Автор Тема: Относно сградите в хобито.  (Прочетена 40958 пъти)

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Относно сградите в хобито.
« -: 14 Юни 2010, 09:37:39 »
Гледам нямаме си конкретна тема за сгради. Сблъсквал съм се с 3 марки до момента, а именно PIKO, FALLER и KIBRI. Трябва да ви кажа, че всяка си има и плюсове и минуси, но адски дразнещо и при трите е когато отделните елементи се разминават или изобщо не си пасват! Откачам направо! Някакъв съвет за фирма, която се справя добре както с детайлите, така и с точността за сглобката, да ми препоръчате???
Изобщо нека всеки сподели впечатленията си от различните фирми, независимо дали става на въпрост за индустриални сгради, къщи, гари или каквото и да било.  :drinks:

IKAR

  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 947
  • Рейтинг: 265
  • HO DB,SBB III,IV, HOm Rhatische Bahn V София
Re:Относно сградите в хобито.
« Отговор #1 -: 14 Юни 2010, 09:47:29 »
Кибри са типичен пример за това как реномирани фирми решават в един момент, че вече са си изградили име и могат да почнат да я карат по-"халто-палто", съответно да се дънят. Де да бяха само те-с мед да ги храниш. Конкретно аз най-съм доволен от Vollmer - общо взето детайлите пасват, малко си трябва игра с пилата за премахване на "ушите", но е приемливо.

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5521
  • Рейтинг: 617
  • Красотата е в детайла!
Re:Относно сградите в хобито.
« Отговор #2 -: 14 Юни 2010, 09:51:22 »
Аз най-харесвам Artitec. Но освен картинки в различни сайтове, на които всички модели изглеждат адски добре, друго (на живо) не съм виждал. Доколкото знам обаче eurostar има на макета си такива сгради и може да каже някоя дума за тях.

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re:Относно сградите в хобито.
« Отговор #3 -: 14 Юни 2010, 09:52:15 »
Oт готовите сгради имам само на Faller и Vollmer. Доволен съм и от двете фирми като сглобка и мащаб. Аз имам проблем с каменните стени и тротоарните плочки. Още не съм намерил добра фирма в тази част. Разбира се, всяка сграда има нужда от дооправяне. Пластмасата блести неестествено и трябва да се минат с матов лак. А аз някои даже ги минавам с латекс, ако цветът не ми харесва. Немската архитектура е малко мрачна и е нужно малко да се пипне тук-там. Ще се опитам да добавя и малко светещи реклами, но не знам дали ще се справя. Ще видим.

Модерни сгради никой не прави. Това е голям проблем. Правят влакове в 6-та епоха, а сградите им от първа досега не са мръднали. В магазина в Монреал имаше няколко стъклени сгради. Аз тогава не ги купих, но и не запомних коя фирма ги беше произвела. Сега не мога да ги намеря.

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re:Относно сградите в хобито.
« Отговор #4 -: 14 Юни 2010, 09:53:13 »
Цитат на: Vlado link=topic=2510.msg42599#msg42599 date=1276498282
Аз най-харесвам Artitec. Но освен картинки в различни сайтове, на които всички модели изглеждат адски добре, друго (на живо) не съм виждал. Доколкото знам обаче eurostar има на макета си такива сгради и може да каже някоя дума за тях.

Влади, имам само кораби на Artitec. Те пристигнаха като отливки небоядисани. Като ги оцветя ще ги снимам.
« Последна редакция: 14 Юни 2010, 09:55:15 от eurostar »

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5521
  • Рейтинг: 617
  • Красотата е в детайла!
Re:Относно сградите в хобито.
« Отговор #5 -: 14 Юни 2010, 10:07:39 »
Цитат на: eurostar link=topic=2510.msg42601#msg42601 date=1276498393
Цитат на: Vlado link=topic=2510.msg42599#msg42599 date=1276498282
Аз най-харесвам Artitec. Но освен картинки в различни сайтове, на които всички модели изглеждат адски добре, друго (на живо) не съм виждал. Доколкото знам обаче eurostar има на макета си такива сгради и може да каже някоя дума за тях.

Влади, имам само кораби на Artitec. Те пристигнаха като отливки небоядисани. Като ги оцветя ще ги снимам.

Уф, вярно! Извинявай! Вярно, че само за кораби говорихме...

венелин

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Относно сградите в хобито.
« Отговор #6 -: 14 Юни 2010, 10:16:19 »
Купих си от Жоро новата водна кула на Auhagen- HO, останах много приятно изненадан от качеството на матрицата и материала, всички части си пасват идеално като експертна серия е. Няма нищо общо от старите им неща и след обработка стана страхотна, ще кача снимки след някои ден. :)

TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Re:Относно сградите в хобито.
« Отговор #7 -: 14 Юни 2010, 10:23:43 »
Тъкмо и аз щях да напиша нещо подобно за Аухаген. Старата им водна кула ( тази, която ми е на макета) я сглобих с голям зор, щото двете кръгли части на основата определено бяха с различен диаметър. Обаче за гара Божановци, която им е сравнително ново производство нищо лошо не мога да кажа - сглобяването и беше едно удоволствие :yes:

vlado1

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (6)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 248
  • Рейтинг: 23
  • TT - III,IV еп. DR - АЕЦ/БСлатина/София
Re:Относно сградите в хобито.
« Отговор #8 -: 14 Юни 2010, 10:34:50 »
Още един глас за Auhagen. А пък и за ТT-то общо взето са само те останали.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Относно сградите в хобито.
« Отговор #9 -: 14 Юни 2010, 10:58:56 »
Новото производство на Auhagen e направило впечатление и на германците - разпродават "от кутия" или "ОVР" всичко което не са го сглобили ...пък и сглобено вече се върти яко в "пазара" и купуват само ново.
Иначе в ТТ и на Faller не е лошо , но е старо и трудно се намира.

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Относно сградите в хобито.
« Отговор #10 -: 14 Юни 2010, 11:09:38 »
На тез сайта нещо ич го нЕма http://www.artitec.nl/ :(

Сaprycorn

  • Trade Count: (52)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1774
  • Рейтинг: 134
  • НО DRG II епоха София
Re:Относно сградите в хобито.
« Отговор #11 -: 23 Декември 2010, 02:30:38 »
От няколко дни се ровя в сайта на Vollmer и открих нещо доста загадъчно, което бих искал да споделя.
На първата снимка е сграда с каталожен номер 3773, мащаб HO, височина 205 мм

На втората снимка същата сграда, но в мащаб N, с каталожен номер 7654 и височина 147 мм!


Питам се коя от двете сгради НЕ е мащабна? Ако приемем, че размерите на първата (тази в HO) са достоверни, т.е. 205mmX87=17,83 метра- изглежда правдоподобно за партер, три етажа и тавански етаж. Ако обаче разделим тези 17, 83 метра на 160 се получава резултат 111 мм! А сградата,  която Vollmer продават за мащаб N е висока 147 мм.
Разделям 17, 83 метра на 147 и получавам резултат 121! Излиза, че артикул 7654 е в мащаб ТТ!
Моля някой, който е по-добре с математиката от мен да ме поправи, ако някъде съм сгрешил!





Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София
Re:Относно сградите в хобито.
« Отговор #12 -: 23 Декември 2010, 08:39:46 »
спред мен всички правят конпромис с мащаба.

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6709
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re:Относно сградите в хобито.
« Отговор #13 -: 23 Декември 2010, 09:10:35 »

Само Toniemi  не !

toniemi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4773
  • Рейтинг: 624
  • Направи си сам и ще ти олекне! HO,Z Само БДЖ
Re:Относно сградите в хобито.
« Отговор #14 -: 23 Декември 2010, 09:47:38 »
Цитат на: Adrian link=topic=2510.msg51178#msg51178 date=1293088235

Само Toniemi  не !
:good: :good: :good:

Размерите за сградите са доста относителни,един етаж може да е 2,5м и 4,5м,не се вталясвай много ;D