Автор Тема: Помощ за малък макет в TT  (Прочетена 6154 пъти)

vlado1

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (6)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 248
  • Рейтинг: 23
  • TT - III,IV еп. DR - АЕЦ/БСлатина/София
Помощ за малък макет в TT
« -: 17 Февруари 2010, 21:51:55 »
Здравейте,

Изминаха близо 3 месеца откакто открих този форум и пак се разгоря старата страст. От тогава само чета, цъкам разни схеми във WinTrack и чат-пат купувам по нещо малко (за да ми олекне  ;D).

Та проблема ми е следния:
И аз, както повечето тук, искам да си направя макет, но мястото ми е много ограничено. Всичко трябва да е колкото една подматрачна рамка, т.е. максимално 80X200 см. Искам да има неголяма гара с няколко коловоза, малко депо (2-ка), водонапорна кула, кран за зареждане с вода, въглищарка и т.н. и т.н. Абе както казва оня от рекламата - искам всичко. Реалноста обаче е друга. Непрекъснато разглеждам някакви планове (Gleisplane) и нацъквам разни варианти във WinTrack-а, но накрая все се получава нещо от тоя род:


Не ми харесва общо взето. Прилича ми на готовите Noch-овски макети. Малки радиуси, къси коловози, никаква възможност за развитие.

Тогава реших, че трябва да е нещо на модулен принцип. Ще развия гарата на цялата площ, а от двете страни ще има по две "уши", които ще бъдат просто една дъска с кръг релси - лесно ще им се намери място в гардероба например. Ето го и този вариант:



Финалния вариант сигурно ще бъде с по-малко коловози, че толкова много стрелки ще ме разорят. Основния му недостатък според мен е, че трасето си остава еднопътно всъщност и връзката, която съм направил между двата основни коловоза на практика няма да мога да я използвам (трябва да я изолирам електрически и не знам как ще стане преминаването от единия в другия коловоз). Трасето мога да го затворя и по друг начин - например така:

,

но тогава конструкцията става доста по-сложна, а и ще изисква повече място за съхранение. Цялата конструкция може евентуално да се използва и като един голям модул, ако вместо двете "уши" се сложат 2 преходни минимодулчета с чела отговарящи на някой от FREMO стандартите (или там каквото се приеме за стандарт в нашето царство).

Та молбата ми е - дайте съвети, идеи и въобще кажете какво правите когато мястото ви е проблем. (Смяна на мащаба не ме устройва).

Ivo Nedkov

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1163
  • Рейтинг: 177
  • HO, София
Re:Помощ за малък макет в TT
« Отговор #1 -: 17 Февруари 2010, 23:06:41 »
Първия вариант прилича 99% на моя макет и най ми харесва.  :good:

На малкото място оптимално са разположени 2-те гари.
А в по долните макети всичко е струпано на едно място.
В крайна сметка ти сам си решаваш коя схема ще предпочетеш...
« Последна редакция: 17 Февруари 2010, 23:08:49 от bategojko »

fyut

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Помощ за малък макет в TT
« Отговор #2 -: 18 Февруари 2010, 09:28:18 »
 :yes: На мен,  най -ми харесва вариант 3. Добро коловозно развитие и скоростна отсечка, с възможност за разгръщане на "дълга" композиция.  :good:
« Последна редакция: 18 Февруари 2010, 09:31:35 от fyut »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12276
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Помощ за малък макет в TT
« Отговор #3 -: 18 Февруари 2010, 09:31:47 »
Не бързай.
Дай данни:
1. В коя епоха ще си ? (това има смисъл за едно или двупътно например).
2. На какви локомотиви си фен - съответно вагони? (също има смисъл за големината на коловозите - респективно гарата)
3. Какво предпочиташ - повече движение, повече маневри или и двете?(има значени е за начина на разположение на трасета (видимостта им) както и на стрелки и гари)
4. Какви радиуси искаш да имаш? (пряко свързно с почти всичко освен горе изброените)
5.Искаш ли етажност ? (също преразпределя освен разположението и радиусите)
6.Пейзажен мекат (повече природа), индустриален (почти без природа, но пък със страхотни съоръжения)по-общ (селско/градски) или от всичко по-малко (по-мнго на тая площ се изключва автоматично).

Това на първо време...
Впрочем на тази площ аз имам една схема от 2000 г. (също от подматрачна рамка тръгна  :ok:) и е доста готина (нали си е моя  ;)) която прерастна (на нов план) в нещо маааалко по-голямо - 1,25х 3,10 х 0,15 м!!!!.
Тоест мисълта ми е , че площа с която си решил да запомнеш не е никакмалка - това е ТТ - идеалният мащаб, но трябва всичко да се планира внимателно и готино.Ще стане, нема да се пуашиш :good:!!!

Това че си решил да го правиш с допълнение от модули е перфектното решение. Може би така ми се струва но и аз на моя (пред)последен план съм предвидил два модула (челна гара с трансбордьор) така че явно има зрънце в идеята.

Точно за това правя и БГ-модули в ТТ (бъдещи стандарти може би) защото се стремя от далрече да стане универсална система.

Конкретно за плановете - препоръчвам (но от тези ако трябва да се избира) тоя с двата кръга "в гардероба". Не се притеснявай за връдката межде двата коловоза - това си е класическо "ухо" за което има автоматика както в аналоговото управление, така и в DCC (демек цифровото). Това не е никакъв проблем.

Впрочем, за да стане "класическа" темата на този макет , предвиди още една такава връзка от другата страна (тоест второ ухо - пак с автоматиката) за да имаш обръщане на локомотиви и влакове както от ляво на дясно, така и обратно...или предвиди обръщателен кръг пред депото , за да обръща поне парните локомотиви.

Това е от мен за начало...като остане време , ще се включа (ако искаш( с предложения и идей.
Ама дай още данни - за да не преливаме "водата" само!!!
 ;D ;D ;D

vlado1

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (6)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 248
  • Рейтинг: 23
  • TT - III,IV еп. DR - АЕЦ/БСлатина/София
Re:Помощ за малък макет в TT
« Отговор #4 -: 20 Февруари 2010, 20:15:20 »
Та значи ето как стоят нещата за момента - след като постнах досега направените схеми взех рулетката и почнах да измервам реалните размери. Оказа се, че свободното място под леглото (там всъщност че стои голямата дъска) е 80х190 см, а самата подматрачна рамка е 72х186 см, така че нещата ще се посмалят още малко.

Конкретно на въпросите (@pach):

1. Подвижния ми състав е в III, IV епоха, DR с маалко повече превес на IV, но съм си харесал "Пруската" серия на Auhagen и ще го правя с техните неща (демек трябва да е III, доколкото разбирам). Даже съораженията са дадени с оригиналните парт-номера на Auhagen. Само ще променя гарата - дадена е Klasdorf, но аз мисля да ползвам тази от този кит (заедно с магазията):
http://auhagen.de/inhalt/cms/front_content.php?idcat=82&idart=96&xtc_catid=45&xtc_pid=15430,
а вместо кенефа (горе в ляво - Au13314) - ето това товарно депо:
http://auhagen.de/inhalt/cms/front_content.php?idcat=82&idart=96&xtc_catid=37&xtc_pid=15394,
лок. депо е:
http://auhagen.de/inhalt/cms/front_content.php?idcat=82&idart=96&xtc_catid=38&xtc_pid=15346

2. Парни, парни и пак парни (е ще минава и някой и друг дизел, де). Товарните вагони са двуосни, къса база. Не че не харесвам и дългите четириосни на DB AG например, като този с двата DHL контейнера в магазина на Жоро, но не са ми в епохата. От пътническите най си харесвам Y type, но понеже още не съм си набавил сигурно ще отида на варианта 2/3-осните Reco-вагони.

3. И двете

4. Не ми се иска по-малки от R2 (353 mm). За Tillig Modell gleise става въпрос.

5. Етажност няма да има, понеже както споменах ще се мушка под леглото и трябва да го докарам до 12-15 см височина.

6. От всичко по малко - смятам пред гарата да има път с дървета, храсталаци и т.н., а надолу (на юг) да си развия съораженията. Не знам само долу в ляво какво да сложа, но ще стигнем и до там.

Сега преработвам схемата според новите размери и ще предвидя и  още една връзка в дясно. Обръщателен кръг мисля, че ще дойде много на такава малка гара, да не говорим за цената.

@fyut, bategojko
Благодаря за отзивите.

fyut

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Помощ за малък макет в TT
« Отговор #5 -: 21 Февруари 2010, 10:03:32 »
 :yes: :yes: :yes: За мен епохите са 3 -та и 4 та. С леки забежки. Тогава нямаше "кумпутри" и всичко беше индивидуално. Не знам защо, но тези епохи ме кефят. Най - вече дизелите. Пристрастен съм!! Обаче заради малкото "fyutche", се пренасочвам малко и към електровози. От същите епохи, обаче. ;D ;D ;D!!! Относно размерите на макета и детайлносттта му, следвам съветите на хер Жоро. Важно е влаковете да  се търкалят.  :yes: :yes: :yes: Както при Тони!!!! :hi: :hi: :hi: