Автор Тема: Плосък макет  (Прочетена 19503 пъти)

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re:Плосък макет
« Отговор #15 -: 03 Февруари 2010, 12:29:29 »
Много мерси на всички.
Сега почват размишленията и почвам първи етап - намиране на дърводелски услуги и сглобяване на основата.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Плосък макет
« Отговор #16 -: 03 Февруари 2010, 12:47:44 »
Ееееееееееее, то тоя етап и аз се сещам , че вече е свършил - след едно телефонно обаждане!!! :dance1: :dance1: :dance1:
По-добре ни светни коя схема си избираш???
 :snooks: :snooks: :snooks: :declare:

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re:Плосък макет
« Отговор #17 -: 03 Февруари 2010, 14:13:52 »
Цитат на: pach link=topic=2169.msg35032#msg35032 date=1265194064
Ееееееееееее, то тоя етап и аз се сещам , че вече е свършил - след едно телефонно обаждане!!! :dance1: :dance1: :dance1:
По-добре ни светни коя схема си избираш???
 :snooks: :snooks: :snooks: :declare:

С едно телефонно обаждане ??? Дай повече жокери.
Иначе за схемата твоята ми хареса заради разделянето на двата пътя - за маневри и нормален, от Зазо ще комбинирам глухите коловози, а се чудя товарната гара дали да не я "открадна" от батеГойко. Нещо такова замислям

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Плосък макет
« Отговор #18 -: 03 Февруари 2010, 14:23:47 »
На батегойко товарната гара е невъзможна - там той сложи в противоречие на всякакви правила (и безопастност истинска и моделна) едно абсурдно кръстовище , само защото си го беше вече купил. :hi:
Тебе жокер ти не ТРЕБЕ ..не се прави че не познаваш шефа си - един с очила като мене е! :haha: :haha: :haha:

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re:Плосък макет
« Отговор #19 -: 03 Февруари 2010, 14:29:44 »
Цитат на: pach link=topic=2169.msg35041#msg35041 date=1265199827
.....Тебе жокер ти не ТРЕБЕ ..не се прави че не познаваш шефа си - един с очила като мене е! :haha: :haha: :haha:

Ако е за този дето си мисля - това дето съм го намислил би било хубаво до седмица две да го почна, не след две години  :lol:
Но ще пробвам, мерси за жокера.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Плосък макет
« Отговор #20 -: 03 Февруари 2010, 15:00:56 »
Мдаааа, за фактора време не се сетих!!! :sarcastic: :scratch_ones_head:
Ако ли пък не... ша каиш колко пари ти отпускат, купуваме от бриколаж и сглобяваме в клуба - нали за това ни е тая зала там...само заради транспортирането с колата , може да го "сгънем" на две с една шнаперна панта, щото щом ще е трева и релси, лесно се прибира и сгънато. :hi:

lubomir

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Плосък макет
« Отговор #21 -: 04 Февруари 2010, 11:28:45 »
Павка, ако те устройват размерите на една кроношпан плоскост, тогава вземай цяла(250х125) или малко я намали и с готови летви(със сечение поне 5х2см) я фиксираш с малки но дълги винтове, тъй че да се вкорави и да не се огъва. Освен това летвите дават възможност да монтираш механизми за стрелките от долу. В никакъв случай не вземай кроношпан по дебел от 8мм(за да е лека конструкцията), и гледай да е с 3-ка накрая на маркировката,което показва плътността(българския е с 2-ка, а немския е с 3-ка). Съвета ми е много много да не се втеляваш на такъв тип "макет", в смисъл да не влагаш кой знае колко пари, понеже ако искаш да го прибираш на тясно място, всичко върху него ще ти пречи. Верно че е хубаво да можеш да сложиш това или онова, но след това трябва да го махаш и пак да го прибираш, което мен ме дразни и ме бави. Затова съм решил че моя полигон ще си остане така - гол(с механика за стрелките), докато не дойде момента "Х" да се превърне в нещо по-така, на някой друг терен, по друго време и при други условия!
Всичките материали ми струваха под 50лв., като единия ден ги взех от Баумакс, а на другия за 2-3ч ги сглобих. Поставянето на релсите отне още една вечер.
Каквото и да е, не мога да отрека, че не е лошо да имаш "винаги готов" макар и "прост" терен, но е важно все пак да го имаш, нали?

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re:Плосък макет
« Отговор #22 -: 04 Февруари 2010, 12:34:53 »
Това ми е идеята - гол макет, пък някой път като дойде някой дето трябва да го впечатля може и сгради да сложа.
Един въпрос - тази плоскост за която говориш е една дето прилича все едно е правена от остатъци ли?

lubomir

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Плосък макет
« Отговор #23 -: 04 Февруари 2010, 13:41:11 »
Да, ама доколкото знам не е от остатъци(ама може и да бъркам) и се води OSB-3(не вземай 2), и не забравяй непременно 8мм дебелина.



pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Плосък макет
« Отговор #24 -: 04 Февруари 2010, 13:54:52 »
Павка, преди време ти дадох едно малко ключе като мостра, щото се чудеше как да гарантираш превключването на стрелките. Имаше питане - "Ако попадне парченце от баластрата и езика не се затвори достатъчно - как да разбера?...особено ако стрелката е в тунел! :blink:"
Та с две такива микроключета се прави и обратна връзка, и контрол, и управление...пък и допълнителните контакти също са от полза.Ясно е че ако езика не се езатворил до край и ключето няма да се е превключило - това стига за всичко...
Въпрос на микроключета (твойта мостра е най-малката и най-евтина достъпна в България  ;)) напасване и ...умели ръце на моделист.

 :hi:

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Re:Плосък макет
« Отговор #25 -: 04 Февруари 2010, 14:45:32 »
Цитат на: lubomir link=topic=2169.msg35120#msg35120 date=1265275725
... не е лошо да имаш "винаги готов" макар и "прост" терен, но е важно все пак да го имаш, нали?
Ако знаеш, колко си прав Любо. Почти всички имаме грандиозни пректи за далечното бъдеще. А сегашното настояще? По-добре една такава "гола" дъска, отколкото модели заточени в кутии и кашони. Винаги съм се чудел на Васко, защо не направи нещо повече от една елипса. Да, ама колкото пъти съм бил у тях, сваля от релсите една и пуска веднага друга машина. А при мен има локомотиви, коити от идването си, не са виждали релса. Срам, срам :blush2:

lubomir

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Плосък макет
« Отговор #26 -: 04 Февруари 2010, 15:23:18 »
Жоро, идеята за тоя тип "полигон", както знаеш я "откраднах" от тебе едно време през 90-те. Причината е че с времето, живота си минава, и като гледам как покрай мене приятели си отиват от тоя свят, си давам сметка, че всяка минута е важна, и то не само за хобито, а въобще!
В края на краищата нашето хоби е най-добрия заместител на психиатъра в абсурдния ни живот и изобщо не ми се чака момента да си построя къща, пък да си отделя стая, пък да си направя макет, пък години наред да слагам това или онова, и докато се огледам камбаната забила. Живота е сега и на момента, а утре може да няма! Затова  е грехота, да имаме толкова прекрасни модели и поне да не ги врътваме от време на време. И като подкрепа на това твърдени ще кажа, че моделите не обича да седят в кутии и витрини. Освен зацапването на колекторите от седене, наскоро открих, че една от реликвите ми(ОВВ 1044 на Лилипут), подарена на един от диркторите на локомотивно стопанство на БДЖ от SGP, нейде през 60-те може би, я открих преди няколко месеца в невероятно състояние. Цялат рама на талигата, направена от ЦАМ, беше все едно се е свила, всичко се е напукало и разкривило(метално не пластмасово), и като резултат модела не може а се движи въобще. Честно не съм очаквал такъв проблем от метални детайли на модели. Все едно метала е остарял от седене и се есвил. Куриозното е че пластмасовите детайли са си в перфектно състояние. Това е голям пирон в ковчега на подкрепящите вечността на металните модели на Мерклин. На мен обаче този сюрприз ми подейства, катализиращо за да направя въпросния полигон!
Така, че правете си макетите ли, полигоните ли и си карайте треновете, щото всичко тече и се променя и нищо не може да се върне!
И не очаквайте медал, или благодарност за това, че сте се лишавали от удоволствието на едно от най-хубавите хобита!!!

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Плосък макет
« Отговор #27 -: 04 Февруари 2010, 15:27:17 »
Това за психиатъра е абсолютно вярно!!! :haha:
И аз съм стигнал до същия извод (то форума ще се успокои всички като го прозрат). :hi:
А довечера щом я видя, ще си счупя печата и  витрината за да  "подкарвам влаковете"!!!
 :dance: :locomotive: :locomotive: :locomotive: :locomotive: :friends:
Жоро, да та питам - стрелки на тилиг Т-профил за ТТ при теб има ли в наличност?
 :scratch_ones_head:

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Re:Плосък макет
« Отговор #28 -: 04 Февруари 2010, 15:40:51 »
Цитат на: lubomir link=topic=2169.msg35156#msg35156 date=1265289798
... живота си минава, и като гледам как покрай мене приятели си отиват от тоя свят, си давам сметка, че всяка минута е важна, и то не само за хобито, а въобще!
И не очаквайте медал, или благодарност за това, че сте се лишавали от удоволствието на едно от най-хубавите хобита!!!
Малко минорна стана темата, но е хубаво човек поне веднъж в месеца да ходи на гробища, та да види къде свършват всички, и бедни и богати.
А иначе си прав от първата до последната буква. Само дето тия изводи идват с възрастта.

А това за напукания метал е болест на всички метални модели. Устойчивостта на метала, зависи само от неговия състав. И аз имам една 38-ца на Лилипут, която не си знае годините и е започнала да дава такива дефекти. Пластмасата старее, както знаеш, по-бавно.

Паце, да, има останали лява и дясна. :buba:

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Плосък макет
« Отговор #29 -: 04 Февруари 2010, 16:23:29 »
Добър пост за краткостта на живота, от една страна - песимистично виждане - от друга (според мен) - по-скоро оптимистично, подтикващо към слоган "ЖИВЕЙ!".

Моят единствен модел стоя ТРИ ГОДИНИ под леглото; докато най-сетне осъзнах, че живея в малка стая и няма място за макет; но не ми пречи да наредя на пианото един разклон с три края и сега по цял ден локомотивчето седи захранено и си доставям чай с него от гара пичковци до другия край. Детска радост.. но поне се движи и ми подсказва, че следва развитие.