Автор Тема: По следите на Рилската железница  (Прочетена 47834 пъти)

misan

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 443
  • Рейтинг: 117
Re: По следите на Рилската железница
« Отговор #30 -: 28 Юни 2013, 21:29:06 »
Помислете хубаво. Разгледайте  чертеж на 400 серия. Но пак ще кажа,че това което имам в предвид е само предположение.

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5522
  • Рейтинг: 618
  • Красотата е в детайла!
Re: По следите на Рилската железница
« Отговор #31 -: 23 Юли 2013, 11:31:34 »
Изключителни снимки и материали от инж. Димитър Деянов за Рилската железница:

http://trainspotters.tk/page.php?34

п.п. В съобщението по темата в Железопътния форум се казва, че инж. Деянов е дал общо 3 (три) диска с негови материали, които постепенно ще бъдат качвани на тази страница. Щом този диск съдържа толкова много и ценна информация, тръпна в очакване да видя другите два!
Инж. Деянов е просто безценен! Мисля си, че ако всички, които са събирали и притежават такава историческа информация, са като него, нямаше да имаме тайни за историята на българските железници...
« Последна редакция: 23 Юли 2013, 12:01:05 от Vlado »

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: По следите на Рилската железница
« Отговор #32 -: 22 Август 2013, 22:25:28 »
Цитат на: Vlado link=topic=2536.msg90193#msg90193 date=1374568294
Изключителни снимки и материали от инж. Димитър Деянов за Рилската железница:

http://trainspotters.tk/page.php?34

п.п. В съобщението по темата в Железопътния форум се казва, че инж. Деянов е дал общо 3 (три) диска с негови материали, които постепенно ще бъдат качвани на тази страница. Щом този диск съдържа толкова много и ценна информация, тръпна в очакване да видя другите два!
Инж. Деянов е просто безценен! Мисля си, че ако всички, които са събирали и притежават такава историческа информация, са като него, нямаше да имаме тайни за историята на българските железници...

Диск 1 на инж. Деянов вече е достъпен за всички почитатели на нашите железници. С хиляди благодарности  :hi:

Rizar

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: По следите на Рилската железница
« Отговор #33 -: 25 Септември 2013, 19:45:20 »
Здравейте!  :)
Ето на какво попаднах ровейки се из нета днес:

Копирано от сайтът от който са взети снимките.
Цитат
През около 1920 решават да започнат изграждането на теснолинейна влакова линия, която да върви покрай коритото на Рилската река посредством която ще се олекоти транспортирането на дървени трупи от по високите части на Рила планина до специално предварително изградената дъскорезна фабрика в село Бараково. През 1924 г. железният път бил построен.


И понеже не искам да си присвоявам труда на някой друг чрез копи- пейст, ето линк към сайта, който има желание и интерес да прочете още неща свързани с РИЛСКАТА ЖЕЛЕЗНИЦА.  :)
http://ajgidik.com/index.php?option=com_content&view=article&id=288

Още нещо на което се натъкнах е тази снимка:

Локомотив 986- на трасето Кочериново-Рилски манастир през 1916 г.
« Последна редакция: 26 Септември 2013, 15:47:30 от Rizar »

bdz43r

  • Trade Count: (5)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1012
  • Рейтинг: 257
    • bgrail.info
Re: По следите на Рилската железница
« Отговор #34 -: 25 Септември 2013, 19:52:39 »
Втората и третата снимка, без да съм сигурен, мисля, че аз съм ги сканирал и надписал. Къде съм ги публикувал не помня вече...
Същите, както и някои други ги има и в книгата "Ние, децата от Балабановата фабрика". Снимките са от един албум на фабриката от 1935 г, който се съхраняваше от един бивш началник и впоследствие последен отговорник на разсипания завод от Бараково.
« Последна редакция: 25 Септември 2013, 19:59:56 от bdz43r »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: По следите на Рилската железница
« Отговор #35 -: 26 Септември 2013, 08:57:11 »
Първата снимка не е от рилската теснолинейка, а е на македонската железница - само техните локомотивчета са били с тези звезди отстрани!

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5522
  • Рейтинг: 618
  • Красотата е в детайла!
Re: По следите на Рилската железница
« Отговор #36 -: 26 Септември 2013, 09:19:43 »
И за последната (малката) изразявам съмнения, че е точно от Рилската теснолинейка. В книгата на Деянов за железопътната мрежа на България, където също я има публикувана, коментарът за нея със сигурност не беше свързан с теснолинейката към Рилския манастир, а нещо за Първата световна война.

Rizar

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: По следите на Рилската железница
« Отговор #37 -: 26 Септември 2013, 15:21:31 »
Да, Владо. И аз съм виждал, надпис под тази снимка, че е от първата световна война, но реших да я публикувам, защото на локомотива се вижда ясно искрозадържателя, които са имали и локомотивите движели се до рилския манастир, искрозадържителя не позволява да излезе някоя искра от комина на локомотива и по този начин предпазва от пожар рилската гора. :) Другото което ми дойде на ум е, че снимката е направена по трасето през първата световна война, по- горе също съм дал годината, която знам (от прочетеното), че е направена снимката. Иначе и на снимката се виждат и войници...

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5522
  • Рейтинг: 618
  • Красотата е в детайла!
Re: По следите на Рилската железница
« Отговор #38 -: 26 Септември 2013, 15:36:48 »
Понеже направих справка, да уточня, че е трудно да се каже къде е правена тази снимка, тъй като в книгата си Деянов под нея е написал: "Локомотивите серия 40060 обслужват българските военни железници по времето на Първата световна война". Но предвид това, че на снимката има военни, пък Рилската железница е малко встрани от преките военни действия, но най-вече заради увереността ми, тъй като съм обхождал почти цялото трасе на линията, че по нея няма и не е имало такива дървени конструкции, написах това си мнение. Но може и да бъркам...  :good:
« Последна редакция: 26 Септември 2013, 15:47:58 от Vlado »

Rizar

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: По следите на Рилската железница
« Отговор #39 -: 26 Септември 2013, 15:46:48 »
Ето от кой сайт намерих тази снимка (или по- точно форум)
http://forum.skycode.com/topic.asp?whichpage=4&topic_id=55691
Човека който е постнал тази снимка и още една е написал следното:
Цитат
P.S. Снимките са от личната колекция на Стефан Стоичков
Интересно ми е да изясним достоверността на снимката...
Колкото до първата снимка я премахвам щом не е от там.  :)

Petko Ivanov

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 350
  • Рейтинг: 110
Re: По следите на Рилската железница
« Отговор #40 -: 26 Септември 2013, 19:31:26 »
Малко по-нагоре пише, че железницата към Рилския манастир е построена 1924 г. Няма как снимка от 1916 г да е правена там.

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re: По следите на Рилската железница
« Отговор #41 -: 15 Май 2014, 08:38:03 »
Влакова експозиция възражда Балабановата железница
Експонатите ще бъдат разположени на пътя между кюстендилските села Бараково и Помориново
Ана Андонова, 14 май 2014, сряда, 15:48 ч.

Музейна експозиция съставена от локомотив и седем вагона ще бъде разположена на открито между кюстендилските села Бараково и Помориново. Те са част от музея, посветен на индустриалеца Иван Балабанов и са собственост на Методи Панайотов, съобщи кметът на община Кочериново Иван Минков.

Локомотивът и седемте вагона ще бъдат поставени на релси с дължина около 180 метра и ширина 2 метра край бетонната стена на бившия завод за хартия в село Бараково.

Експозицията е част от дългогодишната идея за възстановяване на Рилската железница. Тя е имала дължина 40 км. и е била създадена за нуждите на Балабановата фабрика, през 1920 година. С нея се е транспортирал дървеният материал от планината до завода, но впоследствие се е използвала и за превоз на пътници. Закрита е през 1960 година.

"До края на месеца всичко ще бъде готово. Остава ми малко работа по изработването на релсите и транспортирането на вагончетата, които са разположени на различни места, но до няколко седмици ще успея да завърша работата. Искам да възстановя санитарния, пътническия, представителния вагон и да поставя една платформа", разказа пред БТА Методи Панайотов.

Общинският съвет в Кочериново от своя страна реши, че предоставя безвъзмездно терена, където ще бъде разположена влаковата експозиция, стига там да не се извършва търговска дейност и не се събират такси от посетителите.

http://www.kmeta.bg/vlakova-ekspoziciq-vyzrazhda-balabanovata-zheleznica-27450.html

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5522
  • Рейтинг: 618
  • Красотата е в детайла!
Re: По следите на Рилската железница
« Отговор #42 -: 15 Май 2014, 15:13:53 »
Колеги, бих искал да ви зарадвам и с още една, макар и не толкова значима, новина свързана с Рилската железница. Преди време ми хрумна и попитах Методи Панайотов дали би било удачно и възможно да ми предостави на електронен носител всички снимки, публикувани в двете му книги. За моя радост (не че бях изненадан предвид прекрасния характер на Методи) той се съгласи и по-късно ми предостави диск със, забележете, 585 архивни снимки (някои от тях се повтарят обаче) свързани с Балабановата фабрика и Рилската железница, като доста от тези снимки даже ги няма публикувани в книгите. В момента обсъждаме с Павката вариантите за слагането им в "нашия" сървър, с което всички ще имат пълен достъп до тях, Смятам също, когато проимам повече време, да публикувам в профила си в snimka.bg снимките, свързани само с Рилската железница, за да могат да се ползват за цитиране по разни съобщения и коментари, свързани с тази железница. А за тези, на които им е минала мисълта, че може би по този начин се нарушават авторски права, ще ги успокоя, че съм взел съгласието на всички известни ми автори, които са предоставяли снимки на Методи, за да ги ползва за книгите си.
« Последна редакция: 15 Май 2014, 15:31:43 от Vlado »

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5522
  • Рейтинг: 618
  • Красотата е в детайла!
Re: По следите на Рилската железница
« Отговор #43 -: 21 Май 2014, 10:25:27 »
Колеги, благодарение на Павката вече снимките са налични на адрес:

82.103.112.145

В папка "Metodi Panayotov-snimki"

Обръщам внимание, че в самата папка има друга папка, в която също има много снимки. Наименованието й е "Fabrika-Barakovo".

Приятно гледане!

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: По следите на Рилската железница
« Отговор #44 -: 21 Май 2014, 10:58:22 »
Лелеле те много, в един ZIP да ги беше сложил - сега трябва една по една да ги сваляме...
Не, че съм недоволен, ама така ще се бъгнем от кълване по компа!!!
 :heat: