Автор Тема: Идеи за реализация на вграден макет  (Прочетена 8981 пъти)

luci

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:И моят ред дойде...
« Отговор #15 -: 25 Февруари 2010, 13:31:47 »
Хихи,

Аз боря следния проблем.. Дори като завинтиш едно винтче иако клатиш всичкото :) с масивни здрави пръчки това е много по слабо. можеш да си работиш финни неща по модела.
Аз за това си имам предвит и водещи жертикални реба които влизат в задната част на шкафа, за да има и странично още 3 повърнини които да стабилизират и дават още опора..

:) Наистина е добра идея защото в една голяма стая с и без това нужните шкафове (е малко повече от необходимото ;) ) изведнъж имаш сктити 3-4 линейни метра достатъчни за 10-17 метра релсов път (особенно пък ТТ за което аз го мисля.. си е достатъчно.)

Хубаво е че не се праши, не се прибира състав задължително и тн .. и не дразни другите в къщи :)

Ефектно е с дистанционно и контрол над осветлението и на моторизираното отваряне .. и тн .. :)

БТВ: ако не ти се занимава с двигатели, можеш просто да "отключваш"  слизането на долу и с приятел или сам да смъкнеш до долу модела.
После за да го прибереш просто повдигаш на въка.. и заключваш в прибрано положение.. не е толкова неудобно и фатално и без автоматизация..

:)



optron

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 347
  • Рейтинг: 5
Re:Идеи за реализация на вграден макет
« Отговор #16 -: 25 Февруари 2010, 14:42:25 »
При варианта с въжетата и тръбите, за избягване на луфта може да се ползват ограничители при тръбите. В смисъл, когато двете тръби в телескопа са разпънати, да се опират една в друга във вътрешни и съответно външни ръбове. Идеята ми е макетът да увисва на тръбите и така да се стабилизира:

При варианта с винтовете, отново може да се ползва телескопичен вариант - двигателите са си в шкафа горе, винтовете преминават през цялата му височина, до дъното, а гайките на подвижната част са закрепени на края на тръби, които са толкова дърги, колкото ще се спуска макетът. Съответно с другия си край тръбите държат макета. За да не е много грозно, може тръбите да се маскират с планини.

nilfe

  • Trade Count: (75)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 955
  • Рейтинг: 15
  • H0 Епоха 1, 2, K.P.E.V. DRG - ВАРНА
Re:Идеи за реализация на вграден макет
« Отговор #17 -: 25 Февруари 2010, 16:08:25 »
Помислете за теглото на такъв вид конструкция. Алуминият е лек но не е много подходящ за случая. Доста тежички шкафове ще се получат. Дори и да бъдат хванати с анкерни болтове към стената опасноста от падане е много вероятна.

luci

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Идеи за реализация на вграден макет
« Отговор #18 -: 25 Февруари 2010, 16:26:20 »
За мен все още, тръба ми изглежда като тежко и не толкова устойчиво, или леко и кривяшо се.. :( ако се деформира то става по лесно някак.

разликата в чените не е много голяма, а и дори стоманено въже се деформира и старее и шумът е друг ..

:) леле че съм инат.


Иначе крепежната концепция е задължително разпределена - като на бойлер.. :) на няколко места - анкери с симент... но най-добре. особенно ако сте с тухли като мен ..

винтове с планка от другата страна.. после замазвате и готово.. (шкафа си разпределя тежеста между другото не поразлично от шкав с джаджи от кухнята не би трябвало тази тежест да е колосално различна.. , но за всеки случай.. )

Мога да споделя когато е готов моя чертеж (средата на март), тои е за 2 стени и обща дължина 4:30м, понамалих малко че изглеждаше прекален за помещението.
Има две нива на отваряне, като първото макета се гледа през стъкло, а след слизането му по надолу се гледа открит и може да се докосне.. разработвам проблема с отраняването на опасността стъклото да гилотинира някой :)

Дано е полезна идеята и на друг.







optron

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 347
  • Рейтинг: 5
Re:Идеи за реализация на вграден макет
« Отговор #19 -: 25 Февруари 2010, 17:29:10 »
Гилотинирането лесно се решава - стъклото е в дебела рамка със заоблени ръбове. Така най-сериозната контузия ще е цицина на главата.

luci

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Идеи за реализация на вграден макет
« Отговор #20 -: 25 Февруари 2010, 21:35:15 »
Цитат на: optron link=topic=2281.msg36966#msg36966 date=1267111750
Гилотинирането лесно се решава - стъклото е в дебела рамка със заоблени ръбове. Така най-сериозната контузия ще е цицина на главата.

ЙАА-ЙАА!! Проблема е да седи не много грозно.. :) Май няма да е стъкло, че ако се удари с глава (въпреки рамката) .. да не се разфърчат стъкла.. че деца... (лек плексиглас от най-тънкия - за рязане с ножица... въпреки че се драска .. )