Автор Тема: Maкета на BoRoco  (Прочетена 11858 пъти)

BoRoco

  • Trade Count: (2)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 159
  • Рейтинг: 57
Maкета на BoRoco
« -: 04 Декември 2009, 10:10:18 »
Реших и аз да представя моя макет, макар и в полуготово състояние. В това положение както го виждате от снимките го докарах още преди три години и от тогава все нямам време да продължа.
Нямам готова схема по която съм правил макета просто започнах да сглобявам и доста пъти ми се е случвало след известно време да преправя някоя от гарите или да преместя изцяло пътя. Макета е на четири нива, първо ниво е на основата на масата, в дясния край под една от гарите се намира едното "ухо", оттам минаваме през товарната гара и започваме да се изкачваме към пътническата гара която е на второ ниво, правиме още един голям завой и отиваме на междинната гара която е на трето ниво, оттам още един завой през бъдещия тунел и виадукт и сме в планината където е другото "ухо".
Има няколко макета от които съм взел идеи за моя:
http://www.mschroeder.info/
http://modellbahnen.cadosch.org/mambo/index.php
http://www.alfredos.ch/
Масата я направих някъде около 2003, размерите и са 21 х 5 фита и е на колела, така, че да мога да я местя и да имам достъп навсякъде. Макетът е изцяло дигитален включително и стрелките които имат декодери, това е голямо улеснение, от снимките ще видите,че съм използвал само един кабел за захранване.
За релси съм използвал само Rocoline with roadbed, от които съм много доволен, единствения проблем е, че се замърсяват сравнително бързо и всеки месец трябва да се почистват.
Да започнем със снимките
Общ изглед на масата

дясна част

лява част

ухото на първо ниво

товарната гара и връзката с второ ниво

пътническа гара на второ ниво и завоя към трето ниво



междинна гара на трето ниво

завой към четвърто ниво

линията към ухото


и самото ухо

Малко снимки от хеликоптер






управлението на макета

В следващите няколко дни ще ви представя и колекцията

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5522
  • Рейтинг: 618
  • Красотата е в детайла!
Re:Maкета на BoRoco
« Отговор #1 -: 04 Декември 2009, 10:34:19 »
Много добро начало, бих казал! Да не говоря за изключителната подреденост, която се вижда на снимките. Поздравления за което!
Имам само една забележка, доколкото може да се нарече такава и тя е продиктувана от личния ми печален опит. Става въпрос за S-вете (крива и веднага контракрива) по трасето. И аз имах доста такива, което често водеше до дерейлиране на подвижен състав. При теб дори един от S-вете е в наклон (много лошо!). Не ти ли дерейлират влакове при висока скорост?

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Maкета на BoRoco
« Отговор #2 -: 04 Декември 2009, 10:35:03 »
Иииии, най-после намери време!!!
Поздравления, става много готино.Най-ме кефи товарната гара , като идея за "огънати" коловози и разпределение. :good:Тая идея направо съм ти я откраднал в "архив - страхотни идеи".
Доколкото виждам всъщност нямаш "уши" които да обръщат посоката на локомотивите , а май са в тази си форма от един мноооого дълъг овал. Струва ми се че тези "уши" правят линията да е двойна, със срещуположно разминаващи се влакове, които всъщност се движат в една и съща посока. Но може и да бъркам - имаш ли електронни блокчета за предотвратяване на късо по релсите ?
(ако имаш , значи все пак са уши де...)
И много се радвам, че дори чак в Сан Диего има чисто български вагони и "людмила".Поздравления.
(да вземе да смениш фераритата с червени , че жълтият цвят не е точно ... :angel:)
 :clapping: :clapping: :clapping:
« Последна редакция: 04 Декември 2009, 10:36:44 от pach »

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:Maкета на BoRoco
« Отговор #3 -: 04 Декември 2009, 11:24:47 »
Поздравления!Страхотен макет!Само да попитам относно размера, защото това фит не ми говори нищо (не че пък фут би ми проговорило  ;D).

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Maкета на BoRoco
« Отговор #4 -: 04 Декември 2009, 11:29:16 »
Цитат
1 фут = 30,48 сантиметра
Фут
Футът (foot) е британска имперска мерна единица за дължина или разстояние. Един фут е равен на 12 инча и е една трета от ярда. След 1958 г. е прието 1 фут да е равен точно на 30,48 сантиметра. Отчасти все още се използва във Великобритания, САЩ и страните от Британската общност (Канада, Австралия, Ямайка и др.), но постепенно бива изместена от метричната единица за дължина метър. Футът е все още по-разпространената мерна единица в САЩ.На английски 'фут' (foot) означава стъпало. Стъпката като мерна единица присъства в почти всички култури. Първото законово определение за стъпка е намерено на статуя от Шумер, я британския фут е производен на римската стъпка.

 ;D ;D ;D

Ivo Nedkov

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1163
  • Рейтинг: 177
  • HO, София
Re:Maкета на BoRoco
« Отговор #5 -: 04 Декември 2009, 11:50:07 »
Много голям и раздвижен на нива макет!  :good:
Практична  и здрава конструкция на основата!  :good:
Виждам по стената и много композиции!  :good:
Сега ти остава най-творческата работа: тунели, къщички, озеленяване, дръвчета и ...
Продължавай все така.  :yes:

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re:Maкета на BoRoco
« Отговор #6 -: 04 Декември 2009, 12:57:41 »
    Браво BoRoco, :clapping:много богата колекция-пътни и товарни-различни админ.,някои от които съм си поставил за цел да ги събера и аз.От линковете които си дал и аз съм си свалил снимки и идеи за моя бъдещ макет(дано да е скоро,че нямам търпение)-а бе явно сродни души  :drinks: :drinks: :hi:
    Подължавай нататъка,трябва да има продължение след три години :good:
   

Morpheus

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Maкета на BoRoco
« Отговор #7 -: 04 Декември 2009, 15:04:10 »
Доста голям и раздвижен макет, има потенциал да стане уникален. За подвижния състав нямам думи, много богат. Ако не ме лъжат спомените 1 фит е 30 см., демек, макета е с размери 640 см. на 152 см.

br185

  • Trade Count: (19)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 533
  • Рейтинг: 4
  • HO 1:87/всички епохи без I/DB,OBB Велико Търново
Re:Maкета на BoRoco
« Отговор #8 -: 04 Декември 2009, 18:41:35 »
Страхотен макет се заформя! Поздравления  :)!

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re:Maкета на BoRoco
« Отговор #9 -: 04 Декември 2009, 21:47:12 »
Като гледам колко хубави са композициите, мисля си, че това е в N-scale. Ako не греша, кажи, моля те, откъде се сдоби с тези зелени вагони и на коя фирма са?



ТGV 150 (record mondial) oт този сайт ли го купи или има и друго място?
http://www.fmrprod.net/Modelisme/record.html
Тези си качват цените всяка седмица и може би ще се откажа, ако няма алтернатива.
« Последна редакция: 04 Декември 2009, 21:59:47 от eurostar »

mill

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Maкета на BoRoco
« Отговор #10 -: 05 Декември 2009, 00:20:10 »
Цитат на: Morpheus link=topic=2033.msg32200#msg32200 date=1259931850
макета е с размери 640 см. на 152 см.
6 МЕТРА и 40 см са 640 см.Муньооо :scenic:
« Последна редакция: 06 Декември 2009, 00:37:18 от muncho »

piko1

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Maкета на BoRoco
« Отговор #11 -: 05 Декември 2009, 02:55:04 »
eurostar  макета си е чисто НО
a TGV V150 е на Jouef според мен   :yes: много ми харесва prima-та на ALSTOM и 2068 на OBB

mill

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Maкета на BoRoco
« Отговор #12 -: 05 Декември 2009, 22:21:06 »
Как НО бе Piko? Не е ли N ?  Метър на половин - как  ще направи такъв път.Само се чудя де,не че е невъзможно...ама то много сложно :blush2:

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:Maкета на BoRoco
« Отговор #13 -: 05 Декември 2009, 22:28:56 »
Кво става бе хора?! Аз ли откачам?К'ъв N, кви 5 кинта?!Верно, доста съм куц със математиката, ама 640 см. на 152 см. си е 6 метра и половина (без 10 сантима) на метър и половина.(и бъшкъ 2 санта)  :) Това в N си е б@си макетището!
« Последна редакция: 05 Декември 2009, 23:34:24 от XRISTO »

staff123

  • Trade Count: (1)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 473
  • Рейтинг: 2
    • LinkedIn
Re:Maкета на BoRoco
« Отговор #14 -: 05 Декември 2009, 22:35:39 »
Много ми харесва макетът ти и ще се радвам да видя развитието му.
Офтопик:
А това е най-маниашкия макет, който съм виждал през живота си! Направо съм в тъч...

Цитат на: muncho link=topic=2033.msg32227#msg32227 date=1260044466
Как НО бе Piko? Не е ли N ?  Метър на половин - как  ще направи такъв път.Само се чудя де,не че е невъзможно...ама то много сложно :blush2:

Що метър на половин бре? Аз 640см на 152см разбрах.