Автор Тема: Плосък макет  (Прочетена 19625 пъти)

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Плосък макет
« -: 02 Февруари 2010, 15:16:15 »
Тъй като живея в много малко жилище и няма как на този етап да си направя макет, по идея на Любо от Пловдив искам да си направя плосък макет - само релси и като не се използва да се прибира зад секцията. Трябва да е с размери 1 м х 2 м плюс/минус 20 см.
Харесах си това:

http://www.1zu160.net/workshop/anlagenplanung10.php

обаче ми се искаше да има нещо като гара, пък макар и два коловоза.
Ако ви дойде някоя идея как да го преправя ще съм много благодарен.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12269
  • Рейтинг: 1313
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Плосък макет
« Отговор #1 -: 02 Февруари 2010, 16:02:10 »
Павка , а колко дебелина отпускаш зад секцията ?
 Или ще е нещо като офис коловоз - само релси и трева?
Щото ако отпускаш 20 см , да е дебел (има сгради и тунели) в момента се реализира едно малко макетче с размери 180 см х 130 см х 22 см.(в НО  :thank_you:) :haha:
С десет стрелки (но логично е на малките радиуси - 380 и 440 мм).
Дай още изходни данни "ограничения" за мястото ти зад секцията... :sarcastic:
 ;D ;D ;D

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re:Плосък макет
« Отговор #2 -: 02 Февруари 2010, 16:14:44 »
само трева и релси

малките радиуси не ме притесняват, защото няма да е истински макет.

Първият ми локомотив със звук го имам от 3 месеца, а едва в събота го видях като хората. Трябва ми нещо като ме досърбят ръцете да си покарам влаковате, пък и гости като дойдат да им покажа.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12269
  • Рейтинг: 1313
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Плосък макет
« Отговор #3 -: 02 Февруари 2010, 16:17:12 »
Яснооо, ...а това за двата коловоза , предполагам че имаш предвид , да е малка гара с два разменни коловоза!?
Довечера може да нахвърлям нещо  :dirol:, утре ще ги пусна тук да го обсъдят момчетата (и жена ти  :on_the_quiet:)
Поздрави!

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re:Плосък макет
« Отговор #4 -: 02 Февруари 2010, 16:18:19 »
Цитат на: pach link=topic=2169.msg34971#msg34971 date=1265120232
Яснооо, ...а това за двата коловоза , предполагам че имаш предвид , да е малка гара с два разменни коловоза!?
Довечера може да нахвърлям нещо  :dirol:, утре ще ги пусна тук да го обсъдят момчетата (и жена ти  :on_the_quiet:)
Поздрави!

Благодарско  :drinks:

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re:Плосък макет
« Отговор #5 -: 02 Февруари 2010, 16:58:24 »
Цитат на: pach link=topic=2169.msg34971#msg34971 date=1265120232
Яснооо, ...а това за двата коловоза , предполагам че имаш предвид , да е малка гара с два разменни коловоза!?
Довечера може да нахвърлям нещо  :dirol:, утре ще ги пусна тук да го обсъдят момчетата (и жена ти  :on_the_quiet:)
Поздрави!
На жена му посочи само цената! Друго й не требе!  :pleasantry:
« Последна редакция: 02 Февруари 2010, 17:03:59 от Vlado »

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re:Плосък макет
« Отговор #6 -: 02 Февруари 2010, 17:02:17 »
Ти за кой отбор играеш, а?  :haha:

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6709
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re:Плосък макет
« Отговор #7 -: 02 Февруари 2010, 17:08:59 »


де плосък данък де ?  :swoon:

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Re:Плосък макет
« Отговор #8 -: 02 Февруари 2010, 17:38:01 »
Павка ето 3 варианта дето съм си ги цъкал за подобна идея. Третото си е макет на две нива ако имаш дикиш и във височина и си е откровено гепено, ама не помния откъде. За себе си бях решил, че ме кефи повече, пък не взема чак толкова повече място.

I. еднопътен вариант


II. двупътен вариант


III. две нива





toniemi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4774
  • Рейтинг: 625
  • Направи си сам и ще ти олекне! HO,Z Само БДЖ
Re:Плосък макет
« Отговор #9 -: 02 Февруари 2010, 18:54:17 »
Ето и този на мойте деца,само не слагай планина.Размера е 2/1метра.






mill

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Плосък макет
« Отговор #10 -: 02 Февруари 2010, 20:49:59 »
Цитат на: pavel75 link=topic=2169.msg34958#msg34958 date=1265116575
обаче ми се искаше да има нещо като гара, пък макар и два коловоза.
Ако ви дойде някоя идея как да го преправя ще съм много благодарен.

Тука нито една сграда не е фиксирана.Даже живия плет около WC  не е лепен.Де да знам след време какъв акъл ще ми дойде,та затова сградите не ги фиксирам.Осветлението е на плоскостта.Да не купувам отново поне тях 8).И лампите със стълбовете се вадят,само трябва да ги откача отдолу, кабелчето.Нищо не съм запоявал,всичко със скоч и светят без проблеми.Пероните споко можеш да фиксираш,те са 0,5см/примерно/Та гарата си седи във витрината,искаш да караш влак-вадиш я -пляс на определеното и място и готово. :hi:

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re:Плосък макет
« Отговор #11 -: 03 Февруари 2010, 11:14:41 »
Цитат на: muncho link=topic=2169.msg34997#msg34997 date=1265136599
........Тука нито една сграда не е фиксирана.Даже живия плет около WC  не е лепен.Де да знам след време какъв акъл ще ми дойде,та затова сградите не ги фиксирам.Осветлението е на плоскостта.Да не купувам отново поне тях 8).И лампите със стълбовете се вадят,само трябва да ги откача отдолу, кабелчето.Нищо не съм запоявал,всичко със скоч и светят без проблеми.Пероните споко можеш да фиксираш,те са 0,5см/примерно/Та гарата си седи във витрината,искаш да караш влак-вадиш я -пляс на определеното и място и готово. :hi:

Аз също мисля като карам влакове да слагам сгради и после да ги махам. Питането ми е за схема, тъй като мястото не е голямо, а ми се иска някак си да сбутам нещо като гара поне да мога да размина два влака.

Ivo Nedkov

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1163
  • Рейтинг: 177
  • HO, София
Re:Плосък макет
« Отговор #12 -: 03 Февруари 2010, 11:55:24 »
Здравей pavel75.
И моя макет е предвиден да се прибира като се наложи.
Сградите и планината не са фиксирани и могат да се свалят от макета.
Едиственно светофорите и бъдещите дръвчета ще са фиксирани.

Виж макета на бате Гойко (bategojko):
http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,1889.0.html
Там са рагледани подробно 2 схеми, с техните плюсове и минуси с коментар на pach  :hi:
Последователно съм описал етапите на изработка на макета + снимки.
Надявам се да съм ти бил полезен...  :yes:


zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Re:Плосък макет
« Отговор #13 -: 03 Февруари 2010, 12:01:24 »
Павка, кажи дали искаш просто дъска за каране с проста схема и без много усложнявания и стрелки или все пак нещо близко до макет или диорама с тези размери. Обмислял съм за себе си и двата варианта и бих подходил по коренно различен начин в зависимост кой от двата бих реализирал.

В единия случай по-простия бих си наредил два концентрични овала с едно отклонение с два глухи коловоза за някоя и друга маневра, а в другия може да си е проект за макет бил той и малък.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12269
  • Рейтинг: 1313
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Плосък макет
« Отговор #14 -: 03 Февруари 2010, 12:13:11 »
Павка, на толкова място струва ми се че успях нещо да сътворя.
Пълно е с условности, но съм се постарал (като си въобгЪзявам че знам какво ти се иска  :blush2:) да вкарам една малка "централна гара" - на южната страна която има само два разменни коловоза с перон м/у тях и "надвиснал" стрелочен пост при стрелките.Третата стрелка е за глух коловоз непосредствено пред гаровата сграда с перон (тоест може и пътнически или мотрисни влакове да тръгват от там) и накрая една магазия (или поща за престигащи влакове).На края на перона една водна кула , макар май да нямаш парни...
От другата северната страна , една малко товарна гара с два глухи коловоза, голяма рампа и малка магазия в/у нея, както гарова сграда , стрелочен пост при стрелката и малко перонче между първият глух коловоз и второстепенното трасе за спирка на пътническите влакове (или мотриси).
Второстепенното трасе е вътрешният кръг, по който освен че може да вкарваш спиращите влакове (докато по основното - външният кръг се "въртет експреси") , можеш и да правиш малко маневри (без да пречет на основното трасе) с пътнически или товарни композиций.
Чиста дължина на най-малкият коловоз - около ~940 мм (толкоз са големите прави), което не е достатъчно за голями композиции , но на толкоз място (зад секцията) и на това ще сме доволни нали. Дължината на външният (най-южния) коловоз е повече и там еветуално може да събираш три четириосни пътника (или поща + 2 четириосни) и един нормално дълъг рлокомотив. То "биг Бой" ;) има само Гервасий , така че ще стане.
Светофорните и изиолирани участъци оставям ти да си измислиш, като напълно можеш да си реализираш едно ЦДП което при превключване да става автоматично - така спокойно ще можеш да въртиш два влака едновременно , а третия след маневри да се "разменя" с тях по коловозите.
Ако те заинтересува , мога да ти пратя файла (във Винрайла е) с точните стрелки и релси.
Впрочем бях приятно изненадан с релси Пико-А,че се работи лесно и бързо.

)Абе някой ще ми каже ли как да качвам снимки в тукашната галерия ...и въобще къде е тя?)

ПП.Хаха, докато качвах поста той Зазо "ме е разкрил" с първият си вариант.
Вторият за малък макет - и аз за това попитах Пвката дали "отпуска" 20 см дебелина зад секцията ама , трябваше жената там да питам май  :scratch_ones_head:
 :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :pleasantry: :hi:

ПП-2.Забравих размерите да напиша - 100 см х 220 см (нали каза +/-20 см...) :on_the_quiet:

ПП-3.Глухите коловози нарочно са в една посока за да можеш да маневрираш "без обръщателен" кръг. Разменният коловоз ти позволява да обръщаш посоката на движение (при дизели и електролокомотиви) без проблем.
« Последна редакция: 03 Февруари 2010, 12:18:18 от pach »