Автор Тема: Снимков материал  (Прочетена 21899 пъти)

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Снимков материал
« -: 05 Май 2010, 11:50:06 »
Няколко пъти отправям препоръки към отделни участници във форума, но днешната ми случка беше върхът. 27 минути се борех с темата на Христо и пак не можа да се отвори както трябва. Иконите му са между 600 и 1300 КВ, а снимките са много. Размерите са им за принт, а не за интернет.

1. Предложение: Да се направи официално ограничение общата стойност на снимките в един пост да не надхвърля 1000 КВ (1 МВ). Така, ако иска някой да качи 10 огромни снимки, ще трябва да напише 10 поста и страницата няма да се претоварва. Но по-добрият вариант е снимките да се подготвят за интернет.

2. Препоръка как да направим това:

В Adobe Photoshop има функция Image/Image size. Там са зададени параметрите на снимката широчина и височина. Може да зададете широчина 1024 (ако надвишава тази стойност) и височината ще се смали пропорционално. Снимка, по-голяма от екрана, не е нужна.

След това има функция File/Save for web, където допълнително може да се намали до желаната стойност в килобайти чрез стойността за качество на JPG - Quality. И готово!

3. Aлтернатива: Ако все пак искате да покажете огромните си снимки, поставяйте не икони, а линкове към снимките.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Снимков материал
« Отговор #1 -: 05 Май 2010, 12:00:30 »
Оставете човека намира ...
Момчето най-после имА възможност да си снима моделите с качествен фотоапарат и хайдееее...за ушите и в супата. :lol:
 На мен темата на Христо ми зарежда за около 35 секунди, което значи че е и въпрос на връзка с мрежата.
Жорж, нали не искаш някой да ти каже да си вдигнеш скоростта на мрежовата връзка, само защото той не може да те чете!?!?! :pleasantry:
Така или иначе форума загуби от намаляването размера на снимките (мое лично виждане) , сега зор и на хората да се наложат ограничения...
 :boredom:

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re:Снимков материал
« Отговор #2 -: 05 Май 2010, 12:13:05 »
Pach, нали за това съм написал точка 3-Алтернатива. Защо е необходимо в поста да се вкарват снимки за календар? А пък и предложението за смаляване на снимките не е лошо. Ако смяташ, че аз не трябва да чета постовете на колегите си от страх, че провайдерът ми ще се самозатвори, кажи.

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6709
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re:Снимков материал
« Отговор #3 -: 05 Май 2010, 12:18:21 »


Жорж е абсолютише прав - подкрепям !

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Снимков материал
« Отговор #4 -: 05 Май 2010, 12:54:37 »
Христо за пръв път се учи да качва снимки с голяма резолюция , а тук вече се чуват викове - "анАтема"...
Ми който не му харесва - да не чете... :lol: :lol: :lol: :pleasantry:
Щом админите не са реагирали - какъв ви е проблема пичове? - бавна връзка???
...или друго? :angel: :drinks:

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Снимков материал
« Отговор #5 -: 05 Май 2010, 12:57:43 »
Жорж, дали ще са 10 големи снимки в 1 пост, или 10 поста с по 1 снимка, натоварването при отваряне на темата си е едно и също... По-скоро единственото спасение е, ако се показва цяла галерия да се дава линк към нея, вместо да се показват всички снимки. Да речем за повече от 10 снимки -> линк. Или се пускат 1-2 снимки показно и отдолу линк, на който са му се сторили интересни показаните 1-2 снимки по-горе.

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Re:Снимков материал
« Отговор #6 -: 05 Май 2010, 13:27:29 »
Цялата работа идва от фотоапаратите и ниската степен на компресия на JPEG снимките в повечето от тях. Затова, преди да се качат в мрежата, снимките трябва просто да се презапишат в читав редактор (Photoshop) - обемът на файла може да спаде до 10 пъти, без нарушаване на качеството или размера на снимката.

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5522
  • Рейтинг: 618
  • Красотата е в детайла!
Re:Снимков материал
« Отговор #7 -: 05 Май 2010, 13:32:08 »
Е да, ама кой ще се занимава, е въпросът? Снимаш, пляскаш снимките във форума и повече не се занимаваш. Това правим всички и е разбираемо. Ние не сме фотографи (поне болшинството), не сме ИТ спецове (поне болшинството) и нямаме безкрайно свободно време (поне болшинството), за да компресираме, обработваме и т.н.

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Re:Снимков материал
« Отговор #8 -: 05 Май 2010, 17:13:59 »
Цитат на: Adrian link=topic=2432.msg40701#msg40701 date=1273051101
Жорж е абсолютише прав - подкрепям !

Вярно е, при мен също отне доста време докато качи всички снимки. И уби интереса към тях. Жорж много ясно обясни как се намалява обема на снимката. Трудно е с първите няколко опита, после нещата стават бързо. А ако му се играе на човек, Шопа предлага много възможности. Снимките, които качвам, първо ги намалявам до 800-900 пиксела и тогава ги качвам в snimka.bg. От там нататък пътят е ясен.

mill

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Снимков материал
« Отговор #9 -: 05 Май 2010, 20:01:07 »
http://www.tinypic.com/

Ей тука е супер лесно. Натискате бутона BROWSE.Избирате снимка от компютъра си.Отметката си стои на Image/снимка/ .Има един прозорец с падащо меню Resize .Ако го оставите на default ,ще качи снимката в оригиналния вариант.Колкото мгб е свалена от фотоапарата на компа.Ако изберете опция от прозореца с падащо меню снимката която искате да качите се променя автоматично .Примерно снимка с големина 663 Кб -> избираме  Message Board(640x480) -.става файл с размер 440 кб. Слвд това натискате upload now ,изчаквате малко ,след което ще видите 4 жълти прозореца с адреси . Копирате последния Direct Link for Layouts  и го слагате във форума по познатия начин.Ако искате още снимки да качвате просто натискате зеления панел -> UPLOAD MORE и продължавате .Така не се товари нашия сървър и имате възможност да променяте големината на файловете.Сега ужасно бързам ,но в неделя ще сложа нагледно как става ,със снимки и всеки ще разбере :good:
« Последна редакция: 05 Май 2010, 20:03:43 от muncho »

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:Снимков материал
« Отговор #10 -: 05 Май 2010, 23:26:24 »
Брей, каква полемика се е заформила!  :blush2:
Не съм си играл със снимките и то не защото не знам как, а искам ако някой се интересува с по - големи подробности (има подобен локомотив и иска да си го реставрира, а в моите вижда липсите си, примерно) да може да си зуумва.Отдавна, впрочем никога, не съм качвал снимки във  форума.Това са линкове за форум.Не затрудняват сървъра по никакъв начин, а само вашата връзка.Аз съм със БТК 6МГБ. и не се отегчавам кой - знае колко.Каква ли връзка трябва да имате, за да се отегчите?!  ::)
Ако е такъв проблем - ще ги орежа или ще ги кача в Picassa - оттам ще ви дам достъп до галерия (мен специално, така качени снимки ме изнервят и често се отказвам да ги отварям).  :yes:

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re:Снимков материал
« Отговор #11 -: 05 Май 2010, 23:36:45 »
Христо, специално в твоя случай мисля, че вината е в хоста ти. Между другото открих, че твоите икони и снимки са един и същ файл в пълния размер. Всъщност те не генерират икона, а показват оригиналната снимка в умален вид (ширина/височина). По тази причина хора с по-слаби връзки изпитват затруднения при зареждането.

Сървърът, който ползвам аз www.picbg.net, произвежда икони с много малко килобайти. Така можеш да сложиш иконата тук, във форума, която е нищожна като размер и чрез кликане тя те отвежда до оригиналната снимка в пълен размер. Иконата и снимката сa два различни файла (jpg).
« Последна редакция: 06 Май 2010, 00:36:03 от eurostar »

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:Снимков материал
« Отговор #12 -: 06 Май 2010, 09:58:18 »
Рисайзнах ги в размер 800Х600.Сега се зарежда по - бързо.  :good:
Апропо, нищо българско не ползвам - не искам снимките ми да се отварят когато му е кеф на някакъв български собственик на сървър за хостинг. Днес има фото - утре не, пък вдугиден - ще видим...  ;D Това им е принципа.  :hi:
« Последна редакция: 06 Май 2010, 10:01:05 от XRISTO »

optron

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 347
  • Рейтинг: 5
Re:Снимков материал
« Отговор #13 -: 15 Май 2010, 10:41:56 »
Потърсете Xat.com Image Optimiser. Това е програма за масово обработване на снимки - с няколко щраквания може да намали наведнъж зададено количество снимки. Прочетете първо как се работи с нея преди да правите каквото и да е!

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:Снимков материал
« Отговор #14 -: 28 Юли 2010, 14:55:42 »
Пичове, някой има ли идея как мога да шерна снимки от пикаса, ама не към определен потребител, а към форума, тоест, някакъв линк да приложа, че да може да ги виждате всички?Снимах някой - друг влак, гара, локомотив по румънско, а не искам да ви товаря компютрите с жабата.Реших чрез пикаса, ама като не знам как?!  :no: