Автор Тема: Представяне на Luci  (Прочетена 12938 пъти)

luci

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Представяне на Luci
« -: 01 Февруари 2010, 20:46:18 »
Беше миналия петък. Аз изморен и с досада се ровя в килер на старата ми къща, да проверя дали изолацията не кондензира влагаааа..ааа и Ох! Една значително-не-лека ръбата, кашонеста кутия се срути на главата ми.
Разбира се пострадах значително! През Цицината нахлуха в мислите ми спомени свързани пряко със съдържанието на първата, и последвалите ги 3-4 кутии – джунджурии, колелца в кутиики, релси и прилежно намотани някога си жички и увити в страници от БордА и Космос вагончета и части за гарички и перони.
Стреснат от Грамадният ПИКО трансформатор (Познат като ТУХЛАТА) разбрах че съм отворил, отново кутията на Пандора.
Помощ!
Аз съм изостанал, тотално. Ще навърша 36 години този месец. Последните 25 от тях, бяха грижливо забравил ТТ и числото 1:120. Още помня връщането на бутилки и муфтенето на дядовци и баби по празници за Левчета и Пре-светия щанд на Детмаг с Влакчетата и Млад техник „На долу по халите” (както казвахме тогава децата).
 Никак не ми помага откритието, че имам запазени стотици ПИКО: релси, кръстачки, автоматични и ръчни стрелки, окепазени при падането вагончета ... (а сега дори са спрени от производство..)
Никога не бях чувал за ROCO и други фирми освен DDR PIKO-TO..  А ако се бях сетил, че мога да използвам знанията си по късно за EmbededSystems и най- общо сигнали и микро-контролери, вместо да си правя автоматизации за гаражните врати и аквариумите на приятели.. (а вече имало ДИГитални влакчета с децодинг по релсите та и мрежи !!!)
След толкова много безумни думи .. :) за което ще ме простите.. нещо на кратко: Занимавам се с IT най-общо WEB и писане и тормозене на други да пишат код , имам дъщеря и малък брат. От поколението на Междузвездни войни и любовта към Грозни бавни и Български компютри.
Карам колела по кофти места, играех хокей и карам ски. Занимавам се професионални и с анимация и моделиране за Игри и ТВ.. От София съм.
:) имам страшно много въпроси . дори не знам още къде да ги задада.. (Пиша ужасно на Български, което само по себе си е подвиг за мен, защото практически нямам и с кои да го правя инак).
Мерси за вниманието :)

Казвайте ми Луци (сложно е за обяснение)..

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Представяне на Luci
« Отговор #1 -: 01 Февруари 2010, 21:04:38 »
Хехехе много ме развесели представянето ти  ;D Добре дошъл и приятни мигове с хобито!  :drinks:

toniemi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4773
  • Рейтинг: 624
  • Направи си сам и ще ти олекне! HO,Z Само БДЖ
Re:Представяне на Luci
« Отговор #2 -: 01 Февруари 2010, 21:07:23 »
Здравей Луци! :drinks: :drinks: :drinks:

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:Представяне на Luci
« Отговор #3 -: 01 Февруари 2010, 22:19:50 »
Здравей и добре дошъл! Това с колелата на кофти места ни прави сродни души.  :good: Дерзай и чети из форума!Тук има почти всичко за моделизма, а което го няма - не се колебай да питаш.Хората във форума са любезни и отзивчиви.Ще получиш пълен и изчерпателен отговор на всичко, което те вълнува, свързано с хобито.  :hi:

GG1

  • Trade Count: (4)
  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 88
  • Рейтинг: 0
  • 1:87
Re:Представяне на Luci
« Отговор #4 -: 01 Февруари 2010, 22:58:14 »
Привет на Луци и от мен  :), имаш поне още половин век, карай ги тези влакове  :yahoo:

mill

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Представяне на Luci
« Отговор #5 -: 01 Февруари 2010, 22:59:17 »
И щооо ,не можеш да пишеш на български?Сега не живееш в БГ ли? :hi: Пико-то са най -яката и достъпна  фирма по тез географски ширини :spiteful:

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re:Представяне на Luci
« Отговор #6 -: 01 Февруари 2010, 23:25:13 »
    :drinks: Много готино ;D
Ще се запознаем пич - тука е много яко,ще намериш отговори на твоите въпроси.
А сега  :drinks: :drinks:

luci

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Представяне на Luci
« Отговор #7 -: 01 Февруари 2010, 23:29:47 »
uhaaa :) алчни за влакчета хора :) хихи.. Мерси за Посрещането :)

Не съм извън, ама на 2-3 месеца ми се налага да пиша на кирилица (я не) :( просто де-що с който бачкам все не е българин или се налага да си пишем на 'работен език'.. дори да е.
Или наистина съм на някъде. Просто се презастваховам, че съм неграмотен сигурно вече.. за което се извинявам..

А неудобно ли ще е ако попитам тук защото незнам къде да поставя тази тема:

Ако трябва за започна от 0-лата малко се плаша да е друго освен ТТ, не защото вече имам макар от старите П релси мнооого. и разни вагончета - пермутации на 4осните цистерни и хладилни дето всички знаем.. А по-скоро защото 1:120 е достатъчно малък да изглежда съвършен и подробен, не заема цял хол за 2-3 композиции и тн.

Но незнам дори такива неща, като дали ТТ на Roco върви по тези релси, дали мога да дигитализирам лесно стари ТТ локомотиви, дори и да се намерият малки декодери и то мулти-финкционални.(звук светлина и мото). Страх ме е, че  някак е занемарен ТТ класа и няма много неща :( или са от много различни фирми, незнам дали има дори внос и дали не е рискован превоза ако сам си вкарвам.. и такива ТЪПИ за вас и отдавна решени въпроси , които четааа чета .. от часове и още по-объркан ставам :)
засега само знам, че Roco релсите са Т и са с преходник към П. Че за да вържа Вагони ТТ ми трябва друга "закачалка" на Roco.

Поне на снимка Роco изглежда подробен като PIKO а другите фирми или са много далече географски.. или ми изглеждат някак претупани в детаилите или бъркам :( не съм ги виждал на живо :( Освен май BTTB които и сега незнам PIKO ли са или са друга немска фирма :) (не ме биите :)

А какви интересни неща тука има не е истина.. вие сте съдисти бе.. аз кога ще спя!?

Не се чувствайте длъжни да се занимавате с поредният нов Олигофрен :) надявам се след известно време да ми мине еуфориата и на Кантарион мента и глог .. да почна да се оправям с някои неща тук.

P.S. Иначе, като чета насам натам, могда да мъда полезен в неща свързани нови устройства с проектиране на многослойни платки и Wireless (ZigBee,Btooth i WiFi най-общо), прости и стъпкови контроли и софтуер зад тях, интерфейси към Софтуерно управление и писане на системни модули за тях (USB,RS242 etc.)  релейни системи и датчици от всакакъв тип сигнал (digit-Opto), и кво още.. евентуално софтуер към flood контрол на много обекти и неща които в момента едвали разбирам , но някой ако му е интересно и може да обяснява какви нужди има ..

DCC протокола не е много богат и ултра-сложен, направо си е песен, но някак ме влече към това да си вържа един стар ЛАП към влакчето и да се правя на БОГ(диспечер :)) така някак и ще предпазя горките машинки от директен досег с децата ФулКонтакт :) .. та туковиж уцелеят по дълго (не децата де..)

живко

  • Trade Count: (36)
  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 50
  • Рейтинг: 1
Re:Представяне на Luci
« Отговор #8 -: 02 Февруари 2010, 00:07:08 »
Здравей Луци!    :) :) :) :good:

Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София
Re:Представяне на Luci
« Отговор #9 -: 02 Февруари 2010, 06:07:04 »
EEEEEEEEEEEeeeeeeeeeeeeeeeee добре дошъл!!!!!!!!!!! Поне си попаднал на точното място ако не друго. Огледай се и сам прецени.

mgirginov

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (34)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1930
  • Рейтинг: 192
  • N Länderbahnen I еп. София
Re:Представяне на Luci
« Отговор #10 -: 02 Февруари 2010, 06:38:43 »
Добре дошъл :drinks:

Ivo Nedkov

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1163
  • Рейтинг: 177
  • HO, София
Re:Представяне на Luci
« Отговор #11 -: 02 Февруари 2010, 07:07:48 »
Добре дошъл Luci!  :)
Много оригинално и свежо представяне си направил !!!  :clapping:
Желая ти много приятни моменти с влакчетата...  :good:

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6709
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re:Представяне на Luci
« Отговор #12 -: 02 Февруари 2010, 08:09:30 »


Старата любов ръжда не хваща - за разлика от релсите  :haha:
Добре дошъл ! :good:

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Re:Представяне на Luci
« Отговор #13 -: 02 Февруари 2010, 08:59:10 »
Хехе, супер. Добре дошъл, страхотно представяне. ТТ "гамените", нещо се скатават да те надъхат, но макар и да не е моя мащаб, мога да те успокоя в ТТ нещата са напреднали много и напредват още по-бързо, но трябва да разгледаш и най-вече да "пипнеш", ако ще почваш от нулата и избора на мащаб тепърва ти предстои.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Представяне на Luci
« Отговор #14 -: 02 Февруари 2010, 09:16:32 »
Цитат на: luci link=topic=2164.msg34887#msg34887 date=1265059787
А неудобно ли ще е ако попитам тук защото незнам къде да поставя тази тема:

Няма неудобни въпроси, само ги задавай в съответните теми, иначе вездесъщите модератори може и да те разочароват  :on_the_quiet:

Цитат на: luci link=topic=2164.msg34887#msg34887 date=1265059787
Ако трябва за започна от 0-лата малко се плаша да е друго освен ТТ, не защото вече имам макар от старите П релси мнооого. и разни вагончета - пермутации на 4осните цистерни и хладилни дето всички знаем.. А по-скоро защото 1:120 е достатъчно малък да изглежда съвършен и подробен, не заема цял хол за 2-3 композиции и тн.

Изборът ти е предопределен и съвсем точен! И не защото и аз работя предимно в ТТ, а защото сам си усетил нуждата от компромис между, място, детайлност, цени и качество. Или както е "девизът" на последната немска фирма производител след плеядата от Цойке, Берлинер-ТТ-Баанен (ВТТВ) , а именно Тиллиг - "ТТ - идеалният мащаб"!!!
 :good: :ok:

Цитат на: luci link=topic=2164.msg34887#msg34887 date=1265059787
Но незнам дори такива неща, като дали ТТ на Roco върви по тези релси, дали мога да дигитализирам лесно стари ТТ локомотиви, дори и да се намерият малки декодери и то мулти-финкционални.(звук светлина и мото). Страх ме е, че  някак е занемарен ТТ класа и няма много неща :( или са от много различни фирми, незнам дали има дори внос и дали не е рискован превоза ако сам си вкарвам.. и такива ТЪПИ за вас и отдавна решени въпроси , които четааа чета .. от часове и още по-объркан ставам :)
засега само знам, че Roco релсите са Т и са с преходник към П. Че за да вържа Вагони ТТ ми трябва друга "закачалка" на Roco.

Поне на снимка Роco изглежда подробен като PIKO а другите фирми или са много далече географски.. или ми изглеждат някак претупани в детаилите или бъркам :( не съм ги виждал на живо :( Освен май BTTB които и сега незнам PIKO ли са или са друга немска фирма :) (не ме биите :)

Всичко което е в ТТ върви по едни релси - тези с междурелсие 12 мм, независимо чие производство са самите релси , Рокал, Цойке, ВТТВ или Тилиг,както и били те "П" или "Т" профил. Тези последните са най-качествените които може да се купят на пазара както в ТТ така и в НО. Те са Т-профилни и за разлика от НО , допускат да се търкалят всякакви нови и стари модели по тях (в НО имат проблеми със старите модели заради дълбочината на ребордите  им - "ръмжът" по траверсите :on_the_quiet:)

ТТ класата не е занемарена ама въобще - просто изборът на фирми прозводители се събира общо към 10 до 15 и това някой смятат ,че предопределя съдбата на ТТ-мащаба, но всъщност това улеснява най-много нас хобистите.Дори в България ТТ-феновете се оказваме повече от колкото изглежда - ето че и ти си се ориентирал в този мащаб.

В момента според вида на композицията и наличният подвижен състав , в ТТ имаме четири вида автосцепки ("закачалки") които не са индентични и съвместими , но на практика шахтите в които се монтират не са се променили от 40 години, така че ето още едно предимство на този мащаб - само с едно движение сваляш даден вид автосцепка и на нейно място без никакви промени по модела слагаш каквато ти харесва от другите видове. Тези на Роко са най-новият вид , и се очертават като най-финни и имащи вид максимално близък (при страничен поглед) до истинските.Всичките четири вида автосцепки могат да бъдат "декуплирани" (тоест разкачвани) от съответните електромагнитни устройства под релсите. Тези на Рокал са най-груби и едри и се ползват само при 4търкаляне" на модели от тази фирма.Повечето моделисти си ги подменят с по-съвременните все пак.

Можеш да си купуваш от където искаш модели , но най-добре първо прочети темите за "продавачите", "Ибей" в съответните раздели щото може и да се опариш от незнаяние.
Обикновенно опаковките ги предпазват от счупване и до сега не е имало случай на загубена пратка , но и фирмите , както и пощите не са едновремешните.Все пак не бързай с покупките в странство, по пощата докато не се "отракаш".Тук има няколко (вече станаха доста ако ме питаш мен) съфорумци които пазаруват в Ибей и т.н. и продават тук в съответната тема.Имаме си дори руснак , който продава в нашият форум. Огледай раздел купува - продава щото там правилата са най-строги и модераторите (пък и купувачите) са безкомпромисни.

Внос на нови модели в ТТ осъществява единствено нашият съфорумник тук - Жоро, който е представител и на основните фирми за България не само в ТТ но и в НО , както и N. Той продава и стари модели (тъй наречените втора ръка) а за заявки през форума се обръщаш към него на ЛС.

Цитат на: luci link=topic=2164.msg34887#msg34887 date=1265059787
А какви интересни неща тука има не е истина.. вие сте съдисти бе.. аз кога ще спя!?

Явно се "запалваш" все повече, така че свиквай - не само няма кога да спиш, но и кога да ядеш, кога да е*** и т.н. Въпрсо на приоритети, но знай ,че хобито ни е за отмора от всички други дейности , но не е техен заменител. Така че продължавай да спиш, ядеш и е*** , а с хобито се занимавай само за собствено удовоствие и разстоварване...е може и да не спиш от мерак "кога ще пристигне новият ми модел" или нещо от сорта , но това са изключения които само потвърждават правилото - тук си не за допълнително натоварване на нерви и портфейл, а за собствено удоволствие!


Цитат на: luci link=topic=2164.msg34887#msg34887 date=1265059787
Не се чувствайте длъжни да се занимавате с поредният нов Олигофрен :) надявам се след известно време да ми мине еуфориата и на Кантарион мента и глог .. да почна да се оправям с някои неща тук.

P.S. Иначе, като чета насам натам, могда да мъда полезен в неща свързани нови устройства с проектиране на многослойни платки и Wireless (ZigBee,Btooth i WiFi най-общо), прости и стъпкови контроли и софтуер зад тях, интерфейси към Софтуерно управление и писане на системни модули за тях (USB,RS242 etc.)  релейни системи и датчици от всакакъв тип сигнал (digit-Opto), и кво още.. евентуално софтуер към flood контрол на много обекти и неща които в момента едвали разбирам , но някой ако му е интересно и може да обяснява какви нужди има ..

DCC протокола не е много богат и ултра-сложен, направо си е песен, но някак ме влече към това да си вържа един стар ЛАП към влакчето и да се правя на БОГ(диспечер :)) така някак и ще предпазя горките машинки от директен досег с децата ФулКонтакт :) .. та туковиж уцелеят по дълго (не децата де..)


Не откривай топлата вода - мрежата е пълна с какви ли не електронни модули и програми , както за самостоятелна изработка, така и за "подкачване" на всякакви компютри към моделните железници.Тук има няколко основни неща в съответният раздел , а се надяваме някой ден (в най-скоро бъдеще) в нашият клуб да си разработим чисто българска електроника и програми за управление по DCC протокола.Смятам ,че щом решиш ще се включиш, в една такава разработка със своите умения.

За финал - добре дошъл и от мен !!!
 :drinks: :drinks: :drinks: :drinks: :drinks:

(В най-скоро време ще направим ново преброяване на редиците , защото НО-гилдията си остава най-голямата , N-ската секта е доста "шушукаща" по кьошетата, но и те не са малко, но все ми се струва че ТТ-четата е подценена!!!
При това подготвям специален раздел за ТТ - модулни стандарти по български, защото в клуба вече доста ТТ-четници ме подпидват - "ние модули няма ли да правим?"
 :yahoo: :yahoo: :yahoo: