Автор Тема: Общи въпроси за Фремо модулите  (Прочетена 59207 пъти)

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5521
  • Рейтинг: 617
  • Красотата е в детайла!
Общи въпроси за Фремо модулите
« -: 05 Февруари 2008, 09:36:02 »
Аз си мисля следното за модулите:
Открихме нов раздел "Модули", който смятаме да започнем да пълним с информация на български в най-скоро време. Надявам се и вие да помогнете в делото! Стандартите на NEM са общи за всички, тъй че на никой не пречи, щом е толкова запален по Фремото, дори и сега да започне да твори модул, защото на английски материали колкото щеш. За да е по-удобно, както казах и по-горе, ще има и материали на родния ни език. Е, какъв е проблемът?! Който има желание, да започва да строи. Появят ли се поне два завършени модула, ще намерим място, където да се съберем и да ги видим, изпробваме и им се порадваме, пък и опит да споделим.
В личен план смятам да започна също модул, който ще е продължение на макета, но и с отклонение за Фремо по всички стандарти на NEM. Значи в бъдеще и в къщи ще има Фремо сбирки.
Изобщо най-важното е да следваме стандартите, така че дори и чужденци да дойдат, а това все някога ще стане, да можем безпроблемно да вържем всичко в едно.
И те така!
:)

Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София
Общи въпроси за Фремо модулите
« Отговор #1 -: 05 Февруари 2008, 10:35:07 »
владо, съгласен съм НО. говорих с жоро в събота за модулите и има същаствена разлика. модулите на които ахкаме при жоро са двупътни и има малка разлика от тези в стандартите а именно междуосовото разстояние на релсите е по-малко. да дадем думата на жоро по тоз въпрос!!!!!!!!!

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5521
  • Рейтинг: 617
  • Красотата е в детайла!
Общи въпроси за Фремо модулите
« Отговор #2 -: 05 Февруари 2008, 11:26:01 »
Моето мнение е, че трябва стриктно да съблюдаваме световните стандарти, за да сме и световно съвместими. Мисля в переспектива за момента, в който това ще е от полза. И ще е по лесно сега да се преправят два модула отколкото след това двеста или задължително да трябват адаптиращи модули за съвместимост.

TheJackal

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1702
  • Рейтинг: 157
  • ТТ 1:120 III und IV Epoch DB & DR
Общи въпроси за Фремо модулите
« Отговор #3 -: 06 Февруари 2008, 02:37:57 »
Здравейте!
По принцип е така - да сме в крак с модата, но може да вложим и нещо Българско като идеи и прочие. казвам си го честно не съм в час с тия модули, но като се види всичко ще се изясни. Ще пресъствам на срещата, само молбата ми е нека поне една седмица да се каже предварително къде, кога и в колко ще се състои. :o

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Общи въпроси за Фремо модулите
« Отговор #4 -: 06 Февруари 2008, 08:08:25 »
Разбира се, че няма да ви изстреляма от днес за вчера. Като се организира нещо конкретно, ще ви уведомим поне седмица предварително, за да имате време да отреагирате, да напаснете графиците. Дори ще се координира със свободното време, така че да могат да вземат участие максимален брой хобисти :)

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5521
  • Рейтинг: 617
  • Красотата е в детайла!
Общи въпроси за Фремо модулите
« Отговор #5 -: 06 Февруари 2008, 09:12:07 »
Цитат на: TheJackal link=topic=216.msg1638#msg1638 date=1202258277
По принцип е така - да сме в крак с модата, но може да вложим и нещо Българско като идеи и прочие. казвам си го честно не съм в час с тия модули, но като се види всичко ще се изясни.
Според мен единственото българско, което можем да вложим (а то няма да е малко) е при оформянето на ландшафта (действителни места по нашата жп мрежа), бг гари, сгради, депа и т.н. Но що се отнася до общите параметри на съвместимост на модулите - NEM и то стриктно.

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Общи въпроси за Фремо модулите
« Отговор #6 -: 06 Февруари 2008, 10:08:52 »
Ще избързам и ще внеса малко уточнение преди да предложа материали за модулите.
NEM е съкращение на Normen Europäischer Modellbahnen. В превод - Стандарти на Европейските Моделни железници. Това са стандарти приети от MOROP (Сдружение на ж.п.-моделистите и приятелите на железницата в Европа) и използвани при производството на модели. Сдружението е основано 1954г. в помощ на фирми и моделисти.
FREMO (Freundeskreis Europäischer Modellbahner eV.) или Приятелски кръг на европейските ж.п.-моделисти е основан през 1981г. с цел нормиране на модулите. Те приемат принципи при строежа на модулите, но нямат задължителен характер.
Всеки клуб избира как да прилага тези принципи. За връзка на модули между клубове с различни страници, използват къси преходни модули.

Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София
Общи въпроси за Фремо модулите
« Отговор #7 -: 06 Февруари 2008, 10:14:41 »
нещо не разбирам. предлага се да направиме модули, сега стандартите били проблем. ситуацията е следната:
има два модула при жоро - ще направим ли още няколко или ще отнесем въпроса към Стандартизация и Метрология.
другия вариант лав муабет до припадък и въздишки в магазина на жоро

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5521
  • Рейтинг: 617
  • Красотата е в детайла!
Общи въпроси за Фремо модулите
« Отговор #8 -: 06 Февруари 2008, 10:32:48 »
Както кажете! Аз ще се съобразя с общото мнение, каквото и да е то! Само изказах личното си отношение по въпроса, без да търся съобразяване на всяка цена. За мен е по-важно да се работи!

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5521
  • Рейтинг: 617
  • Красотата е в детайла!
Общи въпроси за Фремо модулите
« Отговор #9 -: 06 Февруари 2008, 10:50:21 »
Извинявам се за неточността, стандартите наистина са си на Fremo, а не NEM, както бях писал по-горе. За повече инфо вижте www.fremo.org .

Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София
Общи въпроси за Фремо модулите
« Отговор #10 -: 06 Февруари 2008, 11:04:25 »
може би не съм разбран правилно. по-добре някакво равитие от колкото безкрайна полемика. всъщност нека нещата да тръгнат от себе си и мнозинството ще направи коректив.

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5521
  • Рейтинг: 617
  • Красотата е в детайла!
Общи въпроси за Фремо модулите
« Отговор #11 -: 06 Февруари 2008, 11:09:06 »
Абсолютно съм съгласен с gervasii! :) Нямах и намерение да създавам спорове, а по-скоро изясняване на посоките на развитие, но спирам до тук.

vania85

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Общи въпроси за Фремо модулите
« Отговор #12 -: 06 Февруари 2008, 11:10:10 »
Трябва да се помисли за тез които не сме от София и няма да можем да дойдем а имаме желание да членуваме в клуба. Някой беше споменал за членски внос (примерно 10 лв).Добре ще бъде ако се пусне една анкета за да се разбере колко хора (приблизително) са съгласни да участват в това начинание.

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Общи въпроси за Фремо модулите
« Отговор #13 -: 06 Февруари 2008, 11:31:55 »
По-горе стана въпрос за помещение, където да се провеждат редовни сбирки. Докато държа магазина на Кирил и Методи, няма проблем да се събираме там.  Всеки е добре дошъл.
Още по-миналата година , когато говорихме с Иво за по-голям магазин, къде на шега, къде на сериозно, коментирахме, че така ще има къде да се събираме и евентуално да караме влакове по наши модули.

schatsi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 583
  • Рейтинг: 52
Общи въпроси за Фремо модулите
« Отговор #14 -: 06 Февруари 2008, 11:46:07 »
...Все си мисля , че срещите ни трябва да се провеждат в събота  или в неделя...Така ще е по-удобно и за колегите от провинцията .    ...и без това се виждаме само един път месечно  за час -два...така че според мен ще е по -удобно за всички.. ;)