

Цитат
Колко силни са електромагнитните полета под и около електрифицираните жп линии? Такива силни електромагнитни полета дали се генерират, само когато пантографа осъществява контакт с мрежата?

Самият влак ако генерира някакви вредни полета, на първо място би убил персонала на влака, всички кантонери, дежурни по прелезите и др. Единствено опасни могат да бъдат захранващите подстанции, само с техните мощни трансформатори, но за да е наистина опасно трябва да си вътре при него, или някъде наблизо! Магнитното поле на трансформатора при честота 50 Hz много бързо затихва с разстоянието.

Цитат
Вярно ли е, че ако токът е променлив не генерира електромагнитно поле?

Както ти казаха, всеки ток генерира, но на практика полетата около нас са най-често променливотокови - УКВ, ТВ, GSM, микровълнова фурна. При равни условия най-вредни са полетата с честота около 300 MHz, или в интервала (100-600)MHz

Цитат
Вярно ли е, че силата на електромагнитното поле намалява на квадрат при удвояване на разстоянието?

Да, и от това веднага следва, че много по-вреден се оказва мобилният телефон долепен до ухото, отколкото базовата станция на разстояние поне 50 метра.

------------------------------------

Като обобщение, би трябвало да се разбере, че вредността на ЕМП зависи от следните фактори:

1. Мощност на излъчвателя
2. Честота на полето (0 Hz означава прав ток)
3. Разстояние до източника
4. Време на въздействие

Всички тия подробности и допустими норми са описани в европейските стандарти:

ENV 50166-1     (0 Hz to 10 kHz)   - http://uk.ihs.com/document/abstract/MHCVCAAAAAAAAAAA
ENV 50166-2 (10 kHz to 300 GHz) - http://uk.ihs.com/document/abstract/FFLXCAAAAAAAAAAA

У нас все още е в сила Наредба №9 от 14.03.1991 г. - Д.В. брой 35 от 03.05.1991 г. - с остаряло съдържание и с норми - с пъти по-строги от съответните в ЕС, но тя се отнася само за радио диапазоните - втория стандарт, с който имам дългогдишен опит и наблюдения. Твойто питане обаче се отнася за първия стандарт - (0 Hz to 10 kHz), в който обхват е мрежовата честота - 50 Hz.
« Последна редакция: 03 Декември 2009, 18:08:18 от CaLLlo »

lubomir

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Близо до жп линията - за или против?
« Отговор #6 -: 03 Декември 2009, 14:33:38 »
Цитат на: CaLLlo link=topic=2030.msg32151#msg32151 date=1259842107
....
Всички тия подробности са описани в европейските стандарти:

ENV 50166-1    (0 Hz to 10 kHz)    - http://uk.ihs.com/document/abstract/MHCVCAAAAAAAAAAA
ENV 50166-2 (10 kHz to 300 GHz) - http://uk.ihs.com/document/abstract/FFLXCAAAAAAAAAAA

У нас все още е в сила Наредба №9 от 14.03.1991 г. - Д.В. брой 35 от 03.05.1991 г. - с остаряло съдържание и с норми - с пъти по-строги от съответните в ЕС.



Ако в милото ни отечество се спазваха и 30% от нормативната уредба, нямаше да ни се носи славата, че сме турския кенеф на Европа ;D. Дали GSM станциите, монтирани на няколко метра от живеещите на последния етаж на блоковете, отговарят на тези изисквания? Пак опираме до закона в България и прилагането му като врата у голо поле! Аз не случайно казах, че темата се изчерпва автоматично с това че става въпрос за жилище в Швеция!

CaLLlo

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2604
  • Рейтинг: 202
  • Dampf Ep.1&2 bis ÜK
Re:Близо до жп линията - за или против?
« Отговор #7 -: 03 Декември 2009, 14:47:37 »
Цитат на: lubomir link=topic=2030.msg32154#msg32154 date=1259843618
... Дали GSM станциите, монтирани на няколко метра от живеещите на последния етаж на блоковете, отговарят на тези изисквания? ...

Отговарят! По простата причина, че територията под антените не се облъчва от тях, понеже диаграмата им на насоченост е такава, че няма излъчване отдолу. И в резултат, което е по-интересното - Съседните кооперации и най-вече последните им етажи, се оказват с най-високи полета, т.к. те вече са явяват в диаграмата на насоченост на антените.

toniemi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4783
  • Рейтинг: 633
  • Направи си сам и ще ти олекне! HO,Z Само БДЖ
Re:Близо до жп линията - за или против?
« Отговор #8 -: 03 Декември 2009, 19:04:08 »
Цитат на: BDZ link=topic=2030.msg32139#msg32139 date=1259831863
Здравейте,
Имам нужда от серизен съвет относно недвижим имот. С жена си ми харесахме малка къща с двор, но има един проблем, всъщност не съм сигурен доколко е проблем - къщата е на 30-35 метра от жп линия, която е в експлоатация. За мен това не проблем, даже обратното (мисля, че тука ще ме разберете - обичам влаковете без значение мащаба), но има едно нещо, което ни притеснява сериозно и това е контактната мрежа. Прекарах дълго време в интернет - прочетох сума ти противоречаща си информация за електромагнитните полета (EMF) и като теглих чертата, за себе си направих един основен извод:



Човече,благородно ти завиждам :drinks: :drinks: :drinks:
Купувай и се не бой.Няма нищо вредно.Единственно шума от влаковете ,евентуално може да ви пречи,но бързо се свиква.
И аз си мечтая,под прозореца ми да минават влакове :dance1: :dance1: :dance1:


Единствено вредно е това   http://www.vbox7.com/play:935d01ae&al=1&vid=3796280
« Последна редакция: 03 Декември 2009, 19:16:03 от toniemi »

BDZ

  • Trade Count: (7)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 212
  • Рейтинг: 15
  • БДЖ | III-V
Re:Близо до жп линията - за или против?
« Отговор #9 -: 03 Декември 2009, 19:15:14 »
Благодаря ви за изключително полезната информация! :hi:

С жена ми токущо решихме, че искаме тази къща и ще се пробваме да я купим. Докато бяхме на оглед мина с висока скорост една товарна композиция и бяхме доста изненадани от минималния чум, който се чу в къщата - липсваше типичното тракане и вместо това само се чуваше някакво "съскане". Радио или работеш телевизор предполагам ще го заглушат. Аз съм сигурен, че след 1 месец едва ли ще ни прави впечатление. Вибрации също нямаше. Незнам дали причина за това е, че къщата се пада на хълм, т.е на може би 2-3 метра над нивото на релсовия път.

Стискайте палци да успеем в начинанието!  :victory:

KRAKOMOBILA

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2727
  • Рейтинг: 236
  • 46-та серия долу от графика - Шкода рулз!
Re:Близо до жп линията - за или против?
« Отговор #10 -: 03 Декември 2009, 19:22:14 »
Причината е в хубавият им железен път. Тъй, че бъдете спокойни - шума няма да е като от БДЖ.  :)

toniemi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4783
  • Рейтинг: 633
  • Направи си сам и ще ти олекне! HO,Z Само БДЖ
Re:Близо до жп линията - за или против?
« Отговор #11 -: 03 Декември 2009, 19:25:53 »
Цитат на: KRAKOMOBILA link=topic=2030.msg32170#msg32170 date=1259860934
Причината е в хубавият им железен път. Тъй, че бъдете спокойни - шума няма да е като от БДЖ.  :)
Че този имот не е ли в България?

KRAKOMOBILA

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2727
  • Рейтинг: 236
  • 46-та серия долу от графика - Шкода рулз!
Re:Близо до жп линията - за или против?
« Отговор #12 -: 03 Декември 2009, 19:29:08 »
Не четеш внимателно Тонка.  :dance1: Имота се намира в "съседна" Швеция.  :search:

lubomir

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Близо до жп линията - за или против?
« Отговор #13 -: 03 Декември 2009, 19:30:04 »
Цитат на: CaLLlo link=topic=2030.msg32155#msg32155 date=1259844457
Цитат на: lubomir link=topic=2030.msg32154#msg32154 date=1259843618
... Дали GSM станциите, монтирани на няколко метра от живеещите на последния етаж на блоковете, отговарят на тези изисквания? ...

Отговарят! По простата причина, че територията под антените не се облъчва от тях, понеже диаграмата им на насоченост е такава, че няма излъчване отдолу. И в резултат, което е по-интересното - Съседните кооперации и най-вече последните им етажи, се оказват с най-високи полета, т.к. те вече са явяват в диаграмата на насоченост на антените.
Аз имах точно това в предвид, понеже сградите са толкова нагъчкани и с "разчупена" архитектура че антените на доста места са точно на нивото на апартаментите от съседния вход.
По темата: успех с къщата!
Надявам се и аз някога да имам възможност да си взема малка схлупена къщурка само, че нейде край Виена ;D , за да мога поне на старини да живея спокойно. Но дали и кога ще имам тая възможност, едва ли някой може да предвиди....
Действай без да се чудиш!

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:Близо до жп линията - за или против?
« Отговор #14 -: 03 Декември 2009, 19:30:27 »
По-точно казано социалистическа Швеция.  ::)