Автор Тема: Колекцията на Mixy в ТТ  (Прочетена 37901 пъти)

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Колекцията на Mixy в ТТ
« -: 22 Март 2010, 18:12:16 »
Ето и част от моята скромна колекция в ТТ, събирана през годините:















Почти от всички товарни вагони имам по няколко от модел и стават доста хубави композиции :)

И понеже до започването с реален макет има още доста време, засега си редя нещата на компютъра. Ще ми се като за начало да почна с нещо малко (максимум 1х2 метра), с една гара, шосе и 2-3 къщички, ама все се получава нещо доста по-голямо, като това:



Но ще си го избистря по-натам, а и със сигурност от форума могат да се почерпят още куп идеи :)

Mixy

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:Колекцията на Mixy в ТТ
« Отговор #1 -: 22 Март 2010, 19:24:30 »
Готина ти е колекцийката!Особено пътника с V200 начело - не бях виждал в ТТ.  :good:

Dare_Devil

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Колекцията на Mixy в ТТ
« Отговор #2 -: 22 Март 2010, 20:33:50 »
Много хубава колекцийка, съа здраве да си я търкаляш :)
@ XRISTO: адаш, V200 е най-детайлното нещо в ТТ, до което съм се докосвал. Честно казано още ме е яд, че не си го запазих като си разпродавах колекцията в ТТ.

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Re:Колекцията на Mixy в ТТ
« Отговор #3 -: 22 Март 2010, 20:59:50 »
10x :)

Ето го по-отблизо:



За съжаление е доста очукан, но ще претърпи реставрация по-натам във времето.

Mixy

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Колекцията на Mixy в ТТ
« Отговор #4 -: 23 Март 2010, 08:36:52 »
Доста се съмнявам , че точно V200 е най-детайлното нещо в ТТ, но тъй като не го имам в моята витрина, не съм сигурен...но пък веднага се сещам за парните локомотиви и ...всичко е ясно.
НЕ Е най-детайлният локомотив в този мащаб със сигурност!!!
Микси, не съм убеден че централната "заврънтулка" е възможно да се реализира, освен ако не предвиждаш зъбчата железница.
Плана като цяло е интересен, но бих те посъветвал да изнесеш стрелките в завойте (или дори да ги смениш с радиусни такива) щом казваш че спретваш хубави и дълги композиции - да можеш да събираш нещо прилично и на коловозите.
 ;D ;D ;D

CaLLlo

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2604
  • Рейтинг: 202
  • Dampf Ep.1&2 bis ÜK
Re:Колекцията на Mixy в ТТ
« Отговор #5 -: 23 Март 2010, 09:28:51 »

От старото ТТ май това е най-най:



http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,2318.0.html


Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Re:Колекцията на Mixy в ТТ
« Отговор #6 -: 23 Март 2010, 09:31:56 »
@pach: Кръгчето в центъра наистина е проблемно - като малък съм си правил подобно и влаковете го качваха, макар и със зор, но въобще не беше реалистично. Помня, че дори си правех различни наклони само и само да видя, колко са ми "мощни" локомотивите :) Иначе ми се иска да си направя дълго трасе, което може да бъде обходено изцяло от един влак, без да превключвам стрелки, но това пък трудно се вписва в представите ми за "малко". Та ще видим :)

Mixy

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Колекцията на Mixy в ТТ
« Отговор #7 -: 23 Март 2010, 10:08:56 »
Цитат на: CaLLlo link=topic=2339.msg38331#msg38331 date=1269329331

От старото ТТ май това е най-най:

(Image removed from quote.)

http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,2318.0.html



При дизеловите - това ДА.
Но пък този точно е възможно най-гадно реализираният от към задвижване - от общо шест колооси , са задвижени само две и то на едната талига.
 :(За моя отдавна съм намисли да "събера" от два - един, но все не остава време... :scratch_ones_head:

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Нови придобивки :)
« Отговор #8 -: 13 Април 2010, 21:44:22 »
Ето и последните ми придобивки - локомотив DR 142 с 3 нови товарни вагона и сет пътнически двуетажни вагони:




vlado1

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (6)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 248
  • Рейтинг: 23
  • TT - III,IV еп. DR - АЕЦ/БСлатина/София
Re:Нови придобивки :)
« Отговор #9 -: 13 Април 2010, 22:31:40 »
Цитат на: Mixy link=topic=2339.msg39481#msg39481 date=1271184262
Ето и последните ми придобивки - локомотив DR 142 с 3 нови товарни вагона и сет пътнически двуетажни вагони:

(Image removed from quote.)


Това Roco-вската машинка ли е?

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Re:Колекцията на Mixy в ТТ
« Отговор #10 -: 13 Април 2010, 22:37:35 »
Да, на Roco e.

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Re: ICE3
« Отговор #11 -: 23 Април 2010, 17:33:24 »
Ето го и новото ми попълнение - Piko ICE3 1:120



Тъй като този влак ми е мечта от доста време, ето малко повече информация ако има и други мечтатели в ТТ  :)

Комплектът пристигна в кутия с изрязано лице, запълнена от стиропорено легло с отделение за всяка секция, заедно с упътване за употреба, номенклатурата с резервни части и каталога на Pico в ТТ за 2008 (!) г:





Направи ми впечатление, че вагоните се вадят и поставят с доста усилие, което е добре при транспортирането, но при продължително съхранение може и да не е в плюс.

Сетът се състои от 4 вагона – челен 1-ва класа (с фигурка на машинист), челен 2-ра класа, един пътнически 2-ра класа (с пантограф) и един вагон-ресторант (BoardBistro).




Скачването на вагоните е изпълнено със специфични конектори, които осигуряват механична и електрическа връзка, както и раздалечаването на вагоните в завой и повторното им “събиране” при връщане в права. Електрическото свързване включва 2 линии за напрежение от релсите и 3 линии за предни/задни светлини. Тягата се осигурява от вагон-ресторанта, при който са задвижени и 2-те талиги, като две от колоосите са с гумени бандажи, а вътре има и куплунг за декодер. Токоснемането е поверено на челния вагон с машиниста, като има възможност и за захранване през пантографа. В комплекта са включени и няколко допълнителни елемента, които се поставят на покривите на вагоните. Вратите на вагоните нямат релеф и са маркирани единствено от оцветяването. Сглобките на детайлите на места изглеждат грубовати, но като цяло са стабилни и без луфтове. Пантографът седи стабилно закрепен в спуснато положение, а когато се вдигне, се поддържа от две пружинки.

Впечатлението ми бе леко развалено от това, че някой си беше оставил ръцете по един от вагоните, от който се подаваше част от прозрачно фолио и имаше отпечатъци от лепило:



Но с леко разместване, клещи и мерак, фолиото бе премахнато, а лепилото го забърсах с 1% разтвор на спирт и почти не личи.

Тъй като използвам стария П-профил релси на Berliner-TT-Bahnen с радиус от 286 mm в кривите, този комплект пасва идеално за моите линии (които все още редя на паркета), тъй като минималния радиус по спецификация на този влак е 287 mm. Само за сведение, сетът ICE1 от Tillig изисква минимален радиус от 310 mm. В завой при минималния възможен радиус, влакът изглежда по следния начин:




При движение по големите радиуси (556 и 600 mm), завиващата композиция изглежда много по-естествено.

За да бъде задвижен влакът, композицията трябва да съдържа като минимум токоснемащата и задвижващата секции. Който смята, че 4 вагона са малко, може да си вземе и допълнителни и да си направи още по-дълъг влак. Движението е тихо, гладко и равномерно, като при скорост близка до максималната за модела, влакът върви така:

http://www.vbox7.com/play:4ff46970

Все още не съм го разглобявал, но вагоните са с интериор и имат възможност за вграждане на осветление. Понеже съм пристрастен, не мога да дам обективно заключение за качествата на модела, но тъй като никой друг не прави ICE3 в TT мащаб, бих го препоръчал на всеки, който иска да “кара” експреса по неговото си трасе :). Аз лично останах доволен и Piko ICE3 оправда всичките ми очаквания.

 :yes:
« Последна редакция: 23 Април 2010, 20:49:37 от Mixy »

mgirginov

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (34)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1930
  • Рейтинг: 192
  • N Länderbahnen I еп. София
Re:Колекцията на Mixy в ТТ
« Отговор #12 -: 23 Април 2010, 17:50:11 »
Браво Mixy :clapping:
Чудесно представяне! :good:
А и колекцията я разширяваш с мерак :hi:
Между впрочем, утре няма ли да дойдеш да се запознаем? :)

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Re:Колекцията на Mixy в ТТ
« Отговор #13 -: 23 Април 2010, 18:01:32 »
Ще се постарая да намина.  :yes:

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Re:Колекцията на Mixy в ТТ
« Отговор #14 -: 23 Април 2010, 18:28:31 »
Цитат на: topalov link=topic=2339.msg40147#msg40147 date=1272035519
Честито, Mixy!
Да го търкаляш със здраве и с много кеф!

Сега малко въпроси имам аз:
1. Каква е дължината на композицията?
2. Стрелките ти с какъв радиус са?
3. Ако можеш тествай го за вписване в стрелките! Моля!
Питам, понеже и аз искам да слагам такова животно и се чудя дали мога да спестя малко място, като сложа по-късите стрелки с Т-профила? Или да си сложа от дългите 15 градусови стрелки?

Благодаря предварително!

Мерси :)

1. Крайните секции са по 216mm а вътрешните са по 206mm. Общата дължина на скачената композиция е 844mm.
2. 22,5 градуса, R=286mm, П-профил, ама са в кашон който в момента не е при мен :( Хич няма да е реалистично, но важното е, че ще може да ги минава.
3. Ще мине по късите стрелки без проблеми, но ще се гърчи повечко. Ако можеш да ползваш по-дългите ще е най-добре, но това съвсем не е задължително.