Автор Тема: Баласт и баластриране  (Прочетена 121708 пъти)

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1343
  • Рейтинг: 208
Re:Баластиране
« Отговор #60 -: 11 Декември 2008, 12:32:57 »
Грешка не съм видял запетайката !  ;D

Maktub

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Баластиране
« Отговор #61 -: 11 Декември 2008, 23:43:13 »
Цитат на: pach link=topic=25.msg14687#msg14687 date=1228983866
Хм това за мазилка тип "морски пясък" си е идея , но само ако е с някоя от горе изброените едрини.

Ако разбирам правилно, става въпрос за "минерална мазилка". Доколкото си спомням визуално, едрината на зрънцата е горе-долу около половин милиметър – това, което съм виждал у едни приятели, – но нямам представа дали няма различни едрини и дали се продава насипно мазилката + отделно смолата за забъркване или се продава под формата на каша, която се нанася направо върху стената. Ако е второто, мисля, че няма да върши работа. А иначе има всевъзможни разцветки и нюанси.

TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Re:Баластиране
« Отговор #62 -: 12 Декември 2008, 10:19:35 »
Баластирането е най-уморителната и неприятна работа досега по моят макет.Иначе- да, точно с минерална мазилка го правих.По принцип има 3 размера мазилки - за нас върши работа най-малкия(0,5-1мм).Този, който си купих е decolux 122 от Бриколаж.Чувалчето пише, че е 7кг. и го дават с торбичка лепило(отделно) на цена към 20лв.Малка подробност е, че като го премерите в къщи излиза 6кг. , а лепилото не върши работа щото като го забъркате трябва да го употребите до 2-3 часа.За моят макет отидоха 3кг. камъчета, 1,5кг. Ц-200 и 5 месеца каторжен труд.Правих го с 2 спринцовки - с първата нанасях лепилото м/у траверсите и около тях на разстояние около педя, а с втората ръсех баласта.След поръсването обаче е необходимо да трамбовате баласта с нещо да речем със затъпена отвертка.После следва обиране с прахосмукачка и най-неприятното - всичко това се повтаря още веднъж, защото от една ръка траверсовата скара не се запълва достатъчно.Пожелавам Ви приятна работа.

spas_tf

  • Trade Count: (5)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 303
  • Рейтинг: 42
  • HO Епоха V -VI София
    • www.smilenov.eu
Re:Баластиране
« Отговор #63 -: 12 Декември 2008, 11:50:23 »
Приятели ето нагледно как се прави ,за да не се мъчите чак толкова пък било и с минерална мазилка  :)

http://www.youtube.com/watch?v=919ly6PTQlo

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Баластиране
« Отговор #64 -: 12 Декември 2008, 12:02:40 »
Когато сме се "мъчили" (и аз се учудвам на начина - първо лепило , после баластра !!!) с разни стари начини на баластиране , youtube едва прохождаше (май още дори не лазеше в главите на създателите си) и такова ни беше положението . Нито клуб имаше , в наличност една книга (на Ботев) и цяла легенда кой как си прави макета ,от какви материали и къде ги е намерил , шушукана при случайни срещи в определени магазини из страната.Пък за интернет да не говорим каква екзотика в института си беше...
Сега вече е ясно , ама мина време , появиха се нови технологии , нови материали (като това decolux 122 ) дето като прочетох кое е и къде , като първосигнална реакция от ония времена , започнах да смятам за колко време ще стигна до Бриколаж , да не би да вземе да свърши и т.н.  :o
Пък после сам се размях на тъпнята си - вече не сме соц.време  ами началото на 21 -ви век ...и все пак инфото от Стоян си е ценно , защото технологията може и да е друга , но материала си е актуален.
 ;D ;D ;D ;D ;D
 

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:Баластиране
« Отговор #65 -: 12 Декември 2008, 12:11:06 »
Цитат на: pach link=topic=25.msg14679#msg14679 date=1228977698
Аухаген ----- 30 х 200 гр = 6 кг или на обща стойност , около 300 лв
клингерит ------ 1 пк х 6 кг = 6 кг на обща стойност около 6 лв.
Да кажем след пресяване (и оцветяване) ~~~ 1,5 - 2,0 кг = ~ 20 лв !!!

Това с клингерита не е препоръчително, защото има азбест, а азбеста е карценоген. :-[

TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Re:Баластиране
« Отговор #66 -: 12 Декември 2008, 13:02:01 »
Спасе, не знам защо си мислиш, че по показаният метод в това клипче става по-лесно или по-бързо, може би защото не си го опитвал наистина.Доколкото видях вторият чичко просто насипва баласт и го разнася с четка, НО БЕЗ ДА ГО ЛЕПИ. Ама така и баба знае.А като се напраши макета как го чисти с прахосмукачката?Колкото до първият чичко метода му не е кой знае колко по малко трудоемък.Той просто е сменил поредността на операцийте- първо слага баласта и после го залива с някакво лепило.Тук обаче аз имам известни резерви.Кое е това толкова прозрачно лепило, което, като залееш нещо с него изобщо да не си личи и да не стои като замазано?А има и нещо друго.Трудното при баластирането е, че в 80% от времето ти се налага да стоиш наведен напред при по далечните релси.Аз лично без кръст останах.Най-лесно беше долу при гарата, която е почти в края на модулите и е по достъпна.Така като гледам и чичкото се беше изхитрил да показва на близко разстояние ама я да го видя наведен повече от 5 мин. напред.Мисля си ако се снимам и аз как слагам баласт, сигурно отстрани ще изглежда лесно ама не е!

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Баластиране
« Отговор #67 -: 12 Декември 2008, 13:37:02 »
 ;D
Сместа която става прозрачна след изсъхване и не си личи по баластрата е разредено с вода лепило С200 от 1 към 3 , до 1 към 5 , според , зависи... ;) , добавя се малко , колкото една капачка бира за 1 литър от разреденото лепило някакъв омекотител (аз ползвам ленор-жасмин  ;D) който наистина премахва повърхностното напрежение от сместа и много добре се разлива между камъчетата.Става перфектно , защото не се налага повторно баластиране и почти нищо не се дръпва от прахосмукачката .Само че вместо 10 кубикова спринцовка  за лепилото използвам готово пластмасово шише от 200 гр. със специален накрайник на гърлото от лепило С200 на Леко.По бързо и лесно се работи на добра серия от последователни капки при изтичане на лепилото .За мен по-голяма играчка е докато разпределя баластрата равномерно по траверсите с четката , че гледам да не връщам излишната , и да е добре разпределена от първият път...обикновенно преди това около бъдещата призма съм залепил , я трявата , перон , я некщо друго , което да е като плитко коритце на бъдещата баластрова призма . Така става още по-лесно и за камъчетата и за лепилото.
А това с по отдалечените релси си е проблем винаги - както казваш , кръст да имаш и жената тая вечер да не те закача... :) ;)
 ;D ;D ;D

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6710
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re:Баластиране
« Отговор #68 -: 12 Декември 2008, 14:13:21 »


тц тц ...тия жени вее, закачат ли ви много :)?

spas_tf

  • Trade Count: (5)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 303
  • Рейтинг: 42
  • HO Епоха V -VI София
    • www.smilenov.eu
Re:Баластиране
« Отговор #69 -: 12 Декември 2008, 14:16:02 »
Е аз не казвам , че става за 5 мин, но хубавите неща стават бавно. А чичото ползва немския вариант на Ц 200 - Ponal разреден с малко вода и гел за миене на съдове. Както казва Pach явно ще стане и с омекотител. Тепърва ще баластрирам модулите и тепърва ше ме боли кръста.  ;D

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6710
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re:Баластиране
« Отговор #70 -: 12 Декември 2008, 14:37:43 »


Дали да не перефразирам фразата: :  "Ръгай Спасе - съмнА се"

в

"Дай тоз модул ве, Спасе - съмнА се!" :o

spas_tf

  • Trade Count: (5)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 303
  • Рейтинг: 42
  • HO Епоха V -VI София
    • www.smilenov.eu
Re:Баластиране
« Отговор #71 -: 12 Декември 2008, 15:39:38 »
Адри, по-полека баце, всичко с времето си!  ;D

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6710
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re:Баластиране
« Отговор #72 -: 12 Декември 2008, 15:41:37 »


Разбира се :) очаквам с нетърпение нов шедьовър ; btw аи аз трябва да баластрирам моя модул и да го дооправя ; но...след празниците !

spas_tf

  • Trade Count: (5)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 303
  • Рейтинг: 42
  • HO Епоха V -VI София
    • www.smilenov.eu
Re:Баластиране
« Отговор #73 -: 12 Декември 2008, 15:44:13 »
Да се надяваме , че шедъоврите ще са 7 не един! Повече няма да кажа нищо ! Ше траете!  ;D

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Баластиране
« Отговор #74 -: 12 Декември 2008, 15:58:55 »
Айде е е е наштеееее!!!
Седем , седем , седем ,седем , седем ,седем , седем !!!какво има още да се казва тук!!!
 ;D ;D ;D ;D ;D