Автор Тема: Циментовозите на брамос?  (Прочетена 16571 пъти)

j.k.kolev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (11)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 510
  • Рейтинг: 219
  • H0, H0m, H0e IV-VI, SBB,Zb, DB София
Re:Циментовозите на брамос?
« Отговор #15 -: 19 Декември 2009, 21:28:57 »
Направих си поръчка към въпросния сайт състояща се предимно от по-редки неща на Sachsenmodelle. След около седмица получих потвърждение, че има всичко и преведох сумата по банков път. След като парите преминаха по сметката на магазина, получих мейл, че всъщност около 50% от моделите не са в наличност и няма начин да ги получа, а останалата половина заминава за БГ. Това разбира се напълно разтрои няколкото композиции, които исках да събера и на практика обезсмисли цялата поръчка, тъй като ако знаех това предварително, щях да ползвам услугите на друг сайт. Знаете че разходите за банков трансфер и доставка не са малки. Няколко дни по-късно естествено реших да получа остатъка( не малък поне за моите разбирания) от сумата обратно, възползвайки от опциите, които предоставя самата страница на търговеца. Не само, че не получих пари, но дори и отговор нямаше на няколкократните ми запитвания по пощата. След около месец и половина , през което време бях отписал всичко напълно, реших че е по-добре да направя нова заявка на стойност кредита който ми висеше при тях + малко отгоре, колкото да заинтригувам продавача отново и все пак да не съм капо и да получа нещо. Последва двуседмично мълчание и тъкмо си мислех как ще търся правата си лично в кирливото селско градче около чешко-полската граница, доколкото се сещам, когато получих заветния мейл чрез който ме уведомиха, че ми изпращат стока на стойност дължимата сума. Последната пратка беше нещо комбинирано между липсващото от първата и втората поръчка, което направи кашата още по-пълна, тъй като междувремено бях поръчал от друго място някой модели......въобще едно супер неприятно преживяване ми спретна г-н Петер Някойси от modelshop.cz.
 Това мога да споделя от опита си с тях.
« Последна редакция: 19 Декември 2009, 22:25:28 от spiritt1974 »

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6709
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re:Циментовозите на брамос?
« Отговор #16 -: 20 Декември 2009, 09:54:46 »

Разплащането по банков път е рисковано , търговецът може да те лъже както си иска - просто няма начин да си вземеш парите :)

Скоро писах на едни и ги питах за PayPal ,нямали ...- и ми дават банкова сметка :) пиша им "sorry , no PayPal - no deal "  да видиш как светкавично проимаха ;)
« Последна редакция: 21 Декември 2009, 09:37:30 от Adrian »

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Re:Циментовозите на брамос?
« Отговор #17 -: 21 Декември 2009, 09:10:16 »
Много неприятна случка. С банков превод само на проверени хора и то хора а не магазини. Според мен е несериозно да правиш интернет бизнес и да не поддържаш никакъв вид електронни разплащания.

luci

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Циментовозите на брамос?
« Отговор #18 -: 07 Март 2010, 10:34:34 »
Значи, принцип в интернет е като имаш сделка да имаш и гарант върху услугата + сумата(стойността) + транспортът. Част са застраховка, част е самата услуга на PaymentProvider/или банка.

По принцип по банков път е възможно да докажеш че си платил едно а си получил друго, но е бавно и тромаво; трябват ти другите елементи от сделката - Фактурата на доставчика - поща или куриерска служба. Те са задължени да имат описателен лист и данни за масата и съдържимото.

Но най-добре е, като се говори за Е-търговия да се отсеят сайтове,магазини и организации, които те обвързват с:
  • пеймънт провайдер(позната организация за онлайн плащания през интернет) - част от цената към PayPall е застраховка, юридическа и предметна. Поемат се гаранции върху минимална сума и тн. ; но да се провери валидноста на регистрацията на сайта и да не се бъркат форми на PayPall с някакви имитиращи ги - както имаше случаи на някъв полу пиратски сайт за залагания ;)
  • Метод на доставка през мрежа на голям куриер и дори да е по поща то пак да минава през куриерска централа - в цената има застраховка и гарантирана връзка платеж-стойност-дати на доставка закъснения и тн.
  • Преди да се ползва нов за теб сайт или услуга, да се прочете из нета за отзиви за него от други клиенти.. или да се потърси алтернатива ако няма информация
  • Да се пази и отпечатва всеки формуляр до момента в който си сигурен, че всичко е наред с доставката ти

Тези неща си ги знаем, ама.. :)
Това са принципи, които работят и макар и с проблеми съм си оправял сериозни гадории с много наброй дребни и скъпи чупливи елементи от различни източници по света. За да се караш и да си върнеш похарчените суми ти трябват "доказателства" и контакт с кой да ги споделиш или пред който да пледираш.
Аз стигнах до извода, че ако направя компромис, не рядко си плащам сериозно :)