Автор Тема: Избор на място за разполагане на макета  (Прочетена 35908 пъти)

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5522
  • Рейтинг: 618
  • Красотата е в детайла!
Избор на място за разполагане на макета
« -: 13 Септември 2007, 11:25:50 »
Тема за началните стъпки при направата на жп макет, за избора на схема, място, материали и куп други дребни, но важни неща.
« Последна редакция: 14 Септември 2007, 16:30:18 от Vlado »

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5522
  • Рейтинг: 618
  • Красотата е в детайла!
Бих искал да споделя с вас някои мисли относно започването на един макет. Как, според мен, би трябвало да се действа, за да може да се избегнат някои грешки, които ако не да спрат, най-малкото биха забавили моделиста в изпълнението на поставените цели.
И така как аз започнах с макетирането:
Първоначално имах съвсем друга, много по семпла идея, но постепенно узрях за голям макет и започнах да мисля в тази посока. За да може обаче да се премине към действие, трябва да се извършат някои важни стъпки. Като начало мястото е нещото, което би могло да обезсърчи всеки. И наистина повечето желаещи да макетират са изправени най-вече пред проблема "къде да правя каквото и да е". Как аз реших това? Живея в къща и за щастие помещението на стаята ми беше преградено като се образуваха две по-малки помещения - моето и килер. Както се досещате, махнах стената на килера и се освободиха 4 квадрата площ за макета. Бях късметлия! Но как може вие да се справите с този проблем:
За да разберете какви възможности имате по отношение място може да прочетете изчерпателния материал по темата поместен в книгата "Железопътен моделизъм" с автори Ю. Ботев и още един господин.
На база моя опит и прекараните часове в търсене в космоса Интернет мога да кажа, че хората добре се справят с проблема място. Някои поместват макета в шкаф. Други пък с помощта на макари успяват да направят така, че да могат да вдигнат макета на тавана, за да не пречи на свободното придвижване из помещенето. Виждал съм макети направени дори в куфар. Всичко това го казвам с уговорката, че става въпрос за по-малки по размер макети, защото за големите специално пригоденото за тях помещение е абсолютно задължително. Някои правят макетите си и на двора - градински железници. А накрая, за да съм изчерпателен, ще спомена и модерните напоследък Фремо макети, които са разделени на модули и могат лесно да се сглобяват и разглобяват.
За финал ще кажа, че мястото за макета е condicio juris (условие без което не може) за един моделист, но с повече мисъл и съобразяване с наличното може да се преодолее и така да освободи творческия заряд на моделиста в посока направа на макет.
« Последна редакция: 06 Декември 2007, 09:16:23 от Vlado »

Tomislav.Popov

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 42
  • Рейтинг: 4
Re: Избор на място за разполагане на макета
« Отговор #2 -: 18 Септември 2007, 11:21:17 »
При нас също няма място и сме използвали едната стена на спалнята си за шкаф с вертикални врати, които "падат" към стаята. Недостатъкът е, че не можете в стаята да имате предмети по-високи от 70 см. (стандартно бюро без нищо върху него). Предимството е - 8 м2 в стая от 12 м2. Обектите върху макета при нас не могат да бъдат над 30 см., но не е болка за умиране. Ето тук има линк към снимките (още сме съвсееееееем в началото)

http://www.railwaypassion.com/?cid=38

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Re: Избор на място за разполагане на макета
« Отговор #3 -: 05 Декември 2007, 23:39:15 »
При първия ми макет използвах подпирането му на стената (240х140 см), но така и не го завърших. при пускането се блокираше цялата стая.

Сегашния ми макет (200х140) съм блокирал 1/4 от хола и отново не е удобно.. просто е като голям камък. След като го завърша се замислям за макетиране по стените на стаята.. няма да пречи на никого, ще заема малко място и разполагате с цялата площ на помещението.

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6709
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re: Избор на място за разполагане на макета
« Отговор #4 -: 06 Декември 2007, 09:00:29 »
Преди мноого години , след 3 неудачни опита да окупирам част от хола с макет (родителите :() направих следното : в детската ми стая посредством "Г"образни конзоли пуснах трасе широко 20 см по стените :) Много е ефектно и пак ще го направя в новия си кабинет !
Представете си по стените на стаята непр 20 см етажерка . като в ъглите леко се скосява заради завоя , а пред врата на стаята -голям метален мост на панта - за да може да се влиза и излиза . В подходящ ъгъл ,по диагонала бях развил около 1.5 м гарово развитие , навътре към ъгъла - депо и колело обръщач , някоко глухи коловоза ; на стената със секцията и гардероба 2-та коловоза преминаваха през рафта на шкафовете = бях пробил стените им и сложил тунелни портали , а вътре в шкафовете(2)  , на тази 40 см етажерка, развивах 6 коловоза депо с около 1.2 м дължина ( на транзитните) и там 'почиваха' композициите , за да не се прашат .
На 2 места имах денивелации.
За ефект стената прилежаща на полосата около 50 см нагоре бях рисувал с гвашови (водни) бои , за да се получи 'простор'.
На единият ъгъл в завоя имаше яка планина с тунел в крива ; бях я правил с полиуретанова пяна; имаше и умело замаскиран люк с панта - за да се обслужва при авария вътре

Предимствата -
-лесен достъп и експлоатация
-не се налага демонтаж , защото не пречи
-ефектно е , защото си е дългичко и може да се кефиш на дълги влакове

Недостатъци:
-прахта ( бях нарязал 20 см ивици найлон за да покривам )
-амортизираш стени и секция

Нямам снимки от тогава :(

И нямам търпение да го направя пак :)
« Последна редакция: 06 Декември 2007, 09:08:10 от Adrian »

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5522
  • Рейтинг: 618
  • Красотата е в детайла!
Re: Избор на място за разполагане на макета
« Отговор #5 -: 06 Декември 2007, 09:17:07 »
Адриане, това е било яко! Жалко, че нямаш снимки.
:)

toniemi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4773
  • Рейтинг: 624
  • Направи си сам и ще ти олекне! HO,Z Само БДЖ
Re: Избор на място за разполагане на макета
« Отговор #6 -: 06 Декември 2007, 22:21:39 »
Цитат на: Adrian link=topic=22.msg521#msg521 date=1196924429
Преди мноого години , след 3 неудачни опита да окупирам част от хола с макет (родителите :() направих следното : в детската ми стая посредством "Г"образни конзоли пуснах трасе широко 20 см по стените :) Много е ефектно и пак ще го направя в новия си кабинет !
Представете си по стените на стаята непр 20 см етажерка . като в ъглите леко се скосява заради завоя , а пред врата на стаята -голям метален мост на панта - за да може да се влиза и излиза . В подходящ ъгъл ,по диагонала бях развил около 1.5 м гарово развитие , навътре към ъгъла - депо и колело обръщач , някоко глухи коловоза ; на стената със секцията и гардероба 2-та коловоза преминаваха през рафта на шкафовете = бях пробил стените им и сложил тунелни портали , а вътре в шкафовете(2)  , на тази 40 см етажерка, развивах 6 коловоза депо с около 1.2 м дължина ( на транзитните) и там 'почиваха' композициите , за да не се прашат .
На 2 места имах денивелации.
За ефект стената прилежаща на полосата около 50 см нагоре бях рисувал с гвашови (водни) бои , за да се получи 'простор'.
На единият ъгъл в завоя имаше яка планина с тунел в крива ; бях я правил с полиуретанова пяна; имаше и умело замаскиран люк с панта - за да се обслужва при авария вътре

Предимствата -
-лесен достъп и експлоатация
-не се налага демонтаж , защото не пречи
-ефектно е , защото си е дългичко и може да се кефиш на дълги влакове

Недостатъци:
-прахта ( бях нарязал 20 см ивици найлон за да покривам )
-амортизираш стени и секция

Нямам снимки от тогава :(

И нямам търпение да го направя пак :)
И за мен,това е най-практичното разположение за макет,ако имах избор.Така го бях замислил и моят в НО на вилата.Обаче за съжаление тя е на тъста и тъщата и с голям зор ми отпуснаха и тези 8 кв м.А иначи останалата част от тавана е пълен боклучарник.Плъховете ми прегризаха декоративните жици,част от дърветата,пикаят и серът в/у релсите,всеки път отделям повин час за чистене и от прах и другият път е същото.Но да се върна на темата.Стените имат обща дължина около 20 метра,представете си какво трасе,каква гара става така.По този начин,разположен макета има най-голяма практичност,защото заема само около 20 см от стените,изключвам гарата.Ако имате възможност,може да вклините към центъра на стаята част от макета,като полуостров и така да удалжите трасето още повече.Може да вклините 2,3 или повече полуострова.Поне така го мислих в моят случай,но уви не стана.В малки стай където трябва да се живее едно удвоено трасе по стените е най-практично.За гара се използва обикновенно най-дългата свободна стена,а ъглите за депа и глухи коловози.На вратата винаги има подвижен мост или модул.Винаги заключвайте вратата отвътре като сложите моста или модула иначе... :o >:( :( ??? Друго предимство освен лесният достъп,е че вие виждате трасето отвсякъде.Вие сте центъра на вселенат ;Dи влаковете обикалят около вас. В останалата част от стаята си живейте и си свиркайте.
« Последна редакция: 06 Декември 2007, 22:26:47 от toniemi »

NoHaB

  • Trade Count: (7)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 260
  • Рейтинг: 11
  • N-Scale-Плевен-Стремеж към 5-та и 6-та епоха...
Re: Избор на място за разполагане на макета
« Отговор #7 -: 12 Март 2008, 21:56:04 »
При вас въпроса наистина е сложен ...
При нас обаче 210Х115 е напелно достатъчно за две гари ,ухо ,планина с езеро и водопад и немалко село...
Предимството да макетираш в N...

mill

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Избор на място за разполагане на макета
« Отговор #8 -: 12 Март 2008, 23:52:59 »
Водя преговори с тъщата за "окупиране" на една стая от нейната къща ;D.Преговорите приличат малко на гръцко-македонските,но щом ми направят основата на макета/3,20 х 1,60/,май ще се наложи  да осъществя инвазия ,докато спи ;D ;D Ми така  де ,остават и 4 стаи  ;).Поне засега си мисля,че нямам проблем...ама да видим.Ако не се появя повече от 15 дни във форума да знаете,че съм паднал геройски в неравната битка ;D

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Избор на място за разполагане на макета
« Отговор #9 -: 13 Март 2008, 07:41:05 »
Аз съм си преплюл таванската.Доста е голяма и с равен таван.Ще ми свърши чудна работа,но ще трябва един камион и две седмици за да разчистя.Ще го направя това лято през отпуската.За сега отлагам и събирам всичко останало.Като ме засърбят ръцете и окупирам пода на кухнята,а жената ми се смее , че съм бил като малките деца. ;D

Voodoo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Избор на място за разполагане на макета
« Отговор #10 -: 13 Март 2008, 10:32:41 »
Моя се намира в хола. Взема някъде около 1/4 от стаята. Жена ми го преживява сравнително добре ;) Целия ми макет е една гара поради причината ,че е в "HO". Има коловоз за излизане от гарата към евентуална втора платформа :) Снимки по нататък.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Избор на място за разполагане на макета
« Отговор #11 -: 13 Март 2008, 13:43:27 »
Не знам защо , но сред някой от моделистите битува мнението,че макета трябва да бъде непременно във  някаква правилна форма , като най-често се оказва правоъгълна  ::).Справка дори и нашата тук галерия . И като се избере правоъгълната форма се започва едно "гънене" :-* - първо как ще се съхранява (тук някъде изниква и въпроса - къде?) , започва война с домашните "животни"  ;D за отвоюване на заветния кът или ъгъл (някой воюват направо за цели стай ;D ),- второ как да се вкара на предварително ограниченото място релсовото развитие което се желае , - трето се започват компромиси в развитието на етажите , трасетата , гарите и не на последно място - парите.
Като казах парите - се сещам нещо показателно . Колеги от този форум (по-младите да им е ясно че всичко си идва с възръстъ и стажа ;D)  разполагат или ще разполагат със собствени домове , но доколкото ми е известно , въпреки , че не биха имали проблеми , да "откраднат" ъгъл или цяла стая  от себе си като пълновластни господари на дома и живота си , дори и те не се придържат към задължителните "правилни" макети  , ами ги проектират наистина със сърце моделарско и ум банкерско - собственически. ;D
--------------------------------------------------------------------------------------
Е дори тук всяко "правило" си има изключения - виж по - горните постове(Адри!!).
И понеже темата която е започнал Владо (неговия макет също е поучителен 8) ) е за избор на място , бих казал , че много е важно какво се иска да представлява макета  като релсово развитие и влаково движение  и от там да избора на правилното място за отвоюване от околния свят .Като това е неразривно свързано и със начина на съхранение (дали ще е на маса , или под леглото , или пък ще се изправя вертикално в шкаф до стената и т.н.) както е и неразривно свързано с цялостното първоначално проектиране - маята на творческия процес , което също е част от обаянието на ж.п.моделизма (та в кой друг моделизъм може като господ да се проектира един миниатюрен при това функциониращ свят?!!!) и това обаяние не идва само то миниатюрните "влакчета" .То това за да се реализира този миниатюрен свят , се иска познания и знания като мебелно проектиране , дърводество , електротехника , електроника , познаване на основни материали като пластмаса , метал , книжни изделия , лепила и бои , и още много неща ...Които не ги разбираш или не знаеш постепенно ги научаваш и развиваш - това също е част от този творчески процес , и част от обаянието на този вид моделизъм.
Или с думи кратки , ще ви перефразирам инж.Юри Ботев - за да не претърпите разочарование и провал , учете се и наблегнете много на предварителната подготовка . ;D

В тази връзка  вижте Хората какви макети правят на тавана!!!
http://forum.3rail.nl/index.php?topic=7375.0
Ето и нещо като помагало за обикновенна правоъгълна форма на макет
http://forum.3rail.nl/index.php?topic=4097.0
тук е интересна и идеята за пластмасовата спирала по ръба в която в последствие се вкарват един по един , или повече на куп кабели при опроводяването, което може да става дори и след направата на ландшафта отгоре.И зелената материя която  я  реже за под баластровата призма е практична .Дали е толкова обезшумителна като корка!?

И въобще този макет албум на форума има доста интересни решения , както на формата на макетите , така и местата им на съхранение , има интересни релсови развития и доста неща могат да се научат дори без да знаете езика – само от снимките.
http://forum.3rail.nl/index.php?PHPSESSID=0rmt3c3b128l844v34dc3099v5&board=34.0
-------------------------------------------------------------------

Между впрочем , доколкото знам 4-5 човека ще започваме да строим домашните си макети , та имам предложение към Владо – щом някой започне и изпрати снимки или други материали да се открие подраздел в „помощ при макетирането” със заглавие „наши новостроящи се макети” , като темите там ще са примерно по – именно на хората които ги строят ,  или пък по името на макета който строят.Така за всеки макет ще има възможност да се добавят нови материали при развитието му , и като е отделен в „своя” тема при достатъчно подробни пояснения и отговори на зададените въпроси , плюс коментарите по него , ще се получат (темите) в течение на времето нещо като ръководство тип „как го направих , какво сгреших ,какви технологий използвах , какво ви съветвам ...” и т.н.Дето се казва , може да напишем една всеобща „книга – ръководство” по ж.п.моделизъм.
Сега като се замисля , дали Владо да не открие такъв подраздел и в темата за FREMO – модулите тук???
Е ако ви харесва идеята и администрацията на форума я одобри...



TheJackal

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1702
  • Рейтинг: 157
  • ТТ 1:120 III und IV Epoch DB & DR
Re: Избор на място за разполагане на макета
« Отговор #12 -: 13 Март 2008, 14:40:10 »
Меракът и надеждата умират последни!!! Кой кадето му е кеф там да разпъва тъкъмите и да джидка с ломокотивите!!!  ;D ;)

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5522
  • Рейтинг: 618
  • Красотата е в детайла!
Re: Избор на място за разполагане на макета
« Отговор #13 -: 13 Март 2008, 15:08:55 »
Съгласен съм с всяка стойностна идея! Вие само започнете да правите макети, за другото аз ще се погрижа.
:)

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Избор на място за разполагане на макета
« Отговор #14 -: 13 Март 2008, 19:57:08 »
Ами аз моят го мисля да е П образен,с цел да стане по-дълъг като релсов път и с повече гари.Но преди да си избера броят на гарите и релсовото развитие,трябва да опразня помещението и да го измеря.Може и да нащракам снимки , за да ви поискам съвет  относно окончателната му форма.Скоро си взимам фотоапарат и ще щракам всичко за щяло и нещяло. ;)