Автор Тема: ТТ модули  (Прочетена 83477 пъти)

Dimitar Baev

  • Trade Count: (10)
  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 61
  • Рейтинг: 1
  • ТТ - BR110, IV ep., Русе
ТТ модули
« -: 16 Февруари 2010, 17:12:27 »
В крайна сметка, доста попочетох тук, но така и не видях стандарт за тт-модул. минавало ли е такова нещо досега! И има ли договорка какво да се работи, в нета намирам доста стандарти и са различни спрямо НО общоприетият. При ТТ всичко е спрямо остта. Мисля,че е добре да се разберем предварително и да правим еднакви неща. Моят макет, който бях започнал като ученик е морално остарял и се наложи преди няколко год да го разглобя. Така, че сега с повече хъс да правя нещо ново. Ако сте съгласни дайте да действаме -

http://www.feine-module.de/modulnorm-fremo-tt.php

и други


luci

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:ТТ модули
« Отговор #1 -: 16 Февруари 2010, 20:25:27 »
Цитат на: Dimitar Baev link=topic=2236.msg36123#msg36123 date=1266333147
В крайна сметка, доста попочетох тук, но така и не видях стандарт за тт-модул. минавало ли е такова нещо досега! И има ли договорка какво да се работи, в нета намирам доста стандарти и са различни спрямо НО общоприетият. При ТТ всичко е спрямо остта. Мисля,че е добре да се разберем предварително и да правим еднакви неща. Моят макет, който бях започнал като ученик е морално остарял и се наложи преди няколко год да го разглобя. Така, че сега с повече хъс да правя нещо ново. Ако сте съгласни дайте да действаме -

http://www.feine-module.de/modulnorm-fremo-tt.php

и други


Мен също ме интересува, ако ще правя нещо то би било в ТТ. Аз също търсих и не видях избрана концепция и стандарт.  Ако се намерят повече хора, бих се записал и в клубът, иначе ще съм някакси сред малко хора и няма много смисъл :)

Не че съм божествен в макетирането и съденето на "трева" с Ц200.. ама.. :)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:ТТ модули
« Отговор #2 -: 17 Февруари 2010, 09:01:10 »
Подготвям българска система за модули в ТТ, със геометрични зависимости подобни на релсовите системи и универсални електровръзки , които да гарантират както реализирането им без бъдеща реконструкция, така и съвместимост със най-големите ТТ-клубове в Европа (никой не ни забранява да мечтаем).
Техните системи са също така доста приложими и съвместими , заимствали са една от друга ,но точно за това ми е желанието да доразработя такава наша си ситема - да елеминираме техните грешки, и в светлината на техният опит , да си ги направим в съответствие от техните поуки и изводи.
Впрочем Фремо стандартите в ТТ не са толкова много, развити и съответно са доста по малко на брой и свободни, тоест отворени за развитие.
В нашият клуб в момента се набляга на НО модули, по обективни и субективни причини.
Обективните - да се завършат определен брой модули с "приличен" външен вид.
Субективните - ми от членовете на клуба, само двама сме в ТТ - в София и Бургас.
Така че момчета добре дошли сте в нашия клуб ако желаете!

Колкото до споменатата система, става бавничко, но пък както казах - да не се налага да я "поправяме" или променяме в последствие при реализацията и.
Щом стане в напреднал стадий на завършване ще отворя тук специална дискусионна тема, за оглед , коментари, критики, промени и т.н.
Повече глави - по-добра система.Така или иначе ние ще си я ползваме и спазваме, но трябва още малко търпение и време , за да има все пак и какво да обсъдим преди окончателно да я направим.
Ще очаквам бъдещо съдействие и съвместна работа от всички фенове на ТТ - четата!!!
 :hi:

luci

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:ТТ модули
« Отговор #3 -: 17 Февруари 2010, 10:14:46 »
Цитат на: pach link=topic=2236.msg36168#msg36168 date=1266390070
Подготвям българска система за модули в ТТ, със геометрични зависимости подобни на релсовите системи и универсални електровръзки , които да гарантират както реализирането им без бъдеща реконструкция, така и съвместимост със най-големите ТТ-клубове в Европа (никой не ни забранява да мечтаем).
Техните системи са също така доста приложими и съвместими , заимствали са една от друга ,но точно за това ми е желанието да доразработя такава наша си ситема - да елеминираме техните грешки, и в светлината на техният опит , да си ги направим в съответствие от техните поуки и изводи.
Впрочем Фремо стандартите в ТТ не са толкова много, развити и съответно са доста по малко на брой и свободни, тоест отворени за развитие.
В нашият клуб в момента се набляга на НО модули, по обективни и субективни причини.
Обективните - да се завършат определен брой модули с "приличен" външен вид.
Субективните - ми от членовете на клуба, само двама сме в ТТ - в София и Бургас.
Така че момчета добре дошли сте в нашия клуб ако желаете!
Колкото до споменатата система, става бавничко, но пък както казах - да не се налага да я "поправяме" или променяме в последствие при реализацията и.
Щом стане в напреднал стадий на завършване ще отворя тук специална дискусионна тема, за оглед , коментари, критики, промени и т.н.
Повече глави - по-добра система.Така или иначе ние ще си я ползваме и спазваме, но трябва още малко търпение и време , за да има все пак и какво да обсъдим преди окончателно да я направим.
Ще очаквам бъдещо съдействие и съвместна работа от всички фенове на ТТ - четата!!!
 :hi:
pach, ако си стигнал вече до някъде, дай да ползваме тази тема и да обменяме инфо и да помагаме. Да набутаме направеното до момента в CAD, (Acad, max, maya.. все едно) да ги гледаме как изглеждат, да е видимо ако някой дефект, пречка или проблем..
Може да си произведем няколко проби да напасване и проби грешки, имам си подопечна работилница, ще ни излезе .. безплатно за 3-4 проби.
Давай да ти помагаме нещо демек :) Ако стане такова нещо има и смисъл и в клуб да ни има иначе какво да правя там :)
И малко мои си глупави мисли по темата:
На мен, освен стандарт-размери, форми и тн, ми се иска да не държим на дебели и тежки дървени плоскости (най-вероятно може да посмъкнем малко от теглото без  загуба на стабилност  :) от такива използвани по принцип и при HO например :) ).  ТТ размера позволява (и гледах на няколко места) Фремо модула да има 2 х двойни трасета,  едно двойно - малко след средата – планинско и едно двойно в предната част – равнинно – като двете не са задължителни разбира се ако има редукторен Фремо модул между  модулите.  Другото, което ми хареса на места – стандартизиране за евентуалното прикачване на Фото параван (стърчащ над заден ръб с 450mm ) и определяне на модулите с тяхна Предна и задна страна по този начин. Паравана може да е общ (широка пановама) над няколко модула или да е отделен за всеки (имитирайки различни гледки и места през, които минава трасето).
:) Нещо което видях в германско в една бирария в марбург. За две седмици се поне веднъж „влакчето” в края на заведението поне 3 пъти. Помислих, че ми се е сторило, но не. Наистина зад витрина няколко модула без Крака бяха сменяни и трасето на влакчето беше различно през няколко дни. Кое ми направи впечатление: при затъмнено помещение всеки от модулите имаше собствено осветление, няколко източника отпред (ситуирани на предния ръб по модулите на еднакви места- както ми казаха били се разбрали за конвенция за това), доста под ъгъл, което обаче прави страшно реалистично и с открояваща се текстура на всичко на модула. 

Друго което харесвам от това което гледах - Модули.. чииито крака са "половинки" на самия крак. двата модула се допират а краката им се завинтват един за друг горе и долу... тази конструкция е много по-стабилна при краката а е нещо просто.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:ТТ модули
« Отговор #4 -: 17 Февруари 2010, 10:51:13 »
С малки стъпки и ...търпение.
Ще коментираме всичко ... когато има какво да коментираме.
Очаквайте в началото на март развитие на тази тема.
Радвам се че искаш да се включиш  :hi:
(днес ти , "утре и в други градове" :spiteful:).
Трябва ми малко време да подготвя скици и чертежи (то аз ги правя в готови файлове), така че да ги кача тук за коментари и допълвания.
Иначе в клуба имаш и сега какво да правиш - да се кефиш на каране на влакове, обмен на модели, информация (форума не може да обхванте всичките ти въпроси) опит и техники и техтнологии за изработка на това/онова.И запознаването със стари моделисти с опит и желания за споделянето му, обсъждане на дадени модели и машини без оглед на мащаби им - дори най-често мащаба е 1/1 !!!
То човек трябва да дойде , за да разбере за какво става въпрос и каква е атмосферата при нас.То и този месец последната събота ще е ден на "отворени врати" за клуба, като очакваме и нови приятели които да ни посетят (понякога се притеснявам , че бързо ни отеснява помещението...).
Заповядай и доведи още приятели/фенове на моделната железница!

luci

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:ТТ модули
« Отговор #5 -: 17 Февруари 2010, 15:18:28 »
Цитат на: pach link=topic=2236.msg36178#msg36178 date=1266396673
..... Заповядай и доведи още приятели/фенове на моделната железница!
Ok pach :) ще надоийдем някакви си :) мерси ти.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:ТТ модули
« Отговор #6 -: 17 Февруари 2010, 15:49:23 »
Цитат на: luci link=topic=2236.msg36213#msg36213 date=1266412708
Ok pach :) ще надоийдем някакви си :) мерси ти.

 :blink: :wacko: :swoon: :prankster:
...
 :pleasantry: :lol: :lol: :lol: :haha: :haha: :haha:

luci

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:ТТ модули
« Отговор #7 -: 17 Февруари 2010, 16:51:21 »
Цитат на: pach link=topic=2236.msg36219#msg36219 date=1266414563
Цитат на: luci link=topic=2236.msg36213#msg36213 date=1266412708
Ok pach :) ще надоийдем някакви си :) мерси ти.

 :blink: :wacko: :swoon: :prankster:
...
 :pleasantry: :lol: :lol: :lol: :haha: :haha: :haha:

:) надявам се не си седнал на клавиатурата ;)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:ТТ модули
« Отговор #8 -: 03 Май 2010, 09:25:16 »
Цитат на: topalov link=topic=2236.msg39756#msg39756 date=1271592360
Здравейте!
Малко събуждане на темата с един чисто размерен въпрос: Защо на този модул http://www.feine-module.de/modulnorm-fremo-tt.php#anhb е зададено м/о разстояние на трасето 34 мм, а не 43 мм /както е в каталога на Тилиг/? Или този размер важи само за прави участъци, а в кривите трябва да се увеличава до 43 мм?

Иначе аз съм мноооого за ТТ модули, но живея на квартира и на този етап е немислимо правенето... всъщност мога да помагам на някой от време на време. :)

Поздрави!

Именно. :hi:
34 мм и нормалното трасе в прави участъци, докато разстоянието м/у две срещуположно включени разклонения (например две дясни) прави точно 43 мм.
По схемите на бъдещите модули в ТТ работата навлиза в усилената фаза.
Очаквайте резултатите към 1 юни (има две основни причини за тази дата... :spiteful:).

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:ТТ модули
« Отговор #9 -: 29 Март 2011, 11:03:20 »


Предтои скорошна публикация тук...
но докато стане всичко готово, нека видим какво се случва в околността7
Полша - 19/20 март 2011 г - модулистка среща в Сосновец...

http://www.sttandard.org.pl/wp-content/uploads/2011/02/Sosnowiec-2011.pdf





 :spiteful: :spiteful: :spiteful:









topalov

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:ТТ модули
« Отговор #10 -: 29 Март 2011, 13:24:10 »
« Последна редакция: 07 Януари 2012, 02:15:57 от topalov »

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Re:ТТ модули
« Отговор #11 -: 07 Юни 2011, 11:43:51 »
Топалов, не се прави на скромен, ами поствай тука онези апетитни снимки от преди два дни!!!

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:ТТ модули
« Отговор #12 -: 07 Юни 2011, 11:48:40 »
Той Топалов е зает, ама аз ще ги прехвърля от пощата ми:

Цитат


Приготвяйте се финансово (за тези, които не са), а аз днес ДАНО ВЕЧЕ ГИ ОТРЕЖА тез пусти чела!!!(Image removed from quote.)
(Image removed from quote.)
(Image removed from quote.)
(Image removed from quote.)
(Image removed from quote.)

Горният текст спокойно може да го чете и Председателя - за осемте клубни модула де...

Цитат



По-лесно ми е да скова един модул за пред пустата кУмисия, отколкото да правя файлове  :drinks:... Тъй де!
Ето некачествени снимки от телефона ми:

(Image removed from quote.)
(Image removed from quote.)
(Image removed from quote.)
(Image removed from quote.)

С това, колеги, Ви моля да запазите самообладание до следващата ни среща.  :hi:

Такаааа, а пък вчера се разбрахме (накарая така очаквах да стане) поради заетостта на
чеТТник Топалов, по данни от кореспонденцията ни с него, да събера в един файл целият проект до тук,
който да бъде представен на Клубната комисия по модулите, за одобрение, след което да довършим финансирането и
да започне ...истинската работа по тези нови клубни модули:

BGTT
« Последна редакция: 07 Юни 2011, 11:50:39 от pach »

spas_tf

  • Trade Count: (5)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 303
  • Рейтинг: 42
  • HO Епоха V -VI София
    • www.smilenov.eu
Re:ТТ модули
« Отговор #13 -: 07 Юни 2011, 12:38:40 »
Поздрави на ТТ - тата  ;) от един заклет HO фен! Хайде дано скоро разберем какво сте замислили , току виж съм си купил сет в ТТ !!!

topalov

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:ТТ модули
« Отговор #14 -: 08 Юни 2011, 00:47:41 »
« Последна редакция: 07 Януари 2012, 02:17:25 от topalov »