Автор Тема: Първи макет на 760mm  (Прочетена 15677 пъти)

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Най-добра основа за макет
« Отговор #15 -: 12 Март 2010, 13:51:06 »
Благодаря на всички. Надявам се, че така озаглавена, темата може да се окаже интересна и за други новодошли. Обещаха ми дървена плоскост с точните размери, което е най-добър вариант, защото е готова - здрава, може и да се мести и няма да се налага да все лепи/закрепва към масата :) Шумоизолиране : защо всъщност се прави това? В смисъл, всички се радваме да чуваме как тракат колелата по наставите, но в следващия момент шумоизолирането е почти станало стандарт. Защо?

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re:Най-добра основа за макет
« Отговор #16 -: 12 Март 2010, 14:00:34 »
Защото ако не се шумоизолира изобщо няма да чуваш наставите. Всъщност цялата работа е заради създалото се триене между колела и релсов път и получаващият се като следствие постоянен шум при движение. Като се шумоизолира въпросният изолиращ слой (най-често тънък лист корк) поема вибрациите (трептенията) и движението на подвижния състав става по-истинско, защото хем има шум, но не дразнещ, хем се чува класическото тракане.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Най-добра основа за макет
« Отговор #17 -: 12 Март 2010, 15:42:29 »
Щом обичаш да маневрираш... :hi:
Ако увеличиш размерите съвсем малко на "дъската" (около 75 см х 140 см) можеш да го направиш това:

Това е горното ниво (видимото).
А това долното (скритото).

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Най-добра основа за макет
« Отговор #18 -: 12 Март 2010, 15:44:10 »
Има и друг вариант за долното ниво:

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Най-добра основа за макет
« Отговор #19 -: 12 Март 2010, 15:58:56 »
Готини идеи! А нещо с постоянно движение? Плоскостта е вече разширена - ще бъде 80 х 145. Но искам да има постоянно движение (елипса, няма как!). За сега мисля да я направя така:



Може би мога да го направя и на две нива? Какво мислите за тази идея?

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re:Първи макет на 760mm
« Отговор #20 -: 12 Март 2010, 16:12:38 »
Ако имаш възможност направи гара от едната страна

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Първи макет на 760mm
« Отговор #21 -: 12 Март 2010, 18:04:11 »
Моля, коментирайте тази идея, гарата е долу, но се чудя дали да го има коловоза, който се отклонява от първи коловоз, май е неестествено?
Мисля и за идея да имам обръщател в горната част, но той как се инсталира - май трябва макета да е на две нива, обръщателя се нуждае от легло, в което да се сложи.


Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Re:Първи макет на 760mm
« Отговор #22 -: 12 Март 2010, 18:59:40 »
Последният вариант не е лош. Само лявата стрелка, горе в ляво  ми идва малко в повече и изкуствено, но ти си решаваш.

А иначе вървиш с уверени крачки по пътя на Иво. При него, от една дъска с обръщател, се стигна до депо с всички необходими съоръжения. Засега. А ти, гледам за два дни извървя пътя от една елиса с две прави до сегашния проект. И вече мислиш да слагаш на тая площ и обръщател. Плашим се да си представя, какво ще дойде след още два дни :swoon: На какво ще заприлича тая дъска, колко голяма ще стане и как ще я местиш :blink:

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Първи макет на 760mm
« Отговор #23 -: 13 Март 2010, 01:19:00 »
Не, не. Идеята е дъската да си е 145х80, пък на нея да събера максимално много релсов път за да е по-забавно. Обръщател няма да има, защото няма как да се сложи на плоска дъска (нали?). Някъде около последното, което съм показал ще се спра. Има си място и за индустриални постройки горе и за гара долу. Само долу не зная дали третия коловоз (най-горния) да остане, или е неестествен?

+Има ли стандарт за посоката на обикаляне на влака в елипса? На мен ми се струва по-логично да идва от ляво и да отпътува надясно от гарата долу; това го установих сега, като наредих пробно елипсата. При това положение ще трябва горните две стрелки да ги сменя да са с десен диагонал; за да може да влиза на заден ход и да товари вагони локомотива.
« Последна редакция: 13 Март 2010, 03:49:33 от 760mm »

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Първи макет на 760mm
« Отговор #24 -: 13 Март 2010, 06:38:19 »
Последен вариант : включих и теснолинейка. Зелените петна са гористи местности, сградата долу е гара; другите две са индустриални постройки:



Моля, коментирайте ;)

KRAKOMOBILA

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2727
  • Рейтинг: 236
  • 46-та серия долу от графика - Шкода рулз!
Re:Първи макет на 760mm
« Отговор #25 -: 13 Март 2010, 09:34:42 »
Искаш прекалено много неща на прекалено малко място... няма да е реално.

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6710
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re:Първи макет на 760mm
« Отговор #26 -: 13 Март 2010, 10:06:58 »


 на мен ми харесва :)

vlado1

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (6)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 248
  • Рейтинг: 23
  • TT - III,IV еп. DR - АЕЦ/БСлатина/София
Re:Първи макет на 760mm
« Отговор #27 -: 13 Март 2010, 12:07:44 »
А защо не сложиш 2 нормални коловоза в горната част (нещо като диорама), а надолу да си развиеш любимата ти теснолинейка ? Тогава и мястото ще е достатъчно.

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Първи макет на 760mm
« Отговор #28 -: 13 Март 2010, 13:39:09 »
Владо1, идейно е, но за сега нямам никаква тракция за теснолинейката, така че дори планираната тук от начало ще е само две прави и кош за 77-ца. В HO имам повече налични неща и от начало ще си поиграя с HO-то. Вероятно е второто, което опитам да правя да е именно това - гара Септември горе и надолу теснолинейка с още две гари, примерно Аврамово и Банско.

Какомобила, ами то никога не е реално, освен, ако не е диорама, има ли затворено движение вече е нереално, защото никой влак не се върти в кръг на толкова малко място. Иначе те разбирам, нагъчкано става, но пък в малко място ще има много забавление и неща за правене/маневриране + постоянно движение. Мястото е важен фактор, а ако сложа например само едно гарово развитие ще е по-реално, но ще стои само за украса после.

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Първи макет на 760mm
« Отговор #29 -: 25 Април 2010, 17:33:07 »
Така, още съм далече от започването на реален макет, но вчера си купих първите три площадни лампи с цел експерименти и си спретнах ето това перонче, моля за критика - така и така е само пробно :)













Мерси ;)