Автор Тема: Относно сградите в хобито.  (Прочетена 40962 пъти)

liro4605

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Относно сградите в хобито.
« Отговор #30 -: 17 Февруари 2011, 14:53:05 »
 :hi: Това небях се сетил но вече е късно.Все пак има за къде. :hi:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Относно сградите в хобито.
« Отговор #31 -: 17 Февруари 2011, 17:03:59 »
Цитат на: liro4605 link=topic=2510.msg54495#msg54495 date=1297947185
:hi: Това не бях се сетил но вече е късно.Все пак има за къде. :hi:

Ние също ... аз също го ползвам - ама купувам направо черна или тъмносива шкурка от различни номера според мащаба за който правя сградата!!!

Пръв тук, описа този начин за моделиране на покриви, покойният (за съжаление) вече martzaro!!!
 :sorry: :cray: :hi:

niki

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Относно сградите в хобито.
« Отговор #32 -: 10 Април 2011, 17:33:01 »
a, защо трябва да е фирма, тука може да се направи всичко , не по зле, както казва гацо бацов, мани ги тез разглезени западняци, не могат да си вържат обувките , ако им ги размениш)

niki

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Относно сградите в хобито.
« Отговор #33 -: 31 Май 2011, 12:17:11 »
Цитат на: XRISTO link=topic=2510.msg51254#msg51254 date=1293270661
Аз като режа нещо подобно, го захващам от двете страни с две планки от конструктор (едновремешните) и си режа с макетното ножче,бавничко става.Повтарям, повтарям докато го срежа. Че даже и с поялник да се топи не е проблем, после отчупвам осенъците, поотъркам я върху шкурка, залепена върху едно дървено трупче и става идеално право.  :good:

Ха, докато пишех, Владо ме е преварил, че и методът му е сходен с моя.Значи и двамата сме открили...топлата вода...  ;D
Да споделя малко опит, ако детайла , който режеш от пластмаса е малък, и може да мръдне , докато режеш....решението е просто, залепваш го за плота с двоен скоч, режеш, спокойнои няма проблем, а за финната пила, аз използвам такива за нокти от аптеката))))уж били с диамантен прах) в най -близката ме познават, и не си правят грешни изводи, като си купувам през месец :hi:

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Относно сградите в хобито.
« Отговор #34 -: 29 Юни 2011, 18:45:47 »
Цитат на: niki link=topic=2510.msg57366#msg57366 date=1302445981
a, защо трябва да е фирма, тука може да се направи всичко , не по зле, както казва гацо бацов, мани ги тез разглезени западняци, не могат да си вържат обувките , ако им ги размениш)

Ники, пропуснал съм те нещо, убягнала ми е темата :)
Така, много неща могат да се направят, съгласен съм, може да се направи почти всичко.
Има една неяснота само - доколко е рентабилно?
Ето един реален пример:







Нали не е нужен всичкия тоз гърч за да направиш детайлите на депо като това?
За какво?
За да разбереш, след като вече си качил върха пеша, че от другата му страна вече са построили лифт.
Това конкретно все пак не струва колкото една кола, продават го за 26,50 евра.
По добре да си поиграя да го боядисам и състаря, отколкото да утепам месеци да докарам визията в подобен вид от снимките.
Нали производителите и търговците също души носят :)
« Последна редакция: 29 Юни 2011, 18:49:56 от widowmaker »

LOKY

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Относно сградите в хобито.
« Отговор #35 -: 29 Юни 2011, 19:33:16 »
Тази година посетих Швеция,Стокхолм и случайно но не без да искам попаднах на магазин на Марклин (еееех и нашите магазини да бяха така заредени) както и да е та от там си купих това
http://vollmer-online.de/en/articles/art_5780.html още не е завършено но като е готово ще го снимам а може и да прибавя още това онова от колекцията  :)

niki

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Относно сградите в хобито.
« Отговор #36 -: 29 Юни 2011, 19:56:17 »
Ники, пропуснал съм те нещо, убягнала ми е темата усмивка
Така, много неща могат да се направят, съгласен съм, може да се направи почти всичко.
Има една неяснота само - доколко е рентабилно?
Ето един реален пример:
Aбсолютно има резон в думите ти, обаче, за мен специално /а вече имам поглед и има и други хора във форума/нещата  в хобито опират само до удоволствие от работата по макета. Не знам кой го е казал, но прочетох някъде из темите, че българина не си ценял времето. от моята ,,камбанария,, мога да споря по този въпрос до безкрай, защото, аз си ценя времето- не се редя по опашки, не отивам примерно в фругия край на София, понеже нещо било малко по евтино, в работа си , мога да кажа, че за повечето неща се справям поне 2 но по-бързо от колегите. Това води до следнотосвобода и повече свободно време- дали ще карам колело, дали ще си правя згради, дали ще си играя с децата , дали ще слущам музика или чета книга все едно-Избора е мой. Освен това, няма норматив за правене на макет- колкото повече работа си създам по него, толкова по добре. Или с други думи, мисля че е удоволствие човек да си,,губи,, времето - но това да е по негова воля. :drinks:Не става въпрос за пари, не струвало колкото кола.Разбира се, и какви месеци, една сграда, ако се,, хвърлиш ,,само нея да я правя е от порядъка на 3, 4 дена/имам пред вид като тази на снимката/ Ако е гара Подуене , ще е повече.Ще дам пример да ме разбереш по добре.Разваля ти се примерно пералнятя, или ти гръмва бушон- ти , понеже разбираш и можеш, за нула време си ги поправяш. Аз обаче викам специалист , защото не разбирам нищо в областта. От 80 та година си работя в областта, имам и знания и опит  с макетирането, ако не друго , ще го направя по бързо, сега ако сме честни, съгласи се , то ще срамота да мога нещо и да не го правя а на готово./пак казвам, не е въпрос на пари в случая./Предпочитам ,дори ако кажем, че тази от снимката е за ,,шестица,, тази , която аз ще направя да е за ,,петица,,, но да си е плод на моя труд-за мен удоволствието е процеса на работата, проблемите , които решаваш по време на работата. Това е предизвикателството. :drinks:А ако е въпрос за качването пеша и лифта от другата страна- ами  ,,Нох, имат готови системи за макета, да си накупим всички и ще се возим на лифта безгрижно?
« Последна редакция: 30 Юни 2011, 07:44:39 от niki »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Относно сградите в хобито.
« Отговор #37 -: 30 Юни 2011, 09:13:59 »
Истината за мен е някъде по средата.
Баланс на купеното с направеното от самия мен.
Има дни в които сядам и сглобявам нещо купено,
ей така за кеф и бърз резултат. Аз му казвам "бързия кеф".
Има дни в които сглобявам нещо саморъчно изработено,
като на това му казвам "големия кеф".
Е да, "губи" време е, по-бавно става, но пък си правя сам 100 %
от дадена сграда например, като накарая така се вживявам в детайлите,
че все едно живея някъде до нея и знам кое кога и за какво е направено.
Нещо като разказ по карткинка, с история  и послеслов...
Кога са "ремонтирали" покрива, кога се прибира съседката и такива работи.
Кучето на кварталния, пак припикава ъгъла и синята кола е отново със спаднала гума.
Понякога осъмвам над работната маса "загубвайки" се в такива детайли
Обаче кефа е голям!!!! И не става въпрос, че може да бъде купена и състарена допълнително,
да и се добавят всички дребни детайли изброено по-горе, а става въпрос за удоволствието,
да изработиш нещо сам с инструментите си , ръцете си и от материали които други дори не се досеща,
че става за моделиране. Тръпката е наистина голяма, а резултата винаги е "убийствен"!!!

А понякога предпочиам ей така да се пошляя из магазините, да си купя нещо,
и да го прибера в кутия като част от бъдещ (но вече в главата ми проект)
 и да отлежава там с месеци докато му "дойде времето".

Това се трите ми основни начина, но всеки от тях има толкоз производни,
че в крайна сметка разнообразието на моделиста е част от чара на моделизма!
 ;D :yes:

niki

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Относно сградите в хобито.
« Отговор #38 -: 30 Юни 2011, 09:43:56 »
Tака е, никъде не съм казал, че не трябва или аз не съм си купувал, естесвено, че има неща , които  е по добре да се вземат, мисълта ми е като цяло, като философия, и начин на изграждане на макета.ПРИМЕР- както има хора , който са застъпили изцяло родна тематика, откъде да си купят сградите, колко евро са в ибея, и тн. , или работейки , и правейки страхотни, но  трудоемки макети, си губет времето- не мисля. Тука е разликата в позициите ни, аз мисля , че всеки си избира начина, и си го следва, което не отрича другия, нито го омаловажава,-всеки , по неговия път- важно е не пътя, а да се прави нещо, да има резултати това е :drinks:

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Относно сградите в хобито.
« Отговор #39 -: 14 Юни 2013, 11:06:40 »
При направата на сградите за моят макет досега установих,че има разлика с мащаба на фирмите-производителки,коментиран по-горе.Изразява се най-вече в разминаванията във височината на етажите в сградите,т.е. различни брои етажи при еднаква височина на самите сгради.Което всъщност ме притесни,но...обаче!!!При разходки по улиците и булевардите в София,започнах да се заглеждам по сградите и установих,че и в действителността е точно така!
Еднакви сгради,строени по едно и също време,с еднакъв архитектурен стил,жилищни и обществени имат разминавания във височината на етажите.






снимките са от GSM-а,в кратка отсечка по бул. Васил Левски в София.И една снимка от Прага

снимка:Томислав Попов

Моето мнение е,че фирмите-производителки на сгради правилно си подбират сериите,за да се съчетават една с друга.И разминаването на броя етажи не е критерии за мащаба (дори и да има лек компромис с него :) )
Вашето мнение... :polling: ?

martinis

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Относно сградите в хобито.
« Отговор #40 -: 20 Октомври 2013, 01:10:30 »
Здравейте,
Виждам, че тази тема е позамряла малко... Нов съм във форума, основно чета... Попадайки на темата за сградите искам да използвам възможността да посъживя темата с един прост, лаийшки въпрос - Коя (кои) фирми можете да препоръчате като производител на добри макети в мащаба на истински и реално съществуващи сгради? По-конкретно ме интересуват гарите, ...
С поздрави
Мартин

Сaprycorn

  • Trade Count: (52)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1774
  • Рейтинг: 134
  • НО DRG II епоха София
Re: Относно сградите в хобито.
« Отговор #41 -: 20 Октомври 2013, 02:37:52 »
Здравей,
не си писал  кой мащаб те интересува, но ако случайно си в N, точно днес излезе любимата ми гара Дамтор (Хамбург) на фирмата Трикс.
http://www.modellbahnshop-lippe.com/productzoom/Trix/8-2-0-185144-004014-0-0-0-5-0-0-grp-de-p-0/productzoom.html
Друга фирма, която прави много добър макет на гара Баден е Vollmer, в мащаб НО и N.
Гара Бон я предлагат две фирми- Kibri и Faller, като втората е направила някои компромиси с модела.
Колкото до останалите сгради, повечето фирми залагат на типични фасади, които могат да се видят в много различни градове и държави.

martinis

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Относно сградите в хобито.
« Отговор #42 -: 20 Октомври 2013, 13:17:29 »
В 1:87 (НО) мащаба  :)
Да, точно тези които цитираш съм гледал и аз - Баден Баден и Бон... Интересува ме дали има и други..., примерно френски някои... или ще трябва да се търси вече не конкретна гара е прилика и общи черти и детайли между различни гари от Германия и Франция...

Сaprycorn

  • Trade Count: (52)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1774
  • Рейтинг: 134
  • НО DRG II епоха София
Re: Относно сградите в хобито.
« Отговор #43 -: 21 Октомври 2013, 00:49:09 »
Разгледай този сайт, тук са събрани всички гари, които се произвеждат в НО от всички фирми.
http://my1287.dk/index.php?option=com_content&view=category&id=146&Itemid=164

CaLLlo

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2604
  • Рейтинг: 202
  • Dampf Ep.1&2 bis ÜK
Re: Относно сградите в хобито.
« Отговор #44 -: 03 Март 2015, 11:51:16 »

                            Оригинал & Модел






                      Faller 130364 - Villa Waldkirch

               http://www.ebay.de/itm/331482392668




                   Villa Columbia an der Elz erbaut von Carl Weis 1890


                http://centibastelt.blogspot.com/2014/02/waldkirch.html