Автор Тема: ТТ модули  (Прочетена 83487 пъти)

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Re:ТТ модули
« Отговор #15 -: 15 Август 2011, 11:41:55 »
Пичове,

има ли някакъв ъпдейт какво се случва с BGTT модулите.. ще яде ли Асан баница на конференцията или ще яде нещо друго..?

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:ТТ модули
« Отговор #16 -: 15 Август 2011, 14:20:16 »

Сглобяват се и последните (така и не осъществени  :( като клубни модули - 8 броя в крива с комбиниран релеф))
 и им предстои транспортиране на всички желаещи да работят по довършването
им  по списъка на завилите ги в чеТТата и неговия отговорен съставител.

 Това освен някои от първите домашни, за които има информация, че вече се работят усилено.
Някой от тях вече приключват и с горното строене на железопътните линии... :spiteful:

До края на месеца смятаме да приключим и с окабеляването им - вече са поръчани и очакваме да ги произведат (за платките)
 и доставят (за кабелите и останалите елементи) които ще ползваме в електрическата част.
Довършени са и стандартите BGTT-S2 (размерни чертежи по механиката)
и BGTT-S3 (схеми и фотошаблони) по електрическата част.
Тоест работи се едновременно с модулите и по изчистване (1%) на стандартите за да наваксаме изоставането
натрупано от ноември та до юли месец тази година! Е явно не всичко ще успеем, но пък им се кефим максимално
при изработката - нямя да преизпъляваме петилетката за три години я!!! :pardon:
Нали е хоби , а не социалистическо съревнование!?!!! ;D ;D ;D

Емчо, бях отпуска, та за това не ти отговорих на запитването, тъй като файловете не ми бяха под ръка.
Принципно първият стандарт - BGTT-S1 го има на разположение и в бившия (ми) председател на Клуба,
а в него има всичко за което ме питаше. Не знам дали го има в липе-то, но няма дефицитни или "екзотични" материали.
Ако не - ще бъде оказано всякакво съдействие по всичките точки от чеТТата.
За всеки случай ти пращам файла и на теб.

vlado1

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (6)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 248
  • Рейтинг: 23
  • TT - III,IV еп. DR - АЕЦ/БСлатина/София
Re:ТТ модули
« Отговор #17 -: 09 Октомври 2011, 10:00:17 »

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Re:ТТ модули
« Отговор #18 -: 10 Август 2012, 22:40:21 »
Я да съживим темата...

Паце има ли начин готовите стандартии за BGTT да се качат някъде, където да са достъпни за всички?
Така и така са БГ, поне да правим нещата унифицирано.

Питането ми е по повод на това, че следващата седмица започвам работа по подготовка на кабелите за ТТ модулите, и както бяхме говорили и преди искам да съм изчел стандарта, за да не правя глупости.


Предварително благодаря.

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Re:ТТ модули
« Отговор #19 -: 14 Август 2012, 10:59:17 »
Има ли някой?

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:ТТ модули
« Отговор #20 -: 14 Август 2012, 12:53:36 »
Хааа, `ма разбира се!!!
Цялата документация по трите стандарта на СLUB BGTT, се публикува на оригиналния ни сайт.
Както казах и в другата тема (май ти ни поздрави пръв в нея) форума е за служебно ползване.
Сайта е почти готов (уточняваме чисто технически аспекти) - остава само да се добавят
възможностите за коментари и ще бъде обявен официално.
Така че малко търпение - и Господ е работил цяла седмица дори, пък почивал един ден.
Все пак август месец е отпускарски!
 :beach: :beach: :beach: :beach: :beach: :beach:

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Re:ТТ модули
« Отговор #21 -: 14 Август 2012, 20:06:06 »
Мерси...
Въпросче,
От коя страна е женски и от коя мъжки съединител? Запазва ли се правилото запад-Женски, изток- мъжки?

Сега видях стандарта S1
   Кабелните форми трябва да бъдат с дължина по 25 см извън челата на модулите и  здраво монтирани към долната им част. Така се осъществява възможност за електрическите връзки между модулите, без допълнителни проводници и с по-малко съответни съединители. На ляво от южната стена се монтират щифтов съединител (запад), а на дясно – гнездов (изток). Всички съединители са затворени в капачки. Кабелните форми вътре в модула може да бъдат изведени на разклонителни спомагателни печатни платки.

T.e. Запад мъжки, изток женски...
« Последна редакция: 14 Август 2012, 20:10:38 от emilchaushev »

Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София
Re:ТТ модули
« Отговор #22 -: 14 Август 2012, 22:55:02 »
Цитат на: pach link=topic=2236.msg80784#msg80784 date=1344938016
Хааа, `ма разбира се!!!
Цялата документация по трите стандарта на СLUB BGTT, се публикува на оригиналния ни сайт.
Както казах и в другата тема (май ти ни поздрави пръв в нея) форума е за служебно ползване.
Сайта е почти готов (уточняваме чисто технически аспекти) - остава само да се добавят
възможностите за коментари и ще бъде обявен официално.
Така че малко търпение - и Господ е работил цяла седмица дори, пък почивал един ден.
Все пак август месец е отпускарски!
 :beach: :beach: :beach: :beach: :beach: :beach:
Off-Topic:
........
« Последна редакция: 15 Август 2012, 06:33:36 от Gervasii »

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Re:ТТ модули
« Отговор #23 -: 14 Август 2012, 23:08:05 »
Off-Topic:
Чуждата паница винаги е по-интересна, пък била тя и привидно празна.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:ТТ модули
« Отговор #24 -: 15 Август 2012, 08:27:54 »
Точен си Емчо.  :hi:
В тази си част стандарта BGTT-S1 се придържа към препоръките на MOROP,
специално в частта от NEM-908D. Това както и описанието на свързващите електропроводници,
е направено по този стандарт. Ние само сме адаптирали съответните връзки за нашите изисквания и препоръки.
 ;D ;D ;D

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Re:ТТ модули
« Отговор #25 -: 15 Август 2012, 10:34:29 »
Паце, danke schoen

Сега, ако кажеш в S3 стандарта към коя магистрала какво се връзва (южна, северна релса за еднопътно и двупътно, ~16V и т.н.), че резолюцията на картинката е... "не се чете"  8) ;) :prankster: :scratch_ones_head:


Ако е като в MOROP 908 всичко е ясно

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:ТТ модули
« Отговор #26 -: 15 Август 2012, 17:04:40 »
Цитат на: emilchaushev link=topic=2236.msg80817#msg80817 date=1345016069
Паце, danke schoen

Сега, ако кажеш в S3 стандарта към коя магистрала какво се връзва (южна, северна релса за еднопътно и двупътно, ~16V и т.н.), че резолюцията на картинката е... "не се чете"  8) ;) :prankster: :scratch_ones_head:


Ако е като в MOROP 908 всичко е ясно

Обаче има ограничения от мрежата, така че ето и тук при вас да го има ...но за резолюцията повече нищо не може да се направи.
Пълната монтажната схема на платка BGTT-M (всички възможни опции):


И съответно схемата на електросистемата по стандарт BGTT-S3,
(ако си я дръпнете от линка може би ще я виждате по-добре...както и печатате):

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Re:ТТ модули
« Отговор #27 -: 15 Август 2012, 20:14:21 »
Линка не работи...

Малко коментар и ако съм в грешка моля да ме поправите.
Съгласно стандарта на MOROP  http://www.morop.org/de/normes/nem908d_d.pdf, понеже свързващия кабел е от модул до модул, предполагам, че размяната от пин 1 към пин 13 , например , е заради осукването на кабела, което изисква и размяна в единия от куплунзите на самия модул.

За BGTT връзката ще е директна...пин 1 на платката към пин 1 на конектора. Поне цветово кабелите, които са ни предоставени са така... И тук идва объркването ми защо крачетата на единия терминиращ конектор върку платката е с означение обратно на логиката- пистата от пин 1 от ляво свързва пин 13 в десния конектор... Това само заради стандарта ли е ?

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:ТТ модули
« Отговор #28 -: 16 Август 2012, 10:48:45 »
Не, не е само заради стандарта. Такава е логиката на свръзките, осъществявани
чрез щифтови (мъжки) и гнездови (женски) съединители DSUB-25.
 За това е и ползван по същия начин като при стандарта по NЕM.
 Всъщност ако имаш на разположение два такива съединителя
и ги погледнеш с лупа отпред например (при различните производители е отпред или отзад),
 ще видиш номерацията им точно така както е на тази скица.

Логиката е като ги обърнеш един срещу друг да ги включиш - първо краче си отива на първо, 13 ---> 13,
14-то към 14-то и така съответно за 25-тите крачета. За прегледност и яснота на нашата схемата,
 те са означени с гръб към платка BGTT-M. Впрочем това допринася освен за прегледност на схемата и за по-лесно то и запомняне.
Единствената ни разлика от NEM908D e, че ние ползваме женски и мъжки съединители,
докато немците позват само мъжки в модула (платката) и само женски за междинните  връзки.
 При нас няма междинни връзки, откъдето изискването за 25-сантиметрови кабели извън модула,
като тук има и една съществена подробност произхождаща от еднопътното ни (за начало) трасе и възможността от там,
да включваме модулите както си искаме (източно със западно чело или западно със западно чело).

За тази цел имаме направени и преходници, за осъществяване на правилните връзки когато на кабелите
 се окажат два мъжки съединителя напремир един срещу друг.

Тези преходници имат и модификации  като ключета за вкл/изкл на даден модул
 от електростемата въобще или отделяне на бустерите (п ри DCC)  или трафовете (при DC).


Въобще както платката BGTT-M, така и самата електросистема е замислена и осъществена на първи етап,
като изключително универсална както за DC, така и за DCC, а също както за BGTT-M1 (еднопътни модули),
така и за BGTT-M2 (двуколовозни и повече модули). В комбинация с универсалността на механичната
кострукция (благодарение на чеТТник Топалов) това прави модулите осъществени по препоръчителния стандарт "BGTT",
да могат да се включват към домашни макетни системи (били те DC или DCC), български модули в ТТ,
 немските модули  по стандартите на "AKTT" и "FKTT", а също и  чешките по стандарта "Zababov",
 разбира се и унгарскитепо стандарта им "B.TT.B"
(Емчо да предадеш много поздрави на Габор) и евентуално чрез адаптерни модули (виж стандарта на MOROP-NEM 909D)
към полските, италианските, датскитге и холадски модулни системи в ТТ.
(то стана като програма-маскимум, но това са все пак основите на които да стъпят българските чеТТници).
 ;D ;D ;D  
За повече подробности следете и четете в сайта на BGTT !  
:drinks:
« Последна редакция: 16 Август 2012, 10:52:03 от pach »

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Re:ТТ модули
« Отговор #29 -: 16 Август 2012, 11:11:44 »
Много мерси.. сега вече започват да ми просветват разни лампи из главата... ще трябва да понаправя и от тези преходници.

Габор другата седмица ми идва на гости, че ще ходи на море и мисля да го водя в клуба. И армаган за ръсене на трева съм му спретнал. Ще са в нас два дни на идване и един на връщане. Аз пък ще му ходя на гости в началото на септември и мисля да направим един тур  на Будапещенските клубове да поогледам какво творят тез убавци.

Ето един линк на предстояща среща в Будапеща на германци и унгарци http://www.mavnosztalgia.hu/hu/menu/52/esemeny/588