Автор Тема: По следите на Рилската железница  (Прочетена 47831 пъти)

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1339
  • Рейтинг: 206
Re: По следите на Рилската железница
« Отговор #60 -: 30 Юни 2015, 21:22:19 »
Следи от нея има чак и в Костинброд!

Petko Ivanov

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 350
  • Рейтинг: 110
Re: По следите на Рилската железница
« Отговор #61 -: 01 Юли 2015, 17:51:38 »
Невероятно ценни и уникални снимки. Големи благодарности  :hi: :hi:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: По следите на Рилската железница
« Отговор #62 -: 02 Юли 2015, 10:26:30 »
Останалите снимки от книгата на методи Панайотов може да си вземеш от тук
ftp://82.103.112.145/Metodi%20Panayotov-snimki/
Благодарение на Павката. :hi:

Petko Ivanov

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 350
  • Рейтинг: 110
Re: По следите на Рилската железница
« Отговор #63 -: 02 Юли 2015, 21:15:42 »
Уникално богатство са тези снимки. Сърдечни благодарности на г-н Панайотов и на всички други за събирането и предоставянето им  :clapping: :clapping:

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1339
  • Рейтинг: 206
Re: По следите на Рилската железница
« Отговор #64 -: 20 Юли 2015, 13:20:01 »
Като ви разправям, че има следи от нея  и чак в Костинброд не се шегувам!
« Последна редакция: 20 Юли 2015, 13:24:06 от jopeto »

TheJackal

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1702
  • Рейтинг: 157
  • ТТ 1:120 III und IV Epoch DB & DR
Re: По следите на Рилската железница
« Отговор #65 -: 29 Октомври 2015, 13:42:17 »
Снимки от фейсбук:

Машинистът Бандов. Балабановата хералдика за подвижен състав на Българската горска индустрия. Гербът е съчетание на три букви (БДИ), еленова глава с рога и около него дъбови клонки, а в основата-символа на железниците "Хвърчащо колело". /отново от книгата на Методи Панайотов - Рилската железница и Балабановата фабрика/.



Цитат: "Правим долината на Рилска река над гр. Рила достъпна по подобие на Цермат. Влакчето може да е рентабилно, ако на повече гари може да се разминават композициите. Иначе не виждам как може да се поеме туристопотокът, особено по църковни празници." Тогавашния хайлайф с кожените палта и костюмите с вратовръзките и борсалиното.





Влак с трупи на гара Балабаново. / справка книга "Ние, децата от Балабановата фабрика" - автор Методи Панайотов /. Според някои слухове, теснолинейката е била демонтирана през 1961 г. за да се затрудни достъпът на поклонници до Рилският манастир.



Спирка Св.Иван Рилски, Бандов - вторият от дясно наляво, 1928г. / отново справка книга "Рилската железница и Балабановата фабрика" - автор Методи Панайотов /.



Работници от Балабановата фабрика.



Папмашинини в мукавеената фабрика / справка книга "Ние, децата от Балабановата фабрика" - автор Методи Панайотов /.





Балабановата фабрика. Започва като дървопреработващо предприятие, после се ориентира към хартията и мукава... по време на социализма е било Завод за картонено-мукавени опаковки..... Последно е имало някакво мижаво производство на кори за яйца.

« Последна редакция: 29 Октомври 2015, 13:52:50 от TheJackal »

schatsi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 583
  • Рейтинг: 52

vesko76

  • Trade Count: (0)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 110
  • Рейтинг: 48
Re: По следите на Рилската железница
« Отговор #67 -: 22 Август 2018, 15:54:42 »
По непотвърдена информация музея на Методи Панайотов е затворен с прокурорска заповед. Доколкото разбрах няма никакъв достъп до него.

vesko76

  • Trade Count: (0)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 110
  • Рейтинг: 48
Re: По следите на Рилската железница
« Отговор #68 -: 22 Август 2018, 20:18:01 »
Цитат на: vesko76 link=topic=2536.msg112471#msg112471 date=1534942482
По непотвърдена информация музея на Методи Панайотов е затворен с прокурорска заповед. Доколкото разбрах няма никакъв достъп до него.
Извинявам се за погрешната информация за музея на Методи Панайотов.Приятел чул от Боно Стефанов за затварянето на музея и ми го сподели.

EastStirling

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: По следите на Рилската железница
« Отговор #69 -: 04 Декември 2020, 12:53:49 »
Здравейте,

Няколко питания относно Рилската железница. Снимките от архива (и книгата) на Методи дали са качвани някъде другаде? Постнатия линк тук е доста стар и е ftp. Ако някой може да ги качи ще е много полезно.

Някой има ли информация за музея на Методи? Последно като бях в Кочериново преди година се опитах да почукам на охраната да го попитам, но някак упорито се крие охранителя. След отварянето и последвалото му затваряне, нямам информация да е бил достъпен отново и не ми е много ясно какво се случи точно.

И последно, някой някога да е попадал на карта как точно е минавала железницата и къде са били гарите и спирките? Някак ми се иска да направя нещо такова защото би било не лош маршрут за разходки и колело.

Petko Ivanov

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 350
  • Рейтинг: 110
Re: По следите на Рилската железница
« Отговор #70 -: 04 Декември 2020, 16:44:44 »
Цитат на: EastStirling link=topic=2536.msg120213#msg120213 date=1607079229
Здравейте,

Няколко питания относно Рилската железница. Снимките от архива (и книгата) на Методи дали са качвани някъде другаде? Постнатия линк тук е доста стар и е ftp. Ако някой може да ги качи ще е много полезно.

Някой има ли информация за музея на Методи? Последно като бях в Кочериново преди година се опитах да почукам на охраната да го попитам, но някак упорито се крие охранителя. След отварянето и последвалото му затваряне, нямам информация да е бил достъпен отново и не ми е много ясно какво се случи точно.

И последно, някой някога да е попадал на карта как точно е минавала железницата и къде са били гарите и спирките? Някак ми се иска да направя нещо такова защото би било не лош маршрут за разходки и колело.

От линка долу може да свалиш снимките на Методи Панайотов, както и много други свързани с Рилската железница:
https://mab.to/LQE6qoAKP

EastStirling

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: По следите на Рилската железница
« Отговор #71 -: 05 Декември 2020, 11:13:00 »
Цитат на: Petko Ivanov link=topic=2536.msg120214#msg120214 date=1607093084
От линка долу може да свалиш снимките на Методи Панайотов, както и много други свързани с Рилската железница:
https://mab.to/LQE6qoAKP

Благодаря много! Колекцията е безценна.

EastStirling

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: По следите на Рилската железница
« Отговор #72 -: 25 Декември 2020, 21:22:54 »
На 16.12.2020 минах с гравел байка по първите 16 км от трасето на теснолинейката (до колкото ми е известно на мен) от гара Кочериново до гара Рила.

Позволих си да направя няколко колажа за сравнение на какво е било и как изглежда сега. За моя голяма изненада в кв. Левски, надалеч от спирка Струма намерих може би последните останали релси върху един малък дървен мост над река Рила.

Маршрутът е много подходящ за колело или пеша. Като цяло е лесно преминаваем и силно препоръчвам. Имам желание в бъдеще да се опитам да мина и по-нагоре, но има няколко места, особено между Пастра до Бричебор (Елешница) където нещата не са ми съвсем кристално ясни.

Линк към карта на маршрута: https://www.google.com/maps/d/u/0/edit?mid=1hmWszt7yvmyWa2_vbd_W7dLGSESVNhBX (ще ви е полезна ако решите да го преминете)

Линк към самото каране: https://www.strava.com/activities/4480925286

Линк за всички снимки: https://photos.app.goo.gl/Zwr6PX1jNdQe4Xr59

Снимки:

спирка Струма


нормалната линия София-Кулата до спирка Струма


под нормалната линия София-Кулата


последните останали релси


Под Е79


гара Бараково сега е двуфамилна къща


спирка Стоб


гара Рила, която е и най-запазената и от години се използва като автогара

Petko Ivanov

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 350
  • Рейтинг: 110
Re: По следите на Рилската железница
« Отговор #73 -: 01 Август 2021, 21:20:25 »
Инцидентът с падналия в пропаст джип на Антон Петров-Хамстера е станал по трасето на бившата Рилска теснолинейка в района на Бричебор:
https://dnes.dir.bg/intsidenti/hamstera-padnal-v-40-metrova-propast-spatnitsite-mu-se-izmaknali-po-chudo-video