Автор Тема: Баласт и баластриране  (Прочетена 120985 пъти)

toniemi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4773
  • Рейтинг: 624
  • Направи си сам и ще ти олекне! HO,Z Само БДЖ
Re:Баластиране
« Отговор #15 -: 21 Февруари 2008, 01:19:17 »
Цитат на: eurostar link=topic=25.msg2169#msg2169 date=1203546258
Е това е точно техниката, за която Влади и Toniemi говореха и която аз също ползвам.
Аз преди това мешах абразива с ц-200 и го полагах в/у релсите,но така ми е по-трудно и бавно.Напоследък посипвам ,леко разреденото лепило в/у траверсите и отстрани,като го намествам с накакъв инстромент,да покрие навсякъде и посипвам отгоре с абразива.Лепилото трябва да е малко по-ниско от върха на траверсите,та като посипете абразива и той потъне в лепилото,да се изравнят.Излишният материал го отнемам с прахосмукачка след като поисъхне лепилото.А този метод от филмчето го виждам за пръв път.Не знаех че има такъв фиксатор на чакъла.Така е най-лесно ;)

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Re:Баластиране
« Отговор #16 -: 21 Февруари 2008, 08:13:06 »
Фиксаторът, за който говориш Тони, е същото Ц-200 разредено 1:5 до 1:7. Поне така казва чичкото.

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5522
  • Рейтинг: 618
  • Красотата е в детайла!
Re:Баластиране
« Отговор #17 -: 21 Февруари 2008, 08:22:31 »
Всъщност и аз не ползвам Чичковия метод, а точно този, който Тони е изоставил. В подходящ съд разреждам Ц200 с вода 1:1. После започвам да изсипвам в получената смес баласт докато на око не преценя, че гъстотата на получаващото се е подходяща за работа (не трябва да е много рядко, но и да се лепи на инструментите поради гъстотата си). След това с едно като шпатула (зъболекарски инструмент някакъв) започвам бавно и протяжно да полагам баластрата върху релсовия път. Този метод ми позволява да правя буквално всякаква баластова призма - с полуоголени траверси или изцяло покрита траверсова скара. Но пак казвам е много, много бавно...

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Баластиране
« Отговор #18 -: 21 Февруари 2008, 08:28:20 »
Ако ви се наложи да "премествате" релсите  или да ги ползвате за друг път , те остават залепени - как ги "демонтирате" тогава?

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Re:Баластиране
« Отговор #19 -: 21 Февруари 2008, 08:29:55 »
Забрави за повторно ползване. НОВИ релси.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Баластиране
« Отговор #20 -: 21 Февруари 2008, 08:30:39 »
Именно , има и друг метод но е изключително бавен и трудоемък!

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Re:Баластиране
« Отговор #21 -: 21 Февруари 2008, 08:33:50 »
Знаеш, че има и готови баластови призми. Не изглеждат толкова добре, но можеш да ползваш релсите многократно. И пестят много време. На мен лично не ми допадат, стоят ми изкуствено.
« Последна редакция: 21 Февруари 2008, 09:25:27 от Жоро »

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5522
  • Рейтинг: 618
  • Красотата е в детайла!
Re:Баластиране
« Отговор #22 -: 21 Февруари 2008, 08:43:59 »
Цитат на: Жоро link=topic=25.msg2175#msg2175 date=1203575395
Забрави за повторно ползване. НОВИ релси.
Напротив, няма никакъв проблем! В темата "Изтъргване на баласт от релсите без да пострада самата релса" в раздела "Имам нужда от помощ при макетирането" показвам елегантен, според мен, начин за преодоляване на проблема. С помощта на една релса П профил се запазва старата релса и без проблем може отново да се ползва.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Баластиране
« Отговор #23 -: 21 Февруари 2008, 09:13:48 »
И аз по таз причина не ги харесвам , сега ясно че в нашия моделизъм не гоним супер достоверност , но пък тия са толкава "изкуствени" чак като детски играчки , от тях само по отврат са ми картонените траверси! ;D

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Баластиране
« Отговор #24 -: 21 Февруари 2008, 09:30:58 »
Цитат
Напротив, няма никакъв проблем! В темата "Изтъргване на баласт от релсите без да пострада самата релса" в раздела "Имам нужда от помощ при макетирането" показвам елегантен, според мен, начин за преодоляване на проблема. С помощта на една релса П профил се запазва старата релса и без проблем може отново да се ползва.
това да - но когато вече си демонтирал релсата от трасето , но тя там понякога е така залепена , че при опит за демонтаж се изкривява и т.н.
Жоро е прав , нови релси при реконструкция , ремонт или промяна на макета.
Моя метод - направил съм си от дебела колкото траверсната лента, метална пластина (фрезована) която полагам вместо истинската релса , правя всички манипулаций по един или друг начин за баластрирането , щом почне да се сгъстява и позасъхва , изваждам траверсния шаблон който се почиства бързо и лесно , и  оставям да втвърди окончантелно , като междувременно правя и корекции където не ми харесва.На другия ден вече си полагам истинската релса която мога да е демонтирам за две минути и е като нова!
Този метод е проверен със старите "п" образни релси на "PICO" и "ТILLIG" - за новите който тия дни ще поръчвам през конрад , ще видя дали да не го модифицирам този метод , като май ще трябват нови метални шаблони , пък и повече че да става по - бързо...
« Последна редакция: 21 Февруари 2008, 09:34:19 от pach »

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5522
  • Рейтинг: 618
  • Красотата е в детайла!
Re:Баластиране
« Отговор #25 -: 21 Февруари 2008, 10:01:25 »
Не би имало изкривяване, ако самата релса не се залепя за леглото. Аз правя следното: преди баластирането полагам релсите и ги фиксирам или с пирончета, или с винт за дърво. После баластирам, като заобикалям фиксаторите. След като засъхне баласта, махам пирончетата/ винтчетата и баластирам на освободените места. Така самата релса се фиксира от сместа около нея, но при евентуално махане на баласта сама се отделя от леглото, защото на практика нищо не я държи вече. И хоп, хем вълкът сит, хем агнето цяло.
:)

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5522
  • Рейтинг: 618
  • Красотата е в детайла!
Re:Баластиране
« Отговор #26 -: 21 Февруари 2008, 10:14:23 »
Но все пак си мисля, че Жоро наистина е прав - на мястото на старото просто сложете ново. И естетически ще е по-добре.
:)
п.п. Старите демонтирани релсови звена ги разглабям, като релсата слагам някъде в страни от пътя или подредени остават "за после" някъде около депото, а траверсите обработвам и също им намирам място на макета. Нищо не трябва да се губи...
:)
« Последна редакция: 21 Февруари 2008, 10:16:55 от Vlado »

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re:Баластиране
« Отговор #27 -: 21 Февруари 2008, 12:39:14 »
Само една поправка върху филмчето на чичката. По-реалистично (и естетично) е когато релсите са вдигнати на височина спрямо околния релеф. За това върху основната дъска залепвам едно парче (лист) корк, който обхваща всички коловози. След това градя пирамида с една или две ленти корк. За мащаб N височината на тази пирамида е около 3-4 mm. След това фиксирам релсите с пиронче в специално оставените дупки от производителя. Може би е добре в този момент да се оформи идеалният вираж (при завои). Оформям околния релеф. Трябва да се предвидят и местата на стълбовете за контактната мрежа и светофорите. След това посипвам светлата баластра като основа. Когато засъхне, оформям пирамидите с по-тъмна баластра с голяма плоска четка или мини спатула. За мен е най-лесно да полагам лепилото като чичката с голяма спринцовка. Пробвал съм и с шише - тип спрей с помпа, но от въздуха камъчетата се разпиляват. Това е. Ето една картинка:
« Последна редакция: 23 Ноември 2009, 12:50:18 от eurostar »

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5522
  • Рейтинг: 618
  • Красотата е в детайла!
Re:Баластиране
« Отговор #28 -: 21 Февруари 2008, 13:11:02 »
Аз пък в гари не правя баластова призма, защото ако погледнете в действителност, на много места няма такава. Затова и в моята гара призма няма. Лепя като Eurostar корк отдолу и директно фиксирам релсите, после баластирам и се получава перфектно.

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re:Баластиране
« Отговор #29 -: 21 Февруари 2008, 13:57:46 »
Точно над това се замислих преди малко - как пирамидата преминава в равно трасе на гарите. Даже мисля да отида на това хубаво време до гара Искър и да хвана влак до Централна гара, за да видя на практика как стоят нещата.