Автор Тема: Проблеми с Windows и тяхното лечение - въпроси и отговори  (Прочетена 29173 пъти)

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Пред вид проблемите, които се появиха с едни ДВД-та, предоставени от pavel75, и невъзможността на някои моделисти да ги свалят в първоначален вид, пускам тази тема, където да се задават конкретни въпроси по проблеми с ОС Windows ХР /все още най-използваната/, а и навярно и следващите я Vista и съвсем новата Seven /7/.
Въпрос: Защо не мога да се свалям файлове над 2 GB и да ги съхранявам в компютъра си?

Отговор: Остаряла ви е файловата система на хард диска, оттам са и проблемите ви. Преди време файловата система на Уиндоуса беше FAT /FAT16/, която по-късно еволюира до FAT32. Именно в нея е проблемът - когато тя възникна, беше далече времето на огромните файлове и затова в нея бе зададен максимален размер на файл приблизително 2 GB - предостатъчно за тогава. Файловата система има доста недостатъци и въпреки че Уин ХР я поддържа, вече е морално и физически недопустимо тя все още да стои в компютъра ви. Всеки, който е с по-нов компютър или е що-годе в час с тая техника, е преминал на по-новата NTFS. Тя се зароди в Уин 2000, върху чиято основа е изграден ХР. В тази файлова система засега няма ограничение на размера на файловете. Но стига теория.. А как да решим на практика проблема?

1. Първи вариант: Уиндоусът ви е на доста месеци, прави ви проблеми и сте му вдигнали мерника за най-радикалното лечение - преинсталиране. При преинсталирането му задължително правите форматиране на дял C: от харда /където най-често се инсталира ОС/ и му задаване форматиране на файлова система NTFS. За да не губите време, може да му дадете quick format /бързо форматиране/, но ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да бъде NTFS! След инсталиране на Уиндоуса, дял C: вече ще ви е в тази файлова система и на него ще можете без проблеми да сваляте произволни по размер файлове. Ако хард дискът ви е разделен на няколко дяла, а нещата в него не ви трябват, в последствие през новоинсталирания Уиндуос може да форматирате на NTFS и останалите дялове. За целта влизате в Моят компютър /My Computer/ и върху всеки от дяловете правите следното: десен бутон върху иконата му и от падащото меню избирате Форматиране /Format/. В новото прозорче избиране от падащото меню на Файлова система /File system/ маркирате NTFS. По-долу маркиране Бързо форматиране /Quick Format/ и натискате Старт /Start/. Системата ви дава съобщение, че данните върху съответния дял ще бъдат изтрити и дали сте съгласни - щракате на Да /Yes/. Изчаквате известно време и после затваряте прозорчето. И така и с другите дялове.

2. Втори начин: Описаният по-горе начин е свързан с пълно изтриване и загуба на наличната информация в харда диска. Тъй като в практика това рядко се позволява /ако на С:\ за преинсталация се разчиства необходимото на външни носители или на другите дялове от харда/ затова е по-удобен втория начин. Той позволява смяна на файловете система без преинсталиране на ОС, триене на дялове и загуба на данни. За целта се прави следното:
от Старт Менюто /Srart/ -> /Изпълнение.../ Run -> cmd /команден ред/ -> в полето срещу Отвори /Open/ пишете на ръка
CONVERT C: /FS:NTFS . /Задължително интервали преди С и след двуточието!!!/ Освен C: може да сложите и буквите на другите дялове D, E и т.н. и натискате ОК. Системата ще изпише нещо от сорта, че трябва рестарт. Като го направите в режим ДОС /преди зареждането на Уиндоуса/, ще извърши същинската смяна на файловата система... Става за минута, нищо не се губи.
Но най-добре, преди това, пак по същия начин, да изпълните командите за проверка и изчистване на грешките в харда - chkdsk C: (да речем) - да провери старата файлова система за грешки и проблеми, а да ги оправи - chkdsk c: /F  /F=fix/... Пак така работи - преди стартирането на Уиндоуса ще го изпълни.

Използването на NTFS файлова система няма да доведе до видими промени във външния вид /интерфейса/ на Уиндоуса. Всичко това засяга системните и скрити файлове, до които принципно имате ограничен достъп и изобщо не е желателно да пипате, ако не сте доста навътре в нещата.  За сметка на това ще се увеличи стабилността на системата, загуба на парчета от файлове, ще се съкрати значително времето за дефрагментиране на хард диска, освен възможнастта да теглите и съхранявате големи файлове.  Единствено тази файлова система не е препоръчителна за компютри с по-малко от 128 МБ оперативна памет /RAM/, но ако още някой се мъчи с такава, то просто не виждам и защо ще се мъчи да тегли ДВД-та - щайгата му е едва ли не от сътворението на света...  :pleasantry:

Ако модераторите сметнат, че темата е за друг раздел, нека я преместят. Който има въпроси, нека ги задава...  :drinks:
« Последна редакция: 25 Януари 2010, 23:40:17 от Best Ripper »

CaLLlo

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2604
  • Рейтинг: 202
  • Dampf Ep.1&2 bis ÜK

Файловите системи, както са изредени, поддържат следните максимални големини на дяловете(партишъните) на хард диск устройствата:

FAT16 (FAT) -  до   2GB
FAT32         -  до  32GB
NTFS          - над  32GB

Към понятието дял на диск, или партишън трябва да прибавим и съвременните флашки - USB Flash Drive, които вече са на път да преминат бариерата 32GB. За тях важат съвсем същите правила и ограничения, примерно флашка 4GB най-добре е да бъде форматирана с FAT32, но може и с NTFS, докато с FAT16 (FAT) не може, т.к. тая файлова система не поддържа тая големина на дисковете.
« Последна редакция: 25 Януари 2010, 23:43:25 от CaLLlo »

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Цитат на: CaLLlo link=topic=2148.msg34623#msg34623 date=1264454301
FAT32         -  до  32GB

Тук може да се поспори.Вероятно това е препоръчителният максимален размер, но аз имам 60 - ка външен, който направих във FAT32 и то нарочно, защото на него имам имидж, а лаптопът ми е със счупено двд , а и биосът му отказва да буутва от външно у - во във NTFS формат.Върви си перфектно и изобщо не се забелязват никакви проблеми на която и машина да го боцна. Между другото и ДВД-то(домашното), което е с USB(оптиката му никога не съм използвал) започна да разпознава външният ми хард, откакто минах във FAT32.Имах флашка, която форматирах в NTFS с някаква си програма(забравих каква), защото под уин няма избор - излиза формат само във FAT32.Последва отказ на въпросното ДВД да я чете.Иначе домашните ми щайги винаги са си били със NTFS - то при самата инсталация след триене на партишъна и създаване на нов е активен надписа за създаване на NTFS файлова система. Само трябва да се потвърди, а не да се местят стрелките нагоре, където e FAT32.  :good:

piko1

  • Гост
  • Trade Count: (0)
кажи каква ти е операционната система да ти помогнем да си оправиш (XP-ли е)
Перофесионал ли е кой SP е

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Кое да си оправя?!То всичко си е наред!  :good:

piko1

  • Гост
  • Trade Count: (0)
ох така е който чете и пише сънен не съм те разбрал :lol:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Windows_7
 :good: :nyam: ;D

piko1

  • Гост
  • Trade Count: (0)
рано или късно всички ще минете на Севън   :drinks:


като говорим за севън сега ще ви кажа последните два дни със какво се занимавам
с инсталиране на XP разбра се иамам един приятел който много обича да тегли всевъзможни приложения
игри и тн същия заради мен си купи лаптоп като големият ми (ми да аз съм с Лаптоп и нетбук вкъщи)
та вчера господина направо ме скъса от молби да му излекувам лаптопа имаше от тия хубавите вируси дето трябва да формтираш диска а понеже той сам не може да си фроматира диска и инсталира Бозата
разбира се Петко е насреща и така отивам аз и първо разбира се се опитвам да избегна преинсталацията със рековърито на ХП-то е стана но се оказа че вируса освен в регистрите се е разпространил из целият дял и така втори път слагам диска вече форматираме и инсталираме бозата и ок всичко точно на ужким
вадим другия диск слагаме дравърите и о ужъст няма Wi-Fi нито лан след двучасово мъчение да поткарам нета се отказах от мъчението ХП и целият ужас с който съм се занимавал вече повече от 4 часа вече с тотално потрошени нерви се прибрах наспах се и днес те вчера сутринта с флашкта в джоба отивам пак бутвам от флашката  и след 20 минути всичко е готово драивъри насторики интернет и ОС на български освен ако нямате Видео на Ати и играете игри  но там си има чалъм
та така и господина доволен и аз доволен със 20 левчета по богат все пак труд си е труд
 около 20 часа по късно господина все още не е станал от лаптопа
истината е че първите няколко дни със севън се чувствате като Алиса в страната на чудесата докато разучите всичко в него и не му се нарадвате и свикнете с новия външен вид новите играчки и старт менюто с търсачката която си е направо слънце трябва ви някой фаил но сте забравили къде е а знаете името пишете и докато пишете вече е намерен и е на един клик разстояние а да забравих да кажа за
функцията за само поправяне не се безпокойте ако нещо стане с Севън ползвате рестор точките
а пък ако тотално го направите на салата рестартирате натискате ф8 и избирате опцията за само поправяне на севън и след 30 минути най много всичко е оправено и си е на мястото  в 99% от случаите
хайде наздраве и ако има проблеми със севън ще помагаме  :drinks:
« Последна редакция: 05 Февруари 2010, 04:46:33 от piko1 »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Това с рестор точките си беше валидно и при по-старите Уиндоуси... :yes:
сома да не забравиш да ги правиш , както и бъйкъпи от време на време... :sarcastic:

piko1

  • Гост
  • Trade Count: (0)
той си прави сам рестор точките при всяка инсталация на програма или ъпдеит
и бекъпа сам си го прави само трябва да си го настроиш :yes:
UAC е нещото което най много ме дразнеше и го изключих а да не забравяме и виртуалната машина на ХП
много хубаво нещо хибернацията също е много хубава опция особено за лаптопи по добре управлява ресурсите следователно от батерията се изстисква максималното на линукс държреше по 2:30-3 часа
с хп-то едвам ги докарваше 2 а със седмицата 2:30  с лаиърлес контраст на макс  скаип и мозила яде почти толкова рам колкото хп-то с аерото и така мога да продължавам до безкрай ...
има много благинки но и ти скоро ще се увериш в това ;)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Цитат на: pach link=topic=2148.msg35046#msg35046 date=1265203054
Windows_7
 :good: :nyam: ;D

 :nyam: :nyam: :nyam:

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Дано на 7-UP да са му оправили хибернацията, защото при ХР си е бъгава.Иначе единственото, което би ме накарало да си го сложа е навлизането му в офисите и на 80 процента при потребителите  като цяло.Сега ту на едното, ту на другото...не ми се помнят топологиите на отделните опции в две ОС.  ;)

piko1

  • Гост
  • Trade Count: (0)
мисля че не е бъгава поне според мен на няколко пъти се случва вече да забравя да си взема зрядното (те отнасям се ) и ме спасява именно хибернацията
с оптрона по едно време говорехме за правеци та сега попаднах на това
http://www.norhtec.com/products/gecko/index.html
много интересна машинка а процесора е наистина интересен TDP:1W... и Тактова честота 1Ghz

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Цитат на: piko1 link=topic=2148.msg35632#msg35632 date=1265817021
мисля че не е бъгава поне според мен на няколко пъти се случва вече да забравя да си взема зрядното (те отнасям се ) и ме спасява именно хибернацията

Значи не се диша нещо със Тошибният хардуер.  ;) При мен изпада в хибернация, но при разбуждането става бавен и неадекватен.При рестарт се оправя.  :good:

CaLLlo

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2604
  • Рейтинг: 202
  • Dampf Ep.1&2 bis ÜK
                                                   


Това е информация на български за безплатно преминаване към новия Windows 10
 
Офертата важи само до 29.7.2015 г. и само за лицензирани потребители с платформи:

    -  Windows 7 (SP 1), или Windows 8.1 Update
    -  + наличие на инсталирани всички предишни ъпдейти до сега
    -  + наличие на покана от Майкрософт "Get Windows 10"

http://www.microsoft.com/bg-bg/windows/windows-10-faq?ocid=win10_auxapp_context

Това, което не пише в линка, а само в и-мейл-а изпращан при осъществяване на
"Резервация"-та е, че от 29.7.2015 г. (сряда) новият Win 10 ще е достъпен за изтегляне
като всеки друг обикновен ъпдейт за Win и той ще е с обем 3GB.