Автор Тема: Първи макет или опит за такъв в N - chiMol + Диорама в HO  (Прочетена 4823 пъти)

chiMol

  • Гост
  • Trade Count: (0)
От доста отдавна събирам разни влакчета и изравям разни наследствени екзимпляри от тавана.... ,но не се бях ориентирал в кой размер ще започна.... Поради липса на място прециних ,че N ще ми е най-удобен .... смятам размера на основата да е скромен 1500мм на 750мм и след време да се превърне в забавна масичка за кафе ,карти и ракийка ;)  . Идеята е в нея да се впишат 5 композиции . Управлението ще е напълно аналогово. С наличният релсов път сътворих някъкъв вариант, който ми се стори доста усложнен:

Аи не успях да намеря място за 5 те композиции..... в следствие на това опростих идеята....

Засега проблема е ,че разстоянието не ми достига за да кача композицията на втория етаж (тя се качва ,но не както трябва) в правия участък е добре ,но в завой си е голяма мъка ...знам за 4те% ама ако ги спазвам трудно ще имам голям участък за гара на втория етаж... Идеята за двата глухи коловоза е понататъчно разширяване...
Това е в общи линии засега ще поизчакам малко за да коментирате преди да купя плоскотта за основата ;)
Ето и малко снимки с композициите:




« Последна редакция: 30 Януари 2010, 19:42:45 от chiMol »

G_GROZ

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Ако още не си подготвил дъската за макета, поне сложи нещо под релсите. За Бога, никога на килима! Не ми се мисли какво се набива в тези симпатични миниатюри. Ако нямаш нищо друго, велпапета от кашони пак биха станали докато макетираш релсовия път. Виждам,че имаш доста материал и без да имам почти никакъв опит в N, развитието ми харесва и мисля, че ще стане много приятен макет. За наклоните да се изкажат Енаджиите! УСПЕХ!!!

живко

  • Trade Count: (36)
  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 50
  • Рейтинг: 1
Поздравления и от мен

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Toва за наклоните въобще не е проблем за пренебрегване. Големите наклони не само създават трудности на локомотивите, но също така са и много неестетични. Тук ти предлагам една схема, която ще ти покаже един от оптималните варианти за развитие на такава малка площ, с каквато ти разполагаш. Тя е направена на програмата на Аtlas. Тъй като ти смяташ да ползваш стари пиковски релси със стрелки с малък радиус, може и да успееш да сбуташ още някой коловоз. Но не претрупвай нещата - няма смисъл. Желая ти успех и ако има нещо - казвай!



Виж макета на Свилен. Той е с пиковски релси. Може да ти дойде някоя друга идея.

P.S: Внимание - при контактната мрежа разликата в нивата трябва да е 6 см., а не 5 см. както е на схемата по-горе.
« Последна редакция: 27 Януари 2010, 13:33:55 от eurostar »

chiMol

  • Гост
  • Trade Count: (0)
За макета в N все още не съм си поръчал подходяща основа , но днес много ми се занимаваше с нещо и реших с подръчни материяли да стъкмя нещо... етажерка от бюрото ми за основа , 3-4 релси в НO ,които не ползвам за нищо и само се търкалят и унищожават, парче дунапрен от опаковката на принтера ми, и подложка отново от някъква опаковка, малко колички локомотивче и вагончета ... за да го довърша ще ми трябват малко посипки , камъчета и още няколко часа.... Иска ми се да му направя контактна мрежа ,но незнам как да направя стълбовете Ще се радвам на някой чертеж и технология за направата им ;) .... Поздрави..



















« Последна редакция: 30 Януари 2010, 19:33:20 от chiMol »

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Контактната мрежа е последният и най-висш етап от изработката на един макет. Когато видя макета, ще ти дам с удоволствие чертежите на стълбовете за контактната мрежа. А ако бързаш, има ги в каталога на Конрад готови.